اورفه در جهنم؛ اجرایی جسورانه از اپرایی سیاسی-اجتماعی

22/08/2019 10:01:00 ب.ظ

اورفه در جهنم؛ اجرایی جسورانه از اپرایی سیاسی-اجتماعی

اپرا, جشنواره موسیقی

اورفه در جهنم؛ اجرایی جسورانه از اپرا یی سیاسی-اجتماعی

«این اپرا از زمان خودش خیلی جلوتر بود، مسائلی نظیر آزادی جنسی و تقدس ازدواج را به سخره می‌گیرد.»

اپرای «اورفه در جهنم» هجویه‌ای است قرن نوزدهمی از یک اسطورهٔ یونان باستان. اما بَری کوزکی، کارگردان استرالیایی، با ارائهٔ یک بازخوانیِ گستاخ و جسورانه از این اثر، در جشنوارهٔ سالزبورگ، حال و هوای موفقیت نخست آن را احیا کرده است.از سوی دیگر امسال ۲۰۰ امین سالگرد تولد ژاک اُفنباخ، آهنگساز آلمانی و نویسندهٔ این اپراست. افنباخ یکی از بنیانگذاران اُپِرِت (یا اپرای کوچک) و از تأثیرگذارترین آهنگسازان موسیقی مردم‌پسند سدهٔ نوزدهم است.

جوئل پِریه‌تو، بازیگر نقش اورفه در این اثر می‌گوید:‌ «این اپرا از زمان خودش خیلی جلوتر بود، مسائلی نظیر آزادی جنسی و تقدس ازدواج را به سخره می‌گیرد. صحنهٔ اول دعوای یک عاشق و معشوق آرمانی است که حالا ازدواج‌شان خراب شده و از هم متنفرند.»اورید زیبا که در ابتدای اسطورهٔ یونانی می‌مُرد، در نمایش اُفنباخ نوشته است رها می‌شود و تلاش می‌کند سرنوشت خود و معشوق‌‌هایش را به دست بگیرد.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

روز ۱۸ اعتراضات ایران؛ تشکر قالیباف و رئيسی از خامنه‌ای همزمان با ادامه تجمعات اعتراضی

ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف صبح روز سه‌شنبه در صحبت‌های خود در مجلس شورای اسلامی از علی خامنه‌ای تشکر کردند و مواضع رهبر جمهوری اسلامی را هوشمندانه خواندند ادامه مطلب >>

راز دریاچه پر از اسکلت در هیمالیا و یکی از ‌مرموزترین مناطق باستان‌شناسی جهان کشف شدراز دریاچه پر از اسکلت در هیمالیا و یکی از ‌مرموزترین مناطق باستان‌شناسی جهان کشف شد به گزارش مجله «نشنال جئوگرافیک»، در سال ۲۰۰۰ میلادی مطالعات اولیه بر روی «دی ان ای» نشان داده بود افرادی که در «روپکوند» مرده‌اند از نژاد آسیای جنوبی بودند.

موافقت بیش از نیمی از آمریکایی‌ها با حمله به ایران در صورت نتیجه‌بخش نبودن تحریم‌هاموسسه گالوپ در تازه‌ترین نظرسنجی خود اعلام کرد که به‌طور کلی، کمی بیش از نیمی مردم آمریکا، در صورت ناکامی تلاش‌های اقتصادی و دیپلماتیک واشینگتن علیه ایران، با به‌کارگیری نیروی نظامی علیه ایران موافق‌اند. گزینه_نظامی گزینه_دیپلماتیک بیشتر بخوانید:

آمار جدید از غرق شدگان در ایران؛ در چهار ماه، ۶۰۸ نفر جان باختندآمار جدید از غرق شدگان در ایران؛ در چهار ماه، ۶۰۸ نفر جان باختند بر اساس گزارشی که روز چهارشنبه از سوی سازمان پزشکی قانونی ایران منتشر شد، این تعداد در مقایسه با مدت زمان مشابه سال قبل، که ۳۶۷ نفر بود، بیش از ۶۵ درصد افزایش داشته است.

۳۰ ماده از قانون حمایت از حقوق معلولان مغفول مانده است/ فراموشیِ معلولان پشت دیوارهای سودآوریدرحالی که قانون حمایت از حقوق معلولان با بیش از ۳۴ ماده در دولت به تصویب رسید، اما این قانون در حد ۴ یا ۵ بند به صورت نصفه نیمه اجرا شده است.

حمایت جمعی از معلمان مریوانی از اسکندر لطفی فعال کانون صنفی معلمان

شهلا جهانبین، یکی از امضاکنندگان نامه «گذار از جمهوری اسلامی» بازداشت شدشهلا جهانبین، یکی از امضاکنندگان نامه «گذار از جمهوری اسلامی» بازداشت شد شهلا جهانبین، همسر عباس واحدیان شاهرودی و یکی از ۱۴ فعال مدنی زن امضاکننده نامه «گذار از جمهوری اسلامی» و تدوین قانون اساسی جدید، در تهران بازداشت شد.

Aa اپرای «اورفه در جهنم» هجویه‌ای است قرن نوزدهمی از یک اسطورهٔ یونان باستان.نظرات بیشتر مرداد ۳۰, ۱۳۹۸ پمپئو: هر کشوری که به نفتکش رفع توقیف شده ایران کمک کند تحریم آمریکا را نقض کرده است آقای پمپئو غروب سه شنبه به وقت شرق آمریکا به همراه وزیر خارجه لهستان در یک کنفرانس خبری شرکت کرد.ه ایران، با به‌کارگیری نیروی نظامی علیه ایران موافق‌اند.نظرات بیشتر مرداد ۳۰, ۱۳۹۸ پمپئو: هر کشوری که به نفتکش رفع توقیف شده ایران کمک کند تحریم آمریکا را نقض کرده است آقای پمپئو غروب سه شنبه به وقت شرق آمریکا به همراه وزیر خارجه لهستان در یک کنفرانس خبری شرکت کرد.

اما بَری کوزکی، کارگردان استرالیایی، با ارائهٔ یک بازخوانیِ گستاخ و جسورانه از این اثر، در جشنوارهٔ سالزبورگ، حال و هوای موفقیت نخست آن را احیا کرده است. از سوی دیگر امسال ۲۰۰ امین سالگرد تولد ژاک اُفنباخ، آهنگساز آلمانی و نویسندهٔ این اپراست. آقای پمپئو که سه شنبه ۲۹ مرداد پس از دیدار با یاجیک جاپوتوویچ، وزیر خارجه لهستان به همراه او در یک کنفرانس خبری حضور یافت، در پاسخ به خبرنگاری درباره سرنوشت نفتکش ایرانی که از توقیف جبل الطارق آزاد شد، گفت که آمریکا واردات نفت از ایران را تحریم کرده است و هر کشوری که نفت این نفتکش را تحویل بگیرد، به آن کمک کند یا اجازه پهلو گرفتن به آن بدهد، تحریم را نقض کرده است. افنباخ یکی از بنیانگذاران اُپِرِت (یا اپرای کوچک) و از تأثیرگذارترین آهنگسازان موسیقی مردم‌پسند سدهٔ نوزدهم است. به عبارت دیگر، اگر تلاش‌های غیرنظامی به سرانجام نرسد، در مجموع ۴۲ درصد از کسانی که گزینه‌ غیرنظامی را مقدم می‌دانستند، با حمله نظامی موافق‌اند، که این رقم برابر است با ۳۵ درصد کل بزرگسالان آمریکا. جوئل پِریه‌تو، بازیگر نقش اورفه در این اثر می‌گوید:‌ «این اپرا از زمان خودش خیلی جلوتر بود، مسائلی نظیر آزادی جنسی و تقدس ازدواج را به سخره می‌گیرد. به گفته آقای پمپئو، دلیل اینکه آمریکا نمی خواهد نفت خام ایران به سوریه برود یک نگرانی مشترک با تمام دنیا است؛ این اقدام منابع را برای سازمانی تهیه فراهم می کند که آمریکائیان را در سراسر دنیا به قتل رسانده است. صحنهٔ اول دعوای یک عاشق و معشوق آرمانی است که حالا ازدواج‌شان خراب شده و از هم متنفرند. او گفت: «ما میخواهیم جلوی رسیدن منابع به آنها و ادامه کارزار ترور وحشتناک آنها را بگیریم.

» اورید زیبا که در ابتدای اسطورهٔ یونانی می‌مُرد، در نمایش اُفنباخ نوشته است رها می‌شود و تلاش می‌کند سرنوشت خود و معشوق‌‌هایش را به دست بگیرد.» وزیر خارجه آمریکا یک روز پیش از این نیز به آزادی نفتکش ایرانی «آدریان دریا ۱» توسط دولت جبل الطارق ابراز تاسف کرد و گفت منافع فروش نفت ایران صرف «کارزار ترور» سپاه پاسداران می‌شود. این نظرسنجی در فاصله ۱۵ تا ۳۱ ژوئیه انجام شده است؛ یعنی دو هفته پس از توقیف نفتکش حامل نفت ایران ازسوی بریتانیا در جبل‌الطارق. کاترین لویک، بازیگر نقش اورید دربارهٔ شخصیت زن این اپرا می‌گوید‌: «این شخصیت رهاشدگیِ مقاومت‌ناپذیری دارد. می‌بینیم که مبارزه برای حقوق زنان همین امروز در دنیا ادامه دارد اما تصور کنید یک قرن و نیم پیش این حرفها چقدر جدید بوده. همزمان، در پی انتشار خبر حرکت این نفتکش به سمت یونان، خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام وزارت خارجه آمریکا گزارش داده بود که آمریکا موضع قاطع خود را درباره این نفتکش به دولت یونان اعلام کرده است.» موسیقی و تئاتر در اجرای این اپرا به قوّت در هم تنیده‌ شده‌اند. در آن زمان جورج دبلیو بوش، تحریم‌هایی را علیه صادرات نفت ایران اعمال کرده بود. کاترین‌ همچنین بزرگترین چالش کارش در ایفای این نقش را تحرک بدنی بالا روی صحنه به همراه موسیقی و آوازخوانی بر می‌شمارد و می‌افزاید: «وقتی از روی صحنه پایین می‌آیم فقط عرق می‌ریزم.» این نفتکش حدود یک ماه و نیم پیش از سوی ماموران نیروی دریایی بریتانیا و مقام‌های دولت محلی جبل‌الطارق به دلیل نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه توقیف شده بود.» این نفتکش حدود یک ماه و نیم پیش از سوی ماموران نیروی دریایی بریتانیا و مقام‌های دولت محلی جبل‌الطارق به دلیل نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه توقیف شده بود.

تازه، باید برگردم روی صحنه و همان انرژی را تا آخر نمایش نگه دارم. بزرگترین چالش همین است. جبل‌الطارق اعلام کرده است که مقام‌های جمهوری اسلامی تضمین داده‌اند این کشتی به سمت سوریه حرکت نخواهد کرد.» به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید گرچه متن آوازها به زبان فرانسوی است اما گفتگو و دیگر اصوات نمایش را یک گویندهٔ آلمانی بازسازی می‌کند. جوئل بازیگر مرد نقش اورفه نیز معتقد است اجرای نقش در این کمدی چندان چندان آسان نیست:‌ «این نوع کمدی کمی آدمی را اذیت می‌کند، البته گهگاه خیلی ظریف است. ایالات متحده همچنین روز جمعه گذشته با استناد به تحریم‌های آمریکا و مبارزه با پولشویی و تروریسم، دستور توقیف این نفتکش ایرانی و محموله آن را صادر کرد.» اما همزمان تصدیق می‌کند: «این نمایشی است که از اول تا آخرش پلک نمی‌زنید..

چون می‌خواهید یک لحظه‌اش را هم از دست ندهید.» بازیگران اصلی از نظر موسیقایی، پایان اپرا را بیشتر می‌پسندند. اورید در اوج رهایی با رقصنده‌ها بازی می‌کند و جلوه‌های صوتی و بصری اوج می‌گیرد. رقصِ گروهی زنان، یا رقص کَن‌کَن هم هست که دیدنش یادآورِ پاریس در دورانِ خلق این اپراست. آثار اُفنباخ هجویه‌هایی سیاسی-فرهنگی اند که با حال و هوای اپراهای بزرگ در آمیخته‌اند.

او که تحصیل موسیقیایی خود را در فرانسه آغاز کرده‌ بود، خیلی زود به پاریس بازگشت و شهروندی فرانسه را اختیار کرد. دو اپرای «اورفه در دوزخ» و «هلنای زیبا» از او محبوبیت بسیاری یافتند. هم‌رسانی این مطلب: .