باران چرا در اهواز بحران‌آفرین می‌شود؟

17/12/2019 10:27:00 ق.ظ

اهواز – ایرنا- بارش باران در اهواز بیش از آنکه به طراوت و شادابی هوا منجر شود در سایه سهل انگاری‌های برخی دست اندرکاران امور شهری به یک بحران برای مردم این شهر تبدیل شده است.

اهواز

گزارشی از اهواز | گزارشی صریح از وضعیت کنونی خیابان‌های آب گرفته اهواز . شهری که ۲هزار و ۴۰۰ کیلومتر شبکه فاضلاب دارد که یکهزار و ۱۰۰ کیلومتر آن فرسوده است، جنس این شبکه‌ها عمدتا بتنی است و در اثر ورود فاضلاب ریزش کرده‌اند.

اهواز – ایرنا- بارش باران در اهواز بیش از آنکه به طراوت و شادابی هوا منجر شود در سایه سهل انگاری‌های برخی دست اندرکاران امور شهری به یک بحران برای مردم این شهر تبدیل شده است.

رضا امانیان دیگر شهروند اهوازی میگوید:به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم برای دفع آبهای سطحی در اهواز همواره باران که یک رحمت الهی است برای مردم به یک معضل تبدیل می شود و با اولین بارش مردم ومسئولان اهواز به تکاپو و دردسر می افتند.مرضیه آلبوغبیش می‌گوید:دریچه های منهول‌های فاضلاب به صورت کامل باز هستند و هر لحظه امکان سقوط یک عابر و یا خودرو در آنها وجود دارد، شهر اهواز سیستم دفع آب های سطحی ندارد به همین دلیل آب باران باید به صورت دستی به سمت شبکه های دفع فاضلاب هدایت شود اما تعداد کم تیم های پاکسازی شهرداری جوابگوی حجم بالای بارندگی نیست.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایرنا »

‎BBC NEWS فارسی‎ on Instagram‎: '‌‌ این ویدیو از اعتراضات امشب ۴ مهر از منطقه نارمک تهران به دست بی‌بی‌سی رسیده است. معترضان در منطقه نارمک تهران شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.'‎

‎BBC NEWS فارسی‎ shared a post on Instagram: '‎‌‌ این ویدیو از اعتراضات امشب ۴ مهر از منطقه نارمک تهران به دست بی‌بی‌سی رسیده است. معترضان در منطقه نارمک تهران شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.‎'. Follow their account to see 66534 posts. ادامه مطلب >>

مرگ همزمان چهار زن به دلیل قطعی برق بیمارستان خمینی در پی بارش شدید در اهوازخبرگزاری ایرنا شامگاه دوشنبه 16 دسامبر 2019 گزارش کرد که چهار بیمار زن که در بخش آی‌سی‌یو بیمارستان قواعد اخبارگویی بی طرفانه رو حداقل ظاهری رعایت کنید اگر شما خمینی را آیت الله خمینی بخوانید به معنی به رسمیت شناختن یا حتی احترام شما برای او نیست، همانطور که ما از ملک سلمان خواندن پادشاه شما چنین منظوری نمیکنیم

فیلم- بارش ۶۰ میلیمتری باران و آبگرفتگی معابر شهری در اهواز

پیش‌نویس لایحه مربوط به توافق‌نامه ترکیه با لیبی در مجلس ملت کبیر به تصویب رسیدپیش‌نویس لایحه مربوط به توافق‌نامه ترکیه با لیبی در مجلس ملت کبیر به تصویب رسید

وزیر کشور در جلسه با نمایندگان مجلس: فقط به سر شلیک نکردیم به پا هم زدیمچقدر پر رو و وقیح هستید خجالت بکشید بیشرف های رزل شما چه موجوداتی هستید تو کجای دنیا به اعتراض مدنی شلیک میکنن؟ فلسطین فرانسه کجا غیر از جایی که شما حضور سیاسی دارید و مداخله میکنید در عراق در سوریه در لبنان در ایران و در کل هر جایی که شما تروریست ها اونجا هستید ایران_اشغالی لوح تقدیر بهش بدبد خب با دوشکا خیلی نمیشه دقیق سر رو نشونه گرفت تاریخ پست‌تر و وقیح‌تر از مسئولین‌کثیف‌این‌حکومت به خودش ندیده!!!

گرفتار شدن شهروندان روی پل طبیعت اهواز در بارش سنگینرئیس سازمان آتش‌نشانی اهواز : علیرغم هشدارهای هواشناسی مبنی بر وقوع باران‌های سیل‌آسا، تعدادی از شهروندان روی پل پیاده راه طبیعت روی رودخانه کارون گرفتار شده‌اند تیم‌های امداد و نجات آتش‌نشانی هم اکنون در حال رهاسازی این شهروندان گرفتار روی پل هستند

در پی بارندگی شدید بخش‌های وسیعی از اهواز زیر آب رفتگزارش ها از ایران حاکیست که بخش های وسیعی از شهر اهواز در جنوب این کشور در پی بارش شش سانتیمتر باران ظرف چند ساعت زیر سیل رفته است. چند شهر دیگر استان خوزستان هم تحت تاثیر قرار گرفته اند. واقعا؟؟؟راست میگی؟!😒برو خجالت بکش نمونه مدیریت_جهادی که مرتب میگن همینه

شهروندان اهوازی می‌گویند: کلانشهر اهواز فاقد سیستم دفع آبهای سطحی است و متاسفانه مسئولان شهری معتقدند به دلیل گرمسیری بودن این شهر و بارانهای کم در این منطقه ضرورتی برای هزینه کرد برای اجرای طرح دفع آبهای سطحی وجود ندارد، این در حالی است که با یک بارندگی محدود خیابانها مملو از آب باران وسیلاب ناشی از آن می شود.امام خمینی اهواز بستری بوده‌اند، به صورت همزمان جان باخته‌اند.دریافت 65 MB.16.

حمیده باوی می‌گوید:  سالهاست که با اولین بارندگی، سطح خیابانهای اهواز را آب فرا می گیرد و اگر بعد از بارندگی هوا آفتابی نشود این روان آبها تا مدتها در خیابانها باقی خواهند ماند که این امر باعث مشکلاتی برای تردد شهروندان خواهد شد.سیستم دفع آبهای سطحی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است و مسئولان شهرداری اهواز بایستی این سیستم را در کوتاه ترین زمان ممکن ایجاد کنند. این چهار زن که هنوز از هویت‌شان اطلاعی در دست نیست، بالای 70 سال سن داشته و به دلیل بیماری‌های تنفسی در این بیمارستان بستری بوده‌اند. وی گفت: اهواز نیاز به جدول وکانالهای انتقال آب دارد و در صورت ایجاد این کانالها در هنگام بارندگی نه مسئولان شهرداری به تکاپو می افتند و نه مردم برایشان مشکلی ایجاد می شود.بنا براین طبیعی است که به دلیل نبود این زیر ساخت در هنگام بروز مشکل هر کس از خود سلب مسئولیت کند.» خبرگزاری ایرنا با تاکید بر اینکه « احتمالا به دلیل قطع برق و دیر عمل کردن ژنراتور بیمارستان و در نهایت از کار افتادن دستگاه‌های اکسیژن، این افراد فوت کرده‌اند»، گفت که این موضوع از سوی کارشناسان مربوطه در حال بررسی است. رضا امانیان دیگر شهروند اهوازی میگوید:به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم برای دفع آبهای سطحی در اهواز همواره باران که یک رحمت الهی است برای مردم به یک معضل تبدیل می شود و با اولین بارش مردم ومسئولان اهواز به تکاپو و دردسر می افتند.

وی گفت: بیش از ۱۵ ساعت از بارش باران می گذرد و حال، اهواز بیشتر از آنکه به یک شهر بارانی شبیه باشد با مشکلاتی از قبیل سختی در تردد افراد و خودروها مواجه شده است. بیمارستان امام خمینی اهواز در سال 1309 شمسی تحت عنوان «بیمارستان جندی‌شاپور» تاسیس شده و یکی از قدیمی‌ترین بیمارستان‌های ایران به شمار می‌رود.  یک شهروند دیگر می گوید: خیابان ها مملو از آب باران و پس زدگی‌های فاضلاب شده اند و امکان تردد به صورت پیاده تقریبا در بسیاری خیابانها و معابر وجود ندارد. وجود گل ولای و زباله‌های رها مانده در آب نیز علاوه بر ایجاد مشکلات بهداشتی، تصویری مشمئزکننده از شهر به نمایش گذاشته است. گزارش‌هایی نیز درباره قطعی برخی در اهواز و چند شهر دیگر استان نیز منتشر شد و قطعی برق بیمارستان امام خمینی اهواز و به گفته رئیس بیمارستان، ناشی بارش باران در این شهر بود. مرضیه آلبوغبیش می‌گوید:دریچه های منهول‌های فاضلاب به صورت کامل باز هستند و هر لحظه امکان سقوط یک عابر و یا خودرو در آنها وجود دارد، شهر اهواز سیستم دفع آب های سطحی ندارد به همین دلیل آب باران باید به صورت دستی به سمت شبکه های دفع فاضلاب هدایت شود اما تعداد کم تیم های پاکسازی شهرداری جوابگوی حجم بالای بارندگی نیست. به گزارش خبرنگاران ایرنا شب گذشته همزمان با شدت گرفتن بارش ها معضلات شهروندان اهوازی بار دیگر آغاز شد، بسیاری از زیرگذرها مملو از آب بودند و خودروهای بسیاری به دلیل آبگرفتگی در حین حرکت خاموش شدند این مساله سبب کند شدن ترافیک و حتی در برخی نقاط مانند جاده ساحلی شرقی اهواز منجر به انسداد مسیر شد.

آب ناشی از باران و فاضلاب شب گذشته وارد بسیاری از منازل شهروندان اهوازی به ویژه ساکنان نقاط مرکزی شهر شد تا پازل مشکلات ناشی از باران را کامل کند. امروز مدارس و ادارات اهواز به دلیل مشکلات آبگرفتگی تعطیل اعلام شدند اما گویا در سایه عدم نظارت ها بسیاری مشاغل خدمات رسان مانند تاکسی ها، اتوبوس های شهری، تاکسی های تلفنی و اینترنتی نیز تعطیل شدند تا تردد در این شهر سخت تر شود. مشکلات پس از باران" در شهر اهواز به امسال یا سال گذشته محدود نمی شود سالهاست که شهروندان این شهر از نبود سیستم دفع آبهای سطحی در اهواز رنج می برند اما در سال های اخیر و باتوجه به گسترش ساخت و سازها و عدم توسعه شبکه دفع فاضلاب به تناسب آن، این مشکلات به مراتب بیشتر شده است. مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب اهواز از اجرایی شدن تنها ۴۰درصد طرح جامع فاضلاب اهواز خبر می دهد و می گوید: اهواز با مشکل فاضلاب مواجه است و در این هیچ شکی نیست اما مساله آبگرفتگی خیابان ها به دلیل بارش باران مرتبط با حوزه شهرداری است و طبق ماده ۵۵ قانون شهرداری این سازمان باید آب ناشی از باران را دفع کند. بهنام مریدی ادامه داد: کلانشهر تهران نیز تا چند سال گذشته با مشکل دفع آبهای سطحی مواجه بود اما با احداث شبکه دفع آبهای سطحی این مشکل تاحدود زیادی حل شده است، در اهواز نیز شهرداری باید اقدام به ساخت این شبکه های دفع آبهای سطحی کند.

وی بیان کرد: درحال حاضر حتی با بارش ۱۰ میلی‌متری باران نیز شبکه دفع فاضلاب دچار مشکل می شود، این شبکه تنها برای دفع فاضلاب تعبیه شده و گنجایش دفع آبهای سطحی را ندارد. وی ادامه داد: اهواز دارای ۲هزار و ۴۰۰ کیلومتر شبکه فاضلاب است که یکهزار و ۱۰۰ کیلومتر آن فرسوده است، جنس این شبکه ها عمدتا بتنی است و در اثر ورود فاضلاب ریزش کرده اند. مدیرعامل آبفا اظهار داشت: در سیل فروردین ماه ۳۳ نقطه اهواز مانند اقبال، کوروش، کوی مشعلی، عین۲، شهرک دانشگاه و گلستان به دلیل مکش منفی شبکه ریزش کرده است، از ۷۰ کیلومتر آسیب دیده تاکنون ۴۰ کیلومتر آسیب دیده اند. سالهاست شرکت آبفا و شهرداری اهواز با انداختن توپ بی مسئولیتی در زمین یکدیگر به دنبال پوشاندن کم کاری های خود هستند در این میان اما مردم هستند که با هر بارش باران دچار خسارت های فراوان می شوند. پیش از این اداره کل هواشناسی خوزستان از یک سال آبی نرمال برای خوزستان خبر داده بود، مطابق اطلاعیه هواشناسی خوزستان بارندگی برای مهرماه نرمال، برای آبان‌ماه کمی بیشتر از نرمال و برای آذرماه نیز در مناطق شمالی استان خوزستان بیش از نرمال و برای قسمت‌های دیگر استان نرمال پیش‌بینی شده است.

در واقع مجموع بارش‌ها در پاییز نرمال پیش‌بینی شده است. باوجود این هشدارها اما وضعیت فعلی شهر گویای آنست که زیرساخت ها متناسب با حجم بارش های احتمالی آماده نشده است تا باز هم کام شهروندان اهوازی از بارش‌های باران تلخ شود. شهردار اهواز مانند همیشه ظرفیت کم شبکه فاضلاب را عامل آبگرفتگی های سطح شهر دانست و افزود: شبکه دفع فاضلاب اهواز مرکب است و باید آبفا نسبت به لایروبی آنها اقدام کند. موسی شاعری پیش از این نیز گفته بود:  امسال ۴۴ میلیارد ریال اعتبار از سوی شهرداری اهواز برای دفع آب های سطحی و فاضلاب هزینه شده است، ساخت شبکه دفع آب های سطحی در اهواز حدود ۱۰ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که مقرون به صرفه نیست زیرا در صورت اصلاح شبکه فاضلاب این مشکل نیز حل می شود، اگر چنین اعتباری در اهواز باشد باید صرف توسعه شهر شود. دستور رییس جمهوری به استانداران خوزستان برای حل مشکلات مردم معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور از تماس تلفنی حجت الاسلام و المسلمین روحانی با استانداران خوزستان و سیستان و بلوچستان خبر داد و گفت: رییس جمهوری در این گفت و گو دستورات لازم را درخصوص بارشها در این دو استان با استانداران صادر کرد.

علیرضا معزی امروز سه شنبه در حساب کاربری خود در توییتر نوشت:«رییس جمهور پیش از ترک تهران به مقصد کوالالامپور با استاندار خوزستان در خصوص بارش‌های شب گذشته و مشکلات مردم گفت وگو و دستورات لازم را صادر کرد.» معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهوری همچنین نوشت:«دکتر روحانی همچنین با استاندار سیستان و بلوچستان در خصوص لزوم آمادگی این استان درمورد بارش‌های احتمالی نیز گفت وگوی تلفنی داشت». رئیس جمهور در تماس تلفنی با"غلامرضا شریعتی" استاندار خوزستان در جریان مسایل و مشکلات این استان در پی بارش‌های شدید، قرار گرفت و دستورات لازم را برای تسریع در روند امدادرسانی صادر کرد. وی همچنین در تماسی تلفنی با"احمد علی موهبتی" استاندار سیستان و بلوچستان داشت و از روند آمادگی این استان برای بارش های احتمالی مطلع شد و دستورات لازم را صادر کرد. استانداران خوزستان و سیستان و بلوچستان نیز در این تماس‌های تلفنی که صبح سه شنبه انجام شد، گزارشی را ارائه کردند.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران صبح امروز سه شنبه برای شرکت در اجلاس بین المللی کوالالامپور ٢٠١٩ عازم مالزی شد. رییس جمهوری همچنین قرار است در ادامه سفر به شرق آسیا به ژاپن سفر کند و با مقامات این کشور دیدار و گفت و گو کند. ۷۳.۹ میلیمتر بارندگی در اهواز ثبت شد مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: میزان بارندگی اهواز در ۲۴ ساعت گذشته ۷۳.۹ میلیمتر ثبت شد.

محمد سبزه زاری بیان کرد: آبادان با ۱۱۲.۵ میلیمتر بیشترین میزان بارندگی را به خود اختصاص داد و همچنین در رامهرمز ۶۱.۱، ایستگاه کشاورزی اهواز ۵۵.۸، هندیجان ۵۳.۲، شادگان ۴۷.

۹، بندرماهشهر ۴۳.۳، بهبهان ۳۲.۲، ایذه ۳۲، آغاجاری ۲۸.۷، حیسنیه اندیمشک ۲۸.۵، لالی ۲۶.

۹، امیدیه ۲۶.۱، دزفول ۲۶، شوش ۲۵.۳، بستان ۲۵، گتوند ۲۲.۱، شوشتر ۲۲، دهدز ۱۹.۶ و مسجدسلیمان ۱۸.

۴ میلیمتر بارندگی گزارش شد.  وی افزود: در بررسی نقشه‌های پیش‌یابی طی اواخر وقت امروز سامانه ناپایدار از استان خارج می‌شود و از فردا استان در دامنه امواج پایدار قرار می‌گیرد بنابراین طی امروز نیز در برخی نقاط به ویژه مناطق شمالی و شرقی طی ساعاتی احتمال رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید یا تندباد لحظه‌ای و بارش نقطه ای تگرگ و بارش برف در ارتفاعات وجود دارد. سبزه زاری ادامه داد: از چهارشنبه تا جمعه آسمانی صاف تا کمی ابری همراه با مه یا مه رقیق مورد انتظار است و  فردا صبح انتظار وقوع مه غلیظ صبحگاهی در اهواز وجود دارد. مدیرکل هواشناسی خوزستان اظهار داشت: در ۲۴ ساعت گذشته آغاجاری با  ۲۰.۲ و دهدز با ۳.

۴ به ترتیب بالاترین و پایین ترین دما را داشتند و حداکثر دمای اهواز ۱۷.۶ و حداقل ۱۲.۲ درجه سانتیگراد گزارش شد. اداره کل هواشناسی خوزستان نسبت به ورود این سامانه بارشی از روز دوشنبه تا اوایل وقت چهارشنبه اخطاریه صادر کرده بود. مدارس، دانشگاهها و مراکز آموزشی ۱۳ شهرستان خوزستان روز سه شنبه ۲۶ آذرماه در نوبت صبح به دلیل بارش و آبگرفتگی معابر تعطیل اعلام شد.

.