اولویت ما باید فقط رفع تحریم‌ها باشد/ با اعمال سیاست‌های درست اقتصادی، راه را برای خروج مجدد آمریکا از برجام ببندیم

04/10/1400 09:25:00 ق.ظ

مکی در گفت‌وگو با ایلنا: اولویت ما باید فقط رفع تحریم‌ها باشد/ با اعمال سیاست‌های درست اقتصادی، راه را برای خروج مجدد آمریکا از برجام ببندیم

یک تحلیل‌گر سیاست خارجی گفت: مهمترین تضمینی که ما می‌توانیم از آمریکا بگیریم این است که بتوانیم با رفع تحریم‌ها روابط گسترده‌ای را با شرکت‌های آمریکایی برقرار کنیم و اگر روابط اقتصادی ما قوی باشد، قطعا احیای تحریم‌ها دشوارتر خواهد بود. این موضوعی است که باید مدنظر قرار بگیرد که اولویت ما رفع تحریم‌ها است که هر زمان این مساله مرتفع شود به راحتی می‌توان با اعمال سیاست‌های درست اقتصادی، راه را برای خروج مجدد آمریکا از برجام مسدود کنیم. وی ادامه داد: اکنون نیز با توجه به اینکه احیای برجام می‌تواند به تغییر برخی معادلات در منطقه منجر شود، کشورهایی به تکاپو افتاده‌اند تا از این مساله جلوگیری کنند و این موضوع باید همواره از سوی مذاکره‌کنندگان مورد توجه قرار بگیرد.

مکی افزود: در دور جدید مذاکرات، اروپایی‌ها تصور می‌کنند که با توجه به پیشرفت هسته‌ای ایران و نزدیک شدن به نقطه گریز، از اهمیت احیای برجام کاسته شده و در تلاش برای تحت فشار قرار دادن مذاکره‌کنندگان ایرانی هستند. نکته مهم این است که در این جنگ روانی، مذاکرات مستقیم با آمریکا ما را سریع‌تر به نتیجه می‌رساند تا اینکه بخواهیم با اروپا مذاکره کنیم که تنها منافع خود را مدنظر قرار داده‌اند و در نهایت اما این آمریکا است که برای احیای برجام باید تحریم‌ها را لغو کند و لازم نیست امتیازی به اروپا داده شود.

این تحلیلگر سیاست خارجی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا با گذشت زمان از رقابت‌های انتخاباتی ایالات متحده و آغاز به کار دولت جو بایدن، احیای برجام از لیست اولویت‌های سیاست خارجی واشنگتن خارج شده است، گفت: با توجه به اینکه آمریکایی‌ها به دنبال یک تغییر استراتژیک کلانی در عرصه منطقه خاورمیانه و جهان هستند به نظر می‌رسد برجام همچنان در چهارچوب همین موضوع در اولویت قرار دارد و می‌تواند به این کشور در اعمال تمرکز بر تهدیدات شرق آسیا و به خصوص چین کمک کند.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : حمله پهپادی روسیه به کی‌یف؛ ساکنان آپارتمانی تخریب سکونت‌گاه خود را به نظاره نشسته‌اند

ویدیوها : در این ویدئو گوشه‌ای از حملات موشکی و پهپادی روسیه به اوکراین در بامداد سه‌شنبه ۳۰ مه به تصویر کشیده شده است. ادامه مطلب >>

کلی کتلین؛ خانواده‌ای که به دنبال ارتباط ضربه مغزی با خودکشی است - BBC News فارسیکلی کتلین ۲۳ ساله بود که خودکشی کرد. او که یک مدال‌آور المپیک بود، قبل از اقدام به خودکشی هنگام تمرین تصادف کرده بود و خانواده‌اش معتقدند این سانحه او را تغییر داده بود.

گفت‌وگو با نسرین ‌و شیرین، خواننده‌های «اردیبهشت زیبا»؛ آلبومی با قطعات کلاسیک برای کودکاننسرین و شیرین عسگری، دو خواهر ایرانی ساکن اتریش، آلبوم جدیدی را با عنوان «اردیبهشت زیبا» منتشر کردند.

گفتگو| شوک‌های اقتصادی عجیب و غریب در 1401 با یا بدون رفع تحریم‌ها نخواهیم داشت- اخبار اقتصاد ایران - اخبار اقتصادی تسنیم | Tasnimحاجی دلیگانی عضو هیئت رئیسه مجلس: قول می‌دهم شوک‌های اقتصادی عجیب و غریب در سال ۱۴۰۱ نخواهیم داشت و ثبات بر اقتصاد کشور حاکم خواهد بود قطعاً اوضاع معیشتی مردم در سال آینده بهبود خواهد یافت بودجه سال آتی بی‌توجه به نتیجه مذاکرات نگارش شده است تو گوه‌ خوردی. نماینده ی محترم از شما بزرگترش هم قول دادند نتونستند روی قولشون بمونن شما رو کسی مجبور کرده قول بدید؟ حواله داد سال آینده خدا رحم کنه منتظر تورم ۵۰ درصد باشید.

طالبان مانع از اقدام پاکستان به حصارکشی در مرز با افغانستان شدعنایت‌الله خوارزمی، سخنگوی وزارت دفاع طالبان تایید کرد که جنگجویان این گروه از حصارکشی ارتش پاکستان در مرز با افغانستان ممانعت کرده است.به گزارش خبرگزاری گپ مفت است جنگ روانی آی ایس آی می‌خواهد مردم را بطرف طالبان بکشاند.

ترکیه دارایی‌ یک شهروند افغانستان مرتبط با داعش و القاعده را بلوکه کردوزارت دارایی و خزانه داری ترکیه دارایی‌ یک شهروند افغانستان مرتبط با گروه‌های تروریستی داعش و القاعده را بلوکه کرد. - خبرگزاری آناتولی

تاکید اردوغان بر احیای روابط ترکیه و اسرائیل در دیدار با خاخام‌های یهودیرجب طیب اردوغان در دیدار ده‌ها خاخام یهودی از کشورهای مختلف گفت که مناسبات ترکیه و اسرائیل «به‌زودی» به حالت عادی بازخواهد گشت. او جسورانه ریسک می کند. او می داند چگونه شرایط را به نفع خود 'بد' کند، و مجددا شرایط را به نفع خود 'خوب' کند، تا در این میان دوبرابر سود ایجاد نماید. البته نتیجه بسیاری از تصمیم گیری ها به این بستگی دارد که شانس و شرایط چگونه باشد و در حالت 'بد'، کنترل از دست خارج نشود.