ایران؛ فرزندآوری ۱۴۷۴ کودک‌همسر در سال ۱۴۰۰ | DW | 13.04.2022

24/01/1401 05:39 ب.ظ

طی یک سال مادران زیر ۲۰ سال در ایران بیش از ۶۹ هزار فرزند به دنیا آورده‌اند و بخشی از آنها خود کودک بوده‌اند. کودک‌همسری در سال‌های اخیر در ایران به شدت افزایش یافته و یکی از علت‌های مهم آن فقر عنوان می‌شود.

طی یک سال مادران زیر ۲۰ سال در ایران بیش از ۶۹ هزار فرزند به دنیا آورده‌اند و بخشی از آنها خود کودک بوده‌اند. کودک‌همسری در سال‌های اخیر در ایران به شدت افزایش یافته و یکی از علت‌های مهم آن فقر عنوان می‌شود. به گزارش خبرگزاری ایسنا در سال ۱۴۰۰، ۶۹ هزار و ۱۰۳ نوزاد از مادران ۱۰ تا ۱۹ سال متولد شده‌اند، مادرانی که در زمینه فرزندآوری جزو"گروه پر خطر" به شمار می‌روند.

از این تعداد یکهزار و ۴۷۴ نوزاد از مادران ۱۰ تا ۱۴ ساله به دنیا آمده‌اند که خود کودک و نوجوان هستند. این نوزادان رواج بیشتر پدیده کودک‌همسری را در سال های اخیر نشان می‌دهند.ایسنا چندی پیش در گزارشی نوشته بود، کودک‌همسری"نوعی تجاوز خاموش" است که در اغلب موارد برای مادران خردسال آسیب‌های روانی و جسمی شدیدی در پی دارد.مطابق ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی جمهوری اسلامی حداقل سن قانونی ازدواج برای دختران ۱۳ و برای پسران ۱۵ سال است. پیش از انقلاب این سن ۱۵ و ۱۸ سال بود.

قوانین جمهوری اسلامی راه برای ازدواج کودکان زیر سن قانونی را نیز بازگذاشته و این کار را"به اذن ولی به شرط رعایت مصلحت با تشخیص دادگاه صالح" مجاز کرده است. برخی کارشناسان، افزایش فقر را علت اصلی افزایش کودک‌همسری در ایران در سال‌های اخیر می‌دانند. در عین حال تبلیغات حکومتی برای افزایش ازدواج و فرزندآوری و برخی سنت‌ها در شماری از مناطق نیز در این وضعیت بی‌تاثیر نبوده است.

ادامه مطلب:
dw_persian »

طبق معیارهای غربی کودک فقط برای تجاوز است خفه شید🍆

گزارش عفو بین‌الملل از مرگ‌های ناشی از محرومیت پزشکی در زندان‌های ایرانگزارش تحقیقی که سازمان عفو بین‌الملل منتشر کرده است نسبت به «ممانعت عامدانه از دسترسی زندانیان بیمار به مراقبت‌های حیاتی» هشدار داد و نوشت مقامات قضایی و دولتی در ایران در حال ارتکاب نقض تکاندهنده حق حیات هستند. اخبار_ایران زندان

سال گذشته کودک‌همسران در ایران نزدیک به ۱۵۰۰ نوزاد به‌دنیا آوردندتازه‌ترین گزارش آماری سازمان ثبت احوال ایران نشان می‌دهد که در سال گذشته نزدیک به یک هزار و پانصد نوزاد از مادران ۱۰ تا ۱۴ ساله متولد شده است.

نرخ دلار در بازار آزاد ایران دوباره از مرز ۲۸ هزار تومان عبور کردنرخ دلار در ماه گذشته زیر ۲۶ هزار تومان بود اما روز دوشنبه به ۲۸ هزار و ۸۰ تومان رسید.

گزارش سازمان عفو بین‌الملل از ۹۶ مورد به مرگ کشاندن عمدی زندانیان در ایرانسازمان عفو بین‌الملل در یک گزارش تحقیقیِ تازه، نزدیک به یکصد مورد از به مرگ کشاندن عمدی زندانیان بیمار در زندان‌های ایران را مستند ساخته است.

زن ایرانی قربانی خشونت خانگی در ایران از ترکیه اخراج می‌شود«پریسا رجبی» زن پناه‌جویی است که از خشونت خانوادگی در ایران گریخته و خودش را به ترکیه رسانده است. دولت ترکیه حکم به اخراج او از این کشور داده و درخواست پناه‌جویی‌‌ وی و فرزندش را رد کرده است. شهروند‌خبرنگار گزارش هیوا مولانیا👇

ارزیابی سالانه وزارت خارجه آمریکا از تداوم نقض حقوق بشر در ایرانوزارت خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود از وضعیت حقوق بشر در جهان، ایران را به نقض موارد متعدد حقوق بشر از جمله قتل‌های غیرقانونی، آدم‌ربایی، شکنجه و بازداشت‌های سیاسی متهم کرد.

بر پایه تازه‌ترین آمار رسمی سازمان ثبت احوال که چهارشنبه، ۲۴ فروردین منتشر شد در سال گذشته حدود یک میلیون و ۱۰۶ هزار نوزاد در ایران متولد شده‌اند که نسبت به آمار سال قبل کاهش اندکی داشته است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا در سال ۱۴۰۰، ۶۹ هزار و ۱۰۳ نوزاد از مادران ۱۰ تا ۱۹ سال متولد شده‌اند، مادرانی که در زمینه فرزندآوری جزو"گروه پر خطر" به شمار می‌روند.

از این تعداد یکهزار و ۴۷۴ نوزاد از مادران ۱۰ تا ۱۴ ساله به دنیا آمده‌اند که خود کودک و نوجوان هستند. این نوزادان رواج بیشتر پدیده کودک‌همسری را در سال های اخیر نشان می‌دهند.ایسنا چندی پیش در گزارشی نوشته بود، کودک‌همسری"نوعی تجاوز خاموش" است که در اغلب موارد برای مادران خردسال آسیب‌های روانی و جسمی شدیدی در پی دارد.مطابق ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی جمهوری اسلامی حداقل سن قانونی ازدواج برای دختران ۱۳ و برای پسران ۱۵ سال است. پیش از انقلاب این سن ۱۵ و ۱۸ سال بود.

قوانین جمهوری اسلامی راه برای ازدواج کودکان زیر سن قانونی را نیز بازگذاشته و این کار را"به اذن ولی به شرط رعایت مصلحت با تشخیص دادگاه صالح" مجاز کرده است.

برخی کارشناسان، افزایش فقر را علت اصلی افزایش کودک‌همسری در ایران در سال‌های اخیر می‌دانند. در عین حال تبلیغات حکومتی برای افزایش ازدواج و فرزندآوری و برخی سنت‌ها در شماری از مناطق نیز در این وضعیت بی‌تاثیر نبوده است.سنت ازدواج زودهنگام دختران خردسال در میان برخی اقوام ایرانی رواج به نسبت بیشتری دارد و آموزه‌های اسلام که چند همسری را مجاز کرده و سن بلوغ دختر را ۹ سال می‌داند در این مورد نقش مهمی دارد.

ندا هوشیار، روانشناس بالینی دی ماه سال پیش به ایسنا گفت: «بحث پیری جمعیت، کاهش نرخ زاد و ولد و همچنین افزایش بی‌رویه آمار طلاق در کشور، قانون‌مداران را به این فکر انداخته است که به کودک‌همسری به‌عنوان راه‌حلی برای جوانی جمعیت و کاهش آمار طلاق نگاه کنند.»رهبر جمهوری اسلامی در سال‌های گذشته بارها در مورد ضرورت افزایش جمعیت سخن گفته و مسئولان حکومتی برای تامین نظر او اقدام‌های زیادی کرده‌اند که تا کنون به نتیجه دلخواه منجر نشده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم علی حامنه‌ای فروردین ۹۸ در دفاع از تاکیدهای خود در مورد افزایش جمعیت گفت: «امروز در دنیا آن کشورهایی که جمعیت‌های زیادی دارند، به‌برکت آن به خیلی امکانات دست یافته‌اند؛ چین یک نمونه‌است، هند یک نمونه‌است.»

داده‌های مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که در بهار سال گذشته ازدواج دختران ۱۰ تا ۱۴ سال به نسبت دوره مشابه سال قبل ۳۲ درصد افزایش یافته است.

بر اساس تازه‌ترین آمار سازمان ثبت احوال اگر تاکیدهای مکرر خامنه‌ای به افزایش ازدواج دختران خردسال هم منجر شده باشد، تا کنون تاثیر چشمگیری در افزایش تولد نوزادان نداشته است.