ایران محل جدید رقابت هند و چین؛ آیا دهلی نو از واشنگتن پیروی خواهد کرد؟

  • 📰 euronews_pe
  • ⏱ Reading Time:
  • 42 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 20%
  • Publisher: 59%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

ایران محل جدید رقابت هند و چین؛ آیا دهلی نو از واشنگتن پیروی خواهد کرد؟ جزئیات بیشتر🔽

هند به زودی پرجمعیت‌ترین کشور جهان می‌شود، بنابراین به بزرگترین مصرف کننده انرژی تبدیل خواهد شد؛ کشوری که در حال حاضر بیش از ۸۴ درصد انرژی مصرفی خود را وارد می‌کند. از همین رو نیاز هند به ایران به عنوان سومین دارنده ذخایر نفتی و دومین دارنده ذخایر گازی در جهان، مشخص است.برخی سیاست مداران هندی معتقد هستند که پیروی دهلی نو از تحریم‌های آمریکا علیه ایران باعث شده تا تهران به کشورهای رقیب هند از جمله چین گرایش پیدا کند.

حضور چین در ایران، تضعیف هند به عنوان رقیب اصلی پاکستان را در پی خواهد داشت. در این صورت پاکستان می‌تواند فضای راهبردی لازم برای مقابله با تهدیدهای احتمالی در مقابل کشورش را مهار کند.هم‌زمان استفاده آمریکا از هند برای فشار بر ایران به نفع چین تمام شده است. برای مثال به نظر می‌رسد اگر هند مجبور شود پروژه چابهار را ترک کند، چینی‌ها جای خالی هند را در این پروژه پر خواهند کرد.

در گذشته قصد روسیه تشکیل مثلث مسکو، پکن و دهلی نو بود تا شرایط را در آسیا به نفع خود تغییر دهد اما در پی تلاش آمریکا برای جذب هند و همچنین تشدید اختلاف‌های هند و چین، این سیاست کنار گذاشته شد. برای مثال ایران با افزایش همکاری‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی با روسیه و چین تلاش دارد تا نقشی مؤثر در برابر آمریکا ایفا کند. از همین رو می‌توان گفت تدوین سند راهبردی همکاری ایران با چین و طرح پیشنهاد مشابه توسط تهران به مسکو در این مسیر بوده است.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 8. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

حقوق بشر، از محورهای گفتگوی وزیر امور خارجه سوئیس در ایران؟ | DW | 07.09.2020درباره مضمون مذاکرات ایگناتسیو کاسیس، وزیر امور خارجه سوئیس با مقامات جمهوری اسلامی ایران اطلاع‌رسانی دقیقی نشده است. کاسیس با انتشار یک پست توییتری گفته با مقامات ایران بر سر کانال مالی و مسائل حقوق بشر گفتگو کرده است.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

مسمومیت 120 نفر از اهالی یک روستا در غرب ایراناهالی روستای 'شیخ‌صله' در استان کرمانشاه ایران بر اثر مسمومیت به بیمارستان منتقل شدند. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

انتقاد از حزب‌الله در لبنان: نقش سرنیزه را برای ایران بازی نکنید!
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

کرونا در ایران؛ انتقادها از بازگشایی مدارس ادامه دارد
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

کاخ سفید: پرزیدنت ترامپ از اخراج مردم آمریکا از خانه‌های‌شان در طول همه‌گیری کرونا جلوگیری می‌کندصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

جلوگیری از وقوع حمله تروریستی در حوزه عملیاتی چشمه صلح در شمال سوریهواحدهای امنیتی وابسته به ارتش ملی سوریه با شناسایی موتورسیکلت بمب‌گذاری شده در حوزه عملیاتی چشمه صلح مانع از انفجار آن شدند. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »