ایران به «تبلیغات شیعی» در جمهوری آذربایجان متهم شد - BBC News فارسی

26/06/1401 12:33 ب.ظ

وزارت کشور جمهوری آذربایجان اعلام کرد که در حال تحقیق در مورد نگرانی‌های ابراز شده در مورد سر دادن شعارهای مذهبی شیعی در مراسم تدفین سربازان کشته شده است

وزارت کشور جمهوری آذربایجان اعلام کرد که در حال تحقیق در مورد نگرانی‌های ابراز شده در مورد سر دادن شعارهای مذهبی شیعی در مراسم تدفین سربازان کشته شده است. در یکی از ویدیوها شنیده می‌شود که مادر یک سرباز کشته شده از مردم می‌خواهد به جای عزاداری برای امام سوم شیعیان، برای پسرش، «شهیدی» که اخیرا کشته شده‌ است، عزاداری کنند.

کاربران شبکه‌های اجتماعی در جمهوری آذربایجان ایران و عوامل این کشور را متهم کرده‌اند که از این فرصت برای انجام تبلیغات خود در برهه‌ای حساس استفاده می‌کنند.

وزارت کشور جمهوری آذربایجان گفته است از این نگرانی‌ها آگاه است و این موارد را بررسی می‌کند. کمیته دولتی «سازمان‌های مذهبی» بیانیه‌ای صادر کرده و گفته است «گروه‌های خرابکار که به دستور برخی از محافل خارجی عمل می‌کردند» خود را مسلمان «راستین» معرفی کردند و سعی در برهم زدن نظم عمومی داشتند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این کمیته با همکاری نهادهای دولتی مربوط در این راستا با حصول اطمینان از حضور روحانیون در مراسم تدفین و با در کانون توجه قرار دادن فعالیت‌های آگاه‌سازی عمومی، اقداماتی هماهنگ را اتخاذ کرده است. headtopics.com

global peace

کشور ساختگی آذربایجان و همه قفقاز بخشی از ایران هستند که در ننگ نامه های گلستان و ترکمنچای از ایران جدا شدند . آیینمرگ احمد کسروی تبریزی سخن زیبایی دارند .

ادامه مطلب:
bbcpersian »

ایت الله بی بی سی شروع به انتشار خبرهای کذب در راستای سرکوب مردم شده اگر اون بهمن قبادی الدنگ توی برنامه زنده اون زر مفتها رو نزنه بی بی سی هم بهونه دستش نمیاد این گهخوریا رو بکنه تا جون گداخونه بی بی سی فارسی و وطنفروشان شاغل که برای یک تکه استخوان چطور دم‌ تکان می‌دهند در بیاید حب_حسین_یجمعنا اربعین_حسینی Arbaeen‌‌2022 Arbaeen_e_Hussaini

الهام علیف را سرجای خود خواهیم نشاند چرندیات باکو. مدعی خاک ایرانه، توطئه میکنه، دست پیش هم میگیره. بچرخ تا بچرخیم حواستون باشه پای اخوندبه کشورتون باز شدکشورتون نابوده از مادرس عبرت بگیرید

مهسا امینی با حضور گسترده مردم و تحت تدابیر امنیتی به خاک سپرده شدمراسم تدفین مهسا امینی، قربانی سیاست جمهوری اسلامی برای اجرای حجاب اجباری در ایران، روز شنبه، ۲۶ شهریور، با حضور گسترده مردم در سقز و تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد. روحش شاد

ایران عضو رسمی سازمان همکاری شانگهای شدایران در بیست‌ودومین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای به میزبانی ازبکستان به عضویت رسمی این سازمان پذیرفته شد.به گزارش خبرگزاری «ایمنا»،

واکنش ایران به بیانیه آژانس: آماده همکاری هستیمناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به خواسته‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که جمهوری اسلامی آمادگی دارد در خصوص موضوعاتی که آژانس مطرح

حسن یزدانی با شکست مقابل تیلور آمریکایی به مدال نقره جهان دست یافتیزدانی با راه‌یابی به مسابقه پایانی رقابت‌های جهانی بلگراد رکورد غلارضا تختی در کسب مدال جهانی و المپیک را شکست و به پر افتخار‌ترین کشتی‌گیر تاریخ ایران تبدیل شد. شگفتا ! علیرغم اینکه از این شکست متاسف شدم اما خوشحالم که پوزه بعضی ها شکست . ب کیرم

یدالله رویایی شاعر نام‌آشنای ایرانی درگذشتیدالله_رویایی، شاعر نام‌آشنا و معاصر ایران و از آغازگران سبک «شعر حجم» در ادبیات فارسی امروز پنجشنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۱ در ۹۰سن سالگی در پاریس درگذشت. اخبار_ایران

در مراسم تدفین سربازان کشته شده آن کشور در تازه‌ترین درگیری‌ها با ارمنستان که با حضور صدها نفر برگزار شد، پرچم‌های شیعی برافراشته شده و مراسم نوحه‌ خوانی اجرا شده است.

در یکی از ویدیوها شنیده می‌شود که مادر یک سرباز کشته شده از مردم می‌خواهد به جای عزاداری برای امام سوم شیعیان، برای پسرش، «شهیدی» که اخیرا کشته شده‌ است، عزاداری کنند.

کاربران شبکه‌های اجتماعی در جمهوری آذربایجان ایران و عوامل این کشور را متهم کرده‌اند که از این فرصت برای انجام تبلیغات خود در برهه‌ای حساس استفاده می‌کنند.

وزارت کشور جمهوری آذربایجان گفته است از این نگرانی‌ها آگاه است و این موارد را بررسی می‌کند.

کمیته دولتی «سازمان‌های مذهبی» بیانیه‌ای صادر کرده و گفته است «گروه‌های خرابکار که به دستور برخی از محافل خارجی عمل می‌کردند» خود را مسلمان «راستین» معرفی کردند و سعی در برهم زدن نظم عمومی داشتند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این کمیته با همکاری نهادهای دولتی مربوط در این راستا با حصول اطمینان از حضور روحانیون در مراسم تدفین و با در کانون توجه قرار دادن فعالیت‌های آگاه‌سازی عمومی، اقداماتی هماهنگ را اتخاذ کرده است.

رئوف عارف‌اوغلو، روزنامه‌نگار طرفدار دولت گفت مراسم مذهبی شیعیان در خیابان‌های شهدا توسط گروه‌های سازمان‌یافته مرتبط با ایران انجام می‌شود. او گفت ایران در تلاش است تا درگیری بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان را یک درگیری مذهبی بین مسلمانان و مسیحیان نشان دهد. عارف‌اوغلو گفت که اگر این درست باشد، ایران به جای حمایت از ارمنستان باید در کنار جمهوری آذربایجان بجنگد.

عدالت وِردیف، کارشناس نظامی، در فیسبوک ویدئویی از خواندن سرود ملی در مراسم خاکسپاری یک سرباز منتشر کرد و نوشت: «به‌خاک‌سپاری شهید باید اینگونه باشد، باید از تبلیغات مضر ایران در مراسم تدفین جلوگیری کنیم.»

مساوات، تلویزیون اینترنتی حامی دولت گفت که از این پس مراسم تشییع و خاکسپاری سربازان طبق دستورالعمل‌های رسمی انجام خواهد شد.

تلویزیون آنلاین ریکسیا که منتقد ایران است، گفت که عوامل ایرانی حتی پس از اخراج علی اکبر اجاق‌نژاد، نماینده رهبر ایران از جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۲۱، همچنان در این کشور مانده‌اند. این تلویزیون گفت هدف ایران تضعیف روحیه مردم و اقدام علیه جمهوری آذربایجان همراه با ارمنستان است.تلویزیون اینترنتی مساوات مداخله احتمالی ایران در مراسم خاکسپاری و آخرین اظهارات هشدارآمیز ایران را در مورد هرگونه تلاش برای تغییر مرزهای منطقه با مخالفت تهران با گذرگاه موسوم به زنگزور مرتبط دانست.

جمهوری آذربایجان می خواهد یک کریدور از طریق خاک ارمنستان به سمت نخجوان و در نهایت ترکیه باز کند، احتمالی که نخست‌وزیر ارمنستان کاملا آن را رد کرده است.

وب‌سایت Haqqin.az که بیان کننده نظرات دولت جمهوری آذربایجان است، از تهران به دلیل آخرین بیانیه سفارت ایران در ارمنستان مبنی بر اینکه «ایران در برابر هر سناریویی که مرز ایران و ارمنستان را تهدید کند مقاومت ویژه‌ای نشان خواهد داد»، انتقاد کرده است.

این وب‌سایت گفت دلیل «آذربایجان‌هراسی» ایران این بود که در نتیجه پیروزی باکو در جنگ ۲۰۲۰ با ارمنستان، «باکو با کمک شرکای تُرک خود ایران را از ابزاری برای دستکاری اوضاع در قفقاز جنوبی محروم کرد».

این وب سایت گفت درگیری جمهوری آذربایجان با ارمنستان به نفع ایران بود زیرا در آن صورت تنها راه زمینی به نخجوان از ایران می‌گذشت اما توافقنامه آتش بس ۲۰۲۰، باعث آشفته شدن «موضع راحت ایران» شد. این وب‌سایت تهران را متهم کرد که به جای موضع‌گیری سازنده، تئوری‌های توطئه را طرح می‌کند.

این وب‌سایت در پایان خاطرنشان کرد: «زمان آن فرا رسیده است که نخبگان ایرانی درک کنند که صحبت با باکو به زبان تهدید، اتلاف وقت است، زیرا آن روزها مدت‌هاست که پایان یافته است.»ایران