انگیزه سوری‌های تحت حمایت ترکیه برای جنگ با کردها چیست؟

23/07/1398 04:01 ب.ظ

سطح بالای خشونت سربازان ارتش آزاد سوریه در قبال کردها که با توجیه‌های مذهبی نیز همراه شده، این سوال را مطرح کرده که انگیزه اصلی آنها برای دامن زدن به یک جنگ تمام عیار قومی و مذهبی چیست؟ این گزارش را بخوانید 🔽

سطح بالای خشونت سربازان ارتش آزاد سوریه در قبال کردها که با توجیه‌های مذهبی نیز همراه شده، این سوال را مطرح کرده که انگیزه اصلی آنها برای دامن زدن به یک جنگ تمام عیار قومی و مذهبی چیست؟ این ارتش خودخوانده که با حمایت مالی، نظامی و آموزشی ترکیه شکل گرفته، این روزها خود را وارث اصلی شورش علیه حکومت بشار اسد می‌داند و در جبهه‌ای تازه کردها را به عنوان هدف خود برگزیده‌اند.

الیزابت سِرکوف، محقق موسسه تحقیقاتی آمریکایی روابط خارجی، در توضیح نتایج به دست آمده از گفت‌و‌گو با صدها تن از این جنگجویان می‌گوید:«پیش از هر ایدئولوژی مشخصی، حرص بالای آنها برای کسب ثروت و قدرت، انگیزه لازم را برای بروز سطح بالای خشونت و بی‌رحمی در جنگ ایجاد کرده است.»

خانم سرکوف می‌افزاید: «در واقع نژادپرستی، ناسیونالیسم عربی، نفرت از کردها و سطح پایین تسامح و تساهل در میان آنها عواملی هستند برای پیشبرد بهتر هدف کسب منفعت مالی و سیاسی.» زمانی که در سال ۲۰۱۶ ترکیه حمایت مالی از گروه‌ها را بر عهده گرفت، آنها موظف شده بودند که همچنان به جنگ با ارتش اسد ادامه دهند. این در شرایطی بود که آنها پیشتر در مرز ترکیه با شبه نظامیان داعش و نیروهای دموکراتیک سوریه جنگیده بودند. نیروهای دموکراتیک سوریه نیروهای کردی بودند که با پشتیبانی آمریکا به فتوحات بزرگی در مقابل داعش دست پیدا کرده بودند.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

از سران اروپا بپرسید گویا این نیروها بازمانده ارتش آزاد سوریه هستند که الان خود را ارتش ملی سوریه می نامند همان گروهی که غرب یکسره هوادارش بود بهتر است بفرمایید غرب رو چه حسابی عاشق اینها بود واز کجا عشقهای بعدیش هم همینطور نباشند

توافق کردها با دولت سوریه برای مقابله با پیشروی ارتش ترکیهکردهای سوریه می گویند که دولت این کشور با اعزام ارتش به مرز شمالی برای جلوگیری از عملیات تهاجمی ترکیه علیه آنها موافقت کرده است. رسانه های دولتی سوریه پیشتر گزارش دادند که نیروهای دولتی در شمال مستقر شده اند با این حال هنوز جزییات زیادی از چنین استقراری در دست نیست. نوش‌دارو بعد از مرگ سهراب بیچاره کردها این وسط باوحشیگری طرفین وخیانت غرب منافق شدن گوشت قربونی هر جنایتکاری با خواندن سوره ای قران به جانشان میفتن اما عجیبه هنو ز هستن؟؟ خیلی عجیبه که بی بی سی اصرار داره گروهک تروریستی رو بگه کردها انگار به داعش بگید عربها یا به طالبان بگید فارسها

پنجمین روز نبرد در سوریه؛ ارتش سوریه برای مقابله با ترکیه وارد می‌شودرجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، روز یکشنبه اعلام کرد که نیروهای این کشور شهر مرزی رأس العین را به تصرف خود در آورده و شهر تل ابیض را نیز تحت محاصره دارند.

وزیر دفاع آمریکا با اعضای ناتو برای اقدام علیه ترکیه گفت و گو می‌کندوزیر دفاع آمریکا با اعضای ناتو برای اقدام علیه ترکیه گفتگو می‌کند وزیر دفاع آمریکا اقدام نظامی ترکیه در سوریه را اقدامی «غیرمسئولانه» و «غیرضروری» توصیف کرد که ماموریت ائتلاف علیه داعش را تضعیف کرده و باعث آزادی بسیاری از زندانیان خطرناک داعشی شده است آقای ترامپ اقدام یک جانبه امریکا در مناقشات بین المللی رامناسب کشور امریکا نمیداند وتا میتواندمیخواهد ازجان سربازانش حفاظت کند.ایشان برای حل مناقشات بین المللی از فراخوان و‌کمک بین المللی مثل ناتو‌ اتحادیه عرب اقدام میکند . این میتواند یک روشی برای تبلیغات انتخاباتی خودش باشد . کس میگه، ترامپ همه حرفا رو زد😂هر کسخلی امیدش به غربه خدا شفاش بده، البته بجز جمهوری قجری-مصدقی خمینی که غرب همیشه پشتش بوده تا دسته

رویترز: مقامات کرد سوریه از «توافق نظامی اولیه» با دولت برای مقابله با حملات ترکیه خبر دادند🔺رویترز: مقامات کرد سوریه از «توافق نظامی اولیه» با دولت برای مقابله با حملات ترکیه خبر دادند ⚡️مقامات کرد سوریه می گویند با دولت سوریه برای مقابله با حملات ترکیه به توافق رسید‌ه‌اند. گزارش‌ها حاکی از پیشروی ارتش سوریه به سمت مرزهای شمالی این کشور است. گروههای تروریستی کرد سالها کشتار نمودند که دولتی مستقل در سوریه ایجاد کنن.به بشار اسد خیانت کردند.خدارا شکر که ترکیه کاری کرد که بدون خونریزی اقدامات تروریستها خفه بشه.اشالله مهاجران به منطقه امن و خاک خود بازگردند.

'حدود تغییر قیافه افراد در جراحی‌هایی زیبایی' باید با همکاری علما و حقوقدانان بررسی شود/ لزوم ایجاد محدودیت قانونی برای عمل‌های زیبایی نامتعارف در صورتمعاون نظارت و برنامه‌ریزی نظام پزشکی کشور با تاکید بر اینکه قانونی در رابطه با ایجاد محدودیت برای عمل‌های زیبایی نامتعارف در صورت وجود ندارد، گفت: اینکه یک نفر تا چه حدودی حق دارد، تغییر قیافه بدهد، باید با همکاری علما، حقوقدانان و همکاران مورد بررسی قرار بگیرد.

آمادگی پنتاگون برای همکاری در روند استیضاح ترامپوزیر دفاع آمریکا امروز (یکشنبه) اعلام کرد پنتاگون درخصوص روند استیضاح رئیس‌جمهوری، آماده همکاری با مجلس نمایندگان این کشور است. این در حالیست که دولت دونالد ترامپ همواره سعی داشته تا مانع پیشبرد این تحقیقات شود. ديوانه ها در ديوانه خانه

کسانی که این روزها با عنوان ارتش ملی سوریه در خط مقدم عملیات ترکیه در شمال سوریه می‌جنگند، مرکب از اعضاء گروه‌های عرب و ترکمنی هستند که به طور داوطلبانه به آن ملحق شده‌اند.

این ارتش خودخوانده که با حمایت مالی، نظامی و آموزشی ترکیه شکل گرفته، این روزها خود را وارث اصلی شورش علیه حکومت بشار اسد می‌داند و در جبهه‌ای تازه کردها را به عنوان هدف خود برگزیده‌اند.

الیزابت سِرکوف، محقق موسسه تحقیقاتی آمریکایی روابط خارجی، در توضیح نتایج به دست آمده از گفت‌و‌گو با صدها تن از این جنگجویان می‌گوید:«پیش از هر ایدئولوژی مشخصی، حرص بالای آنها برای کسب ثروت و قدرت، انگیزه لازم را برای بروز سطح بالای خشونت و بی‌رحمی در جنگ ایجاد کرده است.»

خانم سرکوف می‌افزاید: «در واقع نژادپرستی، ناسیونالیسم عربی، نفرت از کردها و سطح پایین تسامح و تساهل در میان آنها عواملی هستند برای پیشبرد بهتر هدف کسب منفعت مالی و سیاسی.»

زمانی که در سال ۲۰۱۶ ترکیه حمایت مالی از گروه‌ها را بر عهده گرفت، آنها موظف شده بودند که همچنان به جنگ با ارتش اسد ادامه دهند. این در شرایطی بود که آنها پیشتر در مرز ترکیه با شبه نظامیان داعش و نیروهای دموکراتیک سوریه جنگیده بودند. نیروهای دموکراتیک سوریه نیروهای کردی بودند که با پشتیبانی آمریکا به فتوحات بزرگی در مقابل داعش دست پیدا کرده بودند.

اکنون با حذف پشتیبانی آمریکا از کردها، نیروهای سوری به رهبری ترکیه با وارد شدن به عمق شمال شرقی سوریه، به جنگ در منطقه‌ای دامن زده‌اند که آمیخته با اختلافات قومی و مذهبی ریشه‌دار است.

بیشتر بخوانید:

آینده مظنونان ارتباط با داعش؛ از زندگی «مثل سگ» در سوریه تا زندان در اروپا

تصاویر منتشر شده از خط مقدم جبهه میان ارتش ملی سوریه و کردها گویای وقوع یک جنگ تمام عیار قومی و مذهبی است، به طوری که رزمنده‌های سوری‌ تمامی کردها را «کافر و مشرک» خطاب می‌کنند و با نقض صریح حقوق بشر و حقوق غیرنظامیان در جنگ، با احساس کسب «ثواب» اقدام به کشتار آنها می‌کنند.

آنها خود را سپاه «محمد رسول الله» نام نهاده‌اند و با پیشانی بندهای مشکی که همین نام بر آن درج شده، کردها را «خوک» خطاب می‌کنند و با انگیزه پاکسازی مذهبی و نژادی به جنگ آنها می‌روند.

البته انگیزه ارتش ترکیه کاملا متفاوت است. آنها مدعی هستند که جنگ با گروه‌های تروریستی را آغاز کرده‌اند که طی ۱۰ سال گذشته در قالب گروه‌های شبه نظامی کرد از جمله «پ‌ کا ‌کا» و یگان های مدافع خلق جنگ نامنظمی را با دولت ترکیه پیش برده‌اند.

اما در عمل ارتش ترکیه تنها نقش حمایت هوایی و پشتیبانی زمینی از نیروهای «ارتش ملی سوریه» را ایفا می‌کند، به طوری که از آغاز این عملیات تاکنون تنها ۴ سرباز ارتش ترکیه جان خود را از دست داده‌اند ولی در همین مدت حداقل ۱۶ نیروی سوری کشته شده اند.

با این وجود آنها همچنان با شعارهایی که گاه شباهت بسیاری با شعارهای داعش پیدا می‌کند، به پیش می‌روند و پس از غارت منزل به منزل مناطق کردنشین به شکنجه و کشتار غیرنظامیان ادامه می‌دهند.

بیشتر بخوانید: