انتقادهای بین‌المللی از حمله موشکی حوثی‌ها به سعودی

30/03/2020 08:14:00 ق.ظ

انتقادهای بین‌المللی از حمله موشکی حوثی‌ها به سعودی #العربية

العربية

انتقادهای بین‌المللی از حمله موشکی حوثی‌ها به سعودی العربية

مارتن گریفتس فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به یمن شامگاه یکشنبه 20 مارس2020 ضمن ابراز ناراحتی شدید،

به گزارش خبرگزاری‌ها مارتن گریفتس در بیانیه‌ای خبری ضمن ابراز ناراحتی شدید، از ادامه تنش‌زایی‌ها در زمینه فعالیت‌های نظامی زمینی و هوایی در یمن، به ویژه استان مأرب. مناطق پیرامون آن و حملات موشکی که حوثی‌ها علیه پادشاهی عربی سعودی انجام می‌دهند، انتقاد کرد.

گریفتس گفت: «آن اقدامات نگران کننده و ناامید کننده است، به ویژه این‌که زمانی است که مطالبات یمنی‌ها با اجماع و با صدایی رساتر از همیشه برای برقراری صلح مطرح شده است. رهبران یمنی نیاز دارند تا هر دقیقه از وقت‌شان را به پیشگیری و کاهش تبعات وخیم احتمالی شیوع ویروس کووید -19 متمرکر کنند.

ادامه مطلب:
العربیه فارسی »

اعتراض‌های گسترده و سرکوب شدید در ایران؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دعوت به اعتصاب کرد

صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌گوید در اعتراضات یک هفته گذشته تاکنون و بر اساس آمار غیررسمی دست‌کم ۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ادامه مطلب >>

چقدر شما وقیح هستین چقد پورویید حقتونه سگ های سعودی کودک کش

جا به جایی مسافر با قطار به مشهد به صفر رسیدجا به جایی مسافر با قطار به مشهد به صفر رسید | طی روز گذشته ۴۱ هزار و ۵۹۳ دستگاه خودروی شخصی با ۱۰۳ هزار و ۹۸۲ مسافر وارد مشهد و ۴۱ هزار و ۸۲۳ خودرو با ۱۰۴ هزار و ۵۵۷ مسافر نیز از مشهد خارج شده‌ است

حمایت اتحادیه اروپا از آتش‌بس در سوریه به خاطر شیوع کرونا | DW | 29.03.2020اتحادیه اروپا از فراخوان سازمان ملل برای برقراری آتش‌بس سراسری در سوریه برای مقابله با شیوع کرونا پشتیبانی کرد. پاپ فرانسیس نیز با توجه به بحران کرونا خواستار توقف فوری تمام درگیری‌های نظامی در سراسر جهان شده است. اونوقت ارتش تروریست آمریکا در عراق دقیقا داره چه غلطی میکنه؟؟؟ داعش رو هم که جناب پرزیدنت اوباما ایجاد کردن و به این قضیه خود آمریکایی ها اعتراف کرده بودن!!! واقعا چقدر دروغ و تزویر و شایعه در دوران پسامدرنیسم!!!

صدای تنش مجلس یازدهم از الان به گوش می‌رسد🔻حسین مقصودی، نماینده سبزوار در مجلس، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین:قالیباف تنها یک سال رئیس مجلس خواهد بود/پیش‌شرط پایداری‌ها برای ریاست قالیباف کاندیدا نشدن در انتخابات ریاست‌جمهوری1400 و نیاوردن تیم شهرداری به مجلس است اینجا_بخوانیم👇 این آرزو رو اصلاح طلبا به گور خواهند برد😏

خدمات‌ ویژه دولت ترکیه به سالمندان برای پیشگیری از کرونا

تورم ۱۳۹۸ به روایت آمار رسمی؛ دومین رکورد بعد از پایان جنگ جهانی دوم

پیام چاوو‌ش‌اوغلو به شهروندان خارج از کشور: در خانه بمانیدوزیر امور خارجه ترکیه با انتشار ویدئویی در توئیتر خود خطاب از شهروندان تُرک ساکن خارج از کشور خواست برای پیشگیری از ابتلا به کرونا در خانه بمانند. - خبرگزاری آناتولی

از حمله موشکی شبه‌نظامیان حوثی به سعودی انتقاد کرد و مجددا خواستار توقف فوری اقدامات خصمانه و فراهم کردن زمینه لازم جهت برقراری آتش‌بس در یمن شد.محمد صادق براتی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طی روز نهم فروردین ماه جاری هیچ قطار خروجی یا ورودی از راه‌آهن مشهد حرکت نداشته و میزان کاهش در این بخش نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۰۰ درصد است.با گسترش سریع ویروس جدید کرونا، که تقریبا هیچ کشوری از آن در امان نمانده، نگرانی از شیوع آن در کشورها و مناطق جنگ‌زده افزایش یافته است.حسین مقصودی، نماینده سبزوار در مجلس دهم، درباره ترکیب مجلس آینده به اعتمادآنلاین گفت: مجلس یازدهم در ظاهر یکدست است، اما به نظر من در باطن بیشترین اختلاف را دارد.

به گزارش خبرگزاری‌ها مارتن گریفتس در بیانیه‌ای خبری ضمن ابراز ناراحتی شدید، از ادامه تنش‌زایی‌ها در زمینه فعالیت‌های نظامی زمینی و هوایی در یمن، به ویژه استان مأرب. مناطق پیرامون آن و حملات موشکی که حوثی‌ها علیه پادشاهی عربی سعودی انجام می‌دهند، انتقاد کرد. معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی گفت: روز نهم فروردین ماه در بخش حمل و نقل عمومی جاده‌ای نیز ۳۳ سفر با ۳۶۲ مسافر ورودی به مشهد ثبت شده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۹۷ درصد کاهش دارد و ۵۵ سفر نیز با هزار و ۶۳۲ مسافر خروجی از این شهر به ثبت رسیده است. گریفتس گفت: «آن اقدامات نگران کننده و ناامید کننده است، به ویژه این‌که زمانی است که مطالبات یمنی‌ها با اجماع و با صدایی رساتر از همیشه برای برقراری صلح مطرح شده است. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید پائولو پینیرو، رئیس کمیسیون تحقیق سازمان ملل در امور سوریه روز شنبه خواستار اعلام آتش‌بس فوری در این کشور جنگ‌زده شد و هشدار داد که ادامه درگیری‌ها، به خصوص با شیوع ویروس کرونا سوریه را با فاجعه‌ای روبرو می‌کند که در آن آوارگان جنگی سرگردان بیش از دیگران در معرض خطر خواهند بود. رهبران یمنی نیاز دارند تا هر دقیقه از وقت‌شان را به پیشگیری و کاهش تبعات وخیم احتمالی شیوع ویروس کووید -19 متمرکر کنند. وی با بیان این که میزان ورود مسافر به مشهد در مقایسه با مدت مشابه پارسال حدود۵۸ درصد کاهش دارد ادامه داد: خودروهای دارای پلاک داخل استان و مشهد از این آمار تفکیک نشده است. حملات و تنش‌زایی فرستاده سازمان ملل به یمن مجددا تاکید کرد حملاتی که به غیرنظامیان آسیب رسانده و اهداف غیرنظامی را بدون تشخیص چه در داخل یمن و خارج از آن هدف قرار داده، غیر قانونی و تقبیح شده است.   او درباره عدم تمایل جبهه پایداری به ریاست قالیباف بر مجلس بیان کرد: اگر لازم باشد جبهه پایداری حتی به رئیس شدن یک اصلاح‌طلب راضی می‌شود تا قالیباف رئیس نشود.

گریفتس همچنین تاکید کرد که تنش‌زایی‌های اخیر در تعارض با اعلام پایبندی تمامی طرف‌های درگیر در جنگ، به برقراری آتش‌بس است. ویروس کرونا تهدیدی جدی برای آوارگان جنگی شمار آوارگان سوری در داخل خاک سوریه حدود شش میلیون و ۵۰۰ هزار نفر برآورد می‌شود. او گفت تنش‌زایی‌های اخیر نیز در تعارض با پاسخ مثبت طرف‌های درگیر در یمن به فراخوان دبیرکل سازمان ملل متحد برای پایان دادن به جنگ در این کشور است که این رویکرد نیز واکنشی هماهنگ با استقبال گروه‌های متنوع یمنی از همان فراخوان است. مارتن گریفتس از تمامی طرف‌های درگیر در یمن خواست تا نسبت به تحولات، امکانات و فرصت‌های مرحله کنونی و از سوی دیگر خطرات بزرگ آن بیشتر هوشیار باشند. این مقام سازمان ملل همچنین از طرف‌های درگیر در جنگ یمن خواست تا به رایزنی‌ها درباره گام‌های پیش‌رو در نزدیک‌ترین زمان ممکن تحت سرپرستی دفتر سازمان ملل بپردازند. او می‌گوید ویروس کرونا به قوم، ملیت، گرایش سیاسی یا اعتقاد دینی افراد کاری ندارد و بی‌رحمانه همه را هدف می‌گیرد، به همین دلیل لازم است تمام درگیری‌های نظامی در سراسر جهان متوقف شود و تمام نیرو صرف مبارزه با بیماری کووید ۱۹ شود که تهدیدی جدی برای جهانیان است. گریفتس افزود: «امیدوارم طرف‌های پشتیبان صلح در دو سوی نزاع بدون از دست دادن این فرصت پیشرفتی حقیقی احراز کنند».   مقصودی ادامه داد: بنابراین قالیباف یا باید بدون قبول این پیش‌شرط کاندیدای ریاست مجلس شود که در این صورت حتماً شکست می‌خورد و ریاست به دست پایداری‌ها می‌افتد یا باید قبول کند که کاندیدای ریاست‌جمهوری نمی‌شود.

فرستاده سازمان ملل به یمن همچنین از حمایت‌های صریح طی روز‌های گذشته از آتش‌بس فوری در یمن، توسط رهبران سیاسی یمنی، رهبران قبایل، گروه‌های جامعه مدنی، زنان، جوانان و همچنین اصحاب منافع منطقه‌ای و بین‌المللی ابراز امتنان کرد. فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن افزود «همراه با طرف‌های یمنی درگیر رسما روندی را برای برقراری آتش‌بس آغاز کردیم و همچنان امیدواریم که تمامی طرف‌های فعال در جنگ به سر میز مذاکره نشسته و مردم یمن و منافع‌شان را در مقام اول اولویت قرار دهند. رهبر کاتولیک‌های جهانی در پیامی که از واتیکان ارسال کرد به طور مشخص از فراخوان دبیرکل سازمان ملل برای برقراری فوری"آتش‌بس جهانی" حمایت کرد و گفت اپیدمی کرونا هیچ مرزی نمی‌شناسد و برای مقابله با آن به همکاری همگانی نیاز است. پدافند هوایی سعودی شامگاه شنبه دو فروند موشک پرتاب شده حوثی‌ها به سوی خاک سعودی را در آسمان شهرهای جازان و ریاض پایتخت رهگیری کرده و منهدم ساخت. در همین راستا دولت یمن اقدام تنش‌آمیز شبه‌نظامیان حوثی را دلیلی بر «عدم تمایل شبه‌نظامیان حوثی به برقراری صلح و عدم داشتن اراده و یا تصمیمی برای پاپان دادن به بحران» از سوی آنها دانست. دولت قانونی یمن همچنین تاکید کرد که شبه‌نظامیان حوثی «صاحب اختیار» خودشان نیستند بلکه ازتصمیم آنها در «ادامه استراتژی ایران در جعل و کارشکنی برای تعمیق درد و رنج مردم یمن است». موارد شناسایی شده ابتلا به ویروس جدید کرونا و مرگ بر اثر آن در کشورهای بحران‌زده‌ای مانند سوریه، لیبی و یمن تاکنون بسیار اندک بوده، اما کارشناسان احتمال می‌دهند این کشورها دیر یا زود درگیر بیماری کووید ۱۹ خواهند شد و دامنه شیوع در آنها به دلیل کمبود امکانات بهداشتی و درمانی بسیار نگران‌کننده باشد..

.