انتقاد دولت افغانستان از ترکیب هیئت مذاکره‌کننده طالبان

22/06/1399 01:05 ب.ظ

مشاور رئيس جمهور افغانستان در انتقاد از ترکیب هیئت مذاکره‌کننده طالبان گفت این هیئت همگی از نسل جنگ هستند و جوانان و زنان در میان آنها حضور ندارند. - خبرگزاری آناتولی

مشاور رئيس جمهور افغانستان در انتقاد از ترکیب هیئت مذاکره‌کننده طالبان گفت این هیئت همگی از نسل جنگ هستند و جوانان و زنان در میان آنها حضور ندارند. - خبرگزاری آناتولی 12.09.

2020 استانبول/ خلیل سلحشور/ خبرگزاری آناتولی شاه حسین مرتضوی، مشاور محمد اشرف غنی، رئيس جمهور افغانستان با اشاره به تفاوت دیدگاه‌ها در نخستین نشست مذاکرات صلح دولت افغانستان و طالبان در صفحه فسبوک‌ خود نوشت:"هیئت افغانستان از یک نظام و جامعه مدرن امروزی نمایندگی می‌کند. انسجام دیدگاه در تیم هیئت افغانستان، نمایندگی فراگیر ‌و حضور زنان تفاوت جدی با هیئت طالبان را نشان می‌دهد".

وی افزود:"از جوان 25 ساله تا سیاست‌مدار 62 ساله در ترکیب هیئت دیده می‌شود. اعضای هیئت مذاکره‌کننده طالبان همگی از نسل جنگ هستند و جوانان و زنان در میان آنها حضور ندارند". مرتضوی با تاکید بر این‌که"بیانیه هیئت افغانستان، پیام عالی از یک نظام اسلامی، مترقی ‌و ارزش‌های مدرن دموکراتیک را به تصویر کشیده است"، توضیح داد:"این نشان می‌دهد که افغانستان عضو فعال جهان مدرن برای حراست ‌و توسعه دستاوردهای مهم است. تاکید هیئت بر حفظ و توسعه دست‌آوردها و همچنان تعهد به صلح و آتش‌بس با رویکرد کمک‌های بشر دوستانه از پیام‌های مهم و اساسی بود".

ادامه مطلب:
aa_persian »

سخنگوی هیئت دولت افغانستان در قطر: رهبر طالبان حتی یک رای هم نداردسخنگوی هیئت دولت افغانستان در قطر: رهبر طالبان حتی یک رای هم ندارد

هیئت دولت افغانستان برای شرکت در مذاکرات بین‌الافغانی عازم قطر شدهیئت مذاکره کننده دولت افغانستان به ریاست عبدالله عبدالله، رئيس شورای عالی مصالحه‌ ملی امروز برای حضور در مذاکرات بین‌افغانی به دوحه پایتخت قطر رفت. - خبرگزاری آناتولی

هیئت دولت افغانستان برای شرکت در نشست بین‌الافغانی وارد قطر شدهیئت مذاکره کننده دولت افغانستان به ریاست عبدالله عبدالله، رئيس شورای عالی مصالحه‌ ملی برای شرکت در مذاکرات بین‌الافغانی وارد دوحه پایتخت قطر شد. - خبرگزاری آناتولی

فدراسیون جهانی فوتبال هم از صدور حکم اعدام برای نوید افکاری انتقاد کردفدراسیون جهانی فوتبال هم از صدور حکم اعدام برای نوید_افکاری انتقاد کرد اعتراض ورزشکاران، نهادهای ورزشی، و سازمان‌های حقوق بشری به صدور حکم اعدام برای نوید افکاری کشتی‌گیر جوان ایرانی همچنان ادامه دارد.

مایک پمپئو: پس از نزدیک به دو دهه،‌ افغانستان برای رسیدن به صلح داخلی مذاکره می‌کندصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

تصاویر هوایی از بزرگ‌ترین اردوگاه پناهجویان یونان یک روز پس از نابودیآتش‌سوزی چهارشنبه شب موریا تلفات جانی نداشت، اما ساکنان آن سکونت‌گاه موقت خود را هم از دست دادند و این یعنی آوارگی در آوارگی.

مشاور رئيس جمهور افغانستان در انتقاد از ترکیب هیئت مذاکره‌کننده طالبان گفت این هیئت همگی از نسل جنگ هستند و جوانان و زنان در میان آنها حضور ندارند.

12.09.2020

استانبول/ خلیل سلحشور/ خبرگزاری آناتولی

شاه حسین مرتضوی، مشاور محمد اشرف غنی، رئيس جمهور افغانستان با اشاره به تفاوت دیدگاه‌ها در نخستین نشست مذاکرات صلح دولت افغانستان و طالبان در صفحه فسبوک‌ خود نوشت:"هیئت افغانستان از یک نظام و جامعه مدرن امروزی نمایندگی می‌کند. انسجام دیدگاه در تیم هیئت افغانستان، نمایندگی فراگیر ‌و حضور زنان تفاوت جدی با هیئت طالبان را نشان می‌دهد".

وی افزود:"از جوان 25 ساله تا سیاست‌مدار 62 ساله در ترکیب هیئت دیده می‌شود. اعضای هیئت مذاکره‌کننده طالبان همگی از نسل جنگ هستند و جوانان و زنان در میان آنها حضور ندارند".

مرتضوی با تاکید بر این‌که"بیانیه هیئت افغانستان، پیام عالی از یک نظام اسلامی، مترقی ‌و ارزش‌های مدرن دموکراتیک را به تصویر کشیده است"، توضیح داد:"این نشان می‌دهد که افغانستان عضو فعال جهان مدرن برای حراست ‌و توسعه دستاوردهای مهم است. تاکید هیئت بر حفظ و توسعه دست‌آوردها و همچنان تعهد به صلح و آتش‌بس با رویکرد کمک‌های بشر دوستانه از پیام‌های مهم و اساسی بود".

مشاور رئيس جمهور افغانستان افزود:"پیام طالبان کوتاه و مبهم بود. تاکید بر نظام اسلامی بدون چارچوب‌ها ‌و میکانیزم‌های اجرایی آن یک پیام مبهم است. در ضمن چند کشور اسلامی قانون اساسی اش به اندازه افغانستان ارزش های اسلامی را تضمین کرده است؟ تاکید نمایندگان کشورهای مختلف در رابطه به حفظ دستاوردها و ارزش‌های دموکراتیک نشان از حمایت جمعی این کشورها از دیدگاه دولت افغانستان دارد".

مرتضوی همچنین تاکید کرد:"صدای واحد از دوحه، صدای صلح است. همه بر صلح و ختم جنگ تاکید کردند. این هم صدایی بی‌نهایت مهم است. دیوار بلند میان دولت ‌و طالبان برداشته شد. یک فصل نو آغاز شد. هر چند مسیر طولانی و دشوار است اما در کنار بیم‌ها، امیدهای زیادی نیز دیده می‌شود".

گفتنی است نخستین نشست مذاکرات صلح افغانستان صبح امروز شنبه 12 سپتامبر با سخنرانی سلطان بن سعد المریخی، وزیر دولت در امورخارجه قطر و با حضور هیئتی از مقامات دولتی وجناح‌های مختلف افغانستان و هیئت گروه طالبان در در هتل شرایتون شهر دوحه پایتخت قطر آغاز شد. این گفت‌وگوها گام بعدی پس از توافق آمریكا-طالبان درباره خروج نیروهای امریکایی از افغانستان است. این یک لحظه تاریخی به شمار می‌رود، چون برای نخستین بار، طالبان علی‌رغم اینکه دولت افغانستان را به‌رسمیت نمی‌شناسد، با نمایندگان آن بر سر آینده این کشور مذاکره می‌کنند. طرفین در نخستین روز این مذاکرات موضوعات مورد بحث اجلاس بعدی و اصول مذاکره را تعیین کرده و یک دبیرخانه مشترک تشکیل خواهند داد. همچنین انتظار می‌رود طرفین به منظور پایان دادن به جنگ طولانی‌مدت در افغانستان، پیرامون آتش‌بس و توافق‌نامه سیاسی بحث کنند.