انقلاب زنان بلاروس؛ سه زنی که پرچمدار جنبش اعتراضی شدند

26/06/1399 05:50:00 ب.ظ

انقلاب زنان بلاروس؛ سه زنی که پرچمدار جنبش اعتراضی شدند الکساندر لوکاشنکو در سه دهه‌ای که در قدرت بوده افراد مخالف را سرکوب و زندانی كرده است. لوكاشنكو می‌گوید قصد کناره‌گیری ندارد و اتهام تقلب در انتخابات را رد کرده است.

صدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. سوتلانا تیخانوفسکایا نامزد شکست‌خورده انتخابات و رهبر مخالفان است. خانم تیخانوفسکایا نتیجه انتخابات را نپذیرفت، دولت را به تقلب گسترده متهم کرد، و ناچار شد کشور را ترک کند.

در عین حال، مقامات دولت بلاروس تلاش کردند تا با قطع اینترنت و مسدود کردن شبکه‌های اجتماعی مانع هماهنگی اعتراضات و آگاهی‌رسانی در این رابطه شوند. آنها همچنین مجوز فعالیت خبرنگاران شبکه های عمده خارجی را باطل کردند.

سوتلانا تیخانوفسکایا؛ مادری خانه‌دار که مبارزات همسر زندانی‌اش را ادامه داد سوتلانا تیخانوفسکایا ، کاندیدای اصلی مخالف لوکاشنکو در انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری، چند روز پس از انتخابات کشور تحت فشار مقامات دولت، بلاروس را ترک کرد.

تیخانوفسکایا در اوایل دهه نود میلادی و هنگامی که دوازده ساله بود از بلاروس به ایرلند کوچ کرد. او که پس از انتخابات مناقشه‌برانگیز ناچار شد کشور را ترک کند، حالا با فرزندانش در لیتوانی زندگی می‌کند. خانم تیخانوسکایا همچنین خواستار ایجاد یک چارچوب قانونی برای برگزاری انتخاباتی جدید شده است. او در پیامی ویدئویی گفت: «من نمی خواستم سیاستمدار شوم. اما سرنوشت من را در خط مقدم مبارزه با حکومتی استبدادی قرار داد و من آماده‌ام تا در این دوره مسئولیت رهبری ملی را بر عهده داشته باشم.» headtopics.com

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »
Loading news...
Failed to load news.

مایک پمپئو: کارنامه چهل ساله جمهوری اسلامی نشان می‌دهد که ترور «شیوه دیرینه» آن رژیم استمایک پمپئو: کارنامه چهل ساله جمهوری اسلامی نشان می‌دهد که ترور «شیوه دیرینه» آن رژیم است مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، می‌گوید که اجرای کارزارهای تروریستی و ترور افراد روش کار و شیوه دیرینه رژیم ایران طی ۴۰ سال گذشته بوده است.

دولتی که در عذرخواهی لکنت نداردتهران-ایرنا- فرهنگ فراموش شده عذرخواهی دولتمردان از مردم به گواه خبرها و گزارش‌ها در دولت تدبیر و امید احیا شد و این عدم لکنت نشان داد که عذرخواهی صادقانه و تلاش برای رفع نواقص، از مهم‌ترین کنش‌های احیای اعتماد میان دولت و ملت است.

از فروزان عبدی تا نوید افکاری؛ ورزشکارانی که اعدام شدند - BBC News فارسیاعدام نوید افکاری کشتی‌گیری که در پی اعتراضات ماه آبان به همراه دو برادرش دستگیر شده بود، موجی از بهت و خشم همگانی ایجاد کرد. اما این اولین اعدام سیاسی ورزشکاران در ایران نبود. ورزشکاران دیگری هم در دهه شصت و به ویژه در تابستان ۱۳۶۷ اعدام شدند که خبر اعدامشان در سایه بی‌خبری و سکوت افکار عمومی آن دوران قرار گرفت و بسیاری از آنان در گورهای دسته‌جمعی دفن شدند. استراماچونی_را_برگردانید

روستاهایی که در نپال طعمهٔ رانش زمین شدندتا کنون جسد ۱۱ تن یافت شده و امدادگران می‌گویند دست کم ۱۵ تن دیگر همچنان زیر گل‌ولای دفن شده‌اند.

انتخابات آمریکا؛ رای‌دهندگانی که بایدن و ترامپ را دوست ندارند - BBC News فارسیانتخابات مناقشه‌آمیز آمریکا دارد وارد مرحله نهایی خود می‌شود و حامیان دونالد ترامپ و جو بایدن سعی می‌کنند که برای نامزد مورد علاقه خود تبلیغ کنند و رای‌دهندگان مردد را به اردوی خود بکشانند. اما همه از گزینه‌های موجود راضی نیستند.

آلکسی ناوالنی، سیاستمدار مخالف پوتین که مسموم شده 'به روسیه بازمی‌گردد' - BBC News فارسیآلکسی ناوالنی، رهبران مخالفان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه که مسموم شده امروز عکسی از خود منتشر کرد و نوشت که بدون کمک دستگاه می‌تواند نفس بکشد. آقای ناوالنی پس از مسموم شدن با سم نوویچوک در بیمارستانی در برلین آلمان تحت درمان قرار دارد.