اورانگوتان برخوردار از 'حقوق انسانی' به پناهگاه منتقل می شود

07/07/1398 05:38 ق.ظ

اورانگوتانی که برای ۲۰ سال در باغ وحشی در آرژانتین نگهداری می شد پس از دریافت حقوقی برابر با انسان به یک پناهگاه حیوانات در آمریکا منتقل می شود.

گروهی از وکلا در سال ۲۰۱۴ با این استدلال که سندرا به طور غیرقانونی در بوینوس آیرس محبوس بوده موفق شدند حقوق انسانی برای او کسب کنند.این اورانگوتان ۳۳ ساله روز جمعه به کانزاس رسید و پیش از انتقال به خانه تازه در ایالت فلوریدا تحت یک رشته آزمایش ها قرار خواهد گرفت.

قاضی النا لیبراتوری - که عکسی از سندرا در دفترش دارد - به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که می خواست با این حکم پیامی بفرستد:"اینکه حیوانات موجوداتی دارای احساسات هستند و اولین حق آنها این است که از احترام ما برخوردار باشند."این اورانگوتان بخش بزرگی از زندگی اش را در یک محیط بسته انفرادی گذراند و اغلب از مردم فاصله می گرفت.

پیروزی حقوقی او باعث شهرتش شد و بدعتی برای موجودات هم خانواده اش (از جمله اورانگوتان، گوریل و شامپانزه) ایجاد کرد تا به طور حقوقی، نه دارایی دیگران، بلکه هم ردیف انسان قلمداد شوند. سندرا تا هفته پیش در محوطه همان باغ وحش بوینوس آیرس نگهداری می شد هرچند باغ وحش پس از انتشار گزارش هایی از بدرفتاری با حیوانات در سال ۲۰۱۶ بسته شد. بازسازی این باغ وحش به عنوان"پارک اکولوژیکی" با شرایط بهتر نگهداری حیوانات اکنون در جریان است.

در سال ۲۰۱۷ دادگاهی در آرژانتین انتقال سندرا به"مرکز نگهداری انسان‌واران بزرگ" در فلوریدا را تایید کرد هرچند آن سفر به دلیل فرآیند کسب مجوز انتقال عقب افتاد. این پناهگاه ۴۰ هکتاری میزبان شامپانزه ها و اورانگوتان هایی است که از سیرک ها، آزمایشگاه ها، باغ وحش ها و مجموعه های خصوصی آزاد شده اند. بابلز، شامپانزه مایکل جکسون (که ۱۰ پیش در گذشت) هم از ساکنان این مرکز است. headtopics.com

ادامه مطلب:
bbcpersian »

صدها هزار نفر در کانادا برای حمایت از محیط زیست به خیابان آمدندسازمان‌دهندگان این راهپیمایی می‌گویند تنها در شهر مونترال نیم میلیون نفر به خیابان‌ها آمده‌اند. مقام‌های شهری این تعداد را نزدیک به ۳۱۵ هزار نفر اعلام کرده‌اند.

اتحادیه اروپا 'در مورد خروج خود از برجام به ایران هشدار داد'منابع خبری بریتانیا گفته‌اند که اتحادیه اروپا به دوفت ایران هشدار داده است که در صورتی که به تصمیم اعلام شده خود برای کاهش تعهد در برجام عمل کند، اروپاییان نیز از برجام خارج خواهند شد. خروج قدرت‌های اروپایی از برجام می‌تواند به بازگشت تحریم‌های جهانی علیه ایران منجر شود. مگه الان تو برجامه؟ روحانی همون موقع گفت اروپایی ها آقااجازه هستن الان اثبات شد بدبختای مزور شغال صفت هشت سال تو سنگر صدام پناه گرفتید چه غلطی کردید ، درحالی که ما دستمان خالی بود ، که امروز بخواهید غلطی کنید...✊👊

پمپئو: رژیم اسد در حمله ماه مه به ادلب از سلاح شیمایی استفاده کرد

ناظران ویژه فیفا به تهران می‌روند | ماموریت: اطمینان یافتن از حضور زنان ایرانی در ورزشگاهناظران ویژه فیفا به تهران می‌روند | ماموریت: اطمینان یافتن از حضور زنان ایرانی در ورزشگاه فدراسیون جهانی فوتبال، فيفا ، برای اطمینان یافتن از حضور زنان در ورزشگاه برای تماشای دیدار تیم ملی فوتبال ایران و کامبوج، ناظرانی را به تهران می فرستد.

کشف بیش از ۳۰۰ اسیر عمدتاً کودک در مدرسه‌ای اسلامی در نیجریهاین اولین بار نیست که اخبار مربوط به آزار کودکان در مدارس اسلامی نیجریه منتشر می‌شود؛ برخی از این مدارس حتی کودکان را مجبور به گدایی در خیابان‌های شهرهای شمالی نیجریه کرده بودند. مدارس اهل سنت اسلام دين خوبي ها 💩 اسلام در اصل دين توحش ، تجاوز و قتل و غارت است

تشدید تدابیر امنیتی در کشمیر پس از سخنرانی «عمران خان» در سازمان مللعمران خان: وقتی ما هیچ گزینه دیگری نداشته باشیم، جنگ خواهیم کرد و وقتی که یک قدرت هسته‌ای تصمیم بگیرد تا آخر بجنگد، تبعاتش بسیار فراتر از منطقه خواهد رفت و همه جهان را متاثر می‌کند.