ایران: سفر وزیر خارجه سوئیس به تهران ارتباطی با رابطه ایران و آمریکا ندارد

07/09/2020 05:15:00 ب.ظ

ایران: سفر وزیر خارجه سوئیس به تهران ارتباطی با رابطه ایران و آمریکا ندارد جزئیات بیشتر🔽

ایران, تحریم‌های آمریکا علیه ایران

ایران : سفر وزیر خارجه سوئیس به تهران ارتباطی با رابطه ایران و آمریکا ندارد جزئیات بیشتر🔽

سفر وزیر خارجه سوئیس به تهران به برخی شایعات درباره احتمال میانجی‌گری این کشور میان تهران و واشنگتن دامن زده بود.

با این حال سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هدف از تماس تلفنی وزیر خارجه آمریکا با همتای سوئیسی‌اش را «اعمال فشار» عنوان کرد. او گفت که در آستانه سفر مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران چنین سیاستی از جانب آمریکا اتخاذ شده بود.سوئیس از ۳۱ خرداد ۱۳۵۹ و در پی تسخير سفارت آمريكا در تهران در همان سال و قطع روابط تهران و واشنگتن، مسئولیت حفاظت از منافع آمريكا در ایران را برعهده گرفت؛ مسئولیتی که ۴۰ ساله شده است.

وزیر خارجه سوئیس در ایران؛ آیا كاسيس حامل پیام آمریکاست؟با این حال آقای خطیب زاده مهم‌ترین اولویت‌های ایران در جریان سفر وزیر خارجه سوئیس به تهران را همکاری‌ها در زمینه‌ دارو و درمان، مبارزه با کرونا، نقش سوییس به عنوان حافظ منافع ایران در برخی از کشورها و موضوع کانال مالی سوئیس عنوان کرد.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

دوازدهمین روز اعتراضات در ایران؛ شمار هشتگ‌های مهسا امینی از ۱۳۰ میلیون عبور کرد

دور جدید اعتراضات مردمی در ایران که از ۲۵ شهریور با کشته شدن مهسا امینی، شهروند ایرانی ساکن سقز در اثر ضرب و شتم مأموران گشت ارشاد تهران آغاز شد، وارد دوازدهمین روز خود شده است. ادامه مطلب >>

تحریف اعتراف وزیر دفاع انگلیس،پرونده زاغری ربطی به بدهی لندن به تهران نداردلندن – ایرنا – وزیر دفاع انگلیس به تازگی درخصوص پرونده قدیمی فروش تانک‌های چیفتن توسط این کشور به ایران در سال ۱۳۵۰، رسما پذیرفته که لندن بابت این موضوع به تهران بدهکار است و این بدهی ۴۰۰ میلیون دلاری باید پرداخت شود. این اذعان صریح مقام رسمی لندن اما از سوی برخی رسانه‌های بیگانه تحریف شد.

توصیه و پیام ایران به ترکیه و امارات/ به نیت دوستان روس‌مان شک نداریمسخنگوی وزارت خارجه: سفر وزیر خارجه سوییس به تهران ارتباطی به روابط با آمریکا ندارد منابع مالی ایران در خارج از کشور زیاد است و آمریکا تلاش می‌کند که این منابع وارد کانال سوئیس نشود سیاست ما در مورد آمریکا تغییر نکرده وزیر خارجه هند فردا به تهران می‌آید

تهران| «سلطان قبر» در شهرری دستگیر و زندانی شد- اخبار استان تهران - اخبار استانها تسنیم - Tasnimگروه استان‌ها_ دادستان شهر ری با اشاره به دستگیری سلطان قبر و اعزام به زندان گفت: از شاکیان مرتبط با پرنده فروش غیرقانونی قبر درخواست می‌شود با مراجعه به دفتر خدمات قضایی محل زندگی خود و اعلام محل وقوع جرم  نسبت به ثبت شکایت اقدام کنند.

وزرای دفاع ایران و هند در تهران دیدار کردندراج نات سینک و امیر حاتمی امروز در تهران دیدار و درلاره موضوعات منطقه‌ای مذاکره کردند. - خبرگزاری آناتولی

وزرای خارجه ایران و سوئیس در تهران دیدار کردند - BBC News فارسیایگنازیو کاسیس، وزیر امور خارجه سوییس امروز در تهران با محمد جواد ظریف همتای ایران ی خود دیدار کرد. محور اصلی مذاکرات ایران و سوئیس در این سفر دیپلماتیک روابط دوجانبه و به طور ویژه کانال مالی سوئیس عنوان شده است. قرار است آقای کاسیس با حسن روحانی رئیس جمهوری این کشور، نیز دیدار کند.

کرونا در ایران؛ شمار جان‌باختگان به 22 هزار 410 نفر رسیدکرونا در ایران ؛ شمار جان باختگان به 22 هزار 410 نفر رسید

این گمانه زنی‌ها در حالی مطرح می‌شود که وزیر خارجه آمریکا چند روز قبل از سفر وزیر خارجه سوئیس به ایران، با همتای سوئیسی خود تلفنی گفتگو کرده بود.در حالی برخی رسانه‌ها تقلا کردند که پرداخت بدهی ایران توسط انگلیس را به پرونده آزادی خانم نازنین زاغری گره بزنند که این دو موضوع هیچ ربطی به هم ندارند.به گزارش ایسنا، سعید خطیب‌زاده در نشست مطبوعاتی خود با رسانه‌های داخلی و خارجی در پاسخ به سوالی در ارتباط با سفر وزیر خارجه سوییس به تهران و این‌که با توجه به این‌که سوییس حافظ منافع آمریکا در ایران است این سفر ارتباطی به روابط ایران و آمریکا دارد؟ تصریح کرد: سفر وزیر خارجه سوییس به تهران در چارچوب روابط دو کشور و در چارچوب نقشه راهی است که در جریان سفر روسای جمهور دو کشور به ایران و سوئیس تهیه شد.تهران| «سلطان قبر» در شهرری دستگیر و زندانی شد ۱۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۹ اخبار استان تهران گروه استان‌ها_ دادستان شهر ری با اشاره به دستگیری سلطان قبر و اعزام به زندان گفت: از شاکیان مرتبط با پرنده فروش غیرقانونی قبر درخواست می‌شود با مراجعه به دفتر خدمات قضایی محل زندگی خود و اعلام محل وقوع جرم  نسبت به ثبت شکایت اقدام کنند.

هرچند منابع رسمی هدف سفر ايگنازيو كاسيس، وزير امور خارجه سوئيس به تهران را در چارچوب جشن صدمين سالگرد مناسبات ديپلماتيك میان دو کشور اعلام کرده بودند. با این حال سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هدف از تماس تلفنی وزیر خارجه آمریکا با همتای سوئیسی‌اش را «اعمال فشار» عنوان کرد.  او بر اساس بیانیه سپاه ثارالله کرمان از سرشبکه‌های اصلی مؤسسات معاند بوده که تحت هدایت و حمایت سرویس‌های رسانه‌ای و جاسوسی دولت‌های بیگانه مأموریت‌های مختلفی در راستای تحقق اهداف شوم دشمنان نظام انجام داده است. او گفت که در آستانه سفر مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران چنین سیاستی از جانب آمریکا اتخاذ شده بود.   وی با اشاره به تماس تلفنی پمپئو وزیر خارجه آمریکا با وزیر خارجه سوییس در آستانه این سفر گفت: در آستانه سفر آقای گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران نیز شاهد اینگونه رفتارها و فشارها از سوی آمریکا بودیم. سوئیس از ۳۱ خرداد ۱۳۵۹ و در پی تسخير سفارت آمريكا در تهران در همان سال و قطع روابط تهران و واشنگتن، مسئولیت حفاظت از منافع آمريكا در ایران را برعهده گرفت؛ مسئولیتی که ۴۰ ساله شده است.  به گزارش روزنامه انگلیسی گاردین، «بن والاس» در نامه ای خطاب به گروهی از وکلا نوشته است :« دولت انگلیس اذعان دارد که بدهی ایران باید پرداخت شود و به بررسی راه‌های قانونی پرداخت این بدهی ادامه می‌دهد. وزیر خارجه سوئیس در ایران؛ آیا كاسيس حامل پیام آمریکاست؟ با این حال آقای خطیب زاده مهم‌ترین اولویت‌های ایران در جریان سفر وزیر خارجه سوئیس به تهران را همکاری‌ها در زمینه‌ دارو و درمان، مبارزه با کرونا، نقش سوییس به عنوان حافظ منافع ایران در برخی از کشورها و موضوع کانال مالی سوئیس عنوان کرد. وی با بیان اینکه در صورتی که متولیان اداره اوقاف در این پرونده دخیل باشند، برخورد قانونی صورت می‌گیرد، بیان کرد: شکایات مراجعان فروش قبر مربوط به پیش از سال 97 بوده و با توجه به تغییر تولیت این آرامستان، تحقیقات درباره ارتباط متهم با اداره اوقاف و بقعه شیخ صدوق در حال بررسی است.

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص موضوع کانال مالی سوییس با بیان اینکه منابع مالی ایران در سوئیس خیلی زیاد نیست، مدعی شد که آمریکا تلاش می‌کند تا این منابع مالی وارد کانال نشود. اما این حرف های بن والاس بلافاصله سوژه ای برای بخش فارسی بی بی سی شد تا از آن داستانی دیگر بسازد. وی با بیان این‌که دو تراکنش مالی که در این کانال صورت گرفته با منابع مالی ایران نزد سوییس انجام شده است و منابع مالی ما در این کشور خیلی زیاد نیست، گفت: البته منابع مالی ایران در خارج از کشور زیاد است و آمریکا تلاش می‌کند که این منابع مالی وارد این کانال نشود. با این حال او خبر داد که با ۲۰ ماه تاخیر اولین تراکنش مالی در خردادماه امسال انجام شده است. آقای خطیب‌زاده در ادامه ابراز امیدواری کرد این کانال بتواند از فشارهای سیاسی دور باشد تا ایران بتواند از منابع مالی‌اش در خارج از کشور استفاده کنیم. بی‌بی‌سی فارسی دیروز (شنبه) گزارش داد: بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا می‌گوید"فعالانه" به دنبال پرداخت بدهی کشورش به دولت ایران است که در نهایت می‌تواند به آزادی شهروندان دو تابعیتی بریتانیا از جمله نازنین زاغری-راتکلیف کمک کند. او در این زمینه از آنچه که «وجود سنگ اندازی‌های آمریکا» می نامید، خبر داد. آنها می‌دانند که تعهدات قطعی در برجام دارند و تمام موارد و اتفاقات در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل آمده است. اگر چه در هر سفر دیپلماتیکی در خصوص روابط سیاسی و تجاری میان دو کشور صحبت می‌شود اما همیشه همزمان با سفر هر مقام سوئیسی به ایران، رسانه‌های خبری از نقش مهم سوئیس برای کاهش تنش میان تهران و واشنگتن سخن گفته‌اند. اما واقعیت اینجاست که والاس در این نامه که فرازهایی از آن در روزنامه گاردین منتشر شده هیچ اشاره‌ای به ارتباط پرونده زاغری و بدهی ایران نکرده است.

در هر حال وزیر خارجه سوئیس در سفر سه روزه خود به ایران که امروز پایان می یابد، با برخی مقام های ارشد ایرانی از جمله وزیر خارجه و رئیس مجلس شورای اسلامی گفتگو کرده است. .» والاس که در گذشته عضو گروه دوستی پارلمانی انگلیس و ایران و منتقد تاخیر دولت در پرداخت بدهی ایران بوده، در ادامه این نامه نوشته است: پیشتر موضع خود را در رابطه با این پرونده اعلام کرده و به حل آن متعهد هستم. این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین در پاسخ به این سوال که مهم‌ترین اولویت جمهوری اسلامی ایران در جریان سفر وزیر خارجه سوییس به تهران چیست، اظهار کرد: در جریان مذاکرات مقامات دو کشور مسائلی مختلفی برای گفت‌وگو مطرح می‌شود از جمله روابط دو جانبه، مسائل بین‌الملل، همکاری‌های ایران و سوییس در زمینه‌ی دارو و درمان، مبارزه با کرونا، مسائل منطقه‌ای و موضوعاتی که مربوط به نقش سوییس به عنوان حافظ منافع ایران در برخی از کشورهاست و همچنین موضوع کانال مالی سوییس.