ایران: در صورت عدم اراده جدی کشورهای غربی در مذاکرات وین «پاسخی متناسب» می‌دهیم

01/09/1400 02:30 ب.ظ

ایران: در صورت عدم اراده جدی کشورهای غربی در مذاکرات وین «پاسخی متناسب» می‌دهیم العربيه_فارسى

غربی اراده جدی برای دستیابی به توافقی عملی در مذاکرات وین نداشته باشند، ایران پاسخ «متناسبی» خواهد داد.روزنامه «وال‌استریت ژورنال»، جمعه، 19 نوامبر، در گزارشی نوشته بود که ایران در حالی به میز مذاکرات وین باز می‌گردد که ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده این کشور، بیش از 11 برابر حد مجاز ذکر شده در توافق برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به «برجام» است. این ذخایر شامل مقادیر زیادی از اورانیوم 20 و 60 درصد غنی‌سازی شده است.

روزنامه «وال‌استریت ژورنال»، جمعه، 19 نوامبر، در گزارشی نوشته بود که ایران در حالی به میز مذاکرات وین باز می‌گردد که ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده این کشور، بیش از 11 برابر حد مجاز ذکر شده در توافق برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به «برجام» است. این ذخایر شامل مقادیر زیادی از اورانیوم 20 و 60 درصد غنی‌سازی شده است.

او در اظهارات خود عنوان کرد که «پنجره برجام» تا ابد برای طرف‌های مقابل باز نخواهد ماند. رافائل گروسی، جمعه، 12 نوامبر، با ابراز تعجب از عدم تماس دولت ابراهیم رئیسی با او برای مذاکره پیرامون چند موضوع مهم باقی‌مانده، تاکید کرده بود که این گفت‌وگوها باید مدت‌ها پیش انجام می‌شد. او گفت: «من هیچ تماسی با دولت جدید ایران که بیش از 5 ماه از تشکیل آن می‌گذرد، نداشتم.»

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

برنامه_اتمی_ایران iaeagc کنگره_امریکا رافائل_گروسی،با ابرازتعجب ازعدم تماس دولت ابراهیم رئیسی بااو برای مذاکره پیرامون چندموضوع مهم باقی‌مانده، تاکیدکرده بودکه این گفت‌وگوهابایدمدت‌ها پیش انجام میشد. اوگفت:«من هیچ تماسی بادولت جدیدایران که بیش از5ماه ازتشکیل آن میگذردنداشتم برنامه_اتمی_ایران مذاکرات_وین iaeagc - خطیب زاده برسرسفررئیسی به گلاسکو،به جهان دروغ گفت. - حرفهای امروزش هم دروغ است. -آخوندهای ایران۶ دور مذاکرات وین را وقت کشی وجهان راگمراه کرده وبه جهان دروغ گفتند.

برت مک‌گورک: در صورت شکست دیپلماسی با ایران آماده در پیش گرفتن سایر گزینه‌ها هستیمبرت مک‌گورک، هماهنگ‌کننده کاخ سفید در امور خاورمیانه و شمال آفریقا، روز یکشنبه ٣٠ آبان در سخنانی در نشست امنیتی موسوم به «دیالوگ منامه» در بحرین، به طور مفصل به مساله ایران پرداخت. فقط گوه نخورید همین !!! شما بیشرفها دارین به ج.ا تنفس مصنوعی میدین !! گوه تو سیاست شما !! مردم ایران طومار شما کثافتها و ج.ا اسلامی رو یکجا خواهند پیچید !! ریدم به اون سایر گزینه هاتون دیگه یواش یواش این صحبت از گزینه ها داره حوصله سر بر میشه امیدوارم منظورم رو رسونده باشم همه‌ی این حرف‌ها باد هواست، خصوصاً بعد از تخلیه‌ی مفتضحانه‌ی افغانستان و سپردن اون به طالبان. ج. ا. هم اینو می‌دونه و برای همین با سرعت برق و باد در حال پیشروی به سمت ب. اتمیه. تنها مانع، به نظرم، آقای خامنه‌ایه با اون حکم منع تولید ب. اتمی که به زودی اونم حل می‌کنند (فاتحه)!

کرونا در ایران؛ 118 بیمار طی یک روز جان باختندطی شبانه‌‌روز گذشته 3هزار و 539مورد جدید ابتلا به کرونا در ایران شناسایی شد و 118 بیمار نیز جان باختند. - خبرگزاری آناتولی

پرتاب کوکتل مولوتوف به ساختمان کنسولگری ایران در هامبورگ

حمله به ساختمان کنسولگری ایران در هامبورگ آلمانرسانه‌های آلمانی شنبه، 20 نوامبر، از حمله افراد ناشناس به ساختمان سرکنسولگری ایران در شهر هامبورگ خبر دادند.به نقل از دویچه‌وله، ظاهرا افرادی با پرتاب

روز جهانی کودک؛ یک فعال مدنی می‌گوید وضعیت کودکان کار در ایران «اسفناک» استفعال حقوق کودکان با اشاره به نبود امکان آمارگیری از تعداد دقیق کودکان کار و خیابان در ایران به صدای آمریکا گفت، جمعیت کودکان کار و خیابان در ایران حدود ۷ میلیون برآورد می‌شود

حمله افراد ناشناس به کنسولگری ایران در هامبورگمقامات آلمان از حمله افراد ناشناس به ساختمان کنسولگری ایران در شهر هامبورگ خبر دادند. - خبرگزاری آناتولی

غربی اراده جدی برای دستیابی به توافقی عملی در مذاکرات وین نداشته باشند، ایران پاسخ «متناسبی» خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری «فارس»، دوشنبه 1 آذر، خطیب‌زاده در نشست خبری این وزارت‌خانه به خبرنگاران گفت، کسانی که در رسانه‌ها اعلام می‌کنند، «ایران به نقطه غیرقابل بازگشت به برجام نزدیک شده است» به دنبال ایجاد «جو روانی متفاوتی» و راه‌اندازی «جمع نمایشی» هستند.آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا و رابرت مالی، نماینده ویژه این کشور در امور ایران از جمله مقاماتی هستند که با توجه به رشد چشمگیر فعالیت‌های هسته‌ای ایران هشدار داده بودند که «تهران در حال نزدیک‌شدن به نقطه بی‌بازگشتی در مسیر احیای توافق هسته‌ای است.»

روزنامه «وال‌استریت ژورنال»، جمعه، 19 نوامبر، در گزارشی نوشته بود که ایران در حالی به میز مذاکرات وین باز می‌گردد که ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده این کشور، بیش از 11 برابر حد مجاز ذکر شده در توافق برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به «برجام» است. این ذخایر شامل مقادیر زیادی از اورانیوم 20 و 60 درصد غنی‌سازی شده است.

خطیب‌زاده در ادامه رفتار آمریکا را «متناقض» خواند و از این کشور خواست تا برای دستیابی به توافقی عملی در وین، «تضمین عینی» ارائه دهد.

او در اظهارات خود عنوان کرد که «پنجره برجام» تا ابد برای طرف‌های مقابل باز نخواهد ماند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران با اشاره به سفر رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران و با تأکید بر اهمیت «حفظ روابط فنی ایران و آژانس» گفت که برخی «کشورهای مدعی» با سکوت در برابر «اعمال خراب‌کارانه اسرائیل» به دنبال خدشه در نظارت آژانس بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران هستند.

رافائل گروسی، جمعه، 12 نوامبر، با ابراز تعجب از عدم تماس دولت ابراهیم رئیسی با او برای مذاکره پیرامون چند موضوع مهم باقی‌مانده، تاکید کرده بود که این گفت‌وگوها باید مدت‌ها پیش انجام می‌شد. او گفت: «من هیچ تماسی با دولت جدید ایران که بیش از 5 ماه از تشکیل آن می‌گذرد، نداشتم.»

به گفته گروسی او به جز «گفت‌وگوهای فنی» با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، به طرز «شگفت‌انگیزی» با مقامات دولتی ایران ارتباطی نداشته است.

آخرین سفر گروسی به ایران 12 سپتامبر سال جاری انجام شد.

مدیرکل آژانس در حالی‌ دوشنبه 22 نوامبر، به ایران سفر خواهد کرد که آژانس در آستانه برگزاری نشست شورای حکام این سازمان است.

این نشست چهارشنبه 24 نوامبر در وین برگزار خواهد شد.

ایران دسترسی آژانس به اطلاعات دوربین‌های نصب شده در مراکز هسته‌ای را ممنوع کرده و توضیحی درباره برخی مسائل مبهم مانند کشف آثار اورانیوم غنی‌‌شده در چند سایت مخفی خود نداده است.

«وال‌استریت ژورنال»، سه‌شنبه، 16 نوامبر، به نقل از «دیپلمات‌هایی که با فعالیت‌های هسته‌ای ایران آشنا هستند»، در گزارشی نوشت که ایران از اواخر ماه اوت، تولید مقادیر قابل توجهی از قطعات سانتریفیوژ را به صورت تدریجی آغاز کرده است. به گفته یکی از این دیپلمات‌ها، تهران قطعات لازم برای تولید حداقل 170 سانتریفیوژ پیشرفته را تولید کرده است.

خبرگزاری «رویترز» نیز در گزارشی اعلام کرد که اجلاس شورای حکام آژانس در خصوص عدم پاسخگویی ایران به منشاء اورانیوم کشف‌شده در سایت‌های مخفی اتمی و محدودیت همکاری با آژانس می‌تواند به تصویب قطعنامه علیه جمهوری اسلامی منجر شود.

دور جدید مذاکرات اتمی وین قرار است میان ایران و کشورهای 1+4 در 29 نوامبر جاری برگزار شود. این مذاکرات در ژوئن گذشته و پس از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری جدید ایران متوقف شد.