ایران ماشین‌های تولید قطعات سانتریفیوژ را به «مکان امن‌تر» منتقل کرده است

27/01/1401 05:43 ب.ظ

🔺ایران ماشین‌های تولید قطعات سانتریفیوژ را به «مکان امن‌تر» منتقل کرده است ▪️سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفت جمهوری_اسلامی ضمن «تشدید تدابیر امنیتی»، بخش مهمی از ماشین‌های تولید قطعات سانتریفیوژ را به «مکان امن‌تر» منتقل کرده است ⬇️ بیشتر بخوانید:

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران روز شنبه گفت جمهوری اسلامی ضمن «تشدید تدابیر امنیتی»، بخش مهمی از ماشین‌های تولید قطعات سانتریفیوژ را به «مکان امن‌تر» منتقل کرده است. وی دلیل این تصمیم را عملیاتی عنوان کرد که علیه مجتمع تسای کرج صورت گرفت. سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران روز شنبه گفت جمهوری اسلامی ضمن «تشدید تدابیر امنیتی»، بخش مهمی از ماشین‌های تولید قطعات سانتریفیوژ را به «مکان امن‌تر» منتقل کرده است.

بهروز کمالوندی دلیل این تصمیم را عملیاتی عنوان کرد که علیه مجتمع تسای کرج صورت گرفت.

کارگاه مونتاژ دستگاه‌های سانتریفوژ در کرج، در ماه ژوئن گذشته مورد حمله‌‌ای قرار گرفت که ایران آن را «خرابکارانه» خواند. ایران پس از حادثه تاسیسات تسا در کرج اسرائیل را به حمله خرابکارانه متهم کرد و از آن زمان به دنبال تضمین امنیت بیشتر برای چنین سایت‌هایی بوده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، بهروز کمالوندی، معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی از «برنامه‌های کلی» برای توسعه، تولید و امنیت ماشین های سانتریفیوژ خبر داد و گفت: علاوه بر تشدید تدابیر امنیتی و جابجایی ماشین‌‌ها، بخشی را به نطنز و اصفهان منتقل کردیم. به گفته کمالوندی، «ماشین های تولید قطعات سانتریفیوژ به دلیل اهمیت بالایی که دارد به مکانی امن‌تر جابه جا شدند و اکنون نیز در حال کار می‌باشد.» headtopics.

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »

دهانت را از من بگیر، بوی بدش را نه!در این برنامه ادامه نظرات شما را در مورد پدیده زنانه-مردانه کردن و دیوارکشی پارک‌ها می‌شنویم و در ایستگاه سینما به معرفی فیلم‌های بخش مسابقه جشنواره فیلم کن می‌پردازیم.

شریعتمداری: تا کره جنوبی طلبمان را پرداخت نکرده می‌توانیم تنگه هرمز را ببندیمشریعتمداری در سرمقاله روزنامه «کیهان» نوشت: «ما می‌توانیم و باید تنگه هرمز را به روی کشتی‌های تجاری و نفتکش‌های کره_جنوبی، ببندیم و مادام که طلبمان را پرداخت نکرده‌اند به آن‌ها اجازه تردد از تنگه هرمز را ندهیم.» تنگه_هرمز حسین_شریعتمداری ابله، بستن آبراه بین المللی عواقب دارد و حکومت استبدادی شما توانایی و جسارت چنین کاری را ندارد، گروگانگیری چند شخص بی گناه و مطالبه طلب از انگلیس فرق میکنه با بستن یک آبراه بین المللی، البته تو اگر احمق نبودی نه مدیر مسئول روزنامه حکومتی کیهان بودی و نه جایی در این حکومت داشتی.

رییس جمهور سیاست دولت برای کاهش رنج مردم از گرانی‌ها را تبیین کردرئیس جمهور، چهار سال تورم ۴۰ درصد را عامل اصلی گرانی‌ها دانست و با اشاره به اقدامات دولت برای مهار تورم و گرانی گفت: موفقیت دولت این است که ظرف هشت ماه توانسته تا حدّی جلوی سیل تورمی گذشته را بگیرد و نرخ رشد تورم مهار شده و در ماه‌های آتی کمتر و کمتر خواهد شد. چه بی وجدانیت شما حزب اللهی ها ی شیطان صفت رئیسی_جلاد دختر بچه بی گناهی را به قتل رساند و با افتخار و قساوت قلب تعریف میکند‼ آن نانی که تو میخوری به خون کودکان بی گناه آغشته است ظبق معمول .حرف مفت .بادگلو خفه نکبت

آمریکا هکرهای وابسته به کره شمالی را به «سرقت سایبری ۶۰۰ میلیون دلاری» متهم کردوزارت خزانه‌داری آمریکا مجموعه‌ای از هکرهای مستقر در کره شمالی موسوم به «گروه لازاروس» را در فهرست تحریم‌ها قرار داده و تلویحا اعلام کرده که این گروه در سرقت سایبری ۶۰۰ میلیون...

آمریکا اصابت موشک‌های اوکراین به رزم‌ناو روسی «مسکوا» را تایید کردیک مقام ارشد پنتاگون برای اولین بار تایید کرده است که دو موشک «نپتون» اوکراین رزم‌ناو روسی مسکوا را در دریای سیاه مورد هدف قرار داده و این حادثه تلفات انسانی داشته است. با جارو؟ عجب ناو خفنی. خود روس‌ها تائید کردن سران رژیم در حال انکارن ...

جنگ اوکراین؛ روسیه ۱۸ دیپلمات اتحادیه اروپا را اخراج می‌کنداتحادیه اروپا این تصمیم روسیه را «غیرقابل توجیه» خواند و گفت که چنین اقدامی باعث انزوای بیشتر مسکو خواهد شد. ۱۸ دیپلمات ۱۸ کشور وقتی اخراج شده یعنی این کشور عامل بی نظمیه منطقه است دیگه !!!

چاپ

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران روز شنبه گفت جمهوری اسلامی ضمن «تشدید تدابیر امنیتی»، بخش مهمی از ماشین‌های تولید قطعات سانتریفیوژ را به «مکان امن‌تر» منتقل کرده است. بهروز کمالوندی دلیل این تصمیم را عملیاتی عنوان کرد که علیه مجتمع تسای کرج صورت گرفت.

کارگاه مونتاژ دستگاه‌های سانتریفوژ در کرج، در ماه ژوئن گذشته مورد حمله‌‌ای قرار گرفت که ایران آن را «خرابکارانه» خواند. ایران پس از حادثه تاسیسات تسا در کرج اسرائیل را به حمله خرابکارانه متهم کرد و از آن زمان به دنبال تضمین امنیت بیشتر برای چنین سایت‌هایی بوده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، بهروز کمالوندی، معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی از «برنامه‌های کلی» برای توسعه، تولید و امنیت ماشین های سانتریفیوژ خبر داد و گفت: علاوه بر تشدید تدابیر امنیتی و جابجایی ماشین‌‌ها، بخشی را به نطنز و اصفهان منتقل کردیم. به گفته کمالوندی، «ماشین های تولید قطعات سانتریفیوژ به دلیل اهمیت بالایی که دارد به مکانی امن‌تر جابه جا شدند و اکنون نیز در حال کار می‌باشد.»

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه با استناد به یک گزارش محرمانه آژانس بین المللی انرژی اتمی از آغاز به کار یک کارگاه جدید ساخت قطعات سانتریفیوژهای ویژه غنی‌سازی اورانیوم در نطنز با استفاده از دستگاه‌هایی که از تاسیسات تعطیل‌شده کرج به آنجا منتقل شده است، ‌خبر داده بود.

این گزارش آژانس، پرسش‌هایی را در مورد برنامه‌های ایران برای ساخت سانتریفیوژهای پیشرفته - دستگاه‌هایی که اورانیوم غنی‌شده را بسیار سریعتر از دستگاه‌های نسل اول مورد توافق برجام تولید می‌کنند - به وجود آورده است.

ایران اکنون با استفاده از صدها سانتریفیوژ پیشرفته در حال غنی‌سازی اورانیوم است و میزان غنی‌سازی برخی از این دستگاه‌ها به ۶۰ درصد، یعنی نزدیک به ۹۰ درصد که درجه غنای تسلیحاتی است، می‌رسد. این مقدار از حداکثر غنای ۳.۶۷ درصد تعیین شده تحت توافق هسته‌ای برجام و حتی ۲۰ درصدی که ایران قبل از توافق به آن دست یافته بود، بسیار بیشتر است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش محرمانه خود به کشورهای عضو اعلام کرده است که روز ۲۳ فروردین نصب دوربین‌های نظارتی در محل را به پایان رسانده و سپس مهر و موم‌ دستگاه‌ها را برداشته است. آژانس به محل این تاسیسات در نطنز اشاره‌ای نکرده است.

به نوشته رویترز مکان دقیق این کارگاه مورد توجه قدرت‌های غربی و اسرائیل است. ایران پس از حادثه تاسیسات تسا در کرج اسرائیل را به حمله خرابکارانه متهم کرد و از آن زمان به دنبال تضمین امنیت بیشتر برای چنین سایت‌هایی بوده است.

سایت رو به گسترش نطنز شامل یک کارخانه بزرگ زیرزمینی غنی‌سازی است که تا حدودی می‌تواند از آن در برابر حملات هوایی احتمالی محافظت کند. در گزارش آژانس آمده است که ایران روز ۲۲ فروردین به آژانس اطلاع داد که دستگاه‌ها از همان روز در کارگاه جدید کارشان را آغاز خواهند کرد.

بر اساس توافقی که بیش از یک سال پیش با ایران منعقد شد، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به اطلاعات جمع‌آوری‌شده توسط دوربین‌ها و سایر تجهیزات نظارتی از برخی مکان‌ها، از جمله کارگاه‌های ساخت قطعات سانتریفیوژ، دسترسی ندارد.