ایران: مساله حقابه هیرمند در رایزنی با طالبان پیگیری می‌شود

10/08/1400 03:19 ب.ظ

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت که مساله حقابه این کشور از رود هیرمند در رایزنی‌ها با طالبان پیگیری خواهد شد. - خبرگزاری آناتولی

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت که مساله حقابه این کشور از رود هیرمند در رایزنی‌ها با طالبان پیگیری خواهد شد. - خبرگزاری آناتولی 01.11.

2021 استانبول/ خبرگزاری آناتولی سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران طی نشست هفتگی خود با خبرنگاران درباره مساله حقابه کشورش از رود هیرمند و روی کار آمدن گروه طالبان در افغانستان گفت: حتما در تماس‌ها و رایزنی‌ها این موضوع پیگیری خواهد شد.

خطیب‌زاده در این مورد تصریح کرد: در بسیاری از سال‌ها طرف‌های افغانستانی به برخی از تعهدات خود در این قرارداد به ویژه براساس بند 3 پایبند نبوده‌اند. نهاد مسئول و اجرای این قرارداد کمیساریای عالی آب دو کشور است که از طرف ایران این مسئولیت بر عهده وزارت نیرو است و همواره این موضوع از سوی این وزارتخانه پیگیری شده است.

وی ادامه داد: هیئت حاکمه سرپرست موقت افغانستان (طالبان) به اندازه دولت جمهوری اسلامی افغانستان و دولت‌های قبلی در این کشور متعهد به این موضوع هستند و مهم این است که این‌ها اجرایی شود و حتما در تماس‌ها و رایزنی‌ها این موضوع پیگیری خواهد شد. headtopics.

ادامه مطلب:
aa_persian »

سخنگوی طالبان: تاکنون درباره حقابه هیرمند گفت‌وگویی با ایران نداشته‌ایمسخنگوی طالبان امروز در یک نشست خبری، مواضع حاکمان جدید افغانستان را درباره مسائل مختلف داخلی و منطقه‌ای از جمله موضوع حقابه هیرمند بیان کرد.

سخنگوی طالبان: تاکنون درباره حقابه هیرمند گفت‌وگویی با ایران نداشته‌ایمسخنگوی طالبان امروز در یک نشست خبری، مواضع حاکمان جدید افغانستان را درباره مسائل مختلف داخلی و منطقه‌ای از جمله موضوع حقابه هیرمند بیان کرد.

معمای برجام؛ رایزنی آمریکا با متحدان اروپایی برای رویارویی با ایران در حاشیه نشست گروه ۲۰گشودن گره کور مساله هسته‌ای ایران در حالی بیش از هر زمانی در دو دهه گذشته دشوار به نظر می‌رسد که حاکمان ایران، علاوه بر دشواری‌های اقتصادی گسترده، با چالش حمله احتمالی اسرائیل به تاسیسات هسته‌ای هم مواجه هستند. هرچه لعنت نفرین بر آمریکا واروپا اگر پول های مردم فقیر تهیدست ایران دراختیار ملاها قرار بده

ادامه اختلال در شبکه توزیع سوخت ایران؛ در بیشتر جایگاه‌ها «بنزین با نرخ آزاد» عرضه می‌شودمدیرعامل شرکت پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی می‌گوید در جایگاه‌هایی که کماکان به سامانه هوشمند متصل نشده‌اند بنزین با نرخ آزاد به شهروندان عرضه می‌شود. چرا نرخ آزاد چرا تا برطرف شدن مشکل نرخ دولتی نشه. چرا جیب مردم و خالی میکنید

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پادViveremos na sabedoria na lógica قم مرکر فرهنگی روحانیت است.

مولوی عبدالحمید: در تلاشیم طالبان بازوی جمهوری اسلامی ایران شودمولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل تسنن زاهدان در اظهاراتی عنوان کرد که طالبان می‌باید «بازوی جمهوری اسلامی ایران» شده و در این زمینه می‌باید به یا ابرفرض!!!! خودش نوکر سپاه بود حالا ميخواهد طالبان را هم وادار به نوکری کند! غلط کرده شیاد پست وبی‌ وجدان! رژیم آخوندی ایران در تهران به خود این کثافت اجازه نمی‌دهد که مجسد داشته باشد و نماز بخواند ولی اینجا آمده به ما کاسه داغتر از آش شده. یکی به این بیناموس بگوید که نخست برود حق خود را ازرژیم کشورش بگیرد وبعد بیاد در مسائل داخل کشور ما مداخله کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت که مساله حقابه این کشور از رود هیرمند در رایزنی‌ها با طالبان پیگیری خواهد شد.

01.11.2021

استانبول/ خبرگزاری آناتولی

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران طی نشست هفتگی خود با خبرنگاران درباره مساله حقابه کشورش از رود هیرمند و روی کار آمدن گروه طالبان در افغانستان گفت: حتما در تماس‌ها و رایزنی‌ها این موضوع پیگیری خواهد شد.

خطیب‌زاده در این مورد تصریح کرد: در بسیاری از سال‌ها طرف‌های افغانستانی به برخی از تعهدات خود در این قرارداد به ویژه براساس بند 3 پایبند نبوده‌اند. نهاد مسئول و اجرای این قرارداد کمیساریای عالی آب دو کشور است که از طرف ایران این مسئولیت بر عهده وزارت نیرو است و همواره این موضوع از سوی این وزارتخانه پیگیری شده است.

وی ادامه داد: هیئت حاکمه سرپرست موقت افغانستان (طالبان) به اندازه دولت جمهوری اسلامی افغانستان و دولت‌های قبلی در این کشور متعهد به این موضوع هستند و مهم این است که این‌ها اجرایی شود و حتما در تماس‌ها و رایزنی‌ها این موضوع پیگیری خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران درباره مذاکرات میان تهران و ریاض و ارتباط آن با تحولات اخیر لبنان اظهار کرد: گفت‌وگوهای ما با عربستان در مورد موضوعات دوجانبه و منطقه‌ای است و ما درباره دوستان خود با کسی صحبت نمی‌کنیم و در واقع دوستان ما موضوع صحبت ما با کسی نیستند. ما همواره در کنار دوستان خود قرار داشته و داریم.

خطیب‌زاده افزود:‌ دولت ریاض خود می‌داند که سیاست فشار و محاصره علیه دیگر کشورها مدت‌هاست که اثر خود را از دست داده است. ما در کنار مردم یمن و دوستان‌مان ایستاده‌ایم. گفت‌وگوهای صورت گرفته بین ایران و عربستان در بغداد گفت‌وگوهای جدی بوده،‌ موضوعات به صورت شفاف بین دو طرف بیان شده است و اینکه به کجا برسیم مشروط و معطوف به اقدامات جدی از سوی طرف مقابل فارغ از اظهارات صرف رسانه‌ای است.

وی در واکنش به موضع کشورهای عربی درباره جزایر سه ‌گانه نیز گفت: موضع ما لایتغیر است. جزایر ایرانی همواره ایرانی بودند، هستند و خواهند بود. این کشورها اگر به نقشه‌های منطقه حداقل در 70 سال گذشته را بنگرند متوجه می‌شوند برخی از این کشورها حتی خود را در نقشه نمی‌بینند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در بخش دیگری از سخنان خود خواستار «اقدام و عمل آمریکا» در مورد مذاکرات وین و برجام شد و عنوان کرد: اگر ایالات متحده روزی که به وین می‌آید با برنامه اجرای درست بیاید و سیاست قبلی خود مبنی بر حفظ بخشی از تحریم هایی که ترامپ بر علیه ملت ایران اعمال کرده را کنار بگذارد و انرژی و وقت مجموعه 4 بعلاوه یک و ایران را با استدلال‌های بی سر و ته برای نگه داشتن بخشی از تحریم‌ها نگیرد، همه مطمئن باشند که توافق برای چگونگی بازگشت ایالات متحده به برجام و رفع یکجا و موثر همه تحریم‌ها به سرعت می‌تواند اتفاق بیفتد.