این دغل دوستان که می بینی

یکی از عناصر نامطلوب فرهنگی در فرهنگ ایرانی، تملق و #چاپلوسی است که به نظر می‌رسد امروز بیش از پیش از فضای درونی به فضای بیرونی کشیده شده و در شکلی آشکار نمود یافته است

چاپلوسی

19/07/2019 03:50:00 ب.ظ

یکی از عناصر نامطلوب فرهنگی در فرهنگ ایرانی، تملق و چاپلوسی است که به نظر می‌رسد امروز بیش از پیش از فضای درونی به فضای بیرونی کشیده شده و در شکلی آشکار نمود یافته است

تهران-ایرنا-یکی از عناصر نامطلوب فرهنگی در فرهنگ ایرانی، تملق و چاپلوسی است که به نظر می رسد امروز بیش از پیش از فضای درونی به فضای بیرونی کشیده شده و در شکلی آشکار نمود یافته است.

«رضا صفری شالی» جامعه شناس و هیأت علمی دانشگاه در گفت وگو با پژوهشگر ایرنا در توضیح این مطلب بیان داشت: چاپلوسی از گذشته در فرهنگ ایرانیان بوده است؛ یعنی اگر ما به ادبیات کلاسیک خود مراجعه کنیم (خصوصاً مطالبی که سعدی در گلستان و بوستان آورده)، می‌بینیم که به وفور درباره چاپلوسی صحبت شده؛ در نتیجه این موضوع مختص زمان معاصر نیست. در سریال «شب های برره» (اگر به خاطر بیاورید) یکی از تم های اصلی این سریال (که بر اساس حقایقی ساخته شده بود) که مورد توجه قرار گرفته، چاپلوسی است و نمایش اینکه افراد به چه ترتیب آن دو خان را مورد چاپلوسی و تملق قرار می‌دهند، برجسته گشته است.

ادامه مطلب: خبرگزاری ایرنا »

شمار کشته‌های حمله موشکی روسیه به مرکز خرید کرمنچوک به ۱۶ نفر رسید

جامعه جهانی این حمله را محکوم کرده است. شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است به‌زودی برای بررسی حملات موشکی اخیر روسیه به مناطق مسکونی اوکراین جلسه فوق‌العاده تشکیل دهد. ادامه مطلب >>

'چهار نفر از اعضای ارکستر زهره در اسلواکی مفقود شدند'خبرگزاری فرانسه گزارش داده که چهار نفر از اعضای ارکستر زهره، گروه موسیقی دختران افغانستان، پس از شرکت در یک جشنواره موسیقی از محل اقامت‌شان در یک هتل در اسلواکی مفقود شده‌اند. احمد ناصر سرمست، بنیانگذار انستیتوت ملی موسیقی افغانستان و ارکستر زهره به بی‌بی‌سی گفت که: 'هنوز در موقعیتی قرار ندارم که در این مورد چیزی بگویم. هنوز گروه به کابل نرسیده‌اند.'

تیراندازی در اربیل؛ 'دست کم یک دیپلمات ترکیه کشته شده است'وزارت خارجه ترکیه تایید کرده است که در جریان تیراندازی در رستورانی در اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق، یکی از کارکنان کنسولگری ترکیه در این شهر کشته شده است. خبرگزاری رویترز از کشته شدن سه نفر از جمله معاون کنسولگری ترکیه در اربیل در این حادثه خبر داده است.

دعوت از کارگران برای حضور همه‌جانبه در انتخابات شورایاری‌هادبیرکل خانه کارگر از تمامی کارگران خواست با حضور در انتخابات شورایاری‌ها پیام کارگران که مشارکت همه‌جانبه است را منتقل کنند.

پلیس ژاپن نام متهم آتش‌سوزی پر تلفات کیوتو را اعلام کردمردی که در ارتباط با آتش زدن یک استودیو تولید فیلم‌های انیمیشن در ژاپن در بازداشت است گفته که معتقد بوده که این استودیو داستانی را که او نوشته بود دزدیده است. در این آتش سوزی عمدی ٣٣ نفر جان خود را از دست دادند.

افسانه رستاخیز: آیا شاه گفت پاسپورت بگیرید و بروید؟در نهایت، مقوله‌بندی شاه از ملت ایران در نسبت‌ش با اصول سه‌گانه‌ای که شالوده حزب رستاخیز بود درست وارونه پروپاگاندای اپوزیسیون اوست. هنوز با گذشت بیش از چهل سال بسیاری گمان می‌کنند شاه جمله‌ای را گفته که در واقع آنرا هرگز بر زبان نرانده است. با اینهمه، همین دسته‌بندی شاه نشان می‌داد که او به‌طور کلی مجال چندانی برای «مخالف سیاسی» و «حق ابراز مخالفت سیاسی» در نظر نمی‌گرفت، چنانکه اغلب مخالفان‌ش نیز قسم خورده بودند تا تاج و تخت او (و حتی ایران) را تحت نام مبارزه با ایادی امپریالیسم نابود کنند.

YouTube