ایران-سوریه؛ شروع امیدوارکننده تیم ملی بدون اسکوچیچ - BBC News فارسی

11/06/1400 10:21 ب.ظ

ایران-سوریه؛ شروع امیدوارکننده تیم ملی بدون اسکوچیچ

ایران و سوریه درحالی در نخستین روز از دور نهایی مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ مقابل هم قرار گرفتند که مبتلا شدن دراگان اسکوچیچ و وحید هاشمیان به ویروس کرونا، شرایط ویژه‌ای در اردوی تیم ایجاد کرده بود. ایران با سیستم ۱-۳-۲-۴ بازی را آغاز کرد.

اسکوچیچ برای انتخاب جانشین آزمون به عنوان زوج مهدی طارمی در سیستم ۲-۴-۴ به نتیجه نرسید تا سامان قدوس یک خط عقب‌تر به عنوان هافبک هجومی بازی کند و عملا ایران نسبت به بازی مقابل بحرین و عراق در مرحله قبلی، تغییر سیستم بدهد.

ایران هم که چندین بازیکن ترکیب اصلی‌اش همین سه روز پیش پس از انجام بازی‌های لیگ‌های اروپایی راهی تهران شده بودند، با اندکی ناهماهنگی در جریان کارهای تاکتیکی رو به رو بود. ایران در نیمه اول زمان زیادی مالک توپ بود اما چندان در خلق فرصت گلزنی موفق نبود. ضربه سر شجاع خلیل‌زاده روی کرنر ارسالی، مهم‌ترین شانس ایران برای رسیدن به گل بود که توپ از کنار دروازه بیرون رفت.

سوریه هم دو فرصت خوب در نیمه اول روی حرکات خربین داشت؛ یک بار ضربه ایستگاهی این بازیکن که با واکنش خوب علیرضا بیرانوند، سوریه به کرنر رسید و در صحنه دیگر، ضربه خربین با فاصله کم از کنار دروازه ایران بیرون رفت. headtopics.

ادامه مطلب:
bbcpersiansport »

مقدماتی جام جهانی؛ تیم ملی فوتبال ایران با پیروزی مقابل سوریه صدرنشین شد - BBC News فارسیتیم ملی فوتبال ایران در نخستین بازی خود در مرحله نهایی دیدارهای مقدماتی جام جهانی قطر مقابل سوریه در ورزشگاه آزادی پیروز شد. تک گل این دیدار را علیرضا جهانبخش وارد دروازه حریف کرد. ایران با این پیروزی صدرنشین گروه شد. bbcpersian باید تیتر میزدی: ایران با فلاکت از شکست گریخت. بهاره جان ضعیف کار می کنی bbcpersian NFTBOOKS ❤

پیروزی تیم ملی فوتبال ایران مقابل سوریه در مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ | DW | 02.09.2021تیم ملی فوتبال ایران در نخستین دیدار خود در مرحله پایانی مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر با نتیجه یک بر صفر ملی‌پوشان سوریه را در تهران شکست داد. علیرضا جهانبخش زننده گل پیروزی‌بخش ایران در این دیدار بود.

در راه جام جهانی؛ تیم ملی ایران با پیروزی مقابل سوریه گام نخست را محکم برداشتملی پوشان ایرانی برای دومین دیدار خود در چارچوب همین مسابقات باید روز سه‌شنبه شانزدهم شهریور به مصاف عراق بروند.

ایران یک – سوریه صفر؛ پیروزی لابلای فحاشی بازیکنان سوریه

مقدماتی جام جهانی قطر؛ ایران با پیروزی برابر سوریه صدرنشین شدتیم ملی فوتبال ایران در نخستین دیدار خود در بازی‌های مقدماتی جام جهانی 2022 با پیروزی برابر سوریه صدرنشین شد. - خبرگزاری آناتولی

پیروزی اقتصادی ایران مقابل سوریه/ صدرنشینی در آزادیپیروزی اقتصادی ایران مقابل سوریه تیم ملی فوتبال ایران در اولین دیدار خود از مرحله نهایی انتخابی جام جهانی در قاره آسیا با برتری یک بر صفر مقابل سوریه به صدرنشین گروه A انتخابی جام جهانی تبدیل شد. اقتصادی چیه! این است اقتصاد مقاومتی گه خوردن پیروز شدن. کاش از شهید سلیمانی یذره خجالت بکشن

ایران بدون اسکوچیچ و سردار آزمون این بازی مهم را آغاز کرد، آن هم با حملات دامنه‌دار از همان دقایق ابتدایی.

نیمه اول؛ دفاع فشرده و موفق سوریه

ایران با سیستم ۱-۳-۲-۴ بازی را آغاز کرد. اسکوچیچ برای انتخاب جانشین آزمون به عنوان زوج مهدی طارمی در سیستم ۲-۴-۴ به نتیجه نرسید تا سامان قدوس یک خط عقب‌تر به عنوان هافبک هجومی بازی کند و عملا ایران نسبت به بازی مقابل بحرین و عراق در مرحله قبلی، تغییر سیستم بدهد.

ژاپن که بعد از ظهر امروز در بازی با عمان در توکیو مغلوب این تیم شده بود، در جریان بازی از خستگی و ناهماهنگی بازیکنان بزرگ خود که از اردوهای باشگاه‌های اروپایی به ژاپن رفته بودند، ضرر کرد.

ایران هم که چندین بازیکن ترکیب اصلی‌اش همین سه روز پیش پس از انجام بازی‌های لیگ‌های اروپایی راهی تهران شده بودند، با اندکی ناهماهنگی در جریان کارهای تاکتیکی رو به رو بود.

سوریه با سیستم پایه ۲-۴-۴ اما با گرایش بسیار دفاعی بازی را شروع کرد و در غیاب عمر سوما، این محمد خربین بود که به عنوان نیروی اصلی بخش هجومی سوریه، در مرکز خط حمله قرار گرفته بود.

ایران در نیمه اول زمان زیادی مالک توپ بود اما چندان در خلق فرصت گلزنی موفق نبود. ضربه سر شجاع خلیل‌زاده روی کرنر ارسالی، مهم‌ترین شانس ایران برای رسیدن به گل بود که توپ از کنار دروازه بیرون رفت.

در چند حمله دیگر، طارمی نقش پاس دهنده را به خوبی ایفا کرد و علی قلی‌زاده و سامان قدوس می‌توانستند از پاس‌های طلایی طارمی استفاده کنند اما این کار به خوبی انجام نشد.

سوریه هم دو فرصت خوب در نیمه اول روی حرکات خربین داشت؛ یک بار ضربه ایستگاهی این بازیکن که با واکنش خوب علیرضا بیرانوند، سوریه به کرنر رسید و در صحنه دیگر، ضربه خربین با فاصله کم از کنار دروازه ایران بیرون رفت.

درمجموع در نیمه اول، هرچند تسلط ایران بر جریان بازی محسوس بود اما دفاع منسجم سوریه که به خصوص کانال‌های کناری را به روی ایران بسته بود، باعث شد گلی زده نشود.

نکته مهم دیگر در نیمه اول مصدومیت شدید میلاد سرلک در صحنه برخورد با خربین بود که باعث تعویض این بازیکن شد و او جای خود را به سعید عزت‌اللهی داد.

دو تعویض استراتژیک و گل سرنوشت‌ساز

کادرفنی تیم ملی ایران در ابتدای نیمه دوم دو تعویض کلیدی انجام دادند. جعفر سلمانی و قدوس زمین بازی را ترک کردند و صالح حردانی و محمدی به جای آنها وارد زمین شدند.

با این دو تعویض، دفاع راست و چپ ایران نسبت به نیمه اول تغییر کرد و حردانی و محمدی در سمت راست و چپ خط دفاع قرار گرفتند.

سیستم بازی ایران هم به ۳-۳-۴ تغییر کرد و احمد نوراللهی و وحید امیری جلوتر از عزت‌اللهی قرار گرفتند تا در فاز حمله، به طارمی نزدیک‌تر از قبل باشند.

منبع تصویر،

Getty Images

علی قلی‌زاده و علیرضا جهانبخش در سمت راست و چپ طارمی بازی می‌کردند. درواقع دو تعویض ایران، تغییرات اساسی در فرم و روند بازی ایران ایجاد کرد و خیلی هم زود اثرات این دو تعویض نمایان شد.

ایران چند بار در حملات خود، دروازه سوریه را تهدید کرد و سرانجام در دقیقه ۵۷ روی یکی از این حملات، پاس زیبای طارمی به جهانبخش رسید و شوت جهانبخش درحالی که در چارچوب بود، به مدافع سوریه هم برخورد کرد و توپ وارد دروازه این تیم شد تا ایران به گل اول برسد.

اهمیت گل ایران در این بود که سوریه را مجبور کرد از بازی کاملا تدافعی خود فاصله بگیرد و فضای بین خطوط بیش از قبل، در اختیار نیروهای هجومی ایران قرار بگیرد.

فرصت پیشرفت فنی تا بازی با عراق

ایران در ادامه یک تعویض مهم دیگر هم داشت؛ ورود مهدی ترابی به زمین به جای قلی‌زاده. با این تعویض ترابی در سمت چپ قرار گرفت و جهانبخش بال راست شد.

ایران در دقایق پایانی موقعیت گل خاصی نداشت اما فرصت گلزنی هم به سوریه نداد. نکته منفی این بود که طارمی در دقایق پایانی کارت زرد گرفت.

درمجموع اما ایران در کنترل بازی در دقایق پایانی موفق عمل کرد تا بدون گل خورده و با سه امتیاز بازی اول این مرحله را به پایان برساند.

در روزی که ژاپن در توکیو مغلوب عمان شده بود، خیلی مهم بود که ایران با آن همه بازیکنی که از لیگ‌های اروپا، قطر و امارات به اردوی تیم ملی پیوسته بودند، بتواند از سد سوریه عبور کند.

درواقع ایران تازه پس از بازی با سوریه، فضای پیشرفت فنی پیدا خواهد کرد، چون دست‌کم ۴ جلسه تمرینی با حضور تمامی بازیکنان برگزار خواهد شد و اسکوچیچ که خودش هم درگیر ویروس کرونا بود، حالا می‌تواند تیم کامل خودش را برای بازی بعدی مقابل عراق در دوحه آماده کند.

عراق امروز با کره جنوبی در سئول صفر-صفر کرد که نتیجه بسیار خوبی برای این تیم به حساب می‌آید. این نتیجه برای ایران هم بد نبود زیرا که مهم‌ترین رقیب ایران برای صعود مستقیم به جام جهانی کره‌جنوبی است و حالا این تیم در همین روز اول مسابقات، دو امتیاز از دست داده است.

ایران برای بازی مقابل عراق، سردار آزمون را هم دراختیار خواهد داشت و این یک امتیاز بزرگ برای تیمی است که حتی در بازی بیرون خانه مقابل عراق هم برای پیروز شدن به میدان خواهد رفت.

موضوعات مرتبط