ایران: رابرت لوینسون در دادگاه انقلاب پرونده دارد | DW | 09.11.2019

09/11/2019 06:30:00 ب.ظ

ایران در نامه‌ای به کارگروه ناپدید شدگان قهری یا غیر ارادی سازمان ملل تایید کرد که رابرت لوینسون، آمریکایی مفقود شده، در دادگاه انقلاب پرونده داشته است. ۱۲ سال پس از ناپدید شدن، هنوز از سرنوشت او خبری نیست.

رابرت لوینسون, جزیره کیش

ایران در نامه‌ای به کارگروه ناپدید شدگان قهری یا غیر ارادی سازمان ملل تایید کرد که رابرت لوینسون ، آمریکایی مفقود شده، در دادگاه انقلاب پرونده داشته است. ۱۲ سال پس از ناپدید شدن، هنوز از سرنوشت او خبری نیست.

ایران در نامه‌ای به کارگروه ناپدید شدگان قهری یا غیر ارادی سازمان ملل تایید کرد که رابرت لوینسون ، آمریکایی مفقود شده، در دادگاه انقلاب پرونده داشته است. ۱۲ سال پس از ناپدید شدن، هنوز از سرنوشت او خبری نیست.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، روز شنبه ۱۸ آبان (نهم نوامبر) گزارش داد که متن نامه مقام‌های قضایی ایران به کارگروه ناپدید شدگان قهری یا غیر ارادی سازمان ملل را به دست آورده است.این نامه پرسش‌های تازه‌ای را در مورد سرنوشت این شهروند ناپدید شده آمریکایی مطرح کرده است. مشخص نیست که این پرونده از چه زمانی در جریان بوده و اتهامات احتمالی آقای لوینسون چیست.

از آنجا که پرونده در دادگاه انقلاب ایران در جریان بوده حدس زده می‌شود که اتهامات لوینسون در مورد مسایل امنیتی، جاسوسی، قاچاق مواد مخدر و یا تلاش برای براندازی حکومت تحت پیگرد قرار گرفته است.متن این نامه پس از آن رسانه‌ای شد که دولت آمریکا روز ۱۳ آبان یک جایزه ۲۰ میلیون دلاری برای اطلاعاتی که منجر به یافتن لوینسون شود، تعیین کرد.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

یک‌هفته پس از جان‌ باختن مهسا‌ امینی؛ پلوسی: «صدای شجاعانه مردم ایران در سراسر جهان شنیده شد»

همزمان سپاه پاسداران اعتراض‌ها را «توطئه دشمن» دانسته و از لزوم برخورد قوه قضائیه با «عوامل و گردانندگان» تظاهرات‌های خیابانی خبر داده است. منابع مختلف داخلی تاکنون بازداشت ده‌ها شهروند از جمله چندین فعال و خبرنگار را تائید کرده اند. ادامه مطلب >>

جایزه شو ک امریکا برد بالا سروکلش پیدا شد مشخص ج.ا تصمیم گرفت معامله کنه :)))

پرونده رابرت لوینسون در دادسرای عمومی و انقلاب ایران باز استآقای لوینسون در سال ۲۰۰۷ در جزیره کیش ناپدید شد. خانواده وی چهار سال بعد عکس‌هایی از او را با لباس نارنجی مشابه لباس زندانیان گوانتانامو دریافت کردند.

گزارش ایران به سازمان ملل: لوینسون در ایران پرونده باز داردخبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد نهادهای قضایی ایران برای اولین بار تایید کرده‌اند رابرت_لوینسون، مامور بازنشسته اف‌.بی‌.آی که پس از سفر به ایران در سال ۲۰۰۷ مفقود شد، «پرونده‌ باز» دارد. تا دیروز میگفتن چنین کسی اصلا به ایران نرفته!!!! حالا دستگیر کردین که کردین یه ژیلت بهش بدین اقلا کی میگه نبوده من سال...،،حدود.....،ماه هم باهاش مواجهه حضوری شدم توبازداشتگاه اطلاعات تهران وهم چندساعت توسلول باهم بودیم اتفاقادکتربازداشتگاه میگفت دیابت وچربی خون داره من هم مدرک دارم وهم پرونده هست اینهاباگزارش مخبرنسبت به من فکرمیکردن جاسوس هستم

5 کشته و 120 مجروح در پی وقوع زلزله 5.9 ریشتری در شمال غرب ایرانبنا به گزارش خبرگزاری‌های ایران بامداد جمعه 8 نوامبر 2019 در پی وقوع زلزله‌ای به بزرگی 5.9 در مقیاس ببین منو؛ ما گوشت همو بخوریم استخون همو دور نمیریزیم شوما چرا خوجالی؟! اصن خوب کاری میکنه که هی غافلگیر میشه! تو فقد خبرتو بده نظرتو کسی نخواست!🤨

محاکمه مشاور ترامپ؛ قاضی نمایش فیلم «پدرخوانده» در دادگاه را منع کرددادستانان پرونده آقای استون می‌گویند متهم کردیکو را تهدید کرده تا با مأموران تحقیقات همکاری نکند و تبدیل به «فرانکی پنتاگلی» نشود.

وزیران خارجه ترکیه و ایران در آنتالیا دیدار کردندوزیران امور خارجه ترکیه و ایران در شهر آنتالیا دیدار و گفتگو کردند. - خبرگزاری آناتولی اول سر ج.ا رو میکنن زیر آب ، بعد میرن سراغ رجب قلدر

ابراز نگرانی آمریکا و اتحادیه اروپا از بازداشت بازرس آژانس در ایرانآمریکا و اتحادیه اروپا نسبت به بازداشت کوتاه مدت یک بازرس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران ابراز نگرانی کردند. درک. غلط بی‌جا كردن

ایران برای اولین بار اعلام کرد که رابرت لوینسون در دادگاه انقلاب تهران پرونده باز دارد.آسوشیتدپرس در سال ۲۰۱۳ با انتشار گزارشی اعلام کرد براساس تحقیقات آقای لوینسون برای سازمان مرکزی اطلاعات ایالات متحده (سیا) کار می‌کرده است.س از سفر به ایران در سال ۲۰۰۷ مفقود شد، «پرونده‌ باز» دارد.ریشتر در شمال غرب این کشور تاکنون دستکم 5 تن کشته و 120 تن دیگر مجروح شدند.

لوینسون مامور سابق پلیس فدرال آمریکا در هنگام انجام یک"ماموریت غیررسمی" برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در سال ۱۳۸۵ (۲۰۰۷) ناپدید شد. خبرگزاری آسوشیتدپرس، روز شنبه ۱۸ آبان (نهم نوامبر) گزارش داد که متن نامه مقام‌های قضایی ایران به کارگروه ناپدید شدگان قهری یا غیر ارادی سازمان ملل را به دست آورده است. بیشتر بخوانید:. این نامه پرسش‌های تازه‌ای را در مورد سرنوشت این شهروند ناپدید شده آمریکایی مطرح کرده است. بر اساس گزارشی که آسوشیتدپرس به آن دست یافته، مقام‌های ایرانی مشخص نکرده‌اند این پرونده دقیقا از چه زمانی تشکیل و از چه تاریخی به جریان افتاده است. مشخص نیست که این پرونده از چه زمانی در جریان بوده و اتهامات احتمالی آقای لوینسون چیست. از آنجا که پرونده در دادگاه انقلاب ایران در جریان بوده حدس زده می‌شود که اتهامات لوینسون در مورد مسایل امنیتی، جاسوسی، قاچاق مواد مخدر و یا تلاش برای براندازی حکومت تحت پیگرد قرار گرفته است. به دنبال وقوع این زلزله در مناطق شمال غرب ایران، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در دستوری به رئیس سازمان مدیریت بحران خواستار رسیدگی سریع به وضعیت زلزله زدگان و مناطق زلزله زده شد.

متن این نامه پس از آن رسانه‌ای شد که دولت آمریکا روز ۱۳ آبان یک جایزه ۲۰ میلیون دلاری برای اطلاعاتی که منجر به یافتن لوینسون شود، تعیین کرد.» شبکه خبری فاکس‌نیوز نوشت: «در صورتی که لوینسون زنده باشد او قدیمی‌ترین زندانی در تاریخ آمریکا خواهد شد. پیش از این نیز پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌ای) یک جایزه پنج میلیون دلاری برای این آمریکایی مفقود شده تعیین کرده بود. لوینسون؛"مامور غیر رسمی سازمان سیا" رابرت لوینسون در اسفند ۱۳۸۵ (مارس ۲۰۰۷) در جزیره کیش ایران مفقود شد. آسوشیتدپرس در دسامبر سال ۲۰۱۳ گزارش داد که یک مامور سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا بدون کسب مجوزهای لازم او را به کار گرفته است.» به نوشته فاکس‌نیوز، در آن زمان سازمان سیا قصد داشت صلاح‌الدین را به استخدام خود در آورد. گفته می‌شود که این پرونده احتمالا به فعالیت گروه‌های قاچاق روسی ارتباط داشته است.

  پس از این رسوایی سه نفر از تحلیلگران با سابقه سازمان سیا اخراج شدند و با هفت نفر دیگر نیز برخورد انضباطی صورت گرفت. این سازمان همچنین مبلغ دو میلیون و پانصد هزار دلار به خانواده لوینسون پرداخت کرده است. از آن زمان به بعد، تصاویر و کلیپ‌های لوینسون در حالی که لباس سرهم نارنجی‌رنگ برتن داشته در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۱۱ منتشر شده است. تردیدها در مورد محل نگهداری در سال ۲۰۱۱ ویدیویی از لوینسون به دست خانواده‌اش رسید. او با ریش و موی بلند در برابر دوربین لباس نارنجی رنگ شبیه لباس زندانیان گوانتانامو بر تن داشت. صدای یک ترانه پشتو نیز از پشت صحنه به گوش می‌رسد.

همین موضوع به این باور دامن زد که او احتمالا در محلی در نزدیکی مرز ایران با پاکستان یا افغانستان نگهداری می‌شود. شایعات پیرامون این مامور سابق اف‌بی‌ای سال‌هاست که ادامه دارد؛ از یک سو گفته می‌شود که او در اختیار نهادهای امنیتی ایران است و از سوی دیگر برخی مقام‌های آمریکایی می‌گوید او ممکن است اصلا در ایران نباشد. آخرین شاهد؛ پناهنده آمریکایی در ایران از داوود صلاح‌الدین (با نام اصلی دیوید تئودور بلفیلد) آمریکایی پناهنده در ایران به عنوان آخرین نفری یاد می‌شود که او را در جزیره کیش دیده است. صلاح‌الدین در سال ۱۳۵۹ پس از ترور علیاکبر طباطبایی به ایران گریخت. طباطبایی سخنگوی سفارت ایران در آمریکا در دوران حکومت پهلوی بود.

او آذر ماه ۱۳۹۲ در گفت‌وگو با کریستین ساینس مانیتورمدعی شد سال ۲۰۰۷ در جزیره کیش در جریان دیدار با لوینسون توسط ماموران پلیس ایران بازداشت شدند. صلاح‌الدین گفت: «لوینسون در کیش به من گفت به دنبال کشف یک ماجرای قاچاق سیگار است و برای شرکت تنباکوی انگلیسی آمریکایی پی ال سی کار میکند.» او مدعی است برای یافتن این شهروند آمریکایی با برخی مقام‌های ایرانی نیز تماس داشته اما نتیجه‌ای به دست نیاورده است. در همین زمینه: .