اپرا, جشنواره موسیقی

اورفه در جهنم؛ اجرایی جسورانه از اپرایی سیاسی-اجتماعی

اورفه در جهنم؛ اجرایی جسورانه از اپرایی سیاسی-اجتماعی

22/08/2019 10:01:00 ب.ظ

اورفه در جهنم؛ اجرایی جسورانه از اپرا یی سیاسی-اجتماعی

«این اپرا از زمان خودش خیلی جلوتر بود، مسائلی نظیر آزادی جنسی و تقدس ازدواج را به سخره می‌گیرد.»

اپرای «اورفه در جهنم» هجویه‌ای است قرن نوزدهمی از یک اسطورهٔ یونان باستان. اما بَری کوزکی، کارگردان استرالیایی، با ارائهٔ یک بازخوانیِ گستاخ و جسورانه از این اثر، در جشنوارهٔ سالزبورگ، حال و هوای موفقیت نخست آن را احیا کرده است.از سوی دیگر امسال ۲۰۰ امین سالگرد تولد ژاک اُفنباخ، آهنگساز آلمانی و نویسندهٔ این اپراست. افنباخ یکی از بنیانگذاران اُپِرِت (یا اپرای کوچک) و از تأثیرگذارترین آهنگسازان موسیقی مردم‌پسند سدهٔ نوزدهم است.

افغانستان و چین کانون مذاکرات وزیر خارجه آمریکا با همتای او در هند خواهد بود تظاهرات در کرج در همبستگی با اعتراضات خوزستان | DW | 27.07.2021 سعید ملایی جودوکار ایرانی برای مغولستان مدال نقره کسب کرد | DW | 27.07.2021

جوئل پِریه‌تو، بازیگر نقش اورفه در این اثر می‌گوید:‌ «این اپرا از زمان خودش خیلی جلوتر بود، مسائلی نظیر آزادی جنسی و تقدس ازدواج را به سخره می‌گیرد. صحنهٔ اول دعوای یک عاشق و معشوق آرمانی است که حالا ازدواج‌شان خراب شده و از هم متنفرند.»اورید زیبا که در ابتدای اسطورهٔ یونانی می‌مُرد، در نمایش اُفنباخ نوشته است رها می‌شود و تلاش می‌کند سرنوشت خود و معشوق‌‌هایش را به دست بگیرد.

کاترین لویک، بازیگر نقش اورید دربارهٔ شخصیت زن این اپرا می‌گوید‌: «این شخصیت رهاشدگیِ مقاومت‌ناپذیری دارد. می‌بینیم که مبارزه برای حقوق زنان همین امروز در دنیا ادامه دارد اما تصور کنید یک قرن و نیم پیش این حرفها چقدر جدید بوده.»موسیقی و تئاتر در اجرای این اپرا به قوّت در هم تنیده‌ شده‌اند. کاترین‌ همچنین بزرگترین چالش کارش در ایفای این نقش را تحرک بدنی بالا روی صحنه به همراه موسیقی و آوازخوانی بر می‌شمارد و می‌افزاید: «وقتی از روی صحنه پایین می‌آیم فقط عرق می‌ریزم. تازه، باید برگردم روی صحنه و همان انرژی را تا آخر نمایش نگه دارم. بزرگترین چالش همین است.» headtopics.com

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندیدگرچه متن آوازها به زبان فرانسوی است اما گفتگو و دیگر اصوات نمایش را یک گویندهٔ آلمانی بازسازی می‌کند.جوئل بازیگر مرد نقش اورفه نیز معتقد است اجرای نقش در این کمدی چندان چندان آسان نیست:‌ «این نوع کمدی کمی آدمی را اذیت می‌کند، البته گهگاه خیلی ظریف است.» اما همزمان تصدیق می‌کند: «این نمایشی است که از اول تا آخرش پلک نمی‌زنید. چون می‌خواهید یک لحظه‌اش را هم از دست ندهید.»

بازیگران اصلی از نظر موسیقایی، پایان اپرا را بیشتر می‌پسندند. اورید در اوج رهایی با رقصنده‌ها بازی می‌کند و جلوه‌های صوتی و بصری اوج می‌گیرد. رقصِ گروهی زنان، یا رقص کَن‌کَن هم هست که دیدنش یادآورِ پاریس در دورانِ خلق این اپراست.آثار اُفنباخ هجویه‌هایی سیاسی-فرهنگی اند که با حال و هوای اپراهای بزرگ در آمیخته‌اند. او که تحصیل موسیقیایی خود را در فرانسه آغاز کرده‌ بود، خیلی زود به پاریس بازگشت و شهروندی فرانسه را اختیار کرد. دو اپرای «اورفه در دوزخ» و «هلنای زیبا» از او محبوبیت بسیاری یافتند.

ادامه مطلب: euronews فارسی »

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

راز دریاچه پر از اسکلت در هیمالیا و یکی از ‌مرموزترین مناطق باستان‌شناسی جهان کشف شدراز دریاچه پر از اسکلت در هیمالیا و یکی از ‌مرموزترین مناطق باستان‌شناسی جهان کشف شد به گزارش مجله «نشنال جئوگرافیک»، در سال ۲۰۰۰ میلادی مطالعات اولیه بر روی «دی ان ای» نشان داده بود افرادی که در «روپکوند» مرده‌اند از نژاد آسیای جنوبی بودند.

موافقت بیش از نیمی از آمریکایی‌ها با حمله به ایران در صورت نتیجه‌بخش نبودن تحریم‌هاموسسه گالوپ در تازه‌ترین نظرسنجی خود اعلام کرد که به‌طور کلی، کمی بیش از نیمی مردم آمریکا، در صورت ناکامی تلاش‌های اقتصادی و دیپلماتیک واشینگتن علیه ایران، با به‌کارگیری نیروی نظامی علیه ایران موافق‌اند. گزینه_نظامی گزینه_دیپلماتیک بیشتر بخوانید:

آمار جدید از غرق شدگان در ایران؛ در چهار ماه، ۶۰۸ نفر جان باختندآمار جدید از غرق شدگان در ایران؛ در چهار ماه، ۶۰۸ نفر جان باختند بر اساس گزارشی که روز چهارشنبه از سوی سازمان پزشکی قانونی ایران منتشر شد، این تعداد در مقایسه با مدت زمان مشابه سال قبل، که ۳۶۷ نفر بود، بیش از ۶۵ درصد افزایش داشته است.

۳۰ ماده از قانون حمایت از حقوق معلولان مغفول مانده است/ فراموشیِ معلولان پشت دیوارهای سودآوریدرحالی که قانون حمایت از حقوق معلولان با بیش از ۳۴ ماده در دولت به تصویب رسید، اما این قانون در حد ۴ یا ۵ بند به صورت نصفه نیمه اجرا شده است.

حمایت جمعی از معلمان مریوانی از اسکندر لطفی فعال کانون صنفی معلمان

شهلا جهانبین، یکی از امضاکنندگان نامه «گذار از جمهوری اسلامی» بازداشت شدشهلا جهانبین، یکی از امضاکنندگان نامه «گذار از جمهوری اسلامی» بازداشت شد شهلا جهانبین، همسر عباس واحدیان شاهرودی و یکی از ۱۴ فعال مدنی زن امضاکننده نامه «گذار از جمهوری اسلامی» و تدوین قانون اساسی جدید، در تهران بازداشت شد.