ایران در رسانه‌های آمریکا و چین؛ 'جنگ سرد جدیدی رخ نداده، نفوذ آمریکا رو به افول است' - BBC News فارسی

ایران در رسانه‌های آمریکا و چین؛ 'جنگ سرد جدیدی رخ نداده، نفوذ آمریکا رو به افول است'

06/08/2020 04:55:00 ق.ظ

ایران در رسانه‌های آمریکا و چین؛ 'جنگ سرد جدیدی رخ نداده، نفوذ آمریکا رو به افول است'

افتتاح نخستین فروشگاه خوار و بار فروشی زنجیره‌ای ایرانی در آمریکای لاتین نه تنها مورد توجه رسانه‌های غربی که به تیتر اخبار رسانه‌های چین هم راه یافته و همزمان ستون‌نویسان رسانه‌های چینی به تحلیل تحولات اخیر میان تهران و پکن و مسکو پرداخته‌اند و تلاش کرده‌اند به این سوال پاسخ دهند که آیا محور ایران-روسیه-چین از آغاز رویارویی شرق و غرب در قالب یک جنگ سرد جدید حکایت دارد؟ یا این که تنها نشانگر افول قدرت و محبوبیت آمریکا در منطقه اوراسیا است.

پایان پست YouTube, 1'جنگ سرد جدیدی آغاز نشده، فقط غرب در اوراسیا ضعیف شده'رافائلو پانتوچی در یادداشتی که نشریه'مرنینگ پست جنوب چین'منتشر کرده به افول محبوبیت آمریکا در کشورهای اوراسیا پرداخته و نزدیکی تهران، مسکو و پکن را متفاوت از آنچه غرب به عنوان بلوک شرق جدید می‌خواند ارزیابی کرده است.

ورزشکار کره‌ای از اینکه فروغی را «تروریست» نامید عذرخواهی کرد نامه وزیر بهداشت به خامنه‌ای: نظام سلامت در حال فروپاشی است | DW | 01.08.2021 آمریکا، بریتانیا و اسرائيل، ایران را مسئول حمله مرگبار به نفتکش مرسر استریت معرفی کردند

"به راه افتادن یک رویارویی جهانی چون جنگ سرد، نیاز به دو قطب دارد. از نظر غرب محور پکن، مسکو، تهران در حال شکل دادن به قطب مقابل غرب است. همگرایی آنها در ضدآمریکایی بودن به افزایش نفوذ چین در اوراسیا که پکن مدت‌هاست به دنبال آنست کمک خواهد کرد. اما دقیقا در همین منطقه که چین فعلانه به دنبال یافتن متحد در آنست، هراس و نگرانی‌هایی وجود دارد که به طور مداوم تلاش پکن را تضعیف می‌کند. هر چند یک ستون‌های این گنبد همچنان به سمت پکن متمایل می‌شود اما آنچه بیشتر شاهد آن هستیم بیش از آن که نمایانگر دو شاخه (دو قطبی) شدن (اوراسیا) باشد، نشانگر یخ زدن تدریجی نفوذ غرب در این منطقه است."

رافائلو پانتوچی که این نشریه چینی او را محقق ارشد موسسه رویال یونایتد سرویسز لندن معرفی کرده در یادداشت خود نزدیک شدن تهران، روسیه و چین را "پدیده‌ای" دانسته که "مدت‌هاست در حال شکل‌گیری" است. حمایت مسکو و پکن از تهران در برابر تحریم‌های آمریکا و در اقدامی دو جانبه، طرح توافق تجاری ۲۵ ساله میان تهران و پکن که این روزها مورد توجه خاص قرار گرفته است. headtopics.com

منبع تصویر،The South China Morning Post"سه کشور اخیرا به همراه پاکستان، مربعی را برای رسیدگی به اوضاع افغانستان - پس از خروج نیروهای آمریکایی - تشکیل دادند. این هم مساله جدیدی نیست چرا که همسو با اقدامات سه جانبه قبلی آنهاست. بنا بر برخی گزارش‌ها، سه کشور برای مقابله با فعالیت های اطلاعاتی آمریکا در داخل خاک‌شان، منابع اطلاعاتی را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند. سال گذشته هم که مانور مشترک دریایی برگزار کردند... معامله‌های تسلیحاتی هم میان این سه کشور انجام می‌گیرد و در سازمان ملل متحد هم تهران، مسکو و چین با هدف مقابله با غرب هم پیمان می‌شوند. با این همه، این محور در سطح مقامات و مردم سه کشور با تنش‌های جدی روبروست."

در ادامه این یادداشت آقای پانتوچی چند نمونه از اختلافات سیاسی و مخالفت‌های داخلی میان روسیه، چین و ایران را فهرست کرده تا نشان دهد به زعم او اتحاد ضدآمریکایی این سه کشور لزوما به معنای هم‌پیمانی آنها بر سر همه مسایل نیست. بلکه اختلافات جدی در روابط دو جانبه آنها وجود دارد.

"کارخانجات چینی اگر چه مشتاقند که جای خالی شرکت های اروپایی که ایران را ترک کردند پر کنند اما تا همین اواخر نگرانی آنها از تحریم‌های آمریکا بر تمایل شان برای روابط با ایران می چربید""در مورد روسیه هم، دستگیری محقق برجسته قطب شمال به اتهام جاسوسی برای چین، حکایت از عمق تنش میان مسکو و پکن در سطح دو قدرت دارد"

"در ایران مقام‌های دولتی از نقش چین در گسترس ویروس جدید کرونا حرف می‌زنند و در روسیه حتی اقلیت‌های قومی چینی‌تبار مورد حمله قرار گرفته‌اند""در سوریه، اگر چه ایران و روسیه در یک جبهه قرار دارند اما هیچ کدام از آنها بر سر سیاست آتی خود در خاورمیانه به هم اعتماد ندارند" headtopics.com

دبیر کل سازمان بهداشت جهانی: همه‌گیری کرونا زمانی پایان می‌یابد که جهان تصمیم بگیرد به آن پایان دهد آیا مدال طلای جواد فروغی پس‌گرفته می‌شود؟ | DW | 01.08.2021 رئیس کل دادگستری استان خوزستان معترضان به وضعیت کم‌آبی را «معاندین نظام» خواند

"در سطح عموم هم، چه در ایران و چه در روسیه تردیدهای جدی نسبت به همکاری اقتصادی با پکن وجود دارد و پیدا کردن ویدیوهایی که از زیان‌های نفوذ چین در کشورها سخن می‌گوید، کار دشواری نیست. حتی محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق ایران هم با نیم نگاهی به انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در مخالفت با توافق استراتژیک تجاری میان ایران و چین سخن می‌گوید."

به عقیده یادداشت نویس نشریه "مرنینگ تایم جنوب چین"، این اختلاف‌ها میان روسیه و چین و ایران، نشان از شکاف‌های جدی در ائتلاف سه کشور دارد که البته وقتی به مقابله با غرب و در راس آن آمریکا می‌رسد، کمتر نمود می‌یابد."هم روسیه و هم چین روابط بسیار خوبی با عربستان دارند که در تئوری با اتحاد آنها با تهران جور در نمی‌آید و همزمان هم تهران و هم مسکو روابط خیلی خوبی با هند دارند که با چین تنش جدی حتی بر سر اراضی مرزی دارند و درگیری خونین میان مرزبانان آنها همین اخیرا تنش میان پکن و دهلی نو را به سطحی بی‌سابقه افزایش داد... با این حال، یک عمل‌گرایی بی‌رحمانه‌ای بر روابط سه کشور و منطقه حکفرماست. قلب منطقه اوراسیا به طور فزاینده‌ای تحت نفوذ چین قرار گرفته است... در این منطقه ایده‌آل‌گرایی که غرب لیبرال و قدرت‌های دموکرات سردمدار آن هستند، با برنامه توسعه و شکوفایی اقتصادی چین، به عقب رانده شده است."

رافائلو پانتوچی در ادامه یادداشت خود به تنش‌های اخیر میان هند و چین اشاره کرده و نوشته به عقیده او حتی بالاگرفتن این تنش به آمریکا اجازه نخواهد داد که بتواند در برابر نفوذ رو به افزایش پکن در منطقه اوراسیا اقدام جدی کند و ایران و روسیه هم با وجود روابط خود با دهلی نو، با رویکرد عملگرایانه روابط خود با چین را خدشه‌دار نخواهند کرد و به این ترتیب دامنه نفوذ چین در منطقه اوراسیا همچنان رو به گسترش و تحکیم خواهد رفت."

او در پایان یادداشت خود نسبت به تحلیل‌هایی که در رسانه‌های غربی از تشکیل بلوک چین، روسیه و ایران در برابر آمریکا سخن به میان می‌آورند، موضع گرفته و می‌گوید: "ما شاهد آغاز یک جنگ سرد جدید نیستیم، بلکه شاهد افول نفوذ غرب در قلب اوراسیا هستیم". headtopics.com

ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

شرایط وخیم جسمانی منیره عرب‌شاهی به روایت همسرش

در واکنش به رویدادهای اخیر در بلندی‌های جولان؛ اسرائیل به اهدافی در سوریه حمله کردصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

ترامپ در واکنش به آمار بالای کشته شدگان کرونا در آمریکا: همینه که هستدونالد ترامپ در مقابل سخنان یک خبرنگار که وضعیت مرگ بر اثر شیوع کرونا در آمریکا را نسبت به جمعیت این کشور «وحشتناک» اعلام می کرد، گفت: «همینه که هست».

بعد از انفجار بزرگ در بیروت، آمریکا پیشنهاد کمک به مردم لبنان را داده است🔺بعد از انفجار بزرگ در بیروت، آمریکا پیشنهاد کمک به مردم لبنان را داده است ⚡️مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که سه شنبه غروب به وقت واشنگتن منتشر کرد،‌ گفت که ایالات متحده پیشنهاد کمک به مردم لبنان را داده است.

ترامپ: تعداد سربازان آمریکا در افغانستان به 4 الی 5 هزار نفر کاهش می‌یابد

شمار قربانیان ویروس کرونا در آمریکا به 160 هزار و 335 تن رسیدشمار قربانیان ویروس کرونا در آمریکا به 160 هزار و 335 تن رسید

اشاره مارک اسپر به برخورد با تهدیدهای کره شمالی و ایران در استراتژی دفاع ملی آمریکا🔺اشاره مارک اسپر به برخورد با تهدیدهای کره شمالی و ایران در استراتژی دفاع ملی آمریکا ⚡️وزیر دفاع آمریکا گفت: از بیش از یک سال پیش که در این مقام تایید شدم یکی از مواردی که روشن کردم این بوده که اجرای استراتژی دفاعی ملی در صدر اولویت‌های من خواهد بود.