اندیشکده مستقر در ژنو: تسلیحات ارسالی ایران برای حوثی‌ها به سومالی قاچاق می‌شود

19/08/1400 06:01 ب.ظ

🔺اندیشکده مستقر در ژنو: تسلیحات ارسالی ایران برای حوثی‌ها به سومالی قاچاق می‌شود به گزارش رویترز، این اندیشکده می‌گوید که تسلیحات ایران از طریق خلیج عدن از یمن به سومالی منتقل می‌شود. ⬇️ بیشتر بخوانید:

به نوشته رویترز این اولین تحقیقی است که در مورد حجم قاچاق اسلحه از یمن به سومالی در دسترس عموم قرار می‌گیرد.در این تحقیق که روز چهارشنبه منتشر می‌شود، آمده است: «سلاح‌هایی که منشا آن تبادل تسلیحات ایران - یمن است، به سمت سومالی قاچاق می‌شوند.»

در این تحقیق که روز چهارشنبه منتشر می‌شود، آمده است: «سلاح‌هایی که منشا آن تبادل تسلیحات ایران - یمن است، به سمت سومالی قاچاق می‌شوند.» ایران بارها هرگونه دخالت در قاچاق اسلحه به حوثی ها را رد کرده است، اما این گزارش می‌گوید که حجم شواهد انگشت اتهام را به سوی ایران دراز کرده است.

رویترز می‌نویسد که وزارت امور خارجه ایران و سخنگوی نیروهای حوثی یمن به درخواست‌ها برای توضیح درباره این تحقیق پاسخی ندادند. ایران بارها هرگونه دخالت در قاچاق اسلحه به متحدان حوثی خود در یمن را رد کرده است. جنگ داخلی شش ساله در یمن ده‌ها هزار نفر را کشته است.

رویترز می‌گوید سخنگوی دولت سومالی و وزیر امنیت داخلی این کشور نیز به تماس‌ها یا پیام‌هایی مبنی بر اظهار نظر پاسخ ندادند. در این تحقیق آمده است که بازرسان قادر به مستندسازی کامل خریداران و فروشندگان سلاح‌ها نیستند. headtopics.

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »

و هزینه حمل و نقل هم با انگلستان هست که به دفتر خامنه‌ای در لندن پول میده

دانش‌آموزان دختر در مدارس بنیاد معارف ترکیه در افغانستان به سر کلاس‌های‌شان بازگشتندرئیس بنیاد معارف ترکیه از بازگشت دانش‌آموزان دختر به سر کلاس‌های‌شان در مدارس این بنیاد در افغانستان خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

ویدئو؛ بازگشت لاک‌پشت‌ها به دامن طبیعت به پاس مبارزه با جنگل‌زدایی در آمازون کلمبیاییاین حیوانات پس از آنکه پیمانی برای مبارزه با جنگل‌زدایی غیرقانونی در منطقه آمازون کلمبیا به امضا رسید در سواحل رودخانه «پوتومایو» واقع در جنوب این کشور رها شدند.

شاخص کشورهای جهان در حفاظت از محیط زیست در سال ۲۰۲۲ | DW | 09.11.2021کدام کشورها در مسیر درستی برای رسیدن به اهداف مورد توافق کنفرانس تغییرات اقلیمی پاریس قرار گرفته اند؟ شاخص حفاظت از آب و هوا برای سال ۲۰۲۲ نشان می‌دهد برخی کشورها در حال پیشرفت هستند، اما هنوز در ۶۱ کشور وضع وخیم است. بایدن گوزید 🤭

نظامیان ارمنستان به سمت خودروهای ارتش آذربایجان در کلبجر آتش گشودندنظامیان ارمنستان به سمت خودروهای ارتش آذربایجان در کلبجر آتش گشودند وزارت دفاع جمهوری آذربایجان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: نظامیان ارمنستان به سمت خودروهای متعلق به ارتش آذربایجان در مرز دو کشور در محدوده کلبجر آتش گشودند. نظامیان ارمنستان گوه خوردند

واکنش سازمان ملل به خشونت علیه مهاجران غیرقانونی در مرز لهستان و بلاروسواکنش سازمان ملل به خشونت علیه مهاجران غیرقانونی در مرز لهستان و بلاروس کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان و سازمان بین المللی مهاجرت به خشونت نیروهای امنیتی علیه مهاجران غیرقانونی که قصد عبور از بلاروس به لهستان را داشتند، واکنش نشان دادند.

بی‌اعتنایی مسئولین به شیوع دوباره کرونا در زندان اوین

به نوشته رویترز این اولین تحقیقی است که در مورد حجم قاچاق اسلحه از یمن به سومالی در دسترس عموم قرار می‌گیرد.

در این تحقیق که روز چهارشنبه منتشر می‌شود، آمده است: «سلاح‌هایی که منشا آن تبادل تسلیحات ایران - یمن است، به سمت سومالی قاچاق می‌شوند.»

ایران بارها هرگونه دخالت در قاچاق اسلحه به حوثی ها را رد کرده است، اما این گزارش می‌گوید که حجم شواهد انگشت اتهام را به سوی ایران دراز کرده است.

رویترز می‌نویسد که وزارت امور خارجه ایران و سخنگوی نیروهای حوثی یمن به درخواست‌ها برای توضیح درباره این تحقیق پاسخی ندادند. ایران بارها هرگونه دخالت در قاچاق اسلحه به متحدان حوثی خود در یمن را رد کرده است. جنگ داخلی شش ساله در یمن ده‌ها هزار نفر را کشته است.

رویترز می‌گوید سخنگوی دولت سومالی و وزیر امنیت داخلی این کشور نیز به تماس‌ها یا پیام‌هایی مبنی بر اظهار نظر پاسخ ندادند.

در این تحقیق آمده است که بازرسان قادر به مستندسازی کامل خریداران و فروشندگان سلاح‌ها نیستند.

اما این تحقیق می‌گوید، از جمله نشانه‌های این که این سلاح‌ها در اصل توسط جمهوری اسلامی ایران عرضه شده‌اند شماره سریال‌های بسیار نزدیک به هم آنها است که نشان می‌دهد آنها بخشی از یک محموله هستند. همچنین اطلاعات سیستم‌های ناوبری ماهواره‌ای در مورد قایق‌های توقیف شده و اطلاعات انسانی از باندهای قاچاق نیز از دیگر نشانه‌های دست داشتن ایران در ارسال این تسلیحات است.

در این گزارش آمده است که یک قایق حامل اسلحه که یک شناور نیروی دریایی آمریکا توقیف کرد دارای یک جی‌پی‌اس با نقاط ذخیره شده در ایران، جنوب یمن، و سومالی بود. از جمله این نقاط یک منطقه در نزدیکی بندر جاسک، که محل یک پایگاه دریایی ایران است، و بندر مکلا در یمن که یک مرکز شناخته شده قاچاق اسلحه است.

در این تحقیق آمده است که اسلحه‌هایی که به سومالی قاچاق می‌شود به دست شبکه‌های قاچاق تجاری می‌افتد که مشتریان آنها می‌تواند شامل جناح‌های مسلحی باشند که پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سومالی که بارها به تأخیر افتاده‌ به دنبال امتیاز گیری هستند، و همچنین شبه‌نظامیان قبیله‌ای و گروه‌های شورشی اسلام‌گرای رقیب که با القاعده و داعش مرتبط هستند.