ایران با «نور ۲» یک جهش ۷۵ کیلومتری را در مدار LEO تجربه کرد/ تکرار موفقیت سپاه در پنهان کردن پرتاب فضایی از چشم ماهواره‌های جاسوسی+عکس و فیلم

18/12/1400 08:11 ق.ظ

ایران با «نور ۲» یک جهش ۷۵ کیلومتری را در مدار LEO تجربه کرد/ تکرار موفقیت سپاه در پنهان کردن پرتاب فضایی از چشم ماهواره‌های جاسوس نور ۲ چقدر بالاتر از نور ۱ رفت؟ حامل ماهواره نور ۲ چه بود؟ گزارش مشرق را بخوانید:

علاوه بر تکرار موفقیت سپاه در پرتاب غافلگیرانه ماهواره، نور ۲ در مقایسه با ماهواره قبلی که توانست به مدار ۴۲۵ کیلومتری برسد، به مدار ۵۰۰ کیلومتری از سطح زمین تزریق شده که نتیجه چشمگیری محسوب می‌شود. پرتاب قبلی مربوط به ماهواره نور ۱ در تاریخ ۳ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ انجام شد. البته پیش از آن نیز یک تست زیرمداری انجام شده بود که آنهم موفق و با ثبت تصاویری از فضا، به پایان رسید.

اما نکات مهم و قابل توجه این پرتاب جدید چه بود؟

بیشتر بخوانید: سپاه با «رافع» به باشگاه سازندگان ماهواره‌بر سوخت جامد پیوست/ نقش تدبیر رهبر انقلاب درباره «الیاف کربن» در ارتقاء صنعت فضایی کشور +عکس و فیلم چشم جهان‌نمای ایران با «منظومه‌سازی ماهواره‌ها» روشن می‌شود/ تشکیل اولین صورت فلکی ماهواره‌ای بومی با ترکیب «نور و ذوالجناح»

در سالهای اخیر و با توسعه برنامه فضایی کشور، سایت پرتاب اصلی جمهوری اسلامی ایران که در استان سمنان قرار دارد مورد رصد تقریبا همیشگی ماهواره ها بوده و در بسیاری از موارد، قبل از هر پرتاب فضایی ما از آن، توسط شبکه های غربی اطلاع رسانی و رسانه های بیگانه زودتر از این آماده سازی خبر می دادند. headtopics.com

پرتاب ماهواره نور ۲ به فضا از شاهرود در استان سمنان اما حالا، سپاه پاسداران با توسعه یک حامل و پرتابگر متحرک برای ماهواره جدید خود چه در پرتاب اول و چه در پرتاب اخیر، اصل مهم غافلگیری را رعایت و اثبات کرده و در زمان و مکان انتخابی خود، دست به پرتاب زده است.

ادامه مطلب:
MashreghNews »

تعداد مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا در جهان از ۶ میلیون نفر گذشتآخرین آمارها نشان می‌دهد تعداد افرادی که در سراسر جهان در پی ابتلا به بیماری کووید-۱۹ جان خود را از دست داده‌اند به بیش از ۶ میلیون نفر افزایش رسیده است. ویروس کرونا ۶ میلیون نفر از عزیزان ما گرفت. بیش از دو سال اقتصاد جهانی را نیمه تعطیل کرد. بیش از ۱۰ هزار میلیارد دلار به اقتصاد دولت‌ها و بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد دلار به اقتصاد جهانی ملت‌ها ضرر وارد نمود. باید از خوابی که سازمان‌های اطلاعاتی ما را در آن فرو برده‌اند بیدار شویم.

'خروج روسیه از برجام' گمانه‌زنی رسانه‌ای است/ پیشرفت در زمینه تبادل زندانیان بین ایران و آمریکاخطیب‌زاده: *خروج روسیه از برجام گمانه‌زنی رسانه‌ای است *رویکرد روسیه در مذاکرات وین تا امروز سازنده بوده است *منتظر دریافت جزییات درخواست روسیه از مجاری دیپلماتیک هستیم *در زمینه تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا پیشرفت‌هایی حاصل شده است اینا نوکر روسیه هستن تخم میکنه بگه روس‌ها اشتباه گفتن چنان کیری روس به ملا بزنه که ملا تو کون دادنش حسش نکرده باشه به یاری خدا روسیه مثل خر تو جنگ اوکراین گیر میکنه و به نفع ملت‌های دنیا میشه

سفیر روسیه در تهران از مردم ایران خواست «رادیو فردا را گوش ندهند»انتقاد سفیر روسیه در ایران از رادیو فردا سابقه‌دار است. لوان جاگاریان پارسال نیز رادیو فردا را متهم کرد که «تلاش می‌کند به رابطه دوستانه ایران و روسیه لطمه وارد کند». مشخصه میگه چون رادیو فردا زیر مجموعه سازمان سیاست اینو همه ایرانیها میدونن رادیو الپول رو گوش بدن سفیر روسیه گفته رادیوهای بیگانه ؟!!! تسنیم برای خودش ترجمه می‌کنه 😂

آتش‌بس موقت برای تخلیه غیرنظامیان در 5 شهر اوکراین از جمله کی‌یف آغاز شدآتش‌بس موقت برای تخلیه غیرنظامیان در 5 شهر اوکراین از جمله کی‌یف آغاز شد

کشف ابزارهای سنگی از انسان مدرن در شمال چین با قدمت ۴۰ هزار سالیک تیم بین‌المللی از باستان‌شناسان به شواهدی دست یافته‌اند که نشان می‌دهد انسان‌های مدرن حدود ۴۰ هزار سال پیش در شمال چین حضور داشته‌اند. جزئیات بیشتر🔽 کمونیستی هم بودن ؟؟😁😁😁😁

رئیسی: از خطوط قرمز در مذاکرات عقب‌نشینی نخواهیم کردرئیسی: از خطوط قرمز در مذاکرات عقب‌نشینی نخواهیم کرد رئیس جمهوری ایران گفت در خصوص مذاکرات برجامی وین گفت از هیچ یک از خطوط قرمز عقب‌نشینی نخواهند شد.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، در اتفاقی غرور آفرین و مهم، نیروی هوافضای سپاه یک بار دیگر در حوزه فضایی خوش درخشید و روز سه شنبه ۱۷ اسفند ماه سال ۱۴۰۰ برای یک پرتاب موفق فضایی دیگر، در تاریخ علم و فناوری جمهوری اسلامی ایران ثبت شد. سپاه پاسداران با اقدام جدید خود، رکوردی خاص را ثبت کرد که بر اساس آن، از ۲ پرتاب فضایی دو حرکت موفق و رساندن کامل محموله به مدار زمین خلق شد و تا به اینجای کار موفقیت صد درصدی را چه در حوزه حامل و چه ماهواره ثبت کرده است.

پرتاب قبلی مربوط به ماهواره نور ۱ در تاریخ ۳ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ انجام شد. البته پیش از آن نیز یک تست زیرمداری انجام شده بود که آنهم موفق و با ثبت تصاویری از فضا، به پایان رسید. اما نکات مهم و قابل توجه این پرتاب جدید چه بود؟

بیشتر بخوانید: سپاه با «رافع» به باشگاه سازندگان ماهواره‌بر سوخت جامد پیوست/ نقش تدبیر رهبر انقلاب درباره «الیاف کربن» در ارتقاء صنعت فضایی کشور +عکس و فیلم

چشم جهان‌نمای ایران با «منظومه‌سازی ماهواره‌ها» روشن می‌شود/ تشکیل اولین صورت فلکی ماهواره‌ای بومی با ترکیب «نور و ذوالجناح»

در سالهای اخیر و با توسعه برنامه فضایی کشور، سایت پرتاب اصلی جمهوری اسلامی ایران که در استان سمنان قرار دارد مورد رصد تقریبا همیشگی ماهواره ها بوده و در بسیاری از موارد، قبل از هر پرتاب فضایی ما از آن، توسط شبکه های غربی اطلاع رسانی و رسانه های بیگانه زودتر از این آماده سازی خبر می دادند.

پرتاب ماهواره نور ۲ به فضا از شاهرود در استان سمنان اما حالا، سپاه پاسداران با توسعه یک حامل و پرتابگر متحرک برای ماهواره جدید خود چه در پرتاب اول و چه در پرتاب اخیر، اصل مهم غافلگیری را رعایت و اثبات کرده و در زمان و مکان انتخابی خود، دست به پرتاب زده است. این مسئله، خصوصا با سنگین شدن جنگ روانی علیه برنامه فضایی ایران در سالهای اخیر یک اقدام بسیار مثبت و قابل تحسین است و طبیعتا، امکان تکرار در سایر پرتاب های کشورمان در حوزه های نظامی و غیرنظامی را نیز دارد. در خصوص ویژگی های ماهواره نور ۲ باید گفت که این محصول جدید ایرانی موفق شده با سرعت ۷/۶ کیلومتر بر ثانیه و ۴۸۰ ثانیه پس از پرتاب، در مدار ۵۰۰ کیلومتری قرار بگیرد. وقتی در بحث بهبود در مقایسه با ماهواره نور ۱ صحبت کنیم باید به این مسئله اشاره شود که اولین ماهواره سپاه در مدار ۴۲۵ کیلومتری قرار گرفته و این بدین معناست که در پرتاب جدید، سپاه موفق شده است که ماهواره جدید خود را ۷۵ کیلومتر به نسبت پرتاب اول بالاتر بفرستد.

ماهواره بر قاصد در لحظات اولیه پرتاب اخیر - به حامل متحرک دقت کنید

در خصوص این ارتقاء مهم باید گفت که اولا حتی ۱ کیلومتر افزایش ارتفاع هم در فضا، مسئله ای مهم و راهبردی به حساب می آید. هر چه بالاتر -خصوصا در سناریوهای شناسایی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت- یعنی داشتن دید بهتر روی مساحت و فضای بیشتری از سطح زمین.

این مسئله که چطور به این افزایش ۷۵ کیلومتری دست پیدا کرده ایم نیز می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. بحث حذف برخی ابزار های اندازه گیری در این پرتاب به نسبت پرتاب اول به دلیل عدم نیاز، افزایش قدرت پیشران یا سبک کردن محموله از جمله دلایلی است که می توان برای این افزایش ارتفاع در نظر گرفت.ماهواره‌بر قاصد، اولین ماهواره‌بر ۳ مرحله ای ساخت ایران با پیشران کامپوزیتی الیاف کربن است که این نوع پیشران موجب کاهش شدید وزن حامل نسبت به حامل های فلزی شده است. این پرتابگر در مرحله اول خود از سوخت مایع و در دو مرحله دیگر نیز از سوخت جامد بهره می برد.

بعد از پرتاب ماهواره نور ۱ بود که سردار حاجی زاده اعلام کرد در صورت نیاز این امکان وجود دارد که مرحله اول ماهواره بر قاصد نیز به پیشران سوخت جامد مجهز شود. بحثی که البته مشخصا هنوز نیازی به آن احساس نمی شود ولی در صورت انجام می تواند پروسه انبارداری ماهواره‌برهای سری قاصد را ساده تر کرده و در عین حال زمان آماده سازی برای پرتاب را نیز کاهش دهد.

پیشران های کامپوزیتی و استفاده از مواد ساخته شده از الیاف کربن در حقیقت جزو علوم و دستاوردهای بسیار راهبردی کشور هستند که در ابتدا در حوزه موشک های بالستیک به دست آمده و سپس سر ریز آنها در حوزه فضایی موفقیت های امروز را موجب شده است. مزایای استفاده از این مواد در حوزه های مختلف از جمله هوافضا بسیار است ولی اگر بخواهیم به مهم ترین آنها اشاره کنیم بدون شک مسئله کاهش وزن و در عین حال حفظ قدرت سازه است که رسیدن به ارتفاع های بیشتر با داشتن یک پیشران ثابت را ممکن می کند.

ماهواره بر قاصد در فاز اولیه شتاب گیری به سمت خروج از کره زمین بر اساس اعلام فرمانده بخش فضایی نیروی هوافضای سپاه، ماموریت این ماهواره (نور ۲) سنجشی و اطلاعاتی است و اطلاعات جمع آوری شده توسط آن می‌تواند کاربرد دفاعی و عمومی داشته باشد. علاوه بر این، ماهواره می‌تواند در مقیاس بزرگ و با دید بسیار وسیع از فاصله ۵۰۰ کیلومتری حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله را هم رصد کند.

مشخصا ماهواره نور ۲ هم به مانند مدل اولیه این سری، ادامه عملیات های سنجشی و تصویر برداری از سطح زمین را انجام خواهد داد. بحث تصاویر ماهواره ای و ارزش آنها برای کارهای اطلاعاتی، از زمان جنگ سرد بسیار مشخص شد و حالا در دهه سوم از قرن جدید اهمیت این تصاویر بیش از پیش مشخص شده است. جمهوری اسلامی ایران مشخصا در این حوزه و برای حفظ دست بالا در حوزه اطلاعاتی و رصد تهدیدات و ایضا مسائل غیر نظامی نیازمند توسعه این توانایی خواهد بود.

برنامه فضایی جمهوری اسلامی ایران که از اواخر دهه ۱۳۸۰ شمسی وضعیت عملیاتی به همراه پرتاب را به خود گرفت، در سالهای دهه ۹۰ شمسی روزهای خوبی را طی نکرد. شاید بتوان گفت که پرتاب موفق ماهواره نور ۱ در سال ۹۹ بعد از مدتها شکست در حوزه پرتاب های فضایی یک موفقیت مهم نه فقط در بحث فنی بلکه در حوزه روحیه بخشی و کارکرد مثبت روانی برای فعالین این بخش در کشور بوده است.

به نظر می رسد سپاه با ماهواره بر قاصد و ماهواره های سری نور، در حال تلاش برای تثبیت خود در مدار لئو است و مشخصا بعد از آن، گام به گام به سمت هدف های بزرگتر یعنی مدار ۳۶ هزار کیلومتر حرکت خواهد کرد و با توجه به روند خارق العاده و تحسین برانگیزی که پاسداران انقلاب در برنامه های دیگر خود در حوزه های موشکی و پهپادی طی کرده اند، این بار نیز باید منتظر یک توانایی مستحکم و قابل اتکا در بعد فضایی باشیم.