ایران، آمریکا را به زیاده‌خواهی و طرح «درخواست‌های غیرمنطقی» متهم کرد

19/12/1400 08:45 ب.ظ

وزیر خارجه جمهوری اسلامی گفته که برخی مباحث مرتبط با «قهرمانان ملی» ایران قابل مذاکره نیست و «نباید تحت تاثیر زیاده‌خواهی طرف آمریکایی قرار گیرد».

امیرعبداللهیان، آمریکا را به زیاده‌خواهی و طرح «درخواست‌های غیرمنطقی» متهم کردهمزمان با هشدار فزاینده مقام‌های غربی در مورد ضرورت نهایی شدن توافق هسته‌ای با ایران، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، در گفت‌وگو با مقام ارشد اتحادیه...

وزیر خارجه ایران در جریان این گفت‌وگو مدعی شد که طرح برخی درخواست‌های جدید از سوی آمریکا «هیچ‌گونه توجیه منطقی ندارد» و آن را خلاف مواضع واشینگتن در مورد دستیابی سریع به توافق با تهران دانست. این اتهام علیه واشینگتن در حالی مطرح شده که در روزهای اخیر رویکرد روسیه در مذاکرات احیای برجام به عنوان یکی از عوامل اصلی انسداد در این روند توصیف شده است.

در روزهای گذشته، گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر این‌که هیات مذاکره‌کننده آمریکا به ریاست رابرت مالی، وعده لغو تحریم‌ها علیه سپاه پاسداران، دفتر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، و تعداد زیادی از افراد و نهادهایی را داده است که تحریم آن‌ها به برنامه اتمی ایران ارتباطی ندارد.

ادامه مطلب:
RadioFarda_ »

معاون‌ وزیر خارجه آمریکا: روسیه به دنبال بهره‌جویی از برجام است، ما تن به‌ این بازی نمی‌دهیم🔺معاون‌ وزیر خارجه آمریکا: روسیه به دنبال بهره‌جویی از برجام است، ما تن به‌ این بازی نمی‌دهیم ▪️ویکتوریا_نولند، معاون وزیر امور خارجه آمریکا می‌گوید که «روسیه درصدد بهره‌جویی از برجام است.» 📷 سرنوشت ملت‌ها وقتی دولت‌ها به قدرت‌های خارجی اعتماد می‌کنند و‌ به کمک‌شان دل می‌بندند. سپاه سایبری پاسداران👇🏻 ☑️ SEPAHCYBERY آخر احمقهای بیشعور دولت مردان جو بایدن گوزو چنان در مقابل آخوندها ضعف از خود نشان داده اید در مذاکرات که دیگر عربها حرف شما گوش ن نمیدهند، چه برسد به روسیه پوتین و چین که ابر قدرت دنیا هستند

عضو اتاق ایران: زیرساخت‌ اقتصادی اجرای طرح «صیانت» وجود نداردنایب‌ رئیس کمیسیون کسب‌ و کارهای دانش‌بنیانِ اتاق ایران در مخالفت با طرح موسوم به «صیانت» که قرار است برای محدودسازی اینترنت عملی شود می‌گوید ایران زیرساخت اجرای این طرح را ندارد. زیر ساخت فیلترینگ هم نبود، خدا بده برکت شرکت دوران رو

شمخانی آمریکا را به نداشتن اراده‌ای قوی برای توافق بر سر برجام متهم کردعلی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، پیشنهادات ایران در مذاکرات احیای برجام را اصولی خواند و گفت بدون اتخاذ تصمیم سیاسی توسط آمریکا، این مذاکرات هر ساعت پیچیده‌تر از قبل می‌شود.

اتحادیه اروپا تحریم‌های بیشتری علیه روسیه و بلاروس وضع کردهمزمان با چهاردهمین روز حمله نظامی روسیه به اوکراین، کمیسیون اروپا اعلام کرد که چهارده الیگارش دیگر را تحریم و رابطه با بانک مرکزی و بانک‌های مهم بلاروس را قطع می‌کند.

سناتور جمهوری‌خواه: نفت ایران نیروی محرک ماشین جنگی روسیه استمارکو روبیو، سناتور جمهوری‌خواه فلوریدا می‌گوید در حالی که آمریکا و متحدانش در آستانه احیای «برجام» و اهدای ده میلیارد دلار به تهران هستند، ایران به روسیه

آمریکا: احیای «برجام» ایران را از پاسخگویی به آژانس معاف نمی‌کندایالات متحده می‌گوید احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» ایران را از پاسخگویی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بابت دغدغه‌های این سازمان درباره تخلفات

امیرعبداللهیان، آمریکا را به زیاده‌خواهی و طرح «درخواست‌های غیرمنطقی» متهم کردهمزمان با هشدار فزاینده مقام‌های غربی در مورد ضرورت نهایی شدن توافق هسته‌ای با ایران، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، در گفت‌وگو با مقام ارشد اتحادیه اروپا، واشینگتن را به طرح «برخی درخواست‌های غیرمنطقی و توجیه‌ناپذیر» و «زیاده‌خواهی» متهم کرد.

رسانه‌های ایران عصر پنج‌شنبه ۱۹ اسفند از گفت‌وگوی تلفنی وزیر خارجه ایران و جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه، اروپا خبر دادند.

وزیر خارجه ایران در جریان این گفت‌وگو مدعی شد که طرح برخی درخواست‌های جدید از سوی آمریکا «هیچ‌گونه توجیه منطقی ندارد» و آن را خلاف مواضع واشینگتن در مورد دستیابی سریع به توافق با تهران دانست.

به گزارش خبرگزاری فارس،نزدیک به سپاه پاسداران، حسین امیرعبداللهیان با تاکید بر ضرورت «لغو موثر تحریم‌ها» افزود که برخی مباحث مرتبط با «قهرمانان ملی» ایران قابل مذاکره نیست و «نباید تحت تاثیر زیاده‌خواهی طرف آمریکایی قرار گیرد».

این اتهام علیه واشینگتن در حالی مطرح شده که در روزهای اخیر رویکرد روسیه در مذاکرات احیای برجام به عنوان یکی از عوامل اصلی انسداد در این روند توصیف شده است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، روز ۱۴ اسفند از آمریکا خواسته بود تضمین کتبی بدهد که تحریم‌های غرب علیه آن کشور به‌دلیل تجاوز به اوکراین، روی همکاری‌های اقتصادی و نظامی مسکو و تهران تاثیر نخواهد گذاشت.

در روزهای گذشته، گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر این‌که هیات مذاکره‌کننده آمریکا به ریاست رابرت مالی، وعده لغو تحریم‌ها علیه سپاه پاسداران، دفتر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، و تعداد زیادی از افراد و نهادهایی را داده است که تحریم آن‌ها به برنامه اتمی ایران ارتباطی ندارد.

شبکه ۱۲ اسرائیل: ایران و قدرت‌های جهانی احتمالا یک تا دو هفته بعد به توافق برسند

از جمله افرادی که طبق گزارش شبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیل شامل رفع تحریم‌ها خواهند شد حسین دهقان، وزیر دفاع پیشین و فرمانده اسبق نیروی قدس سپاه پاسداران، علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی در امور بین‌الملل و وزیر خارجه سابق، و محسن رضایی، فرمانده سابق سپاه پاسداران، است. همچنین از نهادهایی مانند بنیاد مستضعفان نیز رفع تحریم خواهد شد.

در همین زمینه، گابریل نورونها، مشاور ارشد پیشین وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، روز ۱۱ اسفند با انتشار یک رشته‌توئیت لغو تحریم‌ها علیه افراد و نهادهای یاد شده را «غیرقانونی و خطرناک برای امنیت ملی آمریکا» دانست.

واشینگتن در طول سه سال گذشته تحریم‌های اقتصادی علیه سپاه پاسداران را به شدت افزایش داده و این نهاد را به عنوان یک «سازمان تروریستی» اعلام کرده است.

آقای بورل نیز در مقام هماهنگ‌کننده ارشد مذاکرات وین تاکید کرد که مذاکرات وین در «نقطه حساسی» قرار دارد و خواستار «انعطاف‌پذیری» بیشتر ایران و آمریکا در «تبادل پیام‌ها» شد.

او در سخنانی مشابه دیگر مقام‌های اروپایی، ضرورت لحاظ کردن «محدودیت زمانی» در وین را تکرار کرد.

پس از آن‌که جمهوری اسلامی ایران از مذاکره مستقیم با آمریکا بر سر احیای برجام سر باز زد، این مذاکرات از طریق واسطه‌های اروپایی و همچنین نمایندگان دو عضو غیراروپایی برجام شامل روسیه و چین، در وین در جریان است.