ایرادات حقوقی بیانیه یک دستگاه قضایی؛ روایت بابک پاک‌نیا از شبهات پرونده نویده افکاری

26/06/1399 07:51:00 ب.ظ

بیانیه دادگستری استان فارس که با عنوان پاسخ به شبهات پرونده نوید_افکاری منتشر شده، نه تنها به شبهات پاسخ نداده بلکه موجب شکل‌گیری سوالات بیشتر در خصوص آن شده است. اخبار_ایران گفت‌و‌گوی shimashahrabi با بابک پاک‌نیا DrPaknia درباره این بیانیه👇

«ایران‌وایر» با «بابک پاک‌نیا»، حقوق‌دان و وکیل دادگستری که در جریان این پرونده قرار داشته و با خانواده افکاری در ارتباط بوده، درباره این بیانیه گفت‌وگو کرده ‌است.

نوید افکاری، کشتی‌گیر شیرازی که به اتهام قتل یک مامور دولتی در جریان اعتراضات مرداد ۱۳۹۷ به قصاص و به اتهام شرکت در این اعتراضات، به اعدام محکوم شده بود، روز شنبه ۲۲ شهریور به طور ناگهانی و بدون اطلاع قبلی اعدام شد.

در این فایل صوتی که مربوط به ساعت یازده ‌و نیم جمعه شب، یعنی ساعاتی قبل از اعدام او است، هیچ نشانه‌ای از این که او خبر دارد تا ساعاتی دیگر قرار است طناب دار دور گردنش بیفتد و این آخرین مکالمه با خانواده‌اش است، دیده نمی‌شود.

تصویر صورت‌جلسه ادعایی که ضمیمه بیانیه دادگستری استان فارس شده، به شبهات بیشتری در خصوص عدم اطلاع نوید از اجرای حکم دامن زده است. صورت‌جلسه روی یک برگه ساده و بدون سربرگ نوشته شده و در متن آن که به امضای افکاری رسیده، هیچ اشاره‌ای به آخرین تماس یا ملاقات زندانی نشده است. headtopics.com

اشاره پاک‌نیا به «آیین‌نامه نحوه مجازات حدود، احکام سالب حیات، قصاص و اعدام» است. ماده ۳۵ این آیین‌نامه می‌گوید: «قاضی اجرای احکام کیفری به محکوم اطلاع می‌دهد تا چنان‌چه تقاضای ملاقات با افرادی را دارد، اعلام کند.»

ادامه مطلب:
ایران وایر »
Loading news...
Failed to load news.

بایدن در مراسم فارغ‌التحصیلی دانشجویان آکادمی نظامی زمین خورد

رئیس جمهور آمریکا در مراسم فارغ‌التحصیلی دانشجویان آکادمی نظامی نیروی هوایی در ایالت کلرادو زمین خورد. - Anadolu Ajansı ادامه مطلب >>

چهار دهه دعواهای حقوقی ایران و آمریکا بر مبنای عهدنامه مودت رو به پایان است - BBC News فارسیدیوان بین‌المللی دادگستری نهاد قضایی سازمان ملل در حال رسیدگی به شکایت ایران از ایالات متحده بابت خروج از توافق هسته‌ای موسوم به برجام و بازگشت همه تحریم های امریکاست.

دیدگاه: خطاهای قوه قضاییه در اعدام نوید افکاری گفت‌وگو با بابک پاک‌نیابابک پاک‌نیا وکیل دادگستری می‌گوید قوه قضاییه و مسئولان زندان از نظر قانونی مکلفند که از مراسم اعدام محکومان فیلمبرداری کنند. بنابراین از اعدام نوید فیلم و تصویر وجود دارد و این فیلم و تصویرها‌ در صور

ابوالفضل قدیانی می‌گوید رهبر ایران مسئول اعدام نوید افکاری است - BBC News فارسیابوالفضل قدیانی، از اعضای ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در ایران، اعدام نوید افکاری را 'ورق سیاه' دیگری بر پرونده رهبر جمهوری اسلامی خواند و او را مسئول 'این جنایت' معرفی کرد.

بیانیه گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد: اعدام نوید افکاری فراقضایی و خودسرانه بودصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

شاهزاده رضا پهلوی: هدف از اعدام نوید افکاری، سرکوب اعتراضات از طریق ایجاد وحشت بودشاهزاده رضا پهلوی، هدف از اعدام نوید افکاری را ساکت کردن اعتراضات عمومی از طریق ایجاد وحشت خواند و از جامعه جهانی خواست به جای تعامل با جمهوری اسلامی در اعتراضات آینده مردم ایران در کنار آنها بایستند.

دادگستری استان فارس 'خطای فاحش' در پرونده نوید افکاری را رد کرددادگستری استان فارس ایران بروز 'خطای فاحش' در تمامی مراحل از بازجویی تا صدور حکم در پرونده نوید افکاری را 'امری نزدیک به محال' دانست. - خبرگزاری آناتولی