ایران و پیامدهای جنگ اوکراین

30/01/1401 12:28:00 ب.ظ

ایران و پیامدهای جنگ اوکراین یادداشتی به قلم جاوید قربان‌اوغلی باگذشت حدود دو ماه از تهاجم ارتش روسیه به اوکراین،از شواهد میدانی چنین برمی‌آید که جنگ_اوکراین به‌زودی خاتمه نخواهد یافت. ضمن اینکه توقع نمی‌رود روسیه موفق شود پیروزی دندان‌گیری به دست آورد.

با گذشت حدود دو ماه از تهاجم ارتش روسیه به اوکراین، از شواهد میدانی چنین برمی‌آید که جنگ اوکراین به‌زودی خاتمه نخواهد یافت. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، به متحدان اروپایی خود گفته است جنگ روسیه و اوکراین می‌تواند تا پایان سال ۲۰۲۲ میلادی ادامه یابد. ضمن اینکه توقع نمی‌رود روسیه موفق شود پیروزی دندان‌گیری به دست آورد. پوتین پس از ناکامی در اشغال کی‌یف و عقب‌نشینی از اطراف این شهر، استراتژی خود را بر تکمیل اشغال ماریوپول و دیگر مناطق شرق اوکراین و اتصال زمینی به شبه‌جزیره کریمه متمرکز کرده تا از این طریق پاسخی به اقدام نابخردانه خود برای ملت روسیه داشته باشد.

دومین ارتش قدرتمند جهان در باتلاق اوکراین به دام افتاده و دو ماه پس از آغاز تهاجم همه‌جانبه، در مقابل ارتش کشوری کوچک، به گل نشسته و بعید به نظر می‌رسد که در روزها و ماه‌های پیش‌رو موفقیتی که اعتبار به‌شدت خدشه‌دارشده رهبر روسیه را ترمیم کند، به دست آورد. هدف قرار‌گرفتن رزم‌ناو روسی مسکووا با ۵۰۰ خدمه توسط موشک‌های نپتون اوکراین بیش از آنچه شکستی نظامی برای دومین قدرت اتمی جهان باشد، می‌توان آن را ضربه مهلکی به اقتدار پوتین و اعتبار روسیه ارزیابی کرد. در چنین شرایطی پیامدهای جنگ اوکراین چه می‌تواند باشد؟

۱- در بعد نظامی، برخلاف انتظار اولیه پوتین، جنگ به صورت فرسایشی درآمده و ممکن است حتی بیش از پیش‌بینی هشت‌ماهه آمریکا ادامه یابد. روسیه با توسل به خشن‌ترین روش‌های جنگ، کشتار غیرقابل توجیه غیرنظامیان و سیاست زمین‌ سوخته پس از ناکامی در تصرف کی‌یف، سرنگونی زلنسکی و استقرار دولتی دست‌نشانده، اینک اشغال سراسر مناطق شرقی و اتصال زمینی به کریمه را در پیش گرفته است.

ادامه مطلب:
شرق »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : حمله پهپادی روسیه به کی‌یف؛ ساکنان آپارتمانی تخریب سکونت‌گاه خود را به نظاره نشسته‌اند

ویدیوها : در این ویدئو گوشه‌ای از حملات موشکی و پهپادی روسیه به اوکراین در بامداد سه‌شنبه ۳۰ مه به تصویر کشیده شده است. ادامه مطلب >>

پاپ در «عید پاک جنگ» به قربانیان تهاجم روسیه به اوکراین ادای احترام کرد🔺پاپ در «عید پاک جنگ» به قربانیان تهاجم روسیه به اوکراین ادای احترام کرد پاپ فرانسیس در مراسم عید پاک از رهبران جهان خواست ندای مردم برای صلح در اوکراین را بشنوند و از روسیه به دلیل کشاندن این کشور به یک درگیری «بی‌رحمانه» انتقاد کرد. ⬇️ بیشتر بخوانید

درخواست زلنسکی برای سفر رئیس جمهوری آمریکا به کی‌یف؛ کاخ‌سفید: بایدن به اوکراین نمی‌روددرخواست زلنسکی برای سفر رئیس جمهوری آمریکا به کی‌یف؛ کاخ‌سفید: بایدن به اوکراین نمی‌رود تقاضای دیدار بایدن از اوکراین پس از آن عنوان شد که دولت آمریکا اعلام کرد در حال بررسی اعزام یک مقام ارشد به اوکراین است. ⬇️ بیشتر بخوانید:

دعوت زلنسکی از بایدن برای سفر به اوکراین/ نخست‌وزیر اوکراین: ماریوپل هنوز سقوط نکرده استرئیس‌جمهور اوکراین ضمن دعوت از رئیس‌جمهور آمریکا برای سفر به کی‌یف، گفت: از بایدن می‌خواهم که به اوکراین بیاید تا متوجه شود آنچه در این کشور می‌گذرد، جنگ نیست بلکه نسل‌کشی است. این دختر بچه ۵ ساله عصر جدید هندوستان را منفجر کرد و همه را حیرت زده کرد!

زلنسکی: حمله گسترده روسیه به شرق اوکراین آغاز شدولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، شامگاه دوشنبه اعلام کرد که حمله گسترده روسیه در منطقه شرقی دونباس آغاز شده است.

جنگ اوکراین؛ حملات سنگین روسیه به منطقه دونباس و رایزنی دوباره جو بایدن با متحدان آمریکاجنگ اوکراین؛ حملات سنگین روسیه به منطقه دونباس و رایزنی دوباره جو بایدن با متحدان آمریکا آخرین اخبار و گزارش‌ها از حمله روسیه به اوکراین را از یورونیوز فارسی دنبال کنید.

تهاجم روسیه به اوکراین؛ ادامه نبرد در ماریوپل و اولین تلفات غیرنظامیان در لویوفرماندار شهر لویو گفت سه موشک به انبارهایی اصابت کرده است که در حال حاضر مورد استفاده نیروهای مسلح نیست و موشک چهارم نیز به یک تعمیرگاه خودرو اصابت کرده است.