ایران: توان تولید اورانیوم غنی‌شده تا 60٪ را داریم

17/10/1399 05:50 ب.ظ

ایران: توان تولید اورانیوم غنی‌شده تا 60٪ را داریم العربية

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران چهارشنبه 6 ژانویه گفت که ایران قادر به غنی‌سازی 40 تا این مقام ایرانی همچنین اظهار داشت که این موضوع به مجلس بستگی دارد که تصمیم گرفت میزان غنی سازی در تأسیسات فردو به 20 درصد برسد. کمالوندی سه‌شنبه 5 ژانویه تأکید کرد که تهران از عصر دوشنبه، تولید اورانیوم غنی شده 20 درصدی را آغاز کرد.

کمالوندی در اظهاراتی به تلویزیون دولتی گفت: «حدود ساعت هفت عصر دوشنبه (ساعت 15:30 به وقت گرینویچ)، به سطح غنای 20٪ رسیدیم.» این در حالی است که خبرگزاری فارس به نقل از عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران، آورد که ایران تصمیم خود را برای زندگی (اقتصادی) بدون برجام گرفته ‌است و «دیگر در مورد توافق هسته‌ای یا هر موضوع دیگر مربوط به موشک‌ها مذاکره نمی‌کند.»

او افزود: «ایران هیچ شرطی برای بازگشت آمریکا به برجام را نمی‌پذیرد و بند جدیدی به آن اضافه نمی‌کند مگر اینکه توافق هسته‌ای به توافق موفقی تبدیل شود و در غیر این صورت مذاکره پیرامون سایر مسائل نیز قابل انتظار نیست. نیروهای مسلح ما کاملاً آماده هستند و همه پایگاه‌های آمریکایی در منطقه توسط آنها کنترل می‌شود.» وی تأکید کرد که ایران با تیم جو بایدن پیامی رد و بدل نکرده ‌است. headtopics.com

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

او تأکید کرد که پتانسیل در زمینه صنعت هسته‌ای برای تولید اورانیوم غنی‌شده و رسیدن به این درصد غنا در کشور موجود است.

این مقام ایرانی همچنین اظهار داشت که این موضوع به مجلس بستگی دارد که تصمیم گرفت میزان غنی سازی در تأسیسات فردو به 20 درصد برسد.

کمالوندی سه‌شنبه 5 ژانویه تأکید کرد که تهران از عصر دوشنبه، تولید اورانیوم غنی شده 20 درصدی را آغاز کرد.

کمالوندی در اظهاراتی به تلویزیون دولتی گفت: «حدود ساعت هفت عصر دوشنبه (ساعت 15:30 به وقت گرینویچ)، به سطح غنای 20٪ رسیدیم.»

این در حالی است که خبرگزاری فارس به نقل از عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران، آورد که ایران تصمیم خود را برای زندگی (اقتصادی) بدون برجام گرفته ‌است و «دیگر در مورد توافق هسته‌ای یا هر موضوع دیگر مربوط به موشک‌ها مذاکره نمی‌کند.»

او افزود: «ایران هیچ شرطی برای بازگشت آمریکا به برجام را نمی‌پذیرد و بند جدیدی به آن اضافه نمی‌کند مگر اینکه توافق هسته‌ای به توافق موفقی تبدیل شود و در غیر این صورت مذاکره پیرامون سایر مسائل نیز قابل انتظار نیست. نیروهای مسلح ما کاملاً آماده هستند و همه پایگاه‌های آمریکایی در منطقه توسط آنها کنترل می‌شود.» وی تأکید کرد که ایران با تیم جو بایدن پیامی رد و بدل نکرده ‌است.

علی ربیعی سخنگوی دولت به خبرگزاری نیمه‌رسمی مهر تأیید کرد که ایران، غنی سازی 20 درصدی اورانیوم را در تأسیسات هسته‌ای زیرزمینی از سر گرفته‌ است. او گفت: «دقایقی پیش، فرایند تولید اورانیوم غنی سازی شده 20٪ در مجتمع غنی سازی فردو آغاز شد.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوشنبه گذشته تأیید کرد که ایران سطح غنی‌سازی اورانیوم را به 20 درصد رسانده که سطحی است که از زمان توافق امضا شده در سال 2015 (برجام) با قدرت‌های بزرگ، به آن نرسیده‌ است.