انفجار بیروت؛ دولت لبنان استعفا داد - BBC News فارسی

10/08/2020 08:28:00 ب.ظ

دولت لبنان استعفا داد. حسان دیاب، نخست وزیر لبنان، در سخنانی گفت که باید کشور به سوی 'شفافیت' پیش رود و اکنون زمانی است که باید 'بسوی مردم برگردیم' و در همین راستا دولت لبنان استعفای خود را اعلام می‌کند.

دولت لبنان استعفا داد. حسان دیاب، نخست وزیر لبنان، در سخنانی گفت که باید کشور به سوی 'شفافیت' پیش رود و اکنون زمانی است که باید 'بسوی مردم برگردیم' و در همین راستا دولت لبنان استعفای خود را اعلام می‌کند.

استعفای دولت لبنان به دنبال انفجار هفته گذشته در بیروت و اعتراضات گسترده در این کشور صورت گرفته است. حسان دیاب، نخست وزیر لبنان، در سخنانی تلویزیونی گفت باید کشور به سوی 'شفافیت' پیش رود و اکنون زمانی است که باید 'بسوی مردم برگردیم' و در همین راستا دولت لبنان استعفای خود را اعلام می‌کند. پیش از این وزرای دارایی، اطلاع‌رسانی و محیط زیست این کشور و تعدادی از نمایندگان مسیحی مجلس نیز از سمت خود استعفا کرده بودند. در همین حال به گفته مقامات محلی بیروت تعداد کشته‌شدگان انفجار مرگبار سه‌شنبه به بیش از ۲۲۰ نفر رسیده و ۱۱۰ نفر هم همچنان مفقود هستند.

۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰ اوت ۲۰۲۰، ۱۱:۵۱ GMTبه روز شده در یک ساعت پیشمنبع تصویر،Getty Imagesدولت لبنان استعفا داده است. اعلام استعفای دولت لبنان به دنبال انفجار هفته گذشته در بیروت و اعتراضات گسترده در این کشور صورت گرفته است.حسان دیاب، نخست وزیر لبنان، در سخنانی گفت که باید کشور به سوی "شفافیت" پیش رود و اکنون زمانی است که باید "بسوی مردم برگردیم" و در همین راستا دولت لبنان استعفای خود را اعلام می‌کند.

اکنون پارلمان لبنان که برخی از اعضای مسیحی او هم استعفاء داده‌اند باید نخست وزیر جدید این کشور را معرفی کند. این در حالی است که بسیاری از معترضان اختلافات دینی میان جناح‌های سیاسی در پارلمان را یکی از ریشه‌های مشکلات لبنان می‌دانند.دوشنبه، دهم اوت، همزمان با سخنان آقای دیاب در تلویزیون، هزاران معترض در بیروت در حال تظاهرات بودند و اعتراضات برای سومین روز متوالی ادامه دارد.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

روز ۱۸ اعتراضات ایران؛ تشکر قالیباف و رئيسی از خامنه‌ای همزمان با ادامه تجمعات اعتراضی

ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف صبح روز سه‌شنبه در صحبت‌های خود در مجلس شورای اسلامی از علی خامنه‌ای تشکر کردند و مواضع رهبر جمهوری اسلامی را هوشمندانه خواندند ادامه مطلب >>

او گفت نخبگان سیاسی لبنان دهها است که برسر کار هستند و مشکلات ناشی از آن همه جا را فرا گرفته است. وی تاکید کرد که دولت نمی تواند با چنین سطحی از فساد برخورد و مقابله کند. همزمان با سخنان آقای دیاب مردم در بیروت در حال تظاهرات هستند.

کناره‌گیری اولین وزیر لبنان پس از انفجار بیروت؛ لبنان در انتظار تظاهراتی دیگرمنال عبدالصمد، وزیر اطلاع‌رسانی‌ لبنان، از مقام خود در دولت این کشور کناره‌گیری کرد. همزمان، معترضان لبنانی خود را برای برگزاری تظاهرات دیگری آماده می‌کنند

شمار قربانیان انفجار در بندر بیروت به 163 نفر افزایش یافتشمار قربانیان انفجار در بندر بیروت به 163 نفر افزایش یافت

هشدارها نسبت به انبار نفت شهران؛ «فاجعه ای دهشتناک تر از بیروت» در کمین تهران🔺هشدارها نسبت به انبار نفت شهران؛ «فاجعه ای دهشتناک تر از بیروت» در کمین تهران ⚡️ پس از اینکه عضو شورای شهر تهران نسبت به خطرناک بودن انبار نفت در بافت مسکونی شهران هشدار داد، رئیس مدیریت بحران تهران نیز انبارهای شیمیایی داخل شهر را نگران کننده دانست.

اسپر: تعداد سربازان آمریکا در افغانستان به کمتر از 5 هزار نفر کاهش می‌یابدوزیر دفاع آمریكا اعلام کرد که تعداد سربازان این کشور در افغانستان تا پایان نوامبر به کمتر از 5 هزار نفر کاهش خواهد یافت. - خبرگزاری آناتولی

کمک‌های آمریکا به لبنان در پی انفجار مهیب بیروت🔺کمک‌های آمریکا به لبنان در پی انفجار مهیب بیروت ⚡️مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت که به دنبال انفجار_بیروت، ایالات متحده به دستور پرزیدنت ترامپ در حال ارسال کمک‌های اضطراری به لبنان است، و این روند با ارسال غذا، آب، و تجهیزات پزشکی آغاز شده است.

انفجار بمب در افغانستان 8 کشته به جا گذاشتدر پی انفجار بمب جاسازی شده در کنار جاده‌ای در ولایت قندهار در جنوب افغانستان 8 غیرنظامی جان باختند. - خبرگزاری آناتولی

انفجار بیروت؛ دولت لبنان استعفا داد ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰ اوت ۲۰۲۰، ۱۱:۵۱ GMT به روز شده در یک ساعت پیش منبع تصویر، Getty Images دولت لبنان استعفا داده است.همزمان، معترضان لبنانی خود را برای برگزاری تظاهرات دیگری آماده می‌کنند.10.Print this page یک روز پس از اینکه یکی از اعضای شورای شهر تهران نسبت به خطرناک بودن وجود انبار نفت در داخل بافت مسکونی شهران هشدار داد، رئیس سازمان مدیریت بحران تهران نیز انبارهای شیمیایی داخل شهر تهران را نگران کننده دانست.

اعلام استعفای دولت لبنان به دنبال انفجار هفته گذشته در بیروت و اعتراضات گسترده در این کشور صورت گرفته است. حسان دیاب، نخست وزیر لبنان، در سخنانی گفت که باید کشور به سوی "شفافیت" پیش رود و اکنون زمانی است که باید "بسوی مردم برگردیم" و در همین راستا دولت لبنان استعفای خود را اعلام می‌کند.» او همچنین از مردم لبنان عذرخواهی کرد و گفت: «ما به انتظارات آنان نتوانستیم پاسخ دهیم. اکنون پارلمان لبنان که برخی از اعضای مسیحی او هم استعفاء داده‌اند باید نخست وزیر جدید این کشور را معرفی کند.. این در حالی است که بسیاری از معترضان اختلافات دینی میان جناح‌های سیاسی در پارلمان را یکی از ریشه‌های مشکلات لبنان می‌دانند. او گفت: «استعفای یک وزیر یا دو وزیر کافی نیست، همه دولت باید استعفا کند، اگر قادر به کمک به کشور برای بازسازی نیست. دوشنبه، دهم اوت، همزمان با سخنان آقای دیاب در تلویزیون، هزاران معترض در بیروت در حال تظاهرات بودند و اعتراضات برای سومین روز متوالی ادامه دارد. وحید نوروزی، از مدیران سابق شهرداری تهران، نیز با انتشار پیامی در توئیتر خود با اشاره به سخنان عضو شورای شهر گفت که شرایط ایمنی و فنی سه هزار دستگاه اتوبوس گازسوز با عمر بیش از پانزده سال هم این وسایل نقلیه را هم به بمب های ساعتی متحرک تبدیل کرده است.

ساعاتی پیش از این سخنان آقای دیاب، غازی وزنی، وزیر دارایی لبنان چهارمین وزیر کابینه شد که استعفا داد. اما روز شنبه همزمان با اعتراضات، نخست وزیر لبنان گفته بود که درخواست برگزاری یک انتخابات زودهنگام را خواهد داد و تا آن زمان در قدرت باقی خواهد ماند. آقای وزنی از افراد اصلی در مذاکرات دریافت کمک از صندوق جهانی پول بود. پیش از وی نیز وزیر دادگستری این کشور در بحران پس از انفجار عظیم بیروت استعفا داده بود. کمی پیش از انفجار بیروت نیز وزیر خارجه لبنان در اعتراض به شرایط موجود کشور، از مقام خود کناره‌گیری کرده بود. وزارت دادگستری لبنان گفت که ماریا کلاود نجیم از مقام خود پیش از برگزاری جلسه کابینه لبنان استعفاء داده است. گزارش شده بود که علت استعفای خانم نجیم، ' انفجار هفته گذشته و همچنین اعتراضات روزهای اخیر بوده است. این معترضان برای مدت کوتاهی وزارت اقتصاد، انرژی و همچنین انجمن بانک‌ها را به اشغال خود درآوردند. خبرهای دیگر .

' پیش از این وزرای اطلاع‌رسانی و محیط زیست این کشور و تعدادی از نمایندگان مسیحی مجلس نیز از سمت خود استعفا کرده بودند. با وجود استعفای دولت لبنان، به نظر نمی‌رسد خشم عمومی و اعتراضات خیابانی فروکش کند. پنج روز پس از انفجار بیروت که حفره عظیمی در بندر بیروت ایجاد کرده، همچنان ۲۱ نفر مفقود هستند و آمار کشته‌شدگان این انفجار نیز به ۱۵۸ نفر افزایش یافته است. اعتراضات به فساد دولتی و ناکارآمدی حکومت از سال گذشته در لبنان اوج گرفت اما با فراگیر شدن شیوع ویروس کرونا متوقف شد. اعتراضات ۲۰۱۹ در بیروت به استعفای سعد حریری و کابینه او انجامید و حسان دیاب جایگزین او شد. تازه چه خبر؟. .