انقلاب تلگرامی، از ایران تا بلاروس؛ بررسی نقش یک اپلیکشن پیام‌رسان در اعتراضات مردمی

  • 📰 VOA Farsi صدای آمریکا
  • ⏱ Reading Time:
  • 54 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 25%
  • Publisher: 51%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

انقلاب تلگرامی، از ایران تا بلاروس؛ بررسی نقش یک اپلیکشن پیام‌رسان در اعتراضات مردمی تلگرام به ابزاری ضروری برای هماهنگی اعتراضات گسترده و بی‌سابقه اخیر در بلاروس تبدیل شده است.

در بلاروس پرونده‌ای علیه بنیان‌گذار شبکه تلگرامی «نختا»، که بیش از ۷۰۰ هزار مشترک دارد، باز شده است

معترضان با برپایی اعتراضات مسالمت‌آمیز به خیابان‌های مینسک،‌ پایتخت بلاروس، و سایر شهرها سرازیر شدند؛ اما پاسخشان، بمب‌های صوتی و گلوله‌های لاستیکی، و ضرب و جرح توسط پلیس بود. کانال‌های تلگرامی مانند «نختا» و «نختا لایو» ، توجه خود را به هماهنگ کردن تظاهرات پراکنده جلب کردند و با انتشار تصاویر از درگیری‌ها و حضور پلیس و برقراری ارتباط با فعالان حقوق بشر، چراغ راه معترضان در این مسیر شدند.

چندی پیش، پرونده‌ای علیه بنیانگذار شبکه تلگرامی «نختا» که بالای ۷۰۰ هزار مشترک دارد باز شد. استیون پوتیلو، بلاگر ۲۲ ساله به اتهام «ایجاد شورش‌های جمعی» ممکن است با پانزده سال زندان روبرو شود. بلاگر دیگری به نام ایگور لوسیک، که مؤسس کانال تلگرامی موسوم به «بلاروس مغز» است، پیش از انتخابات بازداشت شد، اما این کانال فعالیت خود را متوقف نکرد.

عدم اعتماد به رسانه‌های دولتی مردم را در کشورهایی با حکومت‌های استبدادی هر چه بیشتر به سوی رسانه‌های اجتماعی کشانده است. شبکه‌های اجتماعی در سال‌های گذشته از جنبش سبز در ایران گرفته تا بهار عربی و اعتراضات در هنگ‌کنگ، نقش مهمی در پیشبرد جنبش‌های مردمی ایفا کردند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 17. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

استعفای «مجیدی» از نیمکت استقلال؛ «از یک خسته نباشید خشک‌وخالی هم دریغ کردند»استعفای فرهاد_مجیدی | «فرهاد مجیدی» با انتشار پستی در فضای مجازی یک روز پس از فتح شهرآورد و صعودبه فینال جام خذفی به همراه استقلال از سمت خود استعفا کرد بدنبال استعفای «فرهاد مجیدی» از سمت سرمربیگری باشگاه استقلال، هیات مدیره این باشگاه ضمن مخالفت با این موضوع از برگزاری نشست اعضا در روز دوشنبه هفته آینده خبر داد
منبع: IRNA_1313 - 🏆 6. / 63 ادامه مطلب »

حمایت از تولید و اشتغال بخش مهمی از نقشه راه فصل هشتم تدبیر استرئیس جمهور گفت: دولت تدبیر و امید عزم قطعی دارد که با حداکثر استفاده از فرصت یکساله پیش‌رو، با همکاری فعالان اقتصادی بخش خصوصی و اقتصاددانان کشور و با اجرای نقشه راه اقتصادی دولت، هدف تامین ثبات در اقتصاد را تحقق بخشد.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

نگاهی به تاریخچه روابط آمریکا و سودان؛ از قطع روابط تا سفر مایک پمپئو به خارطومدر حالی مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه در یک پرواز مستقیم از اسرائیل به سودان سفر کرد که او عالی‌رتبه‌ترین مقام آمریكایی است كه از زمان بركناری عمر بشیر، دیکتاتور سابق سودان به سودان رفته است.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

آشنایی با محمدمهدی فروردین؛ از کلاس پرورشی تا ریاست بر فراکسیون ورزش مجلس
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

استعفای سرمربی استقلال، یک روز پس از فینالیست شدن تیمش - BBC News فارسیفرهاد مجیدی، مربی تیم فوتبال استقلال، پس از آنکه تیمش به فینال جام حذفی ایران صعود کرد، از سمت خود استعفا داد.
منبع: bbcpersiansport - 🏆 16. / 51 ادامه مطلب »

آمریکا؛ دادگاه به نفع یک تراجنسیتی برای استفاده از توالت پسران رای دادبرای حامیان حقوق تراجنسیتی‌ها و همچنین گوین گریم، دانشجوی سابق دبیرستان گلاستر که ملزم شده بود از دستشویی‌های مطابق جنس بیولوژیکی او، یعنی زنانه یا دستشویی خصوصی استفاده کند، صدور این حکم پیروزی بزرگی به شمار می‌رود.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »