ایوب انتظاری کیست؛ متخصص پهپاد و موشک یا توربین؟

15/03/1401 05:36 ب.ظ

یکی از نزدیکان ایوب_انتظاری نوشته که وی از انتشار تصویرش در کنار «حسن روحانی» در سال ۹۸ راضی نبوده است. بر اساس این روایت ایوب انتظاری از انتشار این تصویر ناراحت شده و نگران ترور خود بوده است. اطلاع_رسانی گزارش احسان مهرابی EhsanMehrabi7 👇

این روزها هر اتفاقی برای متخصصان ایرانی رخ دهد به نوعی به ترور آنها توسط اسراییل نسبت داده می‌شود و حتی خانواده‌ها و اطرافیان آنان برای ... دادگستری یزد خبر ترور ایوب انتظاری را تکذیب و تهدید به پیگیری منتشرکنندگان کرد. در این میان اما استانداری یزد او را «شهید» خطاب کرده است.

جمهوری اسلامی ترور دانشمندان اتمی خود را در اکثر موارد خبری کرده اما در مواردی نیز در این‌باره سکوت کرده که از جمله آنها اردشیر حسین‌پور است.

در این میان هم تا اسراییل اظهار نظر نکند، افکار عمومی به سختی موضوع را قبول خواهند کرد؛ هر چند که نهادهای امنیتی همه کشورها ممکن است در مواردی اطلاعات اشتباه منتشر کنند تا عوامل و نیروهای خود را حفظ کرده و یا روش‌های عملیاتی خود را لو ندهند.

از نظر گروهی، جمهوری اسلامی دلیلی برای پنهان کردن این موضوع ندارد؛ اما در مقابل نمونه‌هایی نیز بوده که جمهوری اسلامی پنهان کرده است. انتشار این خبر توسط رسانه‌های اسراییل ترور او را باورپذیرتر کرده اما برخی رسانه‌ها نیز به نقل از مقامات اسراییل نقش این کشور در مرگ او را تکذیب کرده‌اند.ایوب انتظاری، فارغ‌التحصیل دکترای هوافضا از دانشگاه صنعتی شریف بوده و انجمن فارغ‌التحصیلان این دانشگاه فوت او را تسلیت گفته بود. headtopics.

ادامه مطلب:
iranwire »

انتقاد ملی‌پوش سابق از حذف عکس فوتسال زنان از کمپ تیم‌های ملیچند روز پس از اعلام خبر حذف عکس فوتسال زنان از کمپ تیم‌های ملی ایران، نیلوفر اردلان، ملی‌پوش سابق فوتسال ایران، از این اقدام انتقاد کرد.

هراس صهیونیست‌ها از افزایش توان نظامی مقاومت/ معاریو: حزب‌الله بیش از 100 هزار موشک از انواع مختلف دارد- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnimهراس صهیونیست‌ها از افزایش توان نظامی مقاومت حزب‌الله بیش از ۱۰۰ هزار موشک دارد روزنامه عبری‌زبان معاریو: نهادهای امنیتی رژیم صهیونیستی ابراز نگرانی کرده‌اند که افزایش بسیار بالای تعداد موشک‌های حزب‌الله، خطرات علیه جبهه داخلی این رژیم را افزایش دهد إن شاء اللّه خداوند متعال این رژیم منحوس ،خونخوار ، کودک کش و غاصب را به همراه هم پیمانان و حامیانش از صفحه روزگار محو کند که این روز دور نیست

رضا پهلوی: ‌این رژیم رفتنی است؛ شوروی با هزاران کلاهک هسته‌ای سقوط کردشاهزاده رضا پهلوی همزمان با سالگرد درگذشت آیت‌الله روح‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، گفت که «این رژیم رفتنی است»، همان‌طور که «شوروی با هزاران کلاهک هسته‌ای سقوط کرد». پدر شما هم که ایران راجزیره ثبات مینامید و زاندارم‌منطقه بود به دست مردم به زیر کشیده شد بنابراین رضا جان گول شعار های ساخته شده توسط رژیم را که میگوید رضا شاه روحت شاه را نخور اسوده بخواب که ایرانی بیدار است از شیخ وشاه بیزار است آیت‌الله رضا سیروس پهلوی که در دوران مک کارتیسم منجمد شده چنین القاء می‌کند که جنایات و فساد مالی حکومت ملایان ارتباطی با لندن و واشنگتن ندارد؛‌به دلیل ناکارآمدی و بی کفایتی است!حال آنکه در انتقال سرمایه‌های مالی و انسانی به غرب، کارآمدی و کفایت این حکومت به اثبات رسیده! رادیوفردعا. فراموش کردین بنویسید عمام واژه عمام و تسلیت فراموش کردید

مسئولان فرودگاه امام خمینی حمله سایبری به این فرودگاه را تکذیب کردندمسئولان فرودگاه امام خمینی تهران در واکنش به اختلال ایجادشده در سیستم گذرنامه این فرودگاه، وقوع هرگونه «حمله سایبری» به این فرودگاه را تکذیب کردند. تکذیب کردن واقعیت ها کار همیشگی جمهوری اسلامی است، مثل شلیک کردن به هواپیمای_اکراینی، جالب است تا ۳ روز یکسره انکار می کردند و زیر بار مسئولیت نمی رفتند.مردم ایران دیگر اعتنایی به گفته ها و تکذیب کردن های حکومت خبیث جمهوری اسلامی نمی کنند. جهنمی که از ایران میسازید و حتی یک خبر مثبت نمیزنید معلومه سوختید

دو مقام دفاعی اسرائیل می‌گویند این کشور در مرگ علی اسماعیل‌زاده نقش نداشتدو مقام ارشد دفاعی اسرائیل روز جمعه، ۱۵ خرداد، به‌شرط اعلام نشدن نام‌شان، به نیویورک‌تایمز گفتند که اسرائیل در مرگ علی اسماعیل‌زاده نقش نداشته است. همین که یارو رو از ارتفاع پرت کرده بودن معلوم بود کار موساد نیست اسرائیل تمیز تر حذف میکنه اسرائیل منتظر عواقب این حماقت باشد انتقام حتمیست

فیلم| رضایت‌مندی عشایر آبادان، از عملیات نجات در متروپل/«این نظام را می‌گذاریم روی سرمان»- اخبار خوزستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim🎥 رضایت‌مندی عشایر آبادان، از عملیات نجات در متروپل جمعی از شیوخ و سران طوایف عرب شهرستان‌های آبادان و خرمشهر از گروه‌های امداد و آواربرداری ساختمان متروپل قدردانی کردند

احسان مهرابیایوب انتظاری فارغ‌التحصیل دکترای هوافضا از دانشگاه صنعتی شریف بوده و انجمن فارغ‌التحصیلان این دانشگاه فوت او را تسلیت گفته بود.

ایوب انتظاری در مراسم افتتاحیه توربین‌سازی شرکت توربین‌های صنعتی غدیر یزد با حضور حسن روحانی حضور داشت.

دادگستری یزد خبر ترور ایوب انتظاری را تکذیب و تهدید به پیگیری منتشرکنندگان کرد. در این میان اما استانداری یزد او را «شهید» خطاب کرده است.

در فیلمی منتشر شده ایوب انتظاری توضیحاتی را به بیژن زنگنه وزیر نفت ارائه می کند.

جمهوری اسلامی ترور دانشمندان اتمی خود را در اکثر موارد خبری کرده اما در مواردی نیز در این‌باره سکوت کرده که از جمله آنها اردشیر حسین‌پور است.

این روزها هر اتفاقی برای متخصصان ایرانی رخ دهد به نوعی به ترور آنها توسط اسراییل نسبت داده می‌شود و حتی خانواده‌ها و اطرافیان آنان برای جا انداختن این موضوع تلاش می‌کنند. سوابق مرگ‌های مشکوک متخصصان ایرانی از جمله «اردشیر حسین‌پور» نیز باعث شده که این نظرات خریدار داشته باشد.

در این میان هم تا اسراییل اظهار نظر نکند، افکار عمومی به سختی موضوع را قبول خواهند کرد؛ هر چند که نهادهای امنیتی همه کشورها ممکن است در مواردی اطلاعات اشتباه منتشر کنند تا عوامل و نیروهای خود را حفظ کرده و یا روش‌های عملیاتی خود را لو ندهند.

آخرین مورد در این میان مرگ «ایوب انتظاری»، دانشمند هوافضا است که خبرش توسط نزدیکانش منتشر شد؛ اما دادگستری یزد خبر را تکذیب و تهدید به پیگیری منتشرکنندگان کرد. در این میان اما استانداری یزد او را «شهید» خطاب کرده است.

از نظر گروهی، جمهوری اسلامی دلیلی برای پنهان کردن این موضوع ندارد؛ اما در مقابل نمونه‌هایی نیز بوده که جمهوری اسلامی پنهان کرده است. انتشار این خبر توسط رسانه‌های اسراییل ترور او را باورپذیرتر کرده اما برخی رسانه‌ها نیز به نقل از مقامات اسراییل نقش این کشور در مرگ او را تکذیب کرده‌اند.ایوب انتظاری، فارغ‌التحصیل دکترای هوافضا از دانشگاه صنعتی شریف بوده و انجمن فارغ‌التحصیلان این دانشگاه فوت او را تسلیت گفته بود.

موضوع ترور بیولوژیک او در نهم خردادماه ابتدا توسط یکی از تورلیدرهای یزدی فعال در اینستاگرام مطرح شد. به گزارش سایت تابناک «محمود انتظاری» که خود را در فضای مجازی «مارکو» نامیده نوشت که با ایوب انتظاری نسبت خانوادگی داشته است.

انتظاری، ۳۵ ساله و فارغ‌التحصیل رشته مهندسی هوافضا از دانشگاه صنعتی شریف بود و در فضای مجازی اعلام شد که او در زمینه ساخت پهپاد و موشک، قطعات و توربین‌های هواپیما فعالیت می‌کرده است.

محمود انتظاری نوشته بود که ایوب انتظاری از انتشار تصویرش در کنار «حسن روحانی» در سال ۹۸ راضی نبوده است. او تصویری منتشر کرد که حاکی از برگزاری

آیین افتتاحیه توربین‌سازی شرکت توربین‌های صنعتی غدیر یزد

با حضور حسن روحانی، رییس‌جمهور سابق، وزیر صمت، «محمدعلی طالبی»، استاندار و مسئولان وقت بود که ایوب انتظاری در این تصویر در حال ارائه پروژه به اعضای حاضر هیات دولت در این کارخانه بود. در فیلم منتشر شده نیز ایوب انتظاری توضیحاتی را به «بیژن زنگنه»، وزیر نفت.

بر اساس این روایت ایوب انتظاری از انتشار این تصویر ناراحت شده و نگران ترور خود بوده است.

شرکت توربین‌های صنعتی غدیر یزد اما شرکتی محرمانه نیست و تحت لیسانس شرکت «سولزر» سوییس تاسیس شده و در مراسم افتتاح آن نیز چند متخصص خارجی حضور داشتند.رسانه‌های اسراییل روز شنبه، ۱۴ خرداد، نیز خبر مرگ ایوب انتظاری را منتشر کرده‌اند و از او به عنوان متخصص پهپاد و موشک نام بردند و این موضوع نیز باعث بازتاب بیشتر این خبر شده است. برخی از رسانه‌های اسراییل نوشتند که او پس از یک میهمانی به بیمارستان منتقل شده و دلیل مرگش مسمومیت ذکر شده است. بر اساس گزارش این رسانه‌ها مامورین امنیتی سریعا به دنبال میزبان انتظاری می‌روند؛ اما او فرار کرده بوده است.اعلام کرد

: «خبر منتشر شده در برخی پیج‌ها و رسانه‌ها مبنی بر فوت دانشمند هوافضا ایوب انتظاری صحت نداشته و فرد مذکور، کارمند معمولی یک شرکت صنعتی بوده و به جهت بیماری در بیمارستان فوت کرده است».

در این اطلاعیه اعلام شده که با «یکی از بستگان ایوب انتظاری» که «برای مطرح کردن خود» موضوع ترور او را مطرح کرده بود، برخورد خواهد شد.

با این حال «مهران فاطمی»، استاندار یزد در نامه‌ای به خانواده انتظاری آنان را «خانواده شهید» خوانده و نوشته است که ایوب انتظاری «جان خود را ایثار کرده است».

«مجید تجملیان»، رییس کمیسیون شهر هوشمند و عضو شورای شهر یزد نیز در صفحه مجازی خود ترور بیولوژیک دکتر ایوب انتظاری به عنوان متخصص برجسته علوم هوافضای کشور را تایید کرد و خواستار حفاظت مضاعف دانشمندان کشور در برابر حذف فیزیکی و بیوتروریسم شد.

سوابق سکوت درباره ترور درباره دست‌اندرکاران برنامه اتمی

جمهوری اسلامی ترور دانشمندان اتمی خود را در اکثر موارد خبری کرده اما در مواردی نیز در این‌باره سکوت کرده که از جمله آنهااست.

او ورودی سال ۱۳۶۳ در دانشگاه شیراز و پس از آن نیز استاد همین دانشگاه بود. بر اساس روایت «محبوبه‌ حسین‌پور»، خواهرش، او ۲۵ دی ۱۳۸۵ در منزل خود در طبقه سوم آپارتمان‌های خیابان «ساحلی» جان باخته است. این آپارتمان‌ها، خانه‌های سازمانی اساتید هستند.

«مصطفی معین،» وزیر علوم در دولت «محمد خاتمی» اما در کانال تلگرامی خود نوشته که او توسط «موساد» ترور شده اما برای زیر سوال نرفتن وزارت اطلاعات، ترور وی تکذیب شده است.

با این حال خانواده حسین‌پور معتقدند که او توسط خود جمهوری اسلامی کشته شده است.

یکی از اتفاقاتی که مقامات جمهوری اسلامی سخنان متناقضی درباره آن بیان کرده‌اند، آتش‌سوزی در پژوهشگاه فضایی و مرگ تعدادی از متخصصان بود.

«حسن نجفی عنبر»، یکی از کشته‌شدگان این حادثه بود. «محمد حسینی»، رییس بنیاد شهید منطقه یک کرج در مراسم تشییع او گفت که وی در آزمایش سلاحی جدید در وزارت دفاع کشته شده است. «جواد امینی» هم در همین حادثه کشته شد. مقامات پژوهشگاه فضایی از او به عنوان «شهید» نام برده‌ اما دلیل مرگ وی را.

«محمدجواد آذری جهرمی»، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران گفته بود که این حادثه ارتباطی با «ماهواره دوستی» نداشته و حمله «تروریستی» نیز نبوده است.این حادثه اما هم‌زمان با دو تلاش ناموفق ایران برای پرتاب ماهواره در روزهای ۲۵ دی و ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ رخ داد.