اولین دور انتخابات پارلمان فرانسه؛ چالش با اردوگاه جدید چپ | DW | 12.06.2022

22/03/1401 01:19 ب.ظ

اولین دور رأی‌گیری انتخابات پارلمانی فرانسه از امروز ۱۲ ژوئن آغاز شده است. در نظرسنجی‌ها 'اتحاد مردم' از جناح چپ برای نخستین بار نسبت به حزب مکرون پیشی دارد. برنامه‌های این دو اردوگاه قدرتمند موضوع بحث افکار عمومی است.

اولین دور رأی‌گیری انتخابات پارلمانی فرانسه از امروز ۱۲ ژوئن آغاز شده است. در نظرسنجی‌ها 'اتحاد مردم' از جناح چپ برای نخستین بار نسبت به حزب مکرون پیشی دارد. برنامه‌های این دو اردوگاه قدرتمند موضوع بحث افکار عمومی است. اولین دور رأی‌گیری انتخابات پارلمانی فرانسه از امروز ۱۲ ژوئن آغاز شده است. در نظرسنجی‌ها"اتحاد مردم" از جناح چپ برای نخستین بار نسبت به حزب مکرون پیشی دارد. برنامه‌های این دو اردوگاه قدرتمند موضوع بحث افکار عمومی است.

حدود دو ماه پس از انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه، انتخابات پارلمانی این کشور در دو نوبت در روزهای ۱۲ و ۱۹ ژوئن برای برگزیدن نمایندگان مجلس ملی برگزار می‌شود. این بار امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه تنها با دو حزب راست افراطی به رهبری مارین لوپن و اریک زمور سروکار ندارد. ائتلاف جدیدی از جناح چپ شکل گرفته که اتحاد حول حزب مکرون را به چالشی اساسی کشیده است.دو اردوگاه قدرتمند صحنه سیاسی فرانسه، امروز یکشنبه ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) وارد دور اول انتخابات پارلمانی می‌شوند: اتحاد انتخاباتی حزب رئیس‌جمهوری"لا رپوبلیک آن مارش" از یک سو و"اتحاد مردمی جدید زیست‌بومی و اجتماعی" (NUPES) به رهبری ژان لوک مِلانشون از جناح چپ.

مکرون در هفته‌ای که گذشت حملات خود علیه مواضع این اتحاد جدید چپ را آغاز کرد و گفت که او به خود زحمت داده و برنامه مِلانشان را خوانده است. او گفت، این برنامه ترکیبی است از موارد ممنوعه و مالیات‌ها: «او می‌خواهد تنها ۲۰ مورد مالیات جدید وضع کند و این برنامه خوبی برای کشور ما نیست.» headtopics.

ادامه مطلب:
dw_persian »

سی‌ان‌ان: بایدن آماده «چشم‌پوشی» از قتل خاشقچی برای بهبود روابط با عربستان استشبکه سی‌ان‌ان از قول مقامات آمریکایی گزارش داد که دولت جو بایدن برای احیای روابط با عربستان آماده چشم‌پوشی از پی‌گیری قتل جمال خاشقچی ستون‌نویس روزنامه واشینگن‌پست در سال ۲۰۱۸ است. این چه چوربه که ج.ا ۴۰۰ ایرانی مخالف را در خارج از کشور ترور کرد آب از آب تکان نخورد تازه آمریکا برای مذاکره هسته‌ای از او التماس میکند اما سر یک قلم ترور خاشقجی هنوز دست بردار نیست و عربستان را کچل کرده! کسی برای این معما پاسخی دارد؟!🤔 از کیسه خلیفه میبخشه اوه! بزرگواری مقامات آمریکائی قابل تقدیر است!

اردوغان: هدف‌مان کسب سهمی معادل 10 میلیارد دلار از بازار سلامت جهان استرئیس جمهور رجب طیب اردوغان اعلام کرد که ترکیه درصدد کسب سهمی معادل 10 میلیارد دلار از بازار بهداشت و سلامت جهان است. - خبرگزاری آناتولی

سناتور آمریکایی: دولت طالبان متشکل از تروریست‌ها و آدم‌ربایان استمیچ مک کانل، سناتور ارشد جمهوری‌خواه در مجلس سنای ایالات متحده جمعه 20 خرداد طی نشست سنا گفت که دولت طالبان و حقانی در افغانستان حامی تروریسم است و روابط

دبیبه: تنها راه برون‌رفت از بحران در لیبی برگزاری انتخابات استنخست‌وزیر دولت وحدت ملی لیبی گفت بدون تهیه قانون اساسی مشخص و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی امکان خروج کشور از بحران سیاسی وجود ندارد. - خبرگزاری آناتولی

تشکیل دادگاه برای جلوگیری از انتقال پناهجویان از جمله ۱۴ ایرانی به رواندابرنامه دولت بریتانیا برای انتقال اولین گروه از پناهجویان مرد به رواندا که شامل ۱۴ پناهجوی ایرانی نیز است با چالش حقوقی روبرو شده و اولین جلسه دادگاه رسیدگی به شکایت وکلای پناهجویان در لندن برگزار شد. اطلاع_رسانی

جزئیات جدید از سرقت صندوق امانات بانک ملی/انتقاد از وضعیت امنیت شعبه بانکرییس پلیس آگاهی کشوربا اشاره به به جوانب مختلف سرقت از بانک ملی گفت: این سرقت حرفه ای و پیچیده بوده است. با این حال امنیت ساختمان بانک به اندازه کافی نبوده قفل‌هایی ساده در حد ساختمانی ساده در در ورودی بکار گرفته شده است. همچنین ارتباط سامانه امنیتی بانک نیز با پلیس برقرار نبوده است. خواهش می کنم از سرقت ها نگید جوک می شه پلیس ها و سپاه نیروی مسلح شماها کی به سرقت ها دزدی ها که سران جمهوری شیطانی ایران می کنند و حتی غارت ایران می کنند اسراییل مدارک های امنیتی تون می بره چین روسیه هند ۵۰ درصد ایران رو گرفته پلیس ها سپاه نیروهای مسلح نوکری می کنند ببرید هر چه ۴۳ سال در ایران اتفاق افتاده از قاچاق ها دزدی ها کشتار ها غارت ایران ووو سپاه و پلیس ها و نیروهای مسلح نیروی قدس سربازان گمنام امام زمان اجازه دادند که چنین باشد وقتی پلیس ها سپاه ووو برای حفظ تمامیت ارضی ایران و دفاع ایران نداریم پس سپاه پلیس ها اصل همه چی هستند خاک عالم برسرتان . پنجشنبه بانک رو زدن شما دوشنبه با اطلاع شدید . باید برید بمیرید .

اولین دور انتخابات پارلمان فرانسه؛ چالش با اردوگاه جدید چپ

اولین دور رأی‌گیری انتخابات پارلمانی فرانسه از امروز ۱۲ ژوئن آغاز شده است. در نظرسنجی‌ها"اتحاد مردم" از جناح چپ برای نخستین بار نسبت به حزب مکرون پیشی دارد. برنامه‌های این دو اردوگاه قدرتمند موضوع بحث افکار عمومی است.

حدود دو ماه پس از انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه، انتخابات پارلمانی این کشور در دو نوبت در روزهای ۱۲ و ۱۹ ژوئن برای برگزیدن نمایندگان مجلس ملی برگزار می‌شود.

این بار امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه تنها با دو حزب راست افراطی به رهبری مارین لوپن و اریک زمور سروکار ندارد. ائتلاف جدیدی از جناح چپ شکل گرفته که اتحاد حول حزب مکرون را به چالشی اساسی کشیده است.دو اردوگاه قدرتمند صحنه سیاسی فرانسه، امروز یکشنبه ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) وارد دور اول انتخابات پارلمانی می‌شوند: اتحاد انتخاباتی حزب رئیس‌جمهوری"لا رپوبلیک آن مارش" از یک سو و"اتحاد مردمی جدید زیست‌بومی و اجتماعی" (NUPES) به رهبری ژان لوک مِلانشون از جناح چپ.

مکرون در هفته‌ای که گذشت حملات خود علیه مواضع این اتحاد جدید چپ را آغاز کرد و گفت که او به خود زحمت داده و برنامه مِلانشان را خوانده است. او گفت، این برنامه ترکیبی است از موارد ممنوعه و مالیات‌ها: «او می‌خواهد تنها ۲۰ مورد مالیات جدید وضع کند و این برنامه خوبی برای کشور ما نیست.»

الیزابت بورن، نخست‌وزیر جدید دولت مکرون نیز در این باره گفت که برنامه مِلانشون برای فرانسه پیامدهای وخیمی به دنبال خواهد آورد. مِلانشون، رهبر جناح چپ در برنامه خود خواستار کاهش سن بازنشستگی به ۶۰ سال، حداقل دستمزد ۱۵۰۰ یورویی، دولتی کردن اتوبان‌ها، اولویت دادن به منافع ملی در صورت تناقض با قوانین اتحادیه اروپا، و همه‌پرسی برای مشارکت بیشتر مستقیم مردمی شده است.ژان لوک مِلانشون هفته‌هاست که در سخنرانی‌هایش حملات خود علیه مکرون را آغاز کرده است. او مصمم است با پیروزی یک جناح قدرتمند چپ در انتخابات پارلمانی فرانسه به جایگاه نخست‌وزیری دست یابد و بدین گونه به یک وزنه سنگین پارلمانی در مقابل مکرون بدل شود.

مِلانشون، رئیس‌جمهور فرانسه را متهم می‌کند که نسبت به مسائل اجتماعی بی‌اعتنا است، برای پارلمان نقش چندانی قائل نیست و رویکردی متکبرانه در حکمرانی دارد. او می‌گوید، پس از این انتخابات وضعیت تغییر خواهد کرد: «تقریبا هیچ مذاکره‌ای با رئیس‌جمهوری صورت نمی‌گیرد. او (مکرون) حداکثر، آمادگی برای یافتن راه‌حل‌های عقلایی دارد. و هر وقت مسئله‌ای ایجاد شد، آنگاه پارلمان باید درباره آن تصمیم بگیرد.»

مِلانشون به تأکید گفت: «من برای تحقق اراده مردم، از این ریاست‌جمهوری سلطنتی رخصت نخواهم خواست!»

مِلانشون ابراز اطمینان کرد که اراده مردم علیه یکی از مهم‌ترین پروژه‌های مکرون رأی خواهد داد و آن افزایش سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۴ سال است.

رویارویی این دو اردوگاه قدرتمند صحنه سیاسی فرانسه، دیگر بازیگران را به حاشیه رانده است.در حال حاضر جنگ انتخاباتی شدیدی میان دو حزب راست افراطی حول مارین لوپن و اریک زمور در جریان است. جمهوری‌خواهان محافظه‌کار حداکثر نقش مکمل برای کسب اکثریت ایفا خواهند کرد، آن‌هم در صورتی که اتحاد انتخاباتی حزب رئیس‌جمهوری قادر به کسب اکثریت کرسی‌های پارلمان نباشد.

از نظر بریس تنتوریر، کارشناس علوم سیاسی، در صورتی که مکرون اکثریت مطلق را در پارلمان از دست بدهد، آنگاه باید وارد مذاکره و سازش شود.

این کارشناس می‌گوید: «فرانسوی‌ها به چنین چیزی عادت ندارند، اما وقتی مسئله تنها بر سر رأی دو یا سه نماینده باشد، بالاخره موفق خواهد شد برای اجرای برنامه خود نظر این چند نفر را جلب کند. اما اگر جناح چپ"اتحاد مردمی" موفق به کسب اکثریت مطلق شود، آنگاه کل برنامه سیاسی به سمت و سوی دیگری خواهد چرخید.»

در هفته جاری جناح چپ"اتحاد مردمی" در نظرسنجی‌ها نسبت به اتحاد حول مکرون برای نخستین بار پیشی اندکی داشته است. کارشناسان نظرسنجی اما پیش‌بینی می‌کنند که جناح چپ در نهایت به کسب اکثریت کرسی‌های پارلمان دست نخواهد یافت. در چارچوب قانون انتخابات اکثریتی، اغلب میانه‌روها هستند که پیروز می‌شوند.

تنها کسی که حداکثر تا دور دوم رأی‌گیری در ۱۹ ژوئن اکثریت را در حوزه انتخابیه خود کسب کند، از یک کرسی در پارلمان برخوردار خواهد شد و دیگران از دور حذف می‌شوند.انتخابات پارلمانی فرانسه دو مرحله‌ای است. در این دو دور رأی‌گیری ۵۷۷ نماینده شانزدهمین مجلس ملی جمهوری پنجم فرانسه انتخاب خواهند شد. در کنار ۵۶۶ حوزه انتخاباتی داخل کشور، ۱۱ حوزه انتخابیه خارج از کشور نیز وجود دارد.

در دور اول رأی‌گیری، از یک حوزه انتخابیه نماینده‌ای انتخاب می‌شود که موفق به کسب بیش از نیمی از آرای معتبر شده باشد، آن هم در صورتی که دست‌کم ۲۵درصد افراد واجد شرایط رأی خود را به صندوق‌ها ریخته باشند.

در دور دوم رأی‌گیری، کسب اکثریت نسبی در حوزه‌های انتخابیه کافی است. کاندیدایی اجازه ورود به انتخابات را خواهد داشت که در دور اول دست‌کم ۱۲،۵درصد آرای افراد واجد شرایط رأی دادن را کسب کرده باشد.انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه؛ امتحانی بزرگ برای کشور قانون