ایسنا از پیشتازی رئیسی در آمار غیررسمی شمارش آرا خبر داد | DW | 19.06.2021

19/06/2021 08:10:00 ق.ظ

به‌رغم مشارکت محدود مردم در انتخابات ۱۴۰۰ زمان اخذ رای در برخی از حوزه‌ها تا ساعت دو بامداد تمدید شده بود. پس از بسته شدن حوزه‌های رای‌گیری، شمارش آرا آغاز شده است. پیش‌بینی شده نتایج اولیه پیش‌ازظهر شنبه اعلام شود.

انتخابات۱۴۰۰, انتخابات ۱۴۰۰

به‌رغم مشارکت محدود مردم در انتخابات ۱۴۰۰ زمان اخذ رای در برخی از حوزه‌ها تا ساعت دو بامداد تمدید شده بود. پس از بسته شدن حوزه‌های رای‌گیری، شمارش آرا آغاز شده است. پیش‌بینی شده نتایج اولیه پیش‌ازظهر شنبه اعلام شود. انتخابات۱۴۰۰

به‌رغم مشارکت محدود مردم در انتخابات ۱۴۰۰ زمان اخذ رای در برخی از حوزه‌ها تا ساعت دو بامداد تمدید شده بود. پس از بسته شدن حوزه‌های رای‌گیری، شمارش آرا آغاز شده است. پیش‌بینی شده نتایج اولیه پیش‌ازظهر شنبه اعلام شود.

اطلاعات و آمار متفاوتی نسبت به میزان مشارکت مردم در انتخابات منتشر شده است. در حالی که تصویرهایی از حوزه‌های خالی رای‌گیری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، محمدباقر قالیباف، رئيس مجلس شورای اسلامی از مشارکت بالای مردم در این انتخابات سخن گفته و به خامنه‌ای تبریک گفته است.

اخباری که در شبکه‌های اجتماعی به نقل از"برخی منابع" خبری منتشر شده حکایت از بالا بودن تعداد آرای باطله دارد.موسوی گفته است: «بر اساس قانون، دو روز بعد از پایان انتخابات هیئت‌های اجرایی و نظارت وظیفه دارند شکایات را دریافت و بررسی کنند.»

ادامه مطلب:
DW فارسی »

euronews - اخبار بین المللی در مورد ایران

ایران | فهرست کلیه مقاله‌های منتشر شده نوسط یورونیوز در زمینه‌های بین‌االمللی، اقتصاد، سیاست، علم و شیوه زندگی ادامه مطلب >>

«مشارکت محدود» داری خودت رو شبیه بی بی سی می کنی. خلاقیت بهتره از کپی کردنه. Iran,ایران.USABehFarsi.CENTCOMFarsi.AlArabiya_Fa.VOAIran.SR_Farsi_Dari.RFI_Fa.reutersIran.euronews_pe.IranIntl.RadioFarda_.EKH_Fa.aaa_iran,رئیسی_جلاد۶۷ آری_به_جمهوری_دمکراتیک تحریم_انتخابات-کرمانشاه-شهرک دادگستری رای_من_سرنگونی

این مشارکت محدود رو از کجا درآوردی؟ بعد از اينكه امروز نتيجه انتخابات مشخص بشه ، رئيسي هم رئيس قوه قضائيه است هم رئيس جمهور ؛ به اين پديده ذوالقوتين مي گويند كه هر پنج هزار سال يكبار اتفاق مي افته !

نادری: گزارش‌هایی از خرید و فروش رای در استان تهران ارائه شده استرئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستای استان تهران گفت که گزارش‌هایی از خرید و فروش رای در برخی از شهرستان‌های این استان ارائه شده است. - خبرگزاری آناتولی ایران نیازمند تشگیل حکومت موقت ایرانیان با خردمندان 'حضوریکتائی'ملتهای ایرانیانست نه نیازمند استمرار بساط شئونیزم فارسی با انواع مکرها و حیله ها و فتنه سازیها وو....

تصاویر هوایی از محل خروج یک قطار باری از مسیر خط آهن در مکزیکبنا به گزارش رسانه‌های محلی این قطار باری حامل هیچ گونه «ماده خطرناکی» نبود. امیدوارم آسیب جانی ازشون دور باشه مکزیکیها بواسطه شمنان مکزیک میشناسم و بسیار تحت تاثیر نوع زندگی کمین کنندگان و شکارچیان و رویابینان (ساحران)هستم .

شورای نگهبان: تاکنون 4974 مورد گزارش مردمی از تخلفات انتخاباتی ثبت شده استایران نیازمند تشگیل حکومت موقت ایرانیان با خردمندان 'حضوریکتائی'ملتهای ایرانیانست نه نیازمند استمرار بساط شئونیزم فارسی با انواع مکرها و حیله ها و فتنه سازیها وو....

پاکسازی تهران از تبلیغات انتخاباتی پس از پایان رأی گیریشهردار تهران اعلام کرد که پس از پایان رأی‌گیری، پاکسازی شهر تهران از تبلیغات انتخاباتی آغاز خواهد شد. باید بعد از مهلت تبلیغات پاک میکردند بفرما پاك نكن رئيس!!!!!!!!! روز ملى پُرخیر و فيض و برکت ۲۸ خرداد و پیروزی یکی از بچه های کوثر (ع) را به عنوان رئيس جمهورى به آحادِ ملت بزرگوار ایران عزیز تبریک عرض ميكنم واميدوارم كه ايشان بتواند آرامش روحى، روانى،آزادى واقتصادى را به ملت خوب،شریف،صبور و زحمتكش ایران برگرداند⚘

یک رکورد تلخ؛ بیش از ۸۲ میلیون نفر در جهان بی‌خانمان هستند | DW | 18.06.2021این تعداد آواره و بی‌خانمان در جهان بی‌سابقه بوده است؛ کسانی که برای نجات جان خود از جنگ و خشونت گریخته‌اند. حدود نیمی از آوارگان و پناهجویان را کودکان تشکیل می‌دهند. دوسوم این آوارگان از پنج کشور جهان می‌آیند. از تحریم انتخابات فیلم پخش کن لامصب

گفتگو با تحلیل‌گر سیاسی؛ آشفتگی در اردوی اصلاح‌طلبان از کجا آمده است؟محمدجواد اکبرین: «این گونه نیست که مردم اصلاح‌طلبان را نگاه کنند و بگویند شما به هر کسی رأی دادید، ما هم رأی می‌دهیم. مردم اول باید باور کنند، اما اصلاح‌طلبان در وضعیت باورپذیری نیستند.»

سرنوشت برگه‌های رای تا ساعت هشت بامداد روز شنبه ۲۹ خرداد (۱۹ ژوئن) به وقت ایران، نتایج اولیه شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری ایران اعلام نشده است.رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستای استان تهران گفت که گزارش‌هایی از خرید و فروش رای در برخی از شهرستان‌های این استان ارائه شده است.به روز شده در: ۱۷/۰۶/۲۰۲۱ خروج یک قطار باری از مسیر ریلی در غرب مکزیک روز دوشنبه یک کشته و سه مجروح بر جای گذاشت.شورای نگهبان ایران اعلام کرد که تاکنون 4974 مورد گزارش مردمی از تخلفات انتخاباتی امروز این کشور به ثبت رسیده است.

برخی از حوزه‌های رای‌گیری در ساعت ۱۲ شب و برخی دیگر تا ساعت دو بامداد روز شنبه ۲۹ خرداد باز بوده‌اند. پس از بسته شدن حوزه‌ها، رای‌گیری از همکاران حاضر در حوزه‌های انتخاباتی صورت گرفته است.06. اطلاعات و آمار متفاوتی نسبت به میزان مشارکت مردم در انتخابات منتشر شده است. بنا به گزارش رسانه های محلی این قطار باری حامل هیچ گونه «ماده خطرناکی» نبود. در حالی که تصویرهایی از حوزه‌های خالی رای‌گیری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، محمدباقر قالیباف، رئيس مجلس شورای اسلامی از مشارکت بالای مردم در این انتخابات سخن گفته و به خامنه‌ای تبریک گفته است. به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، نادری در این باره اظهار داشت: گزارش‌هایی به ما رسیده است که در برخی شهرستان‌های استان تهران خرید و فروش رای صورت می‌گیرد. به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید برخی از منابع خبری اعلام کرده‌اند که نخستین نتایج انتخابات سال ۱۴۰۰ ریاست جمهوری در ایران به همراه نتایج انتخابات شوراهای شهر و روستا تا پیش از ظهر این روز رسانه‌ای شود. براساس این گزارش، شکایت از تاخیر در آغاز فرآیند رأی گیری، کُندی عملکرد دستگاه‌های الکترونیکی احراز هویت، درج نام داوطلبان انصرافی ریاست جمهوری در آگهی‌های شعب اخذ رأی، پرسش عوامل اجرایی از مردم در خصوص اینکه قصد شرکت در کدام انتخابات را دارند، عدم ارسال صندوق سیار به برخی مراکز بیمارستانی و روستاها، از عمده‌ترین شکایات و گزارش‌های ثبت شده در سامانه شورای نگهبان ایران بوده است.

اخباری که در شبکه‌های اجتماعی به نقل از"برخی منابع" خبری منتشر شده حکایت از بالا بودن تعداد آرای باطله دارد. گفتنی است انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ایران همزمان با انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی در 6 حوزه، میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری در 3 حوزه انتخاباتی و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در یک هزار و 372 شهر و 40 هزار و 620 روستا و تیره عشایری امروز جمعه 28 خرداد 1400 (18 ژوئن 2021) برگزار می‌شود. خبرگزاری دانشجویی ایران"ایسنا" در آخرین گزارش خود پیرامون انتخابات ریاست جمهوری با اتکا بر"آمار غیررسمی" از پیشتازی ابراهیم رئیسی در این انتخابات با"اختلاف زیاد" خبر داده است. از سوی دیگر، اسماعیل موسوی، سخنگوی دبیر ستاد انتخابات ایران اعلام کرده است که به شکایت‌های انتخاباتی «پس از گذشت دو روز از پایان رای‌گیری» رسیدگی خواهد شد. در این دوره از انتخابات ایران هفت کاندیدا از سوی شورای نگهبان قانون اساسی تائید صلاحیت شدند و در نهایت با کناره گیری محسن مهرعلیزاده، علیرضا زاکانی و سعید جلیلی از دور رقابت‌های انتخاباتی، عبدالناصر همتی، ابراهیم رئیسی، محسن رضایی و امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری ایران هستند. موسوی گفته است: «بر اساس قانون، دو روز بعد از پایان انتخابات هیئت‌های اجرایی و نظارت وظیفه دارند شکایات را دریافت و بررسی کنند.» مقایسه تصویری انتخابات ریاست جمهوری سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۳۹۶ تصویر حوزه اخذ رای امامزاده صالح در انتخابات سال ۱۴۰۰ را نشان می‌دهد.

به گفته وزیر کشور ایران در این انتخابات ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار واجد شرایط رای دادن هستند که از این تعداد یک میلیون و ۳۹۲ هزار نفر رای اولی هستند. استاندار تهران می‌گوید میزان مشارکت مردم در ساعات اولیه به نسبت دوره‌های گذشته بیشتر بوده است. مقایسه تصویری انتخابات ریاست جمهوری سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۳۹۶ تصویر حوزه اخذ رای امامزاده صالح در انتخابات سال ۱۳۹۶ را نشان می‌دهد. با این حال محمود صادقی، نماینده پیشین مجلس در توییتی پروژه تحریم انتخابات سال ۱۴۰۰ را شکست خورده تلقی کرد. مقایسه تصویری انتخابات ریاست جمهوری سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۳۹۶ تصویر حوزه اخذ رای در مسجد النبی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ را نشان می‌دهد.

محسن رضایی میرقائد، ابراهیم رئیسی، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی و عبدالناصر همتی چهار نامزد باقی مانده در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران هستند. معاون وزیر کشور میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری را بر اساس نظرسنجی‌ها بین ۳۷ تا ۴۷ درصد برآورد کرده است. مقایسه تصویری انتخابات ریاست جمهوری سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۳۹۶ تصویر حوزه اخذ رای در مسجد النبی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ را نشان می‌دهد. مقایسه تصویری انتخابات ریاست جمهوری سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۳۹۶ تصویر جمعیت حاضر در حوزه اخذ رای حسینه ارشاد در انتخابات ۱۴۰۰ را نشان می‌دهد. در حالی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران برگزار می‌شود که گروه‌های سیاسی در داخل و خارج از ایران خواستار تحریم «فعال و هدفمند» این انتخابات شده‌اند.

مقایسه تصویری انتخابات ریاست جمهوری سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۳۹۶ تصویر حوزه اخذ رای حسینه ارشاد در انتخابات سال ۱۳۹۶ را نشان می‌دهد. مقایسه تصویری انتخابات ریاست جمهوری سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۳۹۶ تصویر حوزه اخذ رای حسینیه جماران در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ را نشان می‌دهد. خبرگزاری برنا گزارش داده که با حضور محسن مهرعلیزاده، نامزد انصراف داده در حسینیه جماران فضای شعبه رای‌گیری"متشنج" شده است. مقایسه تصویری انتخابات ریاست جمهوری سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۳۹۶ تصویر محوطه بیرونی حوزه اخذ رای حسینیه جماران در سال ۱۳۹۶ را نشان می‌دهد. مقایسه تصویری انتخابات ریاست جمهوری سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۳۹۶ تصویر حوزه اخذ رای در اصفهان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ را نشان می‌دهد.

مقایسه تصویری انتخابات ریاست جمهوری سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۳۹۶ تصویر حوزه اخذ رای در اصفهان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ را نشان می‌دهد. مقایسه تصویری انتخابات ریاست جمهوری سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۳۹۶ تصویر حوزه اخذ رای در مسجد الجواد در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ را نشان می‌دهد. محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق ایران که در چند روز گذشته به شکل‌های مختلف اعلام کرده در انتخابات شرکت نمی‌کند، امروز هم در ویدئویی که در خانه ضبط شده گفت:"کاری که فعلا می‌توانم در برابر این خطای بزرگ انجام بدهم این است که بگویم شرکت نمی‌کند و هیچ برنامه‌ای برای حمایت از هیچ فردی ندارم." مقایسه تصویری انتخابات ریاست جمهوری سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۳۹۶ تصویر حوزه اخذ رای در مسجد الجواد در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ را نشان می‌دهد. مقایسه تصویری انتخابات ریاست جمهوری سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۳۹۶ تصویر حوزه اخذ رای حرم عبدالعظیم در روز جمعه ۲۸ خرداد سال ۱۴۰۰ را نشان می‌دهد.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان می‌گوید تا ظهر جمعه بیش از سه هزار گزارش از تاخیر در شروع رای گیری وصول شده که مربوط به دستگا‌های احراز هویت بوده‌اند. کدخدایی گفته که این مشکل حل شده اما هنوز نمی‌توان در باره میزان مصرف تعرفه‌ها چیزی گفت. مقایسه تصویری انتخابات ریاست جمهوری سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۳۹۶ تصویر حوزه اخذ رای حرم عبدالعظیم در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ را نشان می‌دهد. مقایسه تصویری انتخابات ریاست جمهوری سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۳۹۶ عکس یک حوزه اخذ رای انتخابات ۱۴۰۰ در شهر رشت را نشان می‌دهد. جانشین فرمانده انتظامی گیلان اعلام کرده که ۲۷ نفر به دلیل"خدشه‌دار کردن سلامت انتخابات" در این استان دستگیر شده‌اند.

سرهنگ حسین حسن‌پور توضیحات بیشتری نداد، اما افزود که پلیس گیلان علاوه بر برخورد با ۲۲۵ مورد وعده‌های انتخاباتی نامتعارف، با ۵۰ نفر از افرادی که با جانب‌داری از کاندیداها باعث"تحریک شهروندان" می‌شدند، برخورد کرده است. مقایسه تصویری انتخابات ریاست جمهوری سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۳۹۶ عکس یک حوزه اخذ رای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ در شهر رشت را نشان می‌دهد. نویسنده: محمود صالحی .