بازار مسکن حباب ندارد؛ هرچه هست واقعی است!

25/07/1400 12:46:00 ب.ظ

یک کارشناس بازار مسکن گفت: اعتقادی به وجود حباب قیمت مسکن ندارم. هرچه وجود دارد بر اساس قیمت مصالح و زمین است، البته خوشبختانه هم‌اکنون قیمت مسکن به ثبات رسیده و حداکثر رشدی که می‌توان برای نیمه دوم سال ۱۴۰۰ متصور بود ۱۰ درصد است.

بازار مسکن حباب ندارد؛ هرچه هست واقعی است! یک کارشناس: اعتقادی به وجود حباب قیمت مسکن ندارم. هرچه وجود دارد براساس قیمت مصالح و زمین است، البته خوشبختانه هم‌اکنون قیمت مسکن به ثبات رسیده و حداکثر رشدی که می‌توان برای نیمه دوم سال۱۴۰۰ متصور بود ۱۰ درصد است

یک کارشناس بازار مسکن گفت: اعتقادی به وجود حباب قیمت مسکن ندارم. هرچه وجود دارد بر اساس قیمت مصالح و زمین است، البته خوشبختانه هم‌اکنون قیمت مسکن به ثبات رسیده و حداکثر رشدی که می‌توان برای نیمه دوم سال ۱۴۰۰ متصور بود ۱۰ درصد است.

وی افزود: معتقد نیستم که بازار مسکن حباب دارد. هرچه که وجود دارد واقعی و بر اساس قیمت مصالح و زمین است. به هر حال ما با یک تورم شدید طی چهار سال اخیر مواجه شده‌ایم که همه بخشهای اقتصادی را درگیر کرده است.  اگر نرخ نهاده‌های ساختمانی کاهش پیدا کند ممکن است انتظارات کاهشی ایجاد شود و قیمتها به سطح نرمال برسد اما بعید است که قیمت مسکن پایین بیاید، کما اینکه ظرفیت رشد بالایی هم نخواهد داشت.

این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه پیش‌بینی حداکثر رشد ۱۰ درصدی قیمت مسکن برای نیمه دوم سال را داریم گفت: مهمترین گروه فعال در بازار مسکن، سرمایه‌گذارها هستند که در حال حاضر از این بازار کنار کشیده‌اند. متقاضیان واقعی اگر فرصت ورود داشته باشند در هر زمان اقدام به خرید می‌کنند اما در حال حاضر حضورشان پررنگ نیست. بنابراین نمی‌توان رشد بالای قیمت را برای نیمه دوم سال متصور بود.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایسنا »

خانه‌دار شدن ۱۶۰ هزار مددجوی پشت نوبت دریافت مسکن تا ۴ سال آیندهمعاون امور مشارکت‌های مردمی سازمان بهزیستی کشور از خانه‌دار شدن ۱۶۰ هزار مددجوی پشت نوبت دریافت مسکن تا ۴ سال آینده خبرداد.

بنکسی بار دیگر خبرساز شد؛ فروش «عشق در سطل زباله» به قیمت ۱۸ میلیون پونداین نقاشی ابتدا «دختر با بادبادک» نام داشت و در سال ۲۰۱۸ پس از فروش در حراج‌خانه، ناگهان رشته رشته شد. پس از آن مشخص شد که بنکسی کاغذخردکنی را در داخل قاب مخفی کرده بود تا پس از فروش، این اثر رشته رشته شود.

دوره انتظار خانه‌دار شدن دهک اول 178 سال شد- اخبار راه و مسکن - اخبار اقتصادی تسنیم | Tasnimدوره انتظار برای خانه‌دار شدن دهک اول ۱۷۸و دهک‌های دوم و سوم به ترتیب به حدود ۱۰۹ و ۷۹ سال رسیده است سخنگوی کمیسیون عمران مجلس: گرانی‌های افسارگسیخته کمر مردم را شکسته است مسکن این حرف را که خودمان هم میدانستیم! قانون تصویب کن 'اجبارا' به همه یک واحد مسکونی بدهند ! درغیر اینصورت ساکت باشید

سهم ۵ تا ۱۰ درصدی لوازم خانگی تقلبی از بازار/ برخی از کالاهای ایرانی برچسب خارجی می‌خورند/ میانگین قیمت ماشین لباسشویی ۱۳ میلیون تومان استنایب رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی اظهار داشت:‌ گاها دیده می‌شود که کالا ساخت ایران است اما برچسب خارجی می‌خورد. در بعضی موارد هم نمی‌توان به آنها کلمه تقلبی را اطلاق کرد برای مثال ممکن است کالای کره‌ای در چین یا کالای آلمانی در ترکیه ساخته شده باشد. درصد کالاهای تقلبی در بازار ما بسیار کم بوده و می‌توان گفت گستردگی آنها 5 تا 10 درصد است.

سهم ۵ تا ۱۰ درصدی لوازم خانگی تقلبی از بازار/ برخی از کالاهای ایرانی برچسب خارجی می‌خورند/ میانگین قیمت ماشین لباسشویی ۱۳ میلیون تومان استنایب رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی اظهار داشت:‌ گاها دیده می‌شود که کالا ساخت ایران است اما برچسب خارجی می‌خورد. در بعضی موارد هم نمی‌توان به آنها کلمه تقلبی را اطلاق کرد برای مثال ممکن است کالای کره‌ای در چین یا کالای آلمانی در ترکیه ساخته شده باشد. درصد کالاهای تقلبی در بازار ما بسیار کم بوده و می‌توان گفت گستردگی آنها 5 تا 10 درصد است.

محدودیت‌های ترافیکی کرونا تغییر نکرده است/ دستگیری زن جوان مربوط به حجاب نبوده استفرمانده ناجا: *دستگیری زن جوان مربوط به حجاب نبوده است *مسئله در بازرسی نیروی انتظامی در حال بررسی است که نتیجه آن احتمالاً فردا مشخص می‌شود *محدودیت‌های ترافیکی کرونا تغییر نکرده است اگه راست می گید به آن زن تریبون بدهید .حرف بزند منم با همه خریتم باور کردم‌ این حرفها توحش ولایی رو توجیه نمیکنه

داود بیدار در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: هر ساله در شهریورماه به خاطر افزایش جابه‌جایی‌ها معاملات در بخش اجاره و خرید مسکن افزایش پیدا می کند که علت رشد نسبی معاملات در شهریور امسال نیز همین موضوع بود.معاون امور مشارکت‌های مردمی سازمان بهزیستی کشور از خبرداد.این اثر به یکی از مشهورترین کارهای بنکسی تبدیل شد و در گالری‌های معتبر در نیویورک و هنگ کنگ به نمایش درآمد.خبرگزاری تسنیم ، عبدالجلال ایری با اشاره به افزایش مدت انتظار برای خرید خانه در سال‌های اخیر اظهار کرد: با یک حساب سرانگشتی از میزان تفاوت حقوق و افزایش قیمت مسکن مشخص می‌شود که افراد با درآمدهای متفاوت چندین سال باید در حسرت خانه دار شدن بمانند.

اما به طور کلی متقاضیان مسکن با مشکل کمبود نقدینگی به نسبت قیمت مواجه هستند؛ زیرا توان خرید متناسب با افزایش حدود ۶۰۰ درصدی قیمت که طی چهار سال گذشته اتفاق افتاده، رشد نکرده است. وی افزود: معتقد نیستم که بازار مسکن حباب دارد. وی با اشاره به افراد پشت نوبت برای دریافت مسکن ادامه داد: در حال حاضر ۱۶۰ هزار مددجوی پشت نوبت دریافت مسکن در قالب طرح ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی دولت مردمی صاحب مسکن می‌شوند. هرچه که وجود دارد واقعی و بر اساس قیمت مصالح و زمین است. این حراج حدود ده دقیقه طول کشید و ۹ خریدار از طریق اینترنت و تلفن برای خرید این اثر به رقابت پرداختند؛ مبلغ پرداخت شده شامل کارمزد حراج نیز می‌شود. به هر حال ما با یک تورم شدید طی چهار سال اخیر مواجه شده‌ایم که همه بخشهای اقتصادی را درگیر کرده است. معاون امور مشارکت‌های مردمی سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: این برنامه چهارساله است که در آن تسهیلات بانکی ارزان قیمت با کارمزد ۴ درصد و تامین بخشی از سهم آورده به ‌صورت کمک بلاعوض، اعمال معافیت از پرداخت هزینه‌های صدور پروانه، حق انشعابات آب، برق، گاز و فاضلاب و همچنین خدمات نظام مهندسی و زمین رایگان مواردی است که مورد حمایت در این بحث است.  اگر نرخ نهاده‌های ساختمانی کاهش پیدا کند ممکن است انتظارات کاهشی ایجاد شود و قیمتها به سطح نرمال برسد اما بعید است که قیمت مسکن پایین بیاید، کما اینکه ظرفیت رشد بالایی هم نخواهد داشت.5 درصد و در کلانشهرها این رقم بالای 60 درصد است.

این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه پیش‌بینی حداکثر رشد ۱۰ درصدی قیمت مسکن برای نیمه دوم سال را داریم گفت: مهمترین گروه فعال در بازار مسکن، سرمایه‌گذارها هستند که در حال حاضر از این بازار کنار کشیده‌اند. وی تاکید کرد: تعهد سازمان بهزیستی براساس برنامه و بودجه تحویل سالیانه ۷۶۰۰ واحد بود که خوشبختانه با راهبری ریاست سازمان و همبستگی و تلاش شبانه‌روزی که شکل گرفت، سال گذشته ۱۶ هزار و ۹۰۰ واحد تسهیل‌گری کردیم و تحویل دادیم و امسال هم بخش عمده‌ای از ۳۴ هزار واحد تحویل خواهد شد. برخی از آثار دیگر او نیز با قیمت‌های نجومی در گالری‌های معتبر هنری جهان به فروش رفته است. متقاضیان واقعی اگر فرصت ورود داشته باشند در هر زمان اقدام به خرید می‌کنند اما در حال حاضر حضورشان پررنگ نیست. بنابراین نمی‌توان رشد بالای قیمت را برای نیمه دوم سال متصور بود. یزدانمهر با بیان اینکه در طرح مسکن خانوارهای بالای دو معلول، ۱۴۰ میلیون تومان کمک بلاعوض برای خانوارهای شهری و تا ۸۵ میلیون تومان کمک بلاعوض برای خانوارهای روستایی شکل می‌گیرد، خاطرنشان کرد: از ۱۴۰ میلیون تومان کمک بلاعوض، ۸۴ میلیون تومان توسط بنیاد مستضعفان، ۳۰ میلیون تومان توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام، ۱۷ میلیون تومان توسط سازمان بهزیستی و ۹ میلیون تومان توسط بنیاد مسکن به صورت بلاعوض پرداخت می‌شود و ۱۰۰ میلیون تومان نیز وام بهسازی و نوسازی در روستاها و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر به صورت قرض‌الحسنه و با بازپرداخت ۲۰ ساله توسط بنیاد مسکن پرداخت می‌شود. بیدار تصریح کرد: از طرف دیگر وعده دولت برای ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی، باعث شده تا سازندگان فعلا دست نگه دارند؛ زیرا این تصور ایجاد شده که سود چندانی در ساخت و ساز وجود ندارد. این می‌تواند عرضه مسکن توسط بخش خصوصی را دچار اختلال کند. تعداد کل افراد پشت نوبت ۱۶۰ هزار نفر است که با تفاهم‌نامه‌ای که بین سازمان بهزیستی و وزارت مسکن و شهرسازی در شورای عالی مسکن نهایی شد، خوشبختانه ما هیچ پشت نوبتی تا چهار سال آینده در بحث مسکن نخواهیم داشت.

موضوع مالیات خانه‌های خالی هم باعث شده تا سازندگانی که زمین در اختیار دارند از تعریف پروژه جدید خودداری کنند تا تکلیف مالیاتها مشخص شود. وی نیاز کنونی بازار مسکن کلانشهرها را ساخت واحدهای کوچک متراژ دانست و گفت: همواره گفته می‌شود که ۲.۵ میلیون خانه خالی وجود دارد. اما این واحدها اغلب یا در نقاط برخوردار شهرها ساخته شده که متقاضیان مصرفی توان خرید آن را ندارند یا در حاشیه شهرها است که مردم چندان مایل نیستند در آن مناطق ساکن شوند. بنابراین بازار هدف در حال حاضر مناطق کم‌برخوردار درون شهرها است.

این کارشناس بازار مسکن با اشاره به وام ۴۸۰ میلیون تومانی اوراق که اخیرا به تصویب رسیده است گفت: این تسهیلات برای ساخت آپارتمان حدود ۵۰ متر در مناطق جنوبی تهران مناسب است و تقریبا نیمی از قیمت تمام شده را پوشش می‌دهد. اگر واحدها به صورت پیش‌فروش، فروخته شود متقاضی حدود ۳۰۰ میلیون تومان می‌پردازد و ۲۰۰ میلیون تومان به صورت اقساطی پرداخت می‌کند. بعد از سه سال که واحد خود را تحویل می‌گیرد اقساط وام ۴۸۰ میلیون تومانی را پرداخت خواهد کرد. البته مبلغ اقساط حدود ۸.۶ میلیون تومان است که در حال حاضر بسیاری از متقاضیان توان پرداخت آن را ندارند اما ممکن است در سالهای آینده قدرت مالی خانوارها متناسب با این رقم افزایش پیدا کند.

بیدار درباره اینکه به دلیل برخی تخلفات، مردم ذهنیت خوبی نسبت به پیش‌فروش ندارند اظهار کرد: متاسفانه به دو دلیل، اعتماد به پیش‌فروش از بین رفته است؛ یکی مساله کلاهبرداری و تخلفاتی است که بعضا توسط برخی سازندگان غیرحرفه‌ای انجام شده و موضوع دیگر به طولانی شدن پروژه‌ها برمی‌گردد. اما سازندگان خوشنامی که در دفتر اسناد رسمی، پیش‌سند ارایه می‌دهند و سود متعارف برای خود در نظر می‌گیرند هنوز هم از منابع پیش‌فروش استفاده می‌کنند و بعد از دو تا سه سال، متقاضیان خانه‌دار می‌شوند. هر متر خانه در تهران ۳۱.۷ میلیون تومان بنابراین گزارش، در شهریورماه متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران ۳۱ میلیون و ۷۰۳ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲.۴ درصد و ۳۰.

۵ درصد افزایش دارد.   تعداد معاملات انجام شده نیز در ماه مذکور حدود ۷.۸ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل ۴۱.۶ درصد افزایش و در مقایسه با ماه مشابه در سال قبل ۸ درصد کاهش نشان می‌دهد. انتهای پیام .