ایران, سیاست ایران, سیاست در هند, چین, تجارت, دیدار دیپلماتیک

ایران, سیاست ایران

ایران محل جدید رقابت هند و چین؛ آیا دهلی نو از واشنگتن پیروی خواهد کرد؟

ایران محل جدید رقابت هند و چین؛ آیا دهلی نو از واشنگتن پیروی خواهد کرد؟ جزئیات بیشتر🔽

08/09/2020 08:19:00 ب.ظ

ایران محل جدید رقابت هند و چین ؛ آیا دهلی نو از واشنگتن پیروی خواهد کرد؟ جزئیات بیشتر🔽

هندی‌ها در مقابل اقدام‌های چین ، چشم امیدشان به بندر چابهار بود. از همین رو همکاری خود را برای توسعه بندر چابهار در جنوب شرقی ایران آغاز کردند. آنان می‌دانند که از طریق چابهار می‌توانند به روسیه، آسیای میانه و افغانستان دسترسی داشته باشند.

نگرانی های هندبرخی سیاست مداران هندی معتقد هستند که پیروی دهلی نو از تحریم‌های آمریکا علیه ایران باعث شده تا تهران به کشورهای رقیب هند از جمله چین گرایش پیدا کند.ایران ۱۷ تیر ماه با شروع ریل گذاری مسیر ترانزیتی چابهار- زاهدان عملاً کشور هند را در پی تعلل‌هایش از این پروژه کنار گذاشت. طرح موضوع سند همکاری‌های راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین نیز بر نگرانی‌های صاحب نظران سیاسی و اقتصادی هندی از یک سو و دولتمردان این کشور از سوی دیگر افزوده است.

وزارت اطلاعات: شبکه‌ای از عوامل موساد در غرب ایران دستگیر شدند | DW | 27.07.2021 شناور پوتین در اختیار فرمانده نیروی دریایی ایران دادستانی سوئد کیفرخواست حمید نوری، متهم کشتارهای ۶۷ را صادر کرد | DW | 27.07.2021

حضور چین در ایران، تضعیف هند به عنوان رقیب اصلی پاکستان را در پی خواهد داشت. در این صورت پاکستان می‌تواند فضای راهبردی لازم برای مقابله با تهدیدهای احتمالی در مقابل کشورش را مهار کند.استفاده آمریکا از هند برای فشار بر ایران به نفع چین تمام شده استهم‌زمان استفاده آمریکا از هند برای فشار بر ایران به نفع چین تمام شده است. برای مثال به نظر می‌رسد اگر هند مجبور شود پروژه چابهار را ترک کند، چینی‌ها جای خالی هند را در این پروژه پر خواهند کرد.

همچنین آمریکا مانع خرید نفت ایران توسط هند شده و این به معنای آن است که دهلی نو برگ‌های بازی برای تأثیرگذاری در آسیا را از دست می‌دهد. دولت دونالد ترامپ تلاش کرده و می‌کند تا ایران را منزوی کند اما این تلاش‌ها تاکنون نتیجه عکس داده است.در گذشته قصد روسیه تشکیل مثلث مسکو، پکن و دهلی نو بود تا شرایط را در آسیا به نفع خود تغییر دهد اما در پی تلاش آمریکا برای جذب هند و همچنین تشدید اختلاف‌های هند و چین، این سیاست کنار گذاشته شد. headtopics.com

این در حالی است که هند با ویژگی‌های اقتصادی، جغرافیایی و جمعیتی می‌توانست و می‌تواند نقش قدرت متقابل چین را بازی کند. اما مشاوران دونالد ترامپ با قصد فشار هر چه بیشتر بر ایران، گویی این نکته مهم را نادیده گرفته‌اند؛ چرا که تقویت همکاری‌ها میان ایران، روسیه و چین می‌تواند به مانعی در برابر فشارهای آمریکا تبدیل شود.

برای مثال ایران با افزایش همکاری‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی با روسیه و چین تلاش دارد تا نقشی مؤثر در برابر آمریکا ایفا کند. از همین رو می‌توان گفت تدوین سند راهبردی همکاری ایران با چین و طرح پیشنهاد مشابه توسط تهران به مسکو در این مسیر بوده است.به طور قطع تقویت رابطه ایران با روسیه و چین به این معنا نیست که تهران سیاست‌های همکاری‌های دو‌جانبه به سبک آنچه با چین در حال انجام است را با دیگر قدرت‌های جهانی چون هند کنار گذاشته است.

ادامه مطلب: euronews فارسی »

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

حقوق بشر، از محورهای گفتگوی وزیر امور خارجه سوئیس در ایران؟ | DW | 07.09.2020درباره مضمون مذاکرات ایگناتسیو کاسیس، وزیر امور خارجه سوئیس با مقامات جمهوری اسلامی ایران اطلاع‌رسانی دقیقی نشده است. کاسیس با انتشار یک پست توییتری گفته با مقامات ایران بر سر کانال مالی و مسائل حقوق بشر گفتگو کرده است.

مسمومیت 120 نفر از اهالی یک روستا در غرب ایراناهالی روستای 'شیخ‌صله' در استان کرمانشاه ایران بر اثر مسمومیت به بیمارستان منتقل شدند. - خبرگزاری آناتولی

انتقاد از حزب‌الله در لبنان: نقش سرنیزه را برای ایران بازی نکنید!

کرونا در ایران؛ انتقادها از بازگشایی مدارس ادامه دارد

کاخ سفید: پرزیدنت ترامپ از اخراج مردم آمریکا از خانه‌های‌شان در طول همه‌گیری کرونا جلوگیری می‌کندصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

جلوگیری از وقوع حمله تروریستی در حوزه عملیاتی چشمه صلح در شمال سوریهواحدهای امنیتی وابسته به ارتش ملی سوریه با شناسایی موتورسیکلت بمب‌گذاری شده در حوزه عملیاتی چشمه صلح مانع از انفجار آن شدند. - خبرگزاری آناتولی