انگیزه تجاوز به جنگل های شمال بالا رفته/ میراث هیرکانی جای زباله نیست!

  • 📰 isna_farsi
  • ⏱ Reading Time:
  • 68 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 31%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

رئیس سابق انجمن جنگلبانان ایران: *انگیزه تجاوز به جنگل‌های شمال بالا رفته *میراث هیرکانی جای زباله نیست! *معمولا زباله‌ها در زیباترین مناطق جنگلی دفن شده‌اند! *پیش‌روی مردم داخل جنگل‌ها کاملا مشهود است

مدیریت جنگل به معنای عام خود در همه جای دنیا و ایران وجود دارد، اما ایران جزو کشورهای گرم و خشک با پوشش جنگلی کم است. بنابراین منابع جنگلی کشور بسیار ارزشمند است و باید برای حفظ همین مقدار اندک تلاش کنیم؛ به ویژه منابع جنگلی کشور جزو میراث جهانی هیرکانی محسوب می شوند.

امروزه باید مدیریت پسماند و زباله‌های شهری و روستایی در محدوده جنگل های هیرکانی به همراه توانمندسازی روستاییان جنگل نشین برای حفاظت از جنگل های هیرکانی نیز مد نظر قرار گیرد. کیادلیری، قاچاق را پدیده ای سیستماتیک، دائم و مشخص دانست و عنوان کرد: بیشترین موارد برداشت از خاک جنگل های هیرکانی به بهانه تولید نهال بوده که توسط افراد محلی و روستاییان اتفاق می افتد و نمی توان آن را قاچاق نامید، اما در هر صورت برداشت خاک جنگل غیر قانونی است و می تواند موجب از بین رفتن جنگل ها شود.

وی با بیان اینکه گرایش خوش نشین ها به ویلاسازی در داخل جنگل انگیزه تجاوز به عرصه های طبیعی را در جوامع محلی جهت فروش اراضی بالا برده است، خاطرنشان کرد: در صورت برخورد ادارات منابع طبیعی با این تجاوزها و ورود دادگستری جهت رفع تصرفات، فرایند بسیار طولانی است.کیادلیری، با اشاره به افزایش شدید تجاوز به عرصه های جنگلی و مرتعی به عنوان جدیدترین مخاطره برای جنگل های هیرکانی، متذکر شد: یکی از مهمترین راهکارها جهت مقابله با این پدیده جلوگیری از تغییر کاربری اراضی هم در جنگل ها و هم در مستثنیات است.

کادلیری، مدیریت پسماند را نیازمند فرهنگ سازی دانست و خاطرنشان کرد: صرفا با ایجاد زباله سوز در داخل جنگل ها نمی توانیم مشکل پسماند را حل کنیم. نه تنها تل انبار شدن زباله ها برای محیط جنگلی آلودگی ایجاد می کند، بلکه شیرابه های ناشی از این دفن گاه ها چندین متر در خاک جنگل نفوذ کرده و به علت بالا بودن سطح آب های زیرزمینی در شمال، منابع آبی و خاکی را آلوده می کند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 2. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

نیازی به تماس با مدرسه نیست؛ همه دانش‌آموزان فردا به مدرسه بروند/ بازگشایی مدارس مغایر با مصوبات ستاد ملی کرونا نیست- اخبار فرهنگیان و مدارس - اخبار اجتماعی تسنیم - Tasnimوزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه نیازی نیست خانواده‌ها تماس با مدرسه بگیرند، گفت: همه دانش‌آموزان باید صبح فردا در مدارس حاضر شوند.
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران به بیش از 2100 کیلوگرم- اخبار دیپلماسی ایران - اخبار بین الملل تسنیم - Tasnimیک رسانه آمریکایی به نقل از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داد که ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران از مرز 2100 کیلوگرم فراتر رفته است. خبرنگار وال‌استریت ژورنال روز جمعه در حساب کاربری رسمی خود در توئیتر اعلام کرد که بر اساس گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که تا ساعاتی دیگر منتشر خواهد شد، ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران با ۵۳۴ کیلوگرم افزایش نسبت به دوره سه‌ماهه قبلی به ۲۱۰۵ کیلوگرم رسیده است
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

پلیس آمریکا مظنون به قتل یک فعال راستگرا در اعتراضات پورتلند را کشترسانه های آمریکایی می گویند شب گذشته پلیس، مظنون به قتل فعال راستگرای افراطی که هفته گذشته در پورتلند کشته شد را در یک تیراندازی از پای درآورده اند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

تا امکان دارد حوزه علمیه باید حضوری تشکیل شودآیت‌الله مکارم شیرازی: تا امکان دارد حوزه علمیه باید حضوری تشکیل شود خود بنده تصمیم گرفتم که دروس با ۱۰ نفر تشکیل شود اگر حوزه هم مجازی شد، روی حضور و غیاب دقت بسیاری انجام شود نباید کلاس ها به شکلی برگزار شود که قید و بندی برای حضور وجود نداشته باشد
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

واکنش آیت‌الله نوری‌همدانی به هتک حرمت قرآن/ سازمان‌های بین‌المللی در مقابل این نقشه شوم ایستادگی کنند- اخبار قم - اخبار استانها تسنیم - Tasnimواکنش آیت‌الله نوری‌همدانی به هتک حرمت قرآن از سران کشورهای اسلامی و سازمان‌های بین‌المللی درخواست می‌کنم نسبت به این موضوع واکنش جدی داشته و مانع از تکرار این قبیل جریانات شوند Malmo
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

دستی شدن عوارض آزادراه تهران - شمال با وجود مخالفت وزیردر حالیکه اوایل تیر ماه وزیر راه و شهرسازی مخالفت صریح خود را با با دستی شدن عوارض در آزادراه های کشور اعلام کرده بود، باجه های عوارضی به قطعه یک آزادراه تهران - شمال که به صورت الکترونیکی پیش از این پرداخت می شد بازگشتند و مشکلاتی برای مردم به وجود آوردند.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »