انتقاد تند اردوغان از ناتو و سیاست بایدن در قبال خاورمیانه | DW | 18.05.2021

18/05/2021 09:00:00 ق.ظ

موضوع بر سر فروش تسلیحاتی جدید آمریکا به اسرائیل است. رئیس جمهوری ترکیه از سیاست خاورمیانه‌ای بایدن انتقاد کرد. اردوغان حتی اتریش را نیز به خاطر نصب پرچم اسرائیل در ساختمان‌های دولتی مورد حمله قرار داد.

اردوغان, ترکیه

موضوع بر سر فروش تسلیحاتی جدید آمریکا به اسرائیل است. رئیس جمهوری ترکیه از سیاست خاورمیانه‌ای بایدن انتقاد کرد. اردوغان حتی اتریش را نیز به خاطر نصب پرچم اسرائیل در ساختمان‌های دولتی مورد حمله قرار داد.

موضوع بر سر فروش تسلیحاتی جدید آمریکا به اسرائیل است. رئیس جمهوری ترکیه از سیاست خاورمیانه‌ای بایدن انتقاد کرد. اردوغان حتی اتریش را نیز به خاطر نصب پرچم اسرائیل در ساختمان‌های دولتی مورد حمله قرار داد.

انتقاد شدید اردوغان به سیاست آمریکا در قبال اسرائیل برخاسته از تصویب فروش تسلیحاتی آمریکا به اسرائیل است. گفته می‌شود که دولت آمریکا با فروش ۷۳۵ میلیون دلار سلاح به اسرائیل موافقت کرده است.اردوغان بار دیگر خواستار اداره شهر اورشلیم (بیت‌المقدس) توسط یک کمیسیون مشترک شده است. به باور او، کمیسیونی متشکل از نمایندگان مسیحی، یهودی و مسلمان می‌بایست این شهر را اداره کنند.

جنگ پنهان ایران و اسرائیل به روایت تصویرجنگ دریاییمحسن فخری‌زاده معاون وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران و سردار سپاه بود که پیش از ورود به برنامه اتمی ایران، به همراه حسن تهرانی مقدم به کره شمالی سفر کرد و برنامه موشک‌سازی ایران را پایه‌گذاری کرد. فخری‌زاده در ۷ آذر ۱۳۹۹ در شهر آبسرد پس از انفجار یک خودرو بوسیله شلیک یک تیربار که از راه دور کنترل می‌شد کشته شد. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل پیشتر گفته بود"نام او را بخاطر بسپارید".

ادامه مطلب:
DW فارسی »

سیزدهمین روز اعتراضات در ایران؛ بازداشت خبرنگاری که مراسم خاکسپاری مهسا امینی را گزارش کرده بود

همزمان با تداوم اعتراضات خیابانی، شمار افراد و صاحبان کسب و کاری که به شیوه‌های مختلف از جمله از مسیر لینکدین آمادگی خود را برای برگزاری اعتصابی سراسری اعلام می‌کنند نیز رو به افزایش است ادامه مطلب >>

حرومزاده تر از اردوغان ندیدم خودش شریک اسراییله و ادعای فلسطین میکنه فشار نياد بهتون، با اين همه اعتراض به صهيونيستهاى كودك كش و حمايت از ملت مظلوم فلسطين ؟! عروسک خیمه شب بازی اسرائیل مثلا داره رد گم میکنه دیکتاتورها چقدر درهمه چیز شبیه به هم هستند اردوغان گه خورد شما ببخشیدش... نه_به_جمهوری_اسلامی HamasTerrorists

این اردوغان هم از هر طرف باد بیاد بادش میده معلوم نیست شیپور چی امام حسینه یا طبال چیه یزید تا دیروز با نتانیاهو در اذربایجان هم پیاله بودند و برای بازگشایی سفارت ترکیه در اسرائیل التماس میکرد چی شد یک دفعه تغییر موضع داد؟ این هم ثبات فکری نداره . خودش هم نمیداند چی میگه و چی میخواهد مرتیکه اردوغان مانند سران جمهوری اسلامی یک اسلامیست فاشیست است.

اتوبوس تیم ملی اعدام

انتقاد مشترک هشت روزنامه ایران از روند واکسیناسیون کرونا | DW | 17.05.2021هشت روزنامه ایران با انتشار یک سرمقاله مشترک، نسبت به پیامدهای برخاسته از بحران کرونا در ایران هشدار دادند. در این سرمقاله آمده است که چشم‌‌انداز روشنی برای مقابله با همه‌گیری کرونا در ایران مشاهده نمی‌شود. والا من سالهاست روزنامه نمیخونم! چون شب نامه هاست که اهمیت دارن و سرنوشت سازند!!! چرا خفه نمیشید؟ مگه چمش‌انداز روشنی برای کرونا در آلمان و اروپا وجود داره؟ مگه ۱۳ هزار نفر بعد تزریق واکسن تو آلمان مبتلا به کرونا نشدند؟ مگه انگلستان که مینازید ما کرونا رو شکست دادیم دوباره در فکر برگردوندن محدودیتها بخاطر کرونا هندی نیست؟ واقعا فکر کردین شرایط شما خیلی بهتره؟

کاندیداها را به‌ خاطر انتقاد از من رد صلاحیت نکنیدباشه

ادمین یک کانال تلگرامی به دلیل انتقاد از دستگاه قضایی بازداشت شد

انتقاد اتحادیه پرستاران آمریکا از آسان‌گرفتن برای تجمع افرادی که واکسینه‌ شده‌اندانتقاد اتحادیه پرستاران آمریکا از آسان‌گرفتن برای تجمع افرادی که واکسینه‌ شده‌اند جین راس، رئیس این اتحادیه نیز گفت: «اگر مرکز کنترل و پیشگیری بیماری دانش نحوه انتقال این ویروس کشنده را کاملاً تشخیص می‌داد، این راهنمای جدید هرگز صادر نمی‌شد.»

انتخابات ۱۴۰۰ - برخی نهادهای زیرنظر قوه قضائیه، خبرنگاران را برای انتقاد احتمالی از ابراهیم رئیسی «تهدید کرده‌اند»انتخابات۱۴۰۰ - برخی نهادهای زیرنظر قوه_قضائیه، خبرنگاران را برای انتقاد احتمالی از ابراهیم رئیسی «تهدید کرده‌اند» حسن روحانی گفته «اعلام شورای نگهبان» است که می‌تواند «تشویق کننده جامعه برای حضور در انتخابات» یا «کند کننده این حرکت باشد.» چرند پرند ننویس خواهشا ! سال 96 هم شماها نذاشتید. لوموند : رئیسی با شركت در انتخابات اولین مرحله از جانشینی احتمالی خامنه ای را طی می كند لوموند مینویسد، وضعیت حاضر، انتخاب ابراهیم رئیسی را به عنوان رئیس جمهوری آینده و ای بسا صعود وی به مقام ولایت فقیه در پی مرگ رهبر ٨٢ ساله ایران تسهیل خواهد كرد. رای بی رای😑

رجب طیب اردوغان، رئيس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان در سخنرانی اخیر خود به هم‌پیمانان ترکیه در ناتو حمله کرد و سیاست آنان را مورد انتقاد قرار داد.واکسیناسیون کرونا در ایران هشت روزنامه ایران روز ۲۷ اردیبهشت (۱۷ مه) با انتشار یک سرمقاله مشترک از روند پیشرفت مقابله با همه‌گیری کرونا و نحوه واکسیناسیون در ایران انتقاد کرده‌اند.نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی در تماس تلفنی با رئیس هیات نظارت بر انتخابات این استان گفت: نباید داوطلبی را به‌ خاطر انتقاد از من رد صلاحیت کنید.ادمین یک کانال تلگرامی در شهرستان «سلسله» در استان لرستان به اتهام «زیر سوال بردن عملکرد دستگاه قضا و نیروی انتظامی» بازداشت شد.

رئیس جمهور ترکیه در اظهارات خود به سیاست آمریکا در قبال اسرائیل با لحنی شدید تاخت و دولت اتریش را"نفرین" کرد. اردوغان خطاب به بایدن گفت: «شما با دستان خونین خودتان متاسفانه تاریخ می‌نویسید. در این مقاله همچنین به"اخبار و اطلاع‌رسانی متناقض" و همچنین"تشتت" در تصمیم‌گیری‌های دولت اشاره شده است. این شما هستید که ما را وادار به گفتن چنین موضوعی کرده‌اید. علم الهدی در این تماس خواستار عمل به تکالیف قانونی و شرعی اعضای هیات نظارت در کلیه مراحل انتخابات امسال شد و سلامت انتخابات را وابسته به عملکرد آن‌ها دانست.» انتقاد شدید اردوغان به سیاست آمریکا در قبال اسرائیل برخاسته از تصویب فروش تسلیحاتی آمریکا به اسرائیل است.» روزنامه‌های یاد شده از"اطلاع‌رسانی متناقض در مورد واردات واکسن" انتقاد کرده و آن را جلوه‌ای از تشتت در نظام تصمیم‌گیری دانسته‌اند. گفته می‌شود که دولت آمریکا با فروش ۷۳۵ میلیون دلار سلاح به اسرائیل موافقت کرده است.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید این در حالی است که از جزئیات فروش تسلیحاتی آمریکا به اسرائیل اطلاع دقیقی منتشر نشده است. از سوی دیگر، گفته شده است که برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نیز می‌تواند بر روند واکسیناسیون و مقابله با کرونا تاثیری منفی برجای نهد. خبر فروش این جنگ‌افزارها از سوی"واشنگتن پست" رسانه‌ای شد. اردوغان همچنین دولت اتریش را به علت نصب پرچم اسرائیل مورد انتقاد قرار داد.» روزنامه‌های یاد شده از حسن روحانی درخواست کرده‌اند بی‌درنگ اقدام به تشکیل کمیته‌ای ملی بنماید. اتریش در همبستگی با اسرائیل پرچم آن کشور را بر ساختمان دفتر صدراعظم و همچنین در وزارت امور خارجه خود نصب کرده بود. اردوغان بار دیگر خواستار اداره شهر اورشلیم (بیت‌المقدس) توسط یک کمیسیون مشترک شده است. در همین زمینه:.

به باور او، کمیسیونی متشکل از نمایندگان مسیحی، یهودی و مسلمان می‌بایست این شهر را اداره کنند. جنگ پنهان ایران و اسرائیل به روایت تصویر جنگ پنهان درحالی که کارگاه‌های پرچم سازی در جمهوری اسلامی ایران در حال تولید پرچم‌های اسرائیل برای آتش زدن و لگدمال کردن در تظاهرات‌ها هستند، کشورهای عربی بیش از پیش به روابط خصمانه خود با اسرائیل بر سر مناقشه فلسطین پایان می‌دهند. جنگ پنهان ایران و اسرائیل به روایت تصویر حمله‌های مکرر به تاسیسات نطنز یک روز پس از"روز ملی فناوری هسته‌ای" و راه‌اندازی دوباره تاسیسات نطنز، به سیستم برق‌رسانی این تاسیسات حمله شد. علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی هسته‌ای ایران از آن به عنوان"تروریسم هسته‌ای" یاد کرد. وقوع انفجاری در ۱۲ تیرماه سال گذشته نیز منجر به از کار افتادن مرکز مونتاژ سانتریفیوژهای پیشرفته نطنز شد.

در آن هنگام نیز رسانه‌های غربی مسئولیت آن حمله را برعهده اسرائیل دانسته بودند. جنگ پنهان ایران و اسرائیل به روایت تصویر جنگ دریایی خبرگزاری‌ها روز هفتم آوریل از حمله به کشتی"ایران ساویز" متعلق به سپاه پاسداران در دریای سرخ خبر دادند. نیویورک تایمز، مسئولیت این حمله را متوجه اسرائیل دانسته و نوشته است که این حمله در واکنش به حمله به کشتی‌های تجاری به نام لوری و هلیوس رِی اسرائیلی صورت گرفته است. همچنین روزنامه"وال استریت ژورنال" از حملات اسرائیل به حداقل ۱۲ کشتی ایرانی ظرف دو سال گذشته در دریای سرخ خبر داده است. جنگ پنهان ایران و اسرائیل به روایت تصویر ترور فخری زاده از راه دور محسن فخری‌زاده معاون وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران و سردار سپاه بود که پیش از ورود به برنامه اتمی ایران، به همراه حسن تهرانی مقدم به کره شمالی سفر کرد و برنامه موشک‌سازی ایران را پایه‌گذاری کرد.

فخری‌زاده در ۷ آذر ۱۳۹۹ در شهر آبسرد پس از انفجار یک خودرو بوسیله شلیک یک تیربار که از راه دور کنترل می‌شد کشته شد. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل پیشتر گفته بود"نام او را بخاطر بسپارید". جنگ پنهان ایران و اسرائیل به روایت تصویر تهدید به نابودی اسرائیل تقریبا تمامی مقام‌های جمهوری اسلامی هر روز اسرائیل را به نابودی تهدید می‌کنند. از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق که خواستار"محو اسرائیل از صفحه‌ روزگار" شده بود گرفته تا آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی که پیش‌بینی کرده"اسرائیل ۲۵ سال آینده را نخواهد دید". این جمله او در تونل‌های زیر زمینی تولید موشک (عکس) هم نصب شده‌اند.

جنگ پنهان ایران و اسرائیل به روایت تصویر حمله به محور تهران- جنوب لبنان اسرائیل جمهوری اسلامی را به ایجاد خط انتقال تجهیزات نظامی از طریق عراق و سوریه به حزب‌الله در جنوب لبنان متهم می‌کند و دائما بر حملات خود به"مواضع حزب‌الله و نیروهای متحد جمهوری اسلامی" در این مناطق می‌افزاید. جنگ پنهان ایران و اسرائیل به روایت تصویر حمله به نیروهای وابسته به ایران خبرگزاری‌ها روز چهارشنبه ۲۴ دی‌ماه، خبر دادند که در حمله هوایی شبانه در سوریه که احتمالا از سوی اسرائیل انجام شده ۵۷ تن از جمله ۳۱ شبه‌نظامی نزدیک به جمهوری اسلامی ایران کشته شده‌اند. در این حملات، نیروهای سپاه پاسداران، حزب‌الله عراق و تیپ فاطمیون کشته شده‌اند. این چهارمین حمله منتسب به اسرائیل در کمتر از سه هفته بوده است. جنگ پنهان ایران و اسرائیل به روایت تصویر انتقال آرشیو هسته‌ای ایران به اسرائیل بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از عملیات مخفیانه دستگاه امنتیی این کشور برای سرقت آرشیو سری اسناد هسته‌ای بایگانی شده ایران خبر داد.

او گفت موساد در عملیاتی محرمانه به ۵۵ هزار صفحه و ۵۵ هزار فایل دیجیتال که در قالب ۱۸۳ سی‌دی بوده دست پیدا کرده است. عملیات شش ساعته ماموران موساد در تهران نشان می‌دهد که اسرائیل اطلاعات دقیقی از داخل ایران دارد. جنگ پنهان ایران و اسرائیل به روایت تصویر پهپاد ایرانی در اسرائیل بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در جریان سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ با نشان دادن بخشی از شیئی -که به گفته او قسمتی از لاشه پهپاد سرنگون شده ایران در آسمان اسرائیل بود- گفت در صورت لزوم مستقیما علیه ایران و نه"نمایندگان" این کشور اقدام خواهد کرد. او در کنفرانس سال ۲۰۱۸ از جواد ظریف، وزیر خارجه ایران خواست تا این پیام تل‌آویو را به تهران منتقل کند: «قدرت اسرائیل را آزمایش نکنید.» جنگ پنهان ایران و اسرائیل به روایت تصویر پهپاد اسرائیلی در نطنز روز یک‌شنبه دوم شهریور۱۳۹۳ (۲۴ اوت ۲۰۱۴) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای خبر داد یک هواپیمای بدون سرنشین رادارگریز اسرائیلی را که قصد نفوذ به"حریم منطقه‌ هسته‌ای نطنز" داشته سرنگون کرده است.

جنگ پنهان ایران و اسرائیل به روایت تصویر ارسال سلاح به نوار غزه نیروی دریایی اسرائیل در ۱۴ اسفند ۱۳۹۲ از توقف یک کشتی باری با نام"کلوس سی" که با پرچم پاناما حرکت می‌کرد خبر داد. ارتش اسرائیل گفت که"این کشتی حاوی موشک و مهمات از سوی ایران برای شبه‌نظامیان فلسطینی در نوار غزه" بوده است. سخنگوی ارتش اسرائیل، گفت که این راکت‌ها «که در سوریه ساخته شده از سوریه با هواپیما به ایران برده شده و از آنجا به عراق و بعد به سوی سودان فرستاده شده‌اند.» جنگ پنهان ایران و اسرائیل به روایت تصویر هشدار در مجمع عمومی سازمان ملل بنیامین نتانیاهو در سال ۲۰۱۲ با نشان دادن این تصویر نسبت به ساخت بمب اتمی توسط جمهوری اسلامی ایران هشدار داد. او بارها هشدار خود را در مجامع بین‌المللی تکرار کرده است.

نتانیاهو در سال سال ۲۰۱۸ نیز با نشان دادن نقشه و عکس، به محلی در تورقوز آباد کهریزک در جنوب غربی تهران اشاره کرد و گفت که ایران یک انبار مخفی مواد و تجهیزات هسته‌ای در این مکان دارد. جنگ پنهان ایران و اسرائیل به روایت تصویر نقش اسرائیل در کشته شدن"پدر برنامه موشکی" خودش گفته بود: «روی قبرم بنویسید اینجا مدفن کسی است که می‌خواست اسرائیل را نابود کند». سپاه پاسداران نقش اسرائیل را تکذیب کرد و کشته شدن حسن تهرانی مقدم را یک"حادثه کاری" نامید. محمد تهرانی مقدم، برادر او در گفتگو با هفته‌نامه رمز عبور در اردیبهشت ۱۳۹۵ گفت"یک اتفاق نبود، بلکه یک حادثه از پیش برنامه‌ریزی و تعیین شده و تروریستی بود". روایت سریال امنیتی گاندو هم"دخالت مجاهدین و موساد" است.

جنگ پنهان ایران و اسرائیل به روایت تصویر بمب‌گذاری در بانکوک، ۲۰۱۲ تایلند، ایران را به بمب‌گذاری برای ترور دیپلمات‌های اسرائیلی در سال ۲۰۱۲ در بانکوک متهم کرد. سعید مرادی (چپ)، محمد خزایی (وسط) و مسعود صداقت‌زاده (راست که در مالزی دستگیر شد) به دست داشتن در عملیات تروریستی متهم و به حبس ابد محکوم شدند. سعید مرادی بر اثر انفجار بمب دو پای خود را از دست داد. این سه نفر بعدا در قبال آزادی کایلی مور گیلبرت، پژوهشگر استرالیایی-بریتانیایی به ایران تحویل داده شدند. جنگ پنهان ایران و اسرائیل به روایت تصویر ترور شخصیت‌های هسته‌ای طی سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۰ طی عملیات‌هایی که با چسباندن بمب مغناطیسی به خودروها صورت می‌گرفت، شخصیت‌ها و دانشمندان دخیل در برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران ترور شدند.

طی این عملیات‌ها مجید شهریاری، مصطفی احمدی روشن، مسعود علیمحمدی و داریوش رضایی، رضا قشقایی فرد کشته شدند. فریدون عباسی جان سالم بدر برد. جنگ پنهان ایران و اسرائیل به روایت تصویر دستگیری افرادی که ربطی به ترورها نداشتند وزارت اطلاعات ایران در سال ۱۳۹۱ اعلام کرد که یک تیم تروریستی را شناسایی و دستگیر کرده است. ۱۲ نفر از دستگیرشدگان نیز در مستند تلویزیونی به ترورها زیر نظر اسرائیل"اعتراف" کردند. در سال ۱۳۹۸ مشخص شد که دستگیرشدگان ربطی به ترورها نداشته‌اند، بلکه زیر شکنجه مجبور به پذیرش اعتراف شده‌اند و به جز مجید جمالی فشی که اعدام شد، بقیه آزاد شدند.

جنگ پنهان ایران و اسرائیل به روایت تصویر حمله سایبری با استاکس‌نت حمله سایبری با بدافزار استاکس‌ نت به تاسیسات غنی سازی اورانیوم ایران. روزنامه نیویورک تایمز در تاریخ ۱۶ ژانویه ۲۰۱۱، در مقاله‌ای مدعی شد که «اسرائیل استاکس‌نت را در مرکز اتمی دیمونا و بر روی سانتریفیوژهای مشابه‌ای که ایران از آن‌ها در تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم نطنز استفاده می‌کند، با موفقیت آزمایش کرده‌بود». جنگ پنهان ایران و اسرائیل به روایت تصویر انفجار مرکز همیاری یهودیان در آرژانتین در انفجار تروریستی ۲۷ تیر ۱۳۷۳ ( ۱۸ ژوئیه )۱۹۹۴ در مرکز یهودیان بوئنوس‌آیرس (آمیا) ۸۵ نفر کشته و بیش از ۲۰۰ نفر نیز زخمی شدند. دولت آرژانتین تاکنون سه بار جمهوری اسلامی ایران را به دست داشتن در این انفجار متهم کرده و مدعی است که دستور و نقشه ضربه در تهران کشیده و مسئولیت اجرای طرح عملیات به ستاد ویژه عملیات حزب‌الله لبنان که به گروه شبه نظامی حزب‌الله لبنان وابسته‌است، سپرده شد. نویسنده: محمود صالحی .