ایران محل جدید رقابت هند و چین؛ آیا دهلی نو از واشنگتن پیروی خواهد کرد؟

08/09/2020 08:19:00 ب.ظ

ایران محل جدید رقابت هند و چین؛ آیا دهلی نو از واشنگتن پیروی خواهد کرد؟ جزئیات بیشتر🔽

ایران, سیاست ایران

ایران محل جدید رقابت هند و چین ؛ آیا دهلی نو از واشنگتن پیروی خواهد کرد؟ جزئیات بیشتر🔽

هندی‌ها در مقابل اقدام‌های چین ، چشم امیدشان به بندر چابهار بود. از همین رو همکاری خود را برای توسعه بندر چابهار در جنوب شرقی ایران آغاز کردند. آنان می‌دانند که از طریق چابهار می‌توانند به روسیه، آسیای میانه و افغانستان دسترسی داشته باشند.

نگرانی های هندبرخی سیاست مداران هندی معتقد هستند که پیروی دهلی نو از تحریم‌های آمریکا علیه ایران باعث شده تا تهران به کشورهای رقیب هند از جمله چین گرایش پیدا کند.ایران ۱۷ تیر ماه با شروع ریل گذاری مسیر ترانزیتی چابهار- زاهدان عملاً کشور هند را در پی تعلل‌هایش از این پروژه کنار گذاشت. طرح موضوع سند همکاری‌های راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین نیز بر نگرانی‌های صاحب نظران سیاسی و اقتصادی هندی از یک سو و دولتمردان این کشور از سوی دیگر افزوده است.

حضور چین در ایران، تضعیف هند به عنوان رقیب اصلی پاکستان را در پی خواهد داشت. در این صورت پاکستان می‌تواند فضای راهبردی لازم برای مقابله با تهدیدهای احتمالی در مقابل کشورش را مهار کند.استفاده آمریکا از هند برای فشار بر ایران به نفع چین تمام شده استهم‌زمان استفاده آمریکا از هند برای فشار بر ایران به نفع چین تمام شده است. برای مثال به نظر می‌رسد اگر هند مجبور شود پروژه چابهار را ترک کند، چینی‌ها جای خالی هند را در این پروژه پر خواهند کرد.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

شرق

🔺در نشست اساتید دانشگاه تهران چه گذشت؟ 🔹محمدجواد ظریف، علی مطهری، ابراهیم متقی، حدادعادل، محمود نیلی احمدآبادی، تقی آزاد ارمکی، صادق زیباکلام و پیروز حناچی در این نشست سخنرانی کردند. @sharghdaily sharghdaily.com ادامه مطلب >>

حقوق بشر، از محورهای گفتگوی وزیر امور خارجه سوئیس در ایران؟ | DW | 07.09.2020درباره مضمون مذاکرات ایگناتسیو کاسیس، وزیر امور خارجه سوئیس با مقامات جمهوری اسلامی ایران اطلاع‌رسانی دقیقی نشده است. کاسیس با انتشار یک پست توییتری گفته با مقامات ایران بر سر کانال مالی و مسائل حقوق بشر گفتگو کرده است.

مسمومیت 120 نفر از اهالی یک روستا در غرب ایراناهالی روستای 'شیخ‌صله' در استان کرمانشاه ایران بر اثر مسمومیت به بیمارستان منتقل شدند. - خبرگزاری آناتولی

انتقاد از حزب‌الله در لبنان: نقش سرنیزه را برای ایران بازی نکنید!

کرونا در ایران؛ انتقادها از بازگشایی مدارس ادامه دارد

کاخ سفید: پرزیدنت ترامپ از اخراج مردم آمریکا از خانه‌های‌شان در طول همه‌گیری کرونا جلوگیری می‌کندصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

جلوگیری از وقوع حمله تروریستی در حوزه عملیاتی چشمه صلح در شمال سوریهواحدهای امنیتی وابسته به ارتش ملی سوریه با شناسایی موتورسیکلت بمب‌گذاری شده در حوزه عملیاتی چشمه صلح مانع از انفجار آن شدند. - خبرگزاری آناتولی

هند به زودی پرجمعیت‌ترین کشور جهان می‌شود، بنابراین به بزرگترین مصرف کننده انرژی تبدیل خواهد شد؛ کشوری که در حال حاضر بیش از ۸۴ درصد انرژی مصرفی خود را وارد می‌کند.ایگناتسیو کاسیس، وزیر امور خارجه سوئیس، از روز شنبه پنجم سپتامبر (۱۵ شهریور) در ایران به سر می‌برد.اهالی روستای "شیخ‌صله" در استان کرمانشاه ایران بر اثر مسمومیت به بیمارستان منتقل شدند.«سمير جعجع»، ریيس حزب «نیروهای لبنانی»، از «حزب‌الله» خواستار پیوستن به برنامه بازسازی حکومت و سپردن تصمیم برای جنگ و صلح به آن، اجتناب از دخالت آشکار و غیر قابل توجیه در امور و سیاست اکثر کشورهای عربی و کنار گذاشتن نقش سرنیزه برای پروژه توسعه‌طلبانه و رو‌ به‌ رشد ایران در جهان عرب شد.

از همین رو نیاز هند به ایران به عنوان سومین دارنده ذخایر نفتی و دومین دارنده ذخایر گازی در جهان، مشخص است. نگرانی های هند برخی سیاست مداران هندی معتقد هستند که پیروی دهلی نو از تحریم‌های آمریکا علیه ایران باعث شده تا تهران به کشورهای رقیب هند از جمله چین گرایش پیدا کند. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید در حالیکه رسانه‌های ایران عمدتا مدعی شده‌اند که محورهای اصلی گفت‌وگوی بین کاسیس و مقامات ایران حول گسترش مناسبات تجاری و سازوکار مالی سوئیس برای ارسال کالاهای نوع‌دوستانه دور می‌زده است، وزیر امور خارجه سوئیس با انتشار یک پست‌توییتری اعلام کرده است که با مقامات ایران همچنین درباره مسائل حقوق بشر نیز گفت‌وگو کرده است. ایران ۱۷ تیر ماه با شروع ریل گذاری مسیر ترانزیتی چابهار- زاهدان عملاً کشور هند را در پی تعلل‌هایش از این پروژه کنار گذاشت.2020 استانبول/ خبرگزاری آناتولی یدالله شکری، فرماندار شهرستان"ثلاث باباجانی" درباره مسمویت اهالی روستای شیخ صله گفت: تعداد افراد دارای علائم مسمومیت در روستا شیخ صله این شهرستان به 120 نفر افزایش یافته است. طرح موضوع سند همکاری‌های راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین نیز بر نگرانی‌های صاحب نظران سیاسی و اقتصادی هندی از یک سو و دولتمردان این کشور از سوی دیگر افزوده است. این‌ها محصول گفت‌وگوهای ثمربخش من با همتای ایرانی‌ام بوده است. حضور چین در ایران، تضعیف هند به عنوان رقیب اصلی پاکستان را در پی خواهد داشت. با تاریخ شما آشنایی داریم و هویت ویژه را می‌شناسیم.

در این صورت پاکستان می‌تواند فضای راهبردی لازم برای مقابله با تهدیدهای احتمالی در مقابل کشورش را مهار کند. ولتی در این مصاحبه گفته است که سوئیس به گونه‌ای مداوم از عملکرد ایران در عرصه حقوق بشر انتقاد کرده است. به گفته فرماندار ثلاث باباجانی صبح روز گذشته علائم مسمومیت در تعدادی از اهالی دیده شده است و از بعدازظهر روز گذشته مراجعان بیشتر شده است. استفاده آمریکا از هند برای فشار بر ایران به نفع چین تمام شده است هم‌زمان استفاده آمریکا از هند برای فشار بر ایران به نفع چین تمام شده است. برای مثال به نظر می‌رسد اگر هند مجبور شود پروژه چابهار را ترک کند، چینی‌ها جای خالی هند را در این پروژه پر خواهند کرد. خبرنگار فرستنده یاد شده پرسیده است که آیا چنین انتقادهایی اصولا تاثیری بر رفتار و عملکرد حکومت ایران دارد؟ فیلیپه  ولتی در پاسخ گفته است: «در برخی از موارد، این اقدامات ما موثر واقع شده است. همچنین آمریکا مانع خرید نفت ایران توسط هند شده و این به معنای آن است که دهلی نو برگ‌های بازی برای تأثیرگذاری در آسیا را از دست می‌دهد. روستای مرزی شیخ صله در شهرستان ثلاث باباجانی 570 خانوار با 2500 نفر جمعیت دارد. دولت دونالد ترامپ تلاش کرده و می‌کند تا ایران را منزوی کند اما این تلاش‌ها تاکنون نتیجه عکس داده است.» ولتی می‌گوید ولی پیام اصلی چنین انتقادهایی این است که حکومت ایران بداند، جهان با رویکردی انتقادی به عملکرد‌‌های غیردموکراتیک آ‌ن‌ها می‌نگرد.

در گذشته قصد روسیه تشکیل مثلث مسکو، پکن و دهلی نو بود تا شرایط را در آسیا به نفع خود تغییر دهد اما در پی تلاش آمریکا برای جذب هند و همچنین تشدید اختلاف‌های هند و چین، این سیاست کنار گذاشته شد. این در حالی است که هند با ویژگی‌های اقتصادی، جغرافیایی و جمعیتی می‌توانست و می‌تواند نقش قدرت متقابل چین را بازی کند. باید یادآور شد که سوئیس از زمان وقوع انقلاب اسلامی ایران تا کنون، حافظ منافع آمریکا در ایران است. اما مشاوران دونالد ترامپ با قصد فشار هر چه بیشتر بر ایران، گویی این نکته مهم را نادیده گرفته‌اند؛ چرا که تقویت همکاری‌ها میان ایران، روسیه و چین می‌تواند به مانعی در برابر فشارهای آمریکا تبدیل شود. برای مثال ایران با افزایش همکاری‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی با روسیه و چین تلاش دارد تا نقشی مؤثر در برابر آمریکا ایفا کند. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و همچنین حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران با انتقاد از عدم حمایت و پشتیبانی کافی اروپا از تراکنش‌های مالی و دادوستد بازرگانی با ایران، از عملکرد سوئیس و راه‌اندازی کانال مالی این کشور قدردانی کرده‌اند. از همین رو می‌توان گفت تدوین سند راهبردی همکاری ایران با چین و طرح پیشنهاد مشابه توسط تهران به مسکو در این مسیر بوده است.

به طور قطع تقویت رابطه ایران با روسیه و چین به این معنا نیست که تهران سیاست‌های همکاری‌های دو‌جانبه به سبک آنچه با چین در حال انجام است را با دیگر قدرت‌های جهانی چون هند کنار گذاشته است.» روحانی «خواستار فعال‌تر شدن کانال مالی  سوئیس و ایفای نقش موثرتر و مفیدتر» آن شده است. ایران پیش از این اعلام کرده بود «سیاست حفظ رابطه متوازن و دوستانه با تمام قدرت‌های اوراسیا و شرق و جنوب آسیا» از دیر باز مورد توجه دولتمردان این کشور بوده است. از همین رو توافقنامه‌های بالقوه همکاری ایران با هند در چابهار را می‌توان مؤید این نظر ارزیابی کرد. در چارچوب این کانال و پس از تاخیر بیست ماهه، در خرداد ماه سال جاری، نخستین محموله دارویی و نوع‌دوستانه شرکت‌های سوئیسی از این طریق وارد بازار ایران شد. به‌خصوص که هند از اول ژانویه ۲۰۲۱ برای دو سال به عضویت شورای امنیت سازمان ملل درخواهد آمد. . در همین زمینه:.