اورزولا فون در لاین, اردوغان, ترکیه و اتحادیه اروپا

اورزولا فون در لاین, اردوغان

انتقاد از رفتار 'شرم‌آور' اردوغان با رئیس کمیسیون اروپا در آنکارا | DW | 07.04.2021

در دیدار سران اتحادیه اروپا با اردوغان برای خانم فون‌درلاین، رئیس کمیسیون اروپا صندلی برای نشستن در نظر گرفته نشد. این کمیسیون از این رفتار غیردیپلماتیک و نادیده گرفتن جایگاه رئیس آن به شدت ناخشنود است.

07/04/2021 10:46:00 ب.ظ

در دیدار سران اتحادیه اروپا با اردوغان برای خانم فون‌درلاین، رئیس کمیسیون اروپا صندلی برای نشستن در نظر گرفته نشد. این کمیسیون از این رفتار غیردیپلماتیک و نادیده گرفتن جایگاه رئیس آن به شدت ناخشنود است.

در دیدار سران اتحادیه اروپا با اردوغان برای خانم فون‌درلاین، رئیس کمیسیون اروپا صندلی برای نشستن در نظر گرفته نشد. این کمیسیون از این رفتار غیردیپلماتیک و نادیده گرفتن جایگاه رئیس آن به شدت ناخشنود است.

نشست روز سه‌شنبه سران اتحادیه اروپا با رئیس جمهوری ترکیه، رجب طیب اردوغان، با حاشیه غیرمعمول و خلاف تشریفات دیپلماتیک همراه بود و انتشار ویدئوی کوتاهی از آن واکنش‌های انتقادآمیزی به دنبال داشته است.در این نشست فقط دو صندلی در کنار پرچم‌های ترکیه و اتحادیه اروپا برای نشستن اردوغان و شارل میشل، رئیس شورای اروپا در نظر گرفته شده بود و اورزولا فون‌درلاین مجبور شد دورتر از آنها کنار یک کاناپه بنشیند.

محسن قاضی مرادی درگذشت حسگر ساخت پنتاگون بیماری کووید-۱۹ را قبل از بروز علائم تشخیص می‌دهد حمله موشکی و پهپادی انصارالله علیه مواضع حساس عربستان/ آتش سوزی گسترده در آرامکو- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim

به لحاظ عرف دیپلماتیک رئیس کمیسیون و رئیس شورای اروپا بالاترین مقام‌های اتحادیه و در سطح رهبران و سران دیگر کشورها به شمار می‌روند، در حالی که فون‌درلاین مجبور شد در فاصله‌ای دورتر از اردوغان و میشل و روبروی وزیر خارجه ترکیه بنشیند کههم‌طرازاو نیست.به گزارش خبرگزاری آلمان، اریک مارمر، سخنگوی کمیسیون اروپا روز چهارشنبه هفتم آوریل (۱۸ فروردین) می‌گوید اورزولا فون‌درلاین هنگام ورود به سالن برگزاری نشست از این که برای او صندلی در نظر گرفته نشده بود به شکل کاملا آشکاری غافلگیر و شگفت‌زده شده بود اما ترجیح داد درباره مسائل اساسی گفت‌وگو کند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنیددر فیلم کوتاهی که از این دیدار منتشر شد شگفت‌زدگی رئیس کمیسیون اروپا کاملا واضح است و او آزردگی خود از این رفتار را پنهان نکرد.یکی از مسائل مورد بحث در نشست آنکارا وضعیت حقوق زنان در ترکیه بود که در مورد آن به تازگی تنش‌های زیادی ایجاد شده است. برخی ناظران رفتار توهین‌آمیز با خانم فون‌در لاین را بی‌ارتباط با این تنش‌ها نمی‌دانند. headtopics.com

رجب طیب اردوغان ۲۹ اسفند سند خروج ترکیه از پیمان مقابله با خشونت علیه زنان و کودکان موسوم به کنوانسیون استانبول را امضاء کرد. او سال ۲۰۱۱ به عنوان نخست‌وزیر ترکیه این کنوانسیون را امضا کرده بود.کنوانسیون استانبول که متن نهایی آن را شورای اروپا تدوین کرده، کشورهای امضاکننده این پیمان را ملزم به تدوین قوانینی برای مقابله با خشونت علیه زنان، خشونت خانگی و تجاوز در زندگی زناشویی و هر گونه آزار و اذیت و اعمال تبعیض علیه زنان می‌کند.

خروج ترکیه از کنوانسیون استانبول با انتقادهای بین‌المللی شدیدی روبرو شد و مسئولان ارشد اتحادیه اروپا ضمن تقبیح این اقدام از دولت اردوغان خواسته‌اند در این تصمیم تجدید نظر کنند.انتقاد از رفتار"شرم‌آور" آنکاراایراته گارسیا پرز، نماینده اسپانیا در پارلمان اروپا با بازنشر ویدئوی دیدار سران اتحادیه و اردوغان در آنکارا، رفتار توهین‌آمیز با فون‌در لاین را"شرم‌آور" خواند و در یک پیام توئیتری با هشتگ حقوق زنان نوشت: «اول از کنوانسیون استانبول خارج می‌شوند، بعد در یک دیدار رسمی رئیس کمیسیون اروپا را بی‌صندلی می‌گذارند.»

بدرفتاری عمدی به خاطر زن بودن رئیس کمیسیون؟شبهه عمدی بودن بدرفتاری با فون‌درلاین از این جهت تقویت می‌شود که اردوغان با رئیس پیشین کمیسیون اروپا، ژان کلود یونکر همواره رفتاری متفاوت و هم‌سطح داشت.به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیدجم اوزدمیر، نماینده حزب سبزهای آلمان در پارلمان اروپا می‌گوید این گونه رفتار رویه‌ای است که رهبران"اقتدارگرا، سرکوبگر و ماچو نظیر پوتین، اردوغان و شرکا" آگاهانه به کار می‌گیرند و آدم می‌تواند آن را تحمل کند، اما مجبور به این کار نیست. او می‌افزاید در هر صورت با تحمل این رفتارها آدم در مقابل"این آقایان" احترام کسب نمی‌کند.

اتفاقی که نباید تکرار شودسخنگوی کمیسیون اروپا تاکید کرده اتفاقی نظیر آنچه روز سه‌شنبه در کاخ ریاست جمهوری ترکیه رخ داد نباید دوباره تکرار شود و برای جلوگیری از تکرار این رفتار تدبیرهای مشخصی اتخاذ خواهد شد.او می‌گوید اورزولا فون‌در لاین با وجود این رفتار نامناسب از فرصت ملاقات با اردوغان استفاده کرده و دیدگاه خود درباره حقوق زنان و خروج ترکیه از کنوانسیون منع خشونت علیه زنان و کودکان را با صراحت با او در میان گذاشته است. headtopics.com

دادستانی دانمارک سه عرب ایرانی را به 'تامین مالی تروریسم' متهم کرد - BBC News فارسی آلمان ، فرانسه و بریتانیا برنامه غنی‌سازی ۶۰ درصدی ایران را محکوم کردند | DW | 14.04.2021 نخست‌وزیر سابق فرانسه: پاریس نیازی به عذرخواهی برای نسل‌کشی رواندا ندارد

یکی از مسائل مورد گفت‌وگو در آنکارا از سرگیری و احیای احتمالی مذاکرات برای نزدیکی ترکیه به اتحادیه اروپا بود. سران اتحادیه اروپا در تازه‌ترین اجلاس خود که حدود یک هفته و نیم پیش برگزار شد بر سر احیای گام به گام گفت‌وگوهای دو جانبه با ترکیه توافق کردند. یکی از انگیزه‌های این توافق کاهش تنش‌های موجود میان دو طرف عنوان می‌شود.

اتحادیه اروپا تلاش می‌کند که ترکیه به توافق‌هایی که سال ۲۰۱۶ در زمینه جلوگیری از عبور پناهجویان از این کشور برای ورود به منطقه اتحادیه امضاء شده پایبند بماند.یکی دیگر از تنش‌های میان ترکیه و کشورهای عضو اتحادیه اروپا به حفاری‌های این کشور در آب‌های سرزمینی نزدیک به یونان و قبرس برای کشف و استخراج نفت و گاز مربوط می‌شود.

در کنار انتقادهایی که از رفتار توهین‌آمیز آنکارا با رئیس کمیسیون اروپا می‌شود، سوفی ولد، نماینده هلند در پارلمان اروپا، شارل میشل را به خاطر واکنش نشان ندادن به این بدرفتاری سرزنش کرده است. رئیس شورای اروپا تا کنون  درباره ماجرا اظهار نظری نکرده است.

تجارت پرسود با"کودکان کار سوری" در ترکیهکاری خسته‌کنندهخلیل ۱۳ ساله و اهل دمشق است. او ۵ روز در هفته در این کارگاه خیاطی کوچک در زیرزمین یک ساختمان مسکونی در استانبول کار می‌کند. در این محله کارگری، کارگاه‌های خیاطی زیادی وجود دارد و در اکثر آن‌ها کودکانی هم‌چون خلیل مشغول به کار هستند. headtopics.com

تجارت پرسود با"کودکان کار سوری" در ترکیهماشین‌های خیاطی بدون وقفه لباس‌ می‌دو‌زند. ۴ نفر از ۱۵ کارگر این کارگاه خیاطی کودک هستند. همه آن‌ها اهل سوریه هستند. صنعت نساجی ترکیه یکی از بخش‌هایی است که کار غیرقانونی در آن گسترده است و کودکان زیر سن قانونی به عنوان نیروی کار ارزان و بدون بیمه در آن مشغول هستند.

تجارت پرسود با"کودکان کار سوری" در ترکیهخلیل ۱۳ ساله می‌گوید"من در مورد آینده فکر نمی‌کنم". او در سوریه تا کلاس سوم در مدرسه درس خوانده است و پس از جنگ و فرار به ترکیه، دیگر به مدرسه نرفته است.تجارت پرسود با"کودکان کار سوری" در ترکیه

حمله موشکی و پهپادی حوثی‌ها به آرامکو و سامانه موشکی پاتریوت عربستان سواحل جاسک و معمای مرگ دوباره گربه‌ماهی‌ها | DW | 14.04.2021 وزیر کشور و دو معاونش کرونا گرفتند / رحمانی فضلی در بیمارستان بستری شد- اخبار مجلس و دولت ایران - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim

استخدام کودکان زیر سن قانونی در ترکیه قانونا ممنوع است.تجارت پرسود با"کودکان کار سوری" در ترکیهموسی ۱۳ ساله اهل شمال سوریه است. او می‌گوید: «امیدوارم در سوریه به‌زودی صلح برقرار شود و ما بتوانیم به خانه بازگردیم. آن‌وقت من می‌توانم تحصیل کنم و دکتر شوم.»

تجارت پرسود با"کودکان کار سوری" در ترکیهدر این‌جا هر روزه هزاران لباس زیر زنانه در رنگ‌ها و اندازه‌های متفاوت بسته‌بندی می‌شود و در بازار به فروش می‌رسد. هدف ارزان‌تر تمام کردن محصول در رقابت با کالاهای چینی است. کودکان این‌جا ساعتی کمتر از ۵۰ سنت دستمزد می‌گیرند.

تجارت پرسود با"کودکان کار سوری" در ترکیهآراس ۱۱ ساله است و از ۴ ماه پیش این‌جا کار می‌کند. مادرش باردار است و پدرش در یک کارخانه نساجی مشغول به کار است. او هر روز از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب کار می‌کند. در طول روز تنها مجاز است دوبار استراحت کند. به او در ماه معادل ۱۵۳ یورو حقوق می‌دهند.

تجارت پرسود با"کودکان کار سوری" در ترکیهاز آن‌جا که آراس از دوشنبه تا جمعه کار می‌کند نمی‌تواند به مدرسه دولتی برود. او آخر هفته‌ها به مدارسی که به چنین کودکانی آموزش می‌دهند می‌رود و ریاضی و زبان ترکی می‌آموزد.تجارت پرسود با"کودکان کار سوری" در ترکیه

هر روز بیش از ۷۰ کودک ۴ تا ۱۸ ساله به این مدرسه کوچک می‌آیند. گاهی معلمان می‌توانند والدین را متقاعد کنند که حداقل چند روز در هفته کودکانشان‌ را به این مدرسه بفرستند. ادامه مطلب: DW فارسی »

سناتور جمهوری‌خواه: با خروج از افغانستان سکوی دیده‌بانی‌مان بر ایران را از دست می‌دهیم

لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه می‌گوید: با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان سکوی دیده‌بانی‌ بر ایران را از دست می‌دهیم.»

یواش یواش دارن دانشی بودنشان رو رو میکنن. Ecologic_Rojava's account has been withheld in Turkey in response to a legal demand. Learn more. اردوغان به مقام انسانیت نرسیده. کار غیر اخلاقی کرده و باید انتظار همین رفتاررو داشته باشه آیا زنان شما لایق احترام هستن و زنان ما لایق سرکوب و تحقیر؟این خانم اول سوئد رو به دادگاه حقوق بشر بکشه و محکوم کنه برای یک کتاب ظلم به زنان بعد به دیگران ایراد بگیره؟اتفاقا باید گفت،زنان ما هزاران برابر لایق تر و شایسته ترن.این کنوانسیونها فقط جنبه کسب درآمد و تبلیغاتی دارن.بس!

اروپا بابت حماقتش بر سر مشکلات مالی با ترامپ و ایستادن پشت جو خابالو تاوان سنگینی خواهد این تازه اولشه، هنوز اتفاقی نیفتاده، فقط یک صندلی کم بوده بقول شاعر که میگه باش تا صبح دولتت بدمد آقای شارل میشل هم نباید روی صندلی مینشست باید منتظر میماندتا صندلی برای خانم فون درلاین میاوردند ولی خوب اروپایی ها در سیاست ابهت گذشته را ندارند و جایگاهشان را در دنیای قدرتمندان سیاسی از دست داده اند، این اتفاق یک نشانه واضح است که دنیا چقدر عوض شده،هی بیانیه ابراز نگرانی بدهند

همین کارش ۲۰ سال ورود به اتحادیه رو عقب‌تر انداخت :)) حالا کاریه که شده شما خیلی جدی نگیر حل میشه اردوگان. دیکتاتوری بیشرم این تازه اسلام کراواتی، از اون عقب افتاده تر یقه سه سانتی بعد طالبان ولی همه یک وجه مشترک دارند! در قرون وسطا زندگی میکنند، بیشتر به از کمر بپایین فکر میکنند و با استخاره تصمیم میگیرند!