اولین جلسه دفاعیات حمید نوری در دادگاه استکهلم چگونه گذشت؟ | DW | 23.11.2021

02/09/1400 07:25 ب.ظ

اولین جلسه دفاعیات حمید نوری متهم به مشارکت در اعدام‌های ۶۷ در سوئد برگزار شد. نوری اتهامات اعدام‌های ۶۷ را 'پوشالی، جعلی و غیرمستند' دانست. ایرج مصداقی که در دادگاه حضور داشت درباره دفاعیات نوری با دویچه وله صحبت کرد.

اولین جلسه دفاعیات حمید نوری متهم به مشارکت در اعدام‌های ۶۷ در سوئد برگزار شد. نوری اتهامات اعدام‌های ۶۷ را 'پوشالی، جعلی و غیرمستند' دانست. ایرج مصداقی که در دادگاه حضور داشت درباره دفاعیات نوری با دویچه وله صحبت کرد. دادگاه رسیدگی به اتهامات حمید نوری تاکنون جلسات مختلفی برگزار کرده است. اما اکنون برای نخستین بار است که نوری دفاعیات خود را در دادگاه بیان می‌کند.

وکیل حمید نوری پیش از جلسه دادگاه گفته بود که موکلش اتهامات را نمی‌پذیرد و این اعدام‌ها هرگز اتفاق نیافتاده است. او افزود موکلش در زمان اعدام‌ها به خاطر تولد فرزندش در مرخصی بوده است.

ایرج مصداقی، زندانی سیاسی پیشین و شاهد پرونده درباره نخستین دفاعیات نوری به دویچه‌ وله می‌گوید: «حمید نوری در اولین جلسه دفاعیاتش سعی کرد نوعی جلوه بدهد که گویا اسنادی را برای اولین بار افشا می‌کند و راجع به مواردی که به هیچ وجه و هیچ کجا مطرح نشده را در این دادگاه مطرح می‌کند. نوری تاکید کرده که او موفق و پیروز خواهد شد و بعد از اینکه این دادگاه تمام شد با قاضی، دادستان و هیئت ژوری از ایران تماس خواهد گرفت. نوری سعی می کرد امروز خودش را مطمئن جلوه بدهد و به نتیجه دادرسی و موضوع بی‌گناهی خود مطمئن هست.»

مصداقی ادامه می‌دهد نقشه‌های اتاق‌ها با جزئیات دقیق آنها و نام واقعی و مستعار مسئولان زندان اوین قبلا مطرح شده و او درباره این افراد ده‌ها صفحه نوشته و حتی با تصاویرشان در کتاب‌هایش اطلاعاتی را منتشر کرده است.سابقه جنایت در کردستان و استخدام در اوین headtopics.

ادامه مطلب:
dw_persian »

مرتیکه شل ناموس فکر کرده ایران پشتشه همونجا میپوسه

جلسه محاکمه حمید نوری مجددا در استکهلم سوئد از سر گرفته می‌شودچهل و سومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام‌های حمید نوری، دادیار پیشین زندان گوهردشت کرج و از متهمان اعدام‌های دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در ایران، فردا

حمید نوری در جلسه اول دفاع: داستان اعدام‌ها توهمی و جعلی است

دادگاه حمید نوری در استکهلم برگزار شددادگاه حمید نوری، دادیار سابق قوه قضائیه ایران متهم به مشارکت در «اعدام‌ زندانیان سیاسی در تابستان 1367» امروز در استکهلم، پایتخت سوئد برگزار شد. - خبرگزاری آناتولی

سانحه مرگبار در بزرگراهی در بلغارستان؛ دستکم ۴۵ نفر جان باختند۱۲ تن از قربانیان این سانحه کودک بودند. مسئولان امداد بلغارستان می گویند دستکم ۷ سرنشین دیگر هم که دچار سوختگی شده‌اند برای درمان به بیمارستانی در پایتخت منتقل شده‌اند. جزئیات بیشتر🔽

بحران اقتصادی در ترکیه؛ کاهش دوباره ارزش لیر در پی اظهارات اردوغانساعتی پس از سخنرانی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه،‌ ارزش لیر باز هم سقوط کرد و هر دلار آمریکا معادل 11.46 لیر ترکیه شد.اردوغان، شامگاه دوشنبه، اول خاشوخچی

بارش باران در ۱۳ استان/کاهش دما در شمال کشوربارش باران در ۱۳ استان کاهش دما در شمال کشور رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از بارش باران در ۱۳ استان طی امروز (۲ آذرماه) و کاهش دما در شمال کشور از پنجشنبه (۴ آذرماه) خبر داد.