اینجا هلند نیست من هم پتروس فداکار نیستم

16/06/1398 04:02:00 ب.ظ

مجری طرح بایوجمی در تالاب انزلی: ما از علم و روش‌های علمی گریزانیم؛ نمونه‌اش در همین تالاب انزلی. چرا وقتی ۲۶ سال به‌جز لایروبی هیچ پیشنهادی برای احیای آن وجود ندارد، حتی برای اجرای تحقیقاتیِ یک روش که شاید بتواند تالاب را نجات دهد، کارشکنی می‌کنند.

تهران-ایرناپلاس- مجری طرح بایوجمی در تالاب انزلی می‌گوید: ما از علم و روش‌های علمی گریزانیم؛ نمونه‌اش در همین تالاب انزلی. چرا وقتی ۲۶ سال به‌جز لایروبی هیچ پیشنهادی برای احیای آن وجود ندارد، حتی برای اجرای تحقیقاتیِ یک روش که شاید بتواند تالاب را نجات دهد، کارشکنی می‌کنند. در این میان، اظهارنظر مخالفان طرح بایوجمی انعکاس بیشتری نسبت به موافقان و مجری طرح که یک شرکت دانش‌بنیان است، داشته است. این در حالی است که صحبت‌های فرشید سهیلی یعنی مجری طرح مشهور به بایوجمی خالی از لطف نیست.

تالاب بین‌المللی انزلی یکی از نخستین تالاب‌های دنیاست که در کنوانسیون رامسر ثبت شده و روش‌هایی حفاظتی برای آن تعریف شده است. با این حال ما لیست دیگری به نام مونترو داریم که تالاب‌های در معرض خطر در این لیست قرار می‌گیرند، که به آن لیست سیاه مونترو گفته می‌شود. تالاب انزلی در سال ۱۳۷۲ در این لیست قرار گرفت. تالاب‌ها عمری دارند، ولی گاهی این طول عمر سرعت می‌گیرد. این اتفاق در تالاب انزلی با سرعت بیشتری رخ می‌دهد و از متوسط دنیا بیشتر شده است. وقتی مواد غذایی در تالاب زیاد شود، شروع به رسوب‌زایی و لجن‌زایی می‌کنند. بعد از انقلاب سبز و ورود کودهای شیمیایی به کشاورزی، شرایط به‌گونه‌ای شده است که باقی‌مانده کودها توسط باران شسته شده و به رودخانه‌‎ها و تالاب‌ها وارد می‌شدند. این باعث شکوفایی پلانکتونی و پرغذایی در تالاب‌ها می‌شود و اگر مصرف‌کننده‌ها به‌اندازه مناسب نباشد این مواد مغذی آرام آرام به لجن تبدیل می‌شوند. این اتفاقات در تالاب انزلی به چندین دلیل تسریع شده است. یکی از این دلایل استفاده زیاد از کودهای شیمیایی در بالا دست و نداشتن زهاب کشاورزی است.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایرنا »
Loading news...
Failed to load news.

جشن پیروزی اردوغان در آذربایجان

پیروزی رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در آذربایجان با شور و شوق جشن گرفته شد. - Anadolu Ajansı ادامه مطلب >>

پمپئو: سپاه پاسداران به دلیل فعالیت تروریستی در چارچوب برنامه «پاداش برای عدالت» قرار گرفته استپمپئو: سپاه_پاسداران به دلیل فعالیت تروریستی در چارچوب برنامه «پاداش برای عدالت» قرار گرفته است مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در پیامی در توئیتر بار دیگر به جایزه اختصاص یافته برای اطلاعات مربوط به شبکه مالی سپاه پاسداران اشاره کرده است.

بریتانیا از برنامه ایران برای کاستن از تعهداتش در برجام ابراز نگرانی عمیق کردبریتانیا از برنامه ایران برای کاستن از تعهداتش در برجام ابراز نگرانی عمیق کرد دولت بریتانیا روز پنجشنبه ۱۴ شهریور از برنامه ایران برای برداشتن یک گام دیگر در جهت کاستن تعهدات خود در توافق هسته‌ای ۱۳۹۴ با قدرت‌های جهانی، ابراز ناامیدی و نگرانی عمیق کرد.

عملیات برای پیداکردن بقایای نظامیان آمریکایی در جنگ جهانی دوم؛ استقبال آمریکاعملیات برای پیداکردن بقایای نظامیان آمریکایی در جنگ جهانی دوم؛ استقبال آمریکا این عملیات با همکاری آژانس بررسی وضعیت اسیران جنگی یا نیروهای مفقود برگزار می‌شود که یکی از زیرمجموعه‌های وزارت دفاع ایالات متحده است.

ضرب الاجل یک ماهه رئیس قوه قضاییه برای بررسی مسئله محیط زیست در زنجانآیت الله رئیسی در جریان سفر به استان زنجان ضرب‌الاجل یک ماهه‌ای را برای بررسی مسئله محیط زیست این استان تعیین کرد.

این دختران در 'گهواره' برای ازدواج نشان می‌شدند!این دختران در 'گهواره' برای ازدواج نشان می‌شدند! فرماندار شهرستان بهمئی گفت: بر اساس یک رسم دیرینه در شهرستان تحت عنوان «نشان‌کردن»، برخی دختران در سنین پایین، حتی در' گهواره' برای ازدواج با افراد نشان می‌شده‌اند.

ذوالنور: صدرالساداتی‌ها بازداشت نشده بودند/ ذغال برای قلیان در قم خریدندذوالنور: *صدرالساداتی‌ها بازداشت نشده بودند *ذغال برای قلیان در قم خریدند *کدام بازداشتی است که موبایل در اختیار داشته باشد و به راحتی استوری ( در صفحه اینستاگرام خود) کند *ما رد آنها را داریم که در کجای قم و در روستاهای قم بودند