ایران: اگر واشنگتن تحریم‌ها را برندارد روند هسته‌ای با سرعت بالا به‌پیش می‌رود

10/11/1399 04:33 ب.ظ

ایران: اگر واشنگتن تحریم‌ها را برندارد روند هسته‌ای با سرعت بالا به‌پیش می‌رود العربية

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران جمعه 29 ژانویه در نشست خبری خود در استانبول تأکید کرد که تهران به گزارش رویترز، ظریف تأکید کرد که این خواسته «عملی نیست و اجرا نخواهد شد.

» این د رحالی است که در یک تنش‌آفرینی تازه هسته‌ای، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران از نصب 1000 سانتریفیوژ از نوع «آی‌آر2ام» در تأسیسات نطنز در کمتر از 3 ماه خبر داد.

کمالوندی در کنفرانس مطبوعاتی پنج‌شنبه 28 ژانویه در حاشیه بازدید محمدباقر قالیباف رئیس مجلس ایران از تأسیسات غنی‌سازی فُردو تأکید کرد: «اگر تحریم‌ها برداشته نشود، ما خروج از پروتکل الحاقی را به موقع و در صورت موافقت پارلمان و دولت، اجرا خواهیم کرد.»

او افزود: «ظرفیت هسته‌ای ما قابل مقایسه با سال‌های گذشته نیست زیرا اکنون 17 کیلوگرم ذخایر اورانیوم وجود دارد که تا سطح 20 درصد غنی‌سازی شده‌اند.» محمد‌باقر قالیباف رئیس مجلس ایران نیز گفته بود که وقتی آمریکا به توافق هسته‌ای پایبند نباشد، ایران «هیچ وظیفه‌ای» در این زمینه ندارد. headtopics.com

این اظهارات پس از آن بیان شد که آنتونی بلینکن وزیر خارجه جدید آمریکا در اولین کنفرانس مطبوعاتی خود گفت که اگر ایران به تعهدات برجامی خود عمل کند، ایالات متحده به توافق بازخواهد گشت.

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

دارایی‌های مسدودشده ایران در کره‌جنوبی در گرو تصمیم سئول و توافق واشنگتنوزارت خارجه کره‌جنوبی، موافقت ایران با پیشنهاد سئول در مورد نحوه استفاده از دارایی‌های بلوکه‌شده این عکس واسه ژاپن هستش

سفیر ایران در پکن‌: خبرهای خوبی درباره روابط ایران و چین در راه استسفیر کشورمان در چین با بیان این که سالگرد انقلاب با عید بهاره ‎چین و آغاز پنجاهمین سال برقراری روابط دیپلماتیک دو کشور همراه شده گفت: خبرهای خوبی در روابط دو کشور در راه است.

آنتونی بلینکن: در مورد انتخابات ایران نظر نمی‌دهم؛ در ایران شخص رهبر تصمیم‌گیرنده استآنتونی بلینکن: در مورد انتخابات ایران نظر نمی‌دهم؛ در ایران شخص رهبر تصمیم‌گیرنده است وزیرخارجه ایالات متحده گفت: «من فکر می‌کنم همان‌طور که یکی از همکارانم چند روز پیش گفت، مسیر پیش روی‌مان بیش از مسافت طی شده است. پس باید ببینیم به کجا خواهیم رسید.» دیگه پول خرج نکنین برای رای آوردن اصلاح طلبا به هیچ جا نمیرسید خسته نباشید جناب وزیر امورخارجه امریکا خیلی پیشرفت داشتید

بروز انفجارهای شدید در مناطق نفوذ ایران در حومه البوکمال در سوریهانفجارهای شدیدی درمناطق نفوذ شبه‌نظامیان طرفدار ایران در حومه شرقی دیرالزور، به ویژه منطقه العباس در خدارو شکر بلکه نابود بشند بره پی کارش !!!

رغد دختر صدام حسین: در نبود حاکمیت حقیقی در بغداد، ایران آشکارا در عراق دخالت می‌کندرغد دختر ارشد صدام حسین رئیس جمهوری اسبق عراق دوشنبه 15 فوریه 2021 ضمن تاکید این که دخالت‌های ایران عامل آمدن آمریکابه منطقه واین همه کشتاربه بهانه های مختلف از۴۰سال گذشته تاکنون پدر رغدخانم است جنگ باایران،کشتارفجیع کوردها،ماجرای انفال ،حمله به کویت ،اعدام ی متعددو..همه ی این ها بخش ناچیزی ازجنایات صدام است،حال دخترجانی تاریخ نگاه به ریاست دارند؟!!حافظه ی تاریخ راچکارمیکنند؟ همین گوینده این گذاره گویایی همه چیز هست انگار نه انگار بعثی های سابق معلمای داعشی های الان اند گوه خورد توله کفتار تکریتی

درخواست آمریکا برای دست‌برداشتن از سرعت‌بخشی برنامه هسته‌ای خود را پیش از لغو تحریم‌های واشینگتن، نخواهد پذیرفت.

به گزارش رویترز، ظریف تأکید کرد که این خواسته «عملی نیست و اجرا نخواهد شد.»

این د رحالی است که در یک تنش‌آفرینی تازه هسته‌ای، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران از نصب 1000 سانتریفیوژ از نوع «آی‌آر2ام» در تأسیسات نطنز در کمتر از 3 ماه خبر داد.

کمالوندی در کنفرانس مطبوعاتی پنج‌شنبه 28 ژانویه در حاشیه بازدید محمدباقر قالیباف رئیس مجلس ایران از تأسیسات غنی‌سازی فُردو تأکید کرد: «اگر تحریم‌ها برداشته نشود، ما خروج از پروتکل الحاقی را به موقع و در صورت موافقت پارلمان و دولت، اجرا خواهیم کرد.»

او افزود: «ظرفیت هسته‌ای ما قابل مقایسه با سال‌های گذشته نیست زیرا اکنون 17 کیلوگرم ذخایر اورانیوم وجود دارد که تا سطح 20 درصد غنی‌سازی شده‌اند.»

محمد‌باقر قالیباف رئیس مجلس ایران نیز گفته بود که وقتی آمریکا به توافق هسته‌ای پایبند نباشد، ایران «هیچ وظیفه‌ای» در این زمینه ندارد.

این اظهارات پس از آن بیان شد که آنتونی بلینکن وزیر خارجه جدید آمریکا در اولین کنفرانس مطبوعاتی خود گفت که اگر ایران به تعهدات برجامی خود عمل کند، ایالات متحده به توافق بازخواهد گشت.

این در حالی است که رئیس پارلمان ایران بدون اشاره به اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا گفت «زمانی که آنها به برجام پایبند نباشند، ما هیچ تعهدی نداریم.»

قالیباف گفت: «هنگامی که آن‌ها به تعهدات خود عمل کنند، یعنی همه تحریم‌ها را برداشته و مشکلات بانکی، نفتی و تجاری ما بر طرف شد، ما می‌توانیم با ارائه گزارش‌های دوباره به پارلمان، مطابق مواد 36 و 37 توافق‌نامه، به تعهدات خود بازگردیم.»

قالیباف افزود: «ما در غنی‌سازی 20 درصدی اورانیوم که قرار بود سالانه 120 کیلوگرم باشد، بسیار پیشرفت کرده‌ایم و ظرف یک ماه، 17 کیلوگرم غنی‌سازی کردیم.»

اقتصاد ایران از زمان خروج دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا از برجام در مه 2018 دچار مشکلات فراوانی است.

مقامات ایرانی بر این باورند که سیاست دولت بایدن همچنان، ادامه سیاست «فشار حداکثری» است که از سوی دولت ترامپ دنبال می‌شد.

بلینکن وزیر خارجه آمریکا در سخنان خود خواستار توافقی گسترده‌تر با ایران و اصلاح برجام شد به شکلی که این توافق جدید، شامل موضوع دخالت‌های منطقه‌ای ایران و برنامه موشکی این کشور شود.