اوو مورالس برای انتخابات ۲۰۲۵ بولیوی نامزد شد

  • 📰 isna_farsi
  • ⏱ Reading Time:
  • 52 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 24%
  • Publisher: 63%

اوو مورالس سیاستمدار چپ که چهار سال پیش در پی شورش در بولیوی از سمت ریاست جمهوری این کشور برکنار شد گفته که برای چهارمین بار به عنوان رئیس جمهوری در انتخابات ۲۰۲۵ نامزد خواهد شد.

ایران اخبار, ایران سرفصلها

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری راشاتودی، مورالس در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر) نوشت: درخواست هوادارانم برای نامزدی مجدد را می‌پذیرم. من هر چیزی را که بتوانم انجام می‌دهم. ما هنوز قدرت داریم. ما با تعدی علیه خود با صداقت و شرافت مقابله خواهیم کرد.

مورالس، نخستین رئیس جمهوری بومی تبار بولیوی و منتقد سرسخت «امپریالیسم» ایالات متحده، نخستین بار در سال ۲۰۰۶ به عنوان رئیس جمهوری این کشور آمریکای لاتین انتخاب شد. در جریان ناآرامی‌های ناشی از اتهامات تقلب در انتخابات به نفع جنبش برای سوسیالیسم، وی در سال ۲۰۱۹ مجبور به کناره گیری و ترک کشور شد. مورالس مدعی شد که برکناری او کودتای سازماندهی شده توسط واشنگتن بوده است.

«ینین آنیس»، رئیس جمهوری موقت محافظه کار در سال ۲۰۲۰، مورالس را از کاندیداتوری در انتخابات منع کرد. با این حال، حزب مورالس در انتخابات پارلمانی آن سال پیروز شد و به قدرت بازگشت و لوئیس آرس، وزیر کابینه مورالس، رئیس جمهور شد. مقام‌های جدید، رئیس جمهور موقت و چندین مقام دیگر را به دلیل نقش داشتن در حوادث سال ۲۰۱۹ به نقض قانون اساسی متهم کردند. آنیس در نهایت به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

مورالیس و آرس از آن زمان بر سر موضوعات مختلفی از جمله فساد و پروژه‌های زیربنایی با هم اختلاف داشتند. آرس گفته است که دادگاه عالی بولیوی باید تعیین کند که آیا مورالس از نظر قانونی مجاز است برای چهارمین دوره ریاست جمهوری کاندیدا شود یا خیر.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

اوو مورالس برای انتخابات ۲۰۲۵ بولیوی کاندیدا شداوو مورالس سیاستمدار چپ که چهار سال پیش در پی شورش در بولیوی از سمت ریاست جمهوری این کشور برکنار شد گفته که برای چهارمین بار به عنوان رئیس جمهوری در انتخابات ۲۰۲۵ کاندیدا خواهد شد.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا: عضویت اوکراین در ناتو به نفع ما نیستران دیسانتیس، فرماندار فلوریدا و نامزد جمهوریخواه ریاست جمهوری آمریکا گفت که پیوستن اوکراین به ناتو هیچ سودی برای واشنگتن نداشته و بار دیگری برای واشنگتن خواهد بود.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

بایدن صددرصد نامزد انتخاباتی می شودمدیر کمپین انتخاباتی بایدن اعلام کرد که او صددرصد نامزد این حزب در انتخابات آتی ریاست جمهوری خواهد بود.
منبع: SharghDaily - 🏆 1. / 68 ادامه مطلب »

بایدن ۱۰۰ درصد نامزد انتخابات می‌شودمدیر کمپین انتخاباتی بایدن اعلام کرد که او صددرصد نامزد این حزب در انتخابات آتی ریاست جمهوری خواهد بود.
منبع: SharghDaily - 🏆 1. / 68 ادامه مطلب »

بایدن 100 درصد نامزد انتخاباتی می‌شودمدیر کمپین انتخاباتی بایدن اعلام کرد که او صددرصد نامزد این حزب در انتخابات آتی ریاست جمهوری خواهد بود.
منبع: SharghDaily - 🏆 1. / 68 ادامه مطلب »