انقلاب مینا؛ سرگذشت یک نسل در بازنگری یک زن به زندگی خویش | DW | 21.05.2022

31/02/1401 08:57:00 ق.ظ

'انقلاب مینا' نخستین رمان مهرنوش مزارعی، سرگذشت نسلی‌ست که در خفقان فکری پیش از انقلاب جان گرفت و در انقلاب ۵۷، پیش از آنکه امکانی برای بالیدن و شکوفایی بیابد، به خون درغلتید. اسد سیف، منتقد ادبی، رمان را بررسی کرده است.

'انقلاب مینا' نخستین رمان مهرنوش مزارعی، سرگذشت نسلی‌ست که در خفقان فکری پیش از انقلاب جان گرفت و در انقلاب ۵۷، پیش از آنکه امکانی برای بالیدن و شکوفایی بیابد، به خون درغلتید. اسد سیف، منتقد ادبی، رمان را بررسی کرده است. "انقلاب مینا" نخستین رمان مهرنوش مزارعی، سرگذشت نسلی‌ست که در خفقان فکری پیش از انقلاب جان گرفت و در انقلاب ۵۷، پیش از آنکه امکانی برای بالیدن و شکوفایی بیابد، به خون درغلتید. اسد سیف، منتقد ادبی، رمان را بررسی کرده است.

انقلاب مینا و تاریخ مینا شعبانی نشسته بر هواپیما گذشته خویش را به یاد می‌آورد. داستان از شهر برازجان آغاز می‌شود؛ شهری که پیش از شهر بودن به تبعیدگاه مشهور است؛ شهری با یک خیابان آسفالته و چند مغازه و یک سینما که چیزی از شهر بودن در خود ندارد. همین شهر اما زندانی دارد که زندانیانی مشهور سال‌هاست در آن محبوس هستند. همه اهالی شهر می‌دانند که این زندانیان از"مخالفان خطرناک" رژیم بوده‌اند و به همین علت از دیگر زندان‌های کشور به زندان برازجان تبعید شده‌اند. و این خود سبب می‌شود تا ناخواسته هر نوجوانی بیاموزد که این حکومت مخالفانی هم دارد.

مینا سالی پیش از کودتای ۲۸ مرداد ۳۲ متولد می‌شود. حوادث داستان اگرچه نشان از سال‌های پس از"انقلاب سفید" را با خود دارند و این را از حضور شهبانو در برازجان می‌بینیم و یا یک لیوان شیر اهدایی"یونیسف" سازمان ملل که هر روز صبح در مدارس به دانش‌آموزان می‌دهند، اما با گریزهایی به گذشته‌های دورتر از زندگی خانواده، دوران تاریخی آن نیز گسترده‌تر می‌شود. headtopics.com

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

کرواسی در مخالفت با عضویت سوئد و فنلاند در ناتو به ترکیه پیوستترکیه پیش‌تر و با میان کشیدن موضوعاتی چون حمایت و پناه دادن به «تروریست»‌های مخالف این کشور در خاک سوئد و فنلاند و ممنوعیت‌های تسلیحاتی اعمال شده از سوی متحدان آنکارا در ناتو اعلام کرده بود که با عضویت دو کشور شمال اروپا در پیمان آتللانتیک شمالی مخالف است. همه سیاه بازیه. مخالفت آنها بیفایده اس اردوغان کاملا وابسته به آمریکا است و اگر آمریکا از آنها بخواهد مخالفت شان را کنار خواهند گذاشت آشفته_بازار.........ناتو.....بی تو...برای او...برای فضایی ها...آتو...اُتو....اُتان...اِتان...............! 😘🤣😂😂😂😂😂😂🤣🤣😍🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣جنگل!

فنلاند و سوئد: برای عضویت در ناتو در حال گفت‌وگو با ترکیه هستیمفنلاند و سوئد: برای عضویت در ناتو در حال گفت‌وگو با ترکیه هستیم سائولی نینیسته، رئیس‌جمهور فنلاند و ماگدالنا اندرسون، نخست‌وزیر سوئد در کاخ سفید با جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا دیدار سه‌جانبه انجام داده و سپس نشست مشترک خبری برگزار کردند.

خیزش گرد و خاک در بیش از ۲۰ استان/ از حضور در فضای باز اجتناب کنیدخیزش گرد و خاک در بیش از ۲۰ استان سازمان هواشناسی کشور نسبت به وزش باد شدید، خیزش گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا در بیش از ۲۰ استان هشدار داد و از مردم خواست از حضور در فضای باز خودداری کنند.

رکوردشکنی تورم در اروپا؛ مصرف‌کنندگان در کدام کشور با بیشترین افزایش قیمت روبرو هستند؟اروپا و دیگر مناطق جهان پیش از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین با افزایش قیمت انرژی روبرو بودند که عاملی تورم‌زا محسوب می‌شود. اروپایی ها فقط و فقط به دلیل جنگ روسیه و اوکراین این چنین دچار مشکلات عدیده ای شده اند. حال آیا به کشوری که بیش از ۴۰ سال جنگ و تحریم های ظالمانه تحمیل شده، تورم و مشکلات اقتصادی غیر منتظره است؟ این مهم تنافی سوء مدیریت در کشورمان نمی باشد.

ده‌ها کشته در درگیری‌های میان نیروهای نظامی و معترضان در بدخشان تاجیکستاندرجریان درگیری‌ها میان نیروهای نظامی و معترضان در بدخشان تاجیکستان دست‌کم ۱۰ تن کشته شدند. وزارت کشور تاجیکستان همچنین از بازداشت ۷۰ نفر خبر می‌دهد. دیکتاتور کیری تاجیکستان

همکاری نخبگان آلمانی در سرکوب یهودیان و دیگر اقشار در آلمان نازینخبگان و رهبران مدنی آلمان چقدر در هولوکاست نقش داشتند؟ چه انگیزه‌‌هایی منجر به بروز طیف وسیعی از کنش‌های اجتماعی در آلمانِ آن سال‌ها شد؟دامنه کنش‌های اجتماعی که از تبعیت از حکومت تا مشارکت در جنایت را در برمی‌گرفت، تا چه حد گسترده بود؟ یهودی‌ستیزی