بازار خودروی ایران پس از تحریم‌ها در 'کما' قرار گرفته است

09/09/2019 02:30:00 ب.ظ

بازار خودروی #ایران پس از #تحریم‌ها در 'کما' قرار گرفته است

تحریم‌ها, اتو خسروانی

بازار خودروی ایران پس از تحریم‌ها در 'کما' قرار گرفته است

علی خسروانی از بزرگترین فروشندگان خودرو در ایران در گفتگو با 'آناتولی' تصریح کرد به دنبال بازگشت تحریم‌ها ی آمریکا بازار خودروی این کشور در 'کما' قرار گرفته و نتوانسته است بهبود یابد. - خبرگزاری آناتولی

بازار خودروی ایران پس از تحریم‌ها در "کما" قرار گرفته استعلی خسروانی از بزرگترین فروشندگان خودرو در ایران در گفتگو با "آناتولی" تصریح کرد به دنبال بازگشت تحریم‌های آمریکا بازار خودروی این کشور در "کما" قرار گرفته و نتوانسته است بهبود یابد.

Elahe Salari   |Tahranتهران/ الهه سالاری/ خبرگزاری آناتولیعلی خسروانی به عنوان یکی از بزرگترین فروشندگان خودرو در ایران که گفته می‌شود رکورددار بیشترین تعداد فروش خودرو پس از شرکت‌های تولید کننده خودرو در این کشور است، در گفتگو با خبرگزاری"آناتولی" ضمن ارزیابی وضعیت بازار خودرو در ایران تصریح کرد:"بازار خودرو ایران در حالت کماست. نه جنسی برای فروش هست و نه خریداری برای خودروی بی کیفیت و گران وجود دارد".

ادامه مطلب:
خبرگزاری آناتولی »

سیزدهمین روز اعتراضات در ایران؛ بازداشت خبرنگاری که مراسم خاکسپاری مهسا امینی را گزارش کرده بود

همزمان با تداوم اعتراضات خیابانی، شمار افراد و صاحبان کسب و کاری که به شیوه‌های مختلف از جمله از مسیر لینکدین آمادگی خود را برای برگزاری اعتصابی سراسری اعلام می‌کنند نیز رو به افزایش است ادامه مطلب >>

هزینه تامین سبد معاش در ایران در کمتر از 6 ماه 101 درصد گرانتر شدخبرگزاری ایلنا با ارائه محاسبه‌ای نشان داد که هزینه تامین سبد معاش در ایران از اسفند 97 تا مرداد 98

در حمله هوایی به مواضع شبه نظامیان هوادار ایران در سوریه ۱۸ نفر کشته شدنددر حمله هوایی «جنگنده‌های ناشناس» به مواضع شبه نظامیان هوادار ایران در سوریه ۱۸ نفر کشته شدند بیشتر بخوانید🔽

بیانیه اعتراضی کانون نویسندگان ایران در دفاع از کارگران حاضر در اعتراضات هفت تپه

مرد فلوریدایی از ترس توفان، خودروی «اسمارت» خود را در آشپزخانه پارک کرد🔺مرد فلوریدایی از ترس توفان، خودروی «اسمارت» خود را در آشپزخانه پارک کرد ⚡️زوج فلوریدایی ساکن شهر «جکسون‌ویل» شک داشتند که آیا خودروی کوچک «اسمارت» آنها در آشپزخانه ‌شان جا می شود یا نه؟ پاسخ: بله، جا می شود!

کشمکش‌ها بر سر بهای بلیت هواپیما در ایرانانجمن شرکتهای هواپیمایی ایران، به‌تازگی برای قیمت بلیت ۱۹۳ مسیر هوایی، کف و سقف تازه‌ای اعلام کرده است.

در ادامه نقض برجام | ایران «تزریق گاز» به سانتریفیوژهای نسل جدید را آغاز کرد🔺در ادامه نقض برجام | ایران «تزریق گاز» به سانتریفیوژهای نسل جدید را آغاز کرد ⚡️در ادامه نقض تعهدات برجام از سوی جمهوری اسلامی، این بار سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد که این کشور تزریق گاز اورانیوم به سانتریفیوژهای نسل جدید را آغاز کرده است.

ایران بازار خودروی ایران پس از تحریم‌ها در "کما" قرار گرفته است علی خسروانی از بزرگترین فروشندگان خودرو در ایران در گفتگو با "آناتولی" تصریح کرد به دنبال بازگشت تحریم‌های آمریکا بازار خودروی این کشور در "کما" قرار گرفته و نتوانسته است بهبود یابد.بیش از 101 درصد افزایش یافته و از 37.بنا به گزارش ها سه انفجار در پایگاه گروه حشد الشعبی در مرز سوریه با عراق روی داده است.استان وایر- کانون نویسندگان ایران با صدور بیانیه‌ای به محکومیت کارگران شرکت نیشکر هفت تپه در دادگاه اعتراض کرد.

Elahe Salari   | Tahran تهران/ الهه سالاری/ خبرگزاری آناتولی علی خسروانی به عنوان یکی از بزرگترین فروشندگان خودرو در ایران که گفته می‌شود رکورددار بیشترین تعداد فروش خودرو پس از شرکت‌های تولید کننده خودرو در این کشور است، در گفتگو با خبرگزاری"آناتولی" ضمن ارزیابی وضعیت بازار خودرو در ایران تصریح کرد:"بازار خودرو ایران در حالت کماست. نه جنسی برای فروش هست و نه خریداری برای خودروی بی کیفیت و گران وجود دارد".8 میلیون ریال رسیده است. -"عرضه نباشد قیمت بالا می‌رود" او درباره وضعیت بازار خودرو که پس از بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه این کشور دچار بحران شد، گفت:"دو سال است هیچ خودرویی وارد ایران نشده است. در جریان حمله ای هوایی به مواضع شبه نظامیان هوادار رژیم سوریه در ماه ژوئن سال ۲۰۱۸، ۵۵ شبه نظامی کشته شدند. قیمت خودرو همچون دیگر کالاهای مصرفی با عرضه و تقاضا مشخص می شود، وقتی عرضه نباشد طبیعی است قیمت بالا می رود".» منبع نمودار: خبرگزاری ایلنا در این نشست موضوع سبد معاش خانوار، با احتساب 3. -"گران شدن خودرو بار روانی ایجاد می‌کند" خسروانی در ادامه گرانی دلار بر اثر تحریم را در افزایش قیمت در ایران موثر دانست و افزود:"کشور تحریم شد، ارزش ریال کاهش پیدا کرد و ممنوعیت واردات کالا نیز باعث شد تجاری که کالایشان ممنوع شده با سرمایه سرگردان به سمت بازار خودرو هجوم بیاورند. در توضیح صدور این حکم‌های بسیار سنگین اشاره به شرایط موجود، انباشتگی خواست‌ها و اعتراض‌ها و نیاز حاکمیت به ایجاد رعب و وحشت گرچه لازم است، کفایت نمی‌کند.

اما چرا قیمت خودرو اینقدر اهمیت دارد و باید بگویم به این دلیل است که شاخص بازار و تورم است. همین یک مولفه به تنهایی ضرورت «ترمیم دستمزد» را به خوبی نشان می‌دهد. هم‌رسانی این مطلب:. گران شدن خودرو بار روانی ایجاد می‌کند". او که خودروسازان را از جمله"مسئولان بالا رفتن قیمت خودرو" می‌داند، اظهار داشت:"شرکت‌ها از قدرت فضای مجازی به نفع خودشان و با اکانت‌های زیادی در سایت‌های فروش خودرو آگهی می‌دادند، به قیمت بالاتر از بازار ثبت می کردند. او در آوریل 2018 گفته بود: « تا ششم مهرماه، دستمزد کارگران 90 درصد قدرت خرید خود را از دست داده است؛ به معنای دقیق‌تر اگر قدرت خریدِ مزد کارگران را در ششم مهر 97 با همین مولفه در پایان اسفند 96 مقایسه کنیم، کاهش 90 درصدی نمودار می‌شود؛ کاهشی که به نظر نمی‌رسد حتی اگر «معجزه‌ای» رخ بدهد و کاهش قیمت دلار برای یک مدت قابل قبول، پایدار بماند، تا چند ماه آینده جبران شود. با کسانی که قیمت پایین برای فروش داشتند تماس می گرفتند و آنها را تهدید می کردند". -قیمت خودرو به قدری گران شده که از دسترس خارج شده است این فروشنده خودرو در ایران افزود:"در حال حاضر بازار خودرو در کشور حالت شبه ثبات دارد. در همین روزها برای اسرین درکاله و مریم محمدی دو فعال حقوق زنان کیفرخواستی سنگین شامل انواع اتهام‌ها ساخته‌اند که مقدمه‌ی صدور حکم‌های سنگین است.

خودرو در نهایت یک کالای مصرفی است، قیمت آن تا یک جایی توجیه دارد. به قدری گران شده که از دسترس خارج شده است. در حال حاضر خودرو و مسکن آنقدر گران است که بسیاری افراد می بینند می‌توانند بفروشند و با پول آن خارج از ایران به راحتی زندگی کنند. در ترکیه خانه می خرند و یا به کانادا مهاجرت می کنند". -راه برون رفت از بحران چیست؟ خسروانی در ادامه درباره راه برون رفت از این بحران گفت: ما در این یک سال و نیم که تحریم‌ها برگشته است فهمیدیم چیزی به نام تولید ملی نداریم. سومین منبع تغذیه‌ی حکم‌های سنگینِ متهمان پرونده‌ی هفت تپه، استبداد و تنفر از آزادی بیان است.

حتی یک پراید معمولی هم نمی توانیم کامل بسازیم. حکومت از اول انقلاب با حمایت‌های بی جا و وابسته کردن خودروسازان باعث شد آنها هیچ وقت مستقل نشوند. فضای غیر رقابتی ایجاد شده به ناتوانی در تولید با کیفیت انجامید و اگر ممنوعیت واردات برداشته شود، ورشکسته می‌شوند. وقتی این پیشنهادات را می‌دهیم به ما انگ مخالف تولید و کارگر می زنند اما آیا کارگران حال و روز بهتری دارند؟ -واردات خودرو ربطی به تحریم ندارد او با بیان اینکه واردات خودرو ربطی به تحریم ندارد، ادامه داد:"ما در دوران تحریم‌های گذشته هم به راحتی خودرو وارد کشور می کردیم. تجار ایرانی یاد گرفته اند چگونه در شرایط تحریم کار کنند اما در حال حاضر دچار خودتحریمی هستیم. بسیارند کسانی که به دلیل ابراز نظر یا عقیده‌اشان اکنون در زندان به‌سر می‌برند یا برایشان پرونده‌سازی شده است.

مشکل ما داخلی است نه خارجی. سرمایه تجار خارج از ایران است. وقتی نمی توانند کالا وارد کنند چگونه سرمایه شان را برگردانند؟ یکی از راه‌های برگشت سرمایه ایجاد مشوق‌های مختلف است". -دولت واردات را آزاد کند خسروانی آزاد کردن واردات را تنها راه حل فعلی بازار خودرو ایران دانست و گفت:"اگر شرایط به همین نحو پیش رود شاهد بیکاری در این حوزه نیز خواهیم بود. به عنوان مثال تنها من برای 300 نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد کرده‌ام. با صدور احکام سنگین وحشتناک حتما فشارها و رنج‌هایی به فعالان عرصه‌های گوناگون و خانواده‌هایشان تحمیل و موانعی در راه اعتراض‌های مردم ایجاد خواهند کرد؛ اما سکوت و سکون را نمی‌توانند بر آنها غالب کنند.

نتوانیم کار کنیم روز به روز به تعداد بیکاران اضافه می شود. بهتر است دولت واردات را آزاد کند. تعرفه‌ها را کاهش دهد و اجازه ورود خودروهای کارکرده به کشور را صادر کند". گفتنی است در حال حاضر هیچ خودروی خارجی بدون کارکرد در ایران یافت نمی شود. از آنجا که خودروهای جدید اواخر هر سال به نام سال بعد تولید می شوند آخرین مدلهای خودرو در ایران مربوط به سال 2018 است.

شرکت های خودروساز در ایران هم با کاهش تولید روبرو شدند و توان تولید برخی خودروهای خارجی را که مونتاژ می کردند، ندارند. از سوی دیگر گران‌ترین خودرویی که در تهران قیمت خورده، یک لامبورگینی به بهای 20 میلیارد تومان (حدود یک میلیون و هشتصد هزار دلار ) است. همچنین از جمله دیگر گران‌ترین خودروها BMW سری 7 است که بین 2.5 تا 3 میلیارد تومان قیمت دارد. .