ایرج پزشک‌زاد؛ خالق دایی‌ جان ناپلئون درگذشت

22/10/1400 11:08:00 ب.ظ

ایرج_پزشکزاد، رمان‌نویس، روزنامه‌نگار و طنزنویس شهیر ایرانی امروز ۲۲ دی ۱۴۰۰ در سن ۹۴ سالگی در لس‌آنجلس امریکا درگذشت.رمان«دایی‌جان ناپلئون»مشهورترین اثر پزشک‌زاد بود که در سال۱۳۴۹منتشر شد.او کار نویسندگی را در دهه ۳۰ خورشیدی آغاز کرد. دایی_جان_ناپلئون

رمان «دایی‌جان ناپلئون» مشهورترین اثر ایرج پزشک‌زاد بود که در سال ۱۳۴۹ منتشر شد. «ناصر تقوایی» در دهه ۵۰ خورشیدی سریالی پرمخاطب را بر اساس این رمان ساخت. ایرج پزشک‌زاد در سال ۱۳۰۶ در تهران زاده شد.

پدرش «حسن پزشک‌زاد»، پزشک بود و مادرش «شاهزاده فکری ارشاد»، دختر «مویدالممالک فکری ارشاد».

او پس از تحصیل در ایران و فرانسه در رشته حقوق، به مدت پنج سال در ایران به قضاوت در دادگستری مشغول بود. پس از آن به خدمت در وزارت امور خارجه ایران درآمد و آخرین سمتش، مدیرکل روابط فرهنگی این وزارت‌خانه بود.

ایرج پزشک‌زاد کار نویسندگی را در اوایل دهه ۳۰ خورشیدی با نوشتن داستان‌های کوتاه برای مجله‌ها و ترجمه آثار «ولتر» و «مولیر» آغاز کرد. او هنگام کار در وزارت امور خارجه، نویسنده ستون طنز «آسمون ریسمون» در مجله «فردوسی» بود. headtopics.com

پزشک‌زاد پس از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ ، به فرانسه رفت و عضو شورای «نهضت مقاومت ملی» شد که با رهبری «شاپور بختیار» تشکیل شده بود. او برای این نهضت چند کتاب نوشت که «مروری بر واقعه

ادامه مطلب:
ایران وایر »
Loading news...
Failed to load news.

رئیسی: پیشرفت موشکی کشور با تهدید دشمن متوقف نخواهد شد

رئیس جمهوری گفت: صنایع دفاعی و موشکی در ایران بومی شده است و وارداتی نیست. ادامه مطلب >>

واکنش زندانیان سیاسی به درگذشت بکتاش آبتین: کشتن زندانیان سیاسی «روندی تکراری» در جمهوری اسلامی استواکنش‌ها به درگذشت بکتاش آبتین، زندانی سیاسی و عضو کانون نویسندگان ایران، با گذشت چند روز همچنان ادامه دارد و این بار زندانیان سیاسی زندان‌های «تهران بزرگ» و «رجایی‌شهر» در بیانیه‌هایی با انتقاد از «بی‌توجهی» نهادهای بین‌المللی، اعلام کرده‌اند که جمهوری اسلامی را مسئول مرگ او می‌دانند.

دیوید ساسولی، رئیس پارلمان اروپا در سن ۶۵ سالگی درگذشت | DW | 11.01.2022دیوید ساسولی یکی از مدافعان حقوق مهاجران و اقلیت‌ها بود. رئیس پارلمان اروپا در بیمارستانی در ایتالیا درگذشت. او به علت اختلال جدی در سیستم ایمنی از روز ۲۶ دسامبر سال گذشته در بیمارستان بستری بود.

گزارش موارد «سالک» در مناطق روستایی تهران / مرگ ناشی از «اُمیکرون» در کشور نداریمرییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به مشاهده مواردی از بیماری سالک در مناطق روستایی استان تهران و همچنین ورود استانداری به این موضوع، گفت: اگر سریع اقدام کنیم می‌توانیم امیدوار باشیم بیماری به سرعت کنترل شود. ثم في الحلم في أبريل 2014 ، أخبرني الله لأول مرة 'قاسم يروي أحلامك للعالم كله ، أريد أن يعرف الجميع من أنت'. محمد قاسم نفسه ينفي لكن الكثير من المسلمين يقولون إنه الإمام المهدي!

آتش سوزی در اردوگاه پناهجویان روهینگیا در جنوب بنگلادشدر پی آتش سوزی بزرگی که در بخشی از کمپ شلوغ پناهجویان روهینگیا در جنوب بنگلادش روی داد، بیش از ۳۰۰ پناهگاه موقت ساخته شده از بامبو و برزنت نابود شده و بیش از ۱۵۰۰ پناهنده از جمله ۷۵۰ کودک بی‌خانمان شدند.

جیمی کارتر: آمریکا در لبه پرتگاه و در آستانه جنگ داخلی است +تصاویر و فیلمجیمی کارتر: آمریکا در لبه پرتگاه و در آستانه جنگ داخلی است رئیس‌جمهور سابق آمریکا ضمن ابراز نگرانی درباره دموکراسی در آمریکا می‌گوید ایالات متحده دارد لبه پرتگاه تلوتلو می‌خورد و احتمال جنگ داخلی وجود دارد. یادداشت کامل رئیس جمهور سابق آمریکا را بخوانید:

کشف بزرگ‌ترین محموله‌ هروئین و کوکائین در کرواسی در بدنه کاذب قایقپلیس این فیلم از غواصان را در زیر آب و در جریان عملیات بریدن بدنه کاذب این قایق و انتقال هروئین منتشر کرده است.