ایرانی‌ها به ترومای مزمن مبتلا هستند؛ از روان‌شناس بپرس

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 82 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 36%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

آیا این همه مصیبت می‌تواند جامعه ایرانی‌ها را تروماتیزه کند؟ تروما چیست و چه‌گونه باید با آن مقابله کرد؟ آیا نجاتی در کار است؟ بهداشت_عمومی گفتگوی آیدا قجر با شهرزاد پور‌عبدالله👇

اعتراضات اخیر مردم ایران در خیابان‌های شهرهای مختلف که از خوزستان آغاز و با سرکوب مواجه شد، بسیاری را به روزهای آبان ۱۳۹۸ برگرداند. قطع شدن اینترنت، فاجعه سه روز قطعی آن را در آبان آن سال به ذهن می‌آورد که به روایت «رویترز»، حدود هزار و ۵۰۰ نفر را در خیابان‌های شهرهای مختلف کشتند.

اما اگر به عقب برگردیم، طی ۴۳ سال حکومت جمهوری اسلامی، مرگ بر ایرانی‌ها باریده است؛ از اعدام‌های روزهای نخست حکومت تا همین امروز؛ دهه ۶۰ و آن تابستان خونین، دهه ۷۰ و هزار مصیبت مثل حمله به «کوی دانشگاه»، قتل‌های زنجیره‌ای و سرنگونی اتوبوس نویسندگان، دهه ۸۰ و «جنبش سبز» و انسان‌هایی که جان خود را در سرکوب حکومتی از دست دادند و دهه ۹۰ با اعتراضات مردمی سه سال پشت سر هم، از ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸ و باز هم سرکوب و کشتار و زندان.

قرار گرفتن فرد در شرایط مشابه آن اتفاق می‌تواند ترس شدید ایجاد کند یا تپش قلب را بالا ببرد و یک دفعه فرد شروع به گریستن کند یا عصبانی شود. اولین اتفاقی که ترومای روحی بر روان فرد می‌گذارد، این است که حس امنیت و کنترل را از او می‌گیرد. احساس می‌کند روی مسایل کنترلی ندارد و برای همین یک بو یا صدای چک‌چک آب می‌تواند او را وارد همان فضای اتفاقی که افتاده است، بکند.

نمونه دیگری را مثال می‌زنم؛ ممکن است شما با از دست دادن عزیزان‌ خود، به ظاهر خوب با آن کنار آمده باشید اما در محیط کاری، پس از سال‌ها، کار خوب‌ خود را از دست می‌دهید و ناگهان مشکلات روحی و روانی برای‌ شما ایجاد می‌شود. بی‌خوابی‌های اغراق‌آمیز یکی از علایم آن است. آثار تروما لزوما بعد از اتفاق پیش نمی‌آیند، ممکن است بعدتر پیش آیند.

تروماهای مزمن هم داریم. فرض کنید یک فرد مداوم تحت وقایع تروماتیزه کننده قرار می‌گیرد و هنوز از یک ترومایی بیرون نیامده، واقعه دیگری برایش اتفاق می‌افتد؛ مثلا مادرتان را از دست دادید، همسرتان سرطان گرفته است، کارتان را از دست داده‌اید و کرونا پیش آمده است. همه چیز پشت سر هم اتفاق می‌افتند که تاثیر زیادی دارند. شرایط سیاسی برخی کشورها هم به همین شکل است و افرادی که در آن جغرافیا زندگی می‌کنند، زندگی‌شان مدام تحت تاثیر تروماهایی قرار می‌گیرد که اتفاق می‌افتند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

آیا در صورت باکره نبودن زن می‌شود به اتهام فریب در ازدواج او را طلاق داد؟
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

واکنش‌های گسترده به طرح مجلس برای شبکه‌های اجتماعی؛ آیا نمایندگان عقب‌نشینی می‌کنند؟پیش نویس طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» در حالی برای تصویب ذیل اصل ۸۵ قانون اساسی قرار گرفته است که سؤال‌ها و نگرانی‌های کاربران و صاحب نظران سیاسی و رسانه ای همچنان پابرجاست. این ها نماینده مردم نیستند ؛دشمنان مردمند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

افغان‌هایی که غیرقانونی وارد ترکیه شده‌اند: سربازان ایرانی ما را با کتک در مرز رها کردندبرخی از افغان‌هایی که غیرقانونی وارد ترکیه شده‌اند ادعا می‌کنند که پس از ضرب و شتم توسط سربازان ایرانی در مرز رها شده‌اند. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

آمریکا سرکوب معترضان ایرانی را محکوم کرد و خواستار دسترسی آزادانه آنان به اینترنت شد«ایرانی‌ها حق دارند صدای ناامیدی خود را به‌گوش‌ها برسانند و خواستار پاسخگویی دولت‌شان باشند، اما ما گزارش‌های آزارنده‌ای دیده‌ایم در آنها مأموران امنیتی به مردم شلیک می‌کنند و سبب مرگ بسیاری می‌شوند.» خسته نباشه دستش درد نکنه منتظر محکوم کردنش بودیم. خیالم راحت شد پلیس آمریکا با شلیک مستقیم به معترضان در کنگره ۵ نفر را کشت پس غلط میکنه راجع به بقیه کشورها اظهار نظر کنه
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

محکومیت بانک مرکزی و 12 بانک ایرانی به جرم 1.3 میلیارد دلار پولشویی در بحرینعلی بن فضل البوعینین، دادستان بحرین گفت که دادگاه جنایی این کشور، بانک مرکزی به‌همراه چند بانک دیگر ایرانی همچنین بانک بحرینی «المستقبل» و 6 مقام مسئول این این جریمه هم ، بر روی هزاران میلیارد دلار فساد سران جمهوری اسلامی از پول مردم حساب خواهد شد ، این حکومت فقط ضرر است
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

روسیه با انجام آزمایش بالینی ترکیب دو واکسن‌ «اسپوتنیک وی» و «آسترازنکا» موافقت کردبرای انجام این آزمایش که قرار است تا مارس ۲۰۲۲ پایان یابد، به ۱۵۰ داوطلب نیاز است تا پاسخ‌های ایمنی بدن به استفاده از ترکیبی از این دو واکسن مطالعه شود.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »