واکسیناسیون کرونا در ایران, موج چهارم کرونا, حسن روحانی

واکسیناسیون کرونا در ایران, موج چهارم کرونا

انتقاد روحانی از مردم، منتقدان واکسن روسی و وزیر بهداشت | DW | 17.04.2021

حسن روحانی با انتقاد از مخالفان واکسن روسی کرونا و کنایه به وزیر بهداشت، مردم را مقصر شیوع موج چهارم کرونا خواند. یک فعال بخش خصوصی می‌گوید دولت در مدیریت بازار تخم مرغ و زولبیا هم دخالت می‌کند اما در مدیریت واکسن نه.

17/04/2021 03:44:00 ب.ظ

رئیس دولت دوازدهم و رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه ضد و نقیض‌گویی‌های هفته‌های اخیر درباره اوج‌گیری دوباره بیماری کووید۱۹ در ایران، تاکید کرد که کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم یکی از علت‌های اصلی این وضعیت است.

حسن روحانی با انتقاد از مخالفان واکسن روسی کرونا و کنایه به وزیر بهداشت، مردم را مقصر شیوع موج چهارم کرونا خواند. یک فعال بخش خصوصی می‌گوید دولت در مدیریت بازار تخم مرغ و زولبیا هم دخالت می‌کند اما در مدیریت واکسن نه.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، حسن روحانی در نشست شنبه ۲۸ فروردین این ستاد گفت: «هفته‌ای که در آن قرار گرفته‌ایم،‌ هفته سختی است و همه باید دست به دست هم دهیم و رعایت پروتکل‌ها باید به ۹۰ درصد برسد. متاسفانه در این شرایط سخت آمار مراعات پروتکل در برخی از جاها ۷۰ درصد بود و باید به ۹۰ درصد برسیم تا در هفته‌های بعد این موج را مهار کنیم.»

جنبش فراگیر مردمی در ایران: تحریم یا شرکت در انتخابات؟ رضایی: مثل دوره های گذشته پرده پوشی نمی کنم سوپرکامپیوتر 'مریم' در کشور راه اندازی می شود

روابط عمومی وزارت بهداشت به تازگی اعلام کرده که مرکز تمام استان‌ها و اغلب شهرهای بزرگ در وضعیت قرمز (بسیار پر خطر) قرار دارند و میانگین رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به کمتر از ۶۰ در صد کاهش یافته است.دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنیدکاهش رعایت این دستورالعمل‌ها که با افزایش خریدها، سفرها و دید و بازدیدهای نوروزی شدت گرفت، یکی از مسائلی است که بر سر آن میان وزیر بهداشت و روحانی اختلاف وجود دارد.

سعید نمکی بارها گفته با سفرهای نوروزی به شدت مخالف بوده و از ستاد ملی مقابله با کرونا که برای این سفرها محدودیت ایجاد نکرد انتقاد و گلایه کرده است.اختلاف روحانی و نمکی بر سر سفرهای نوروزیحسن روحانی چند روز پیش منکر تاثیر سفرهای نوروزی در اوج گرفتن پاندمی در ایران شد و ادعا کرد که موج جدید، در کشورهایی که نوروز را جشن نمی‌گیرند نیز آغاز شده است. headtopics.com

وزیر بهداشت در نشست روز جمعه ستاد کرونای کرمانشاه و ظاهرا در کنایه به رئیس جمهوری گفت از ماه‌ها پیش از عید هشدار داده است که"باید خودمان را برای سهمگین‌ترین و سخت‌ترین اپیدمی آماده کنیم".اما روحانی در نشست روز شنبه ستاد ملی در سخنانی که تکرار انکار نقش سفرهای نوروزی در شدت گرفتن موج چهارم به نظر می‌رسد گفت: «در روزهای اخیر سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که شرایط در دو ماه گذشته بسیار نگران‌کننده بوده و بر اساس آماری که داد، سرایت ویروس هر هفته نسبت به هفته قبل دو برابر شده است.»

او نتیجه گرفت که همه با ویروس جهش‌یافته کرونا در جهان روبرو هستند و"حتی کشورهایی که کمتر مواجه بودند در این ایام با مشکلات زیادی مواجه شدند". رئیس دولت دوازدهم  با کنایه به صحبت‌های انتقادی روزهای گذشته وزیر بهداشت، بدون نام بردن از او گفت در شرایطی که مشکلی پیش می‌آید همه مسئولان باید دست به دست هم بدهند و"نباید تریبونی داشته باشیم که در آن آرامش را در نظر نگیرند".

کنایه به منتقدان واکسن تائید نشدهبخش دیگری از اظهارات روحانی به مسئله واردات واکسن کرونا اختصاص داشت که بحث آن و کم‌کاری دولت در این زمینه این روزها در رسانه‌های ایران و فضای مجازی بسیار داغ است.او درباره تهیه واکسن گفت: «روزی که برای تهیه واکسن از روسیه و چین اقدام کردیم در فضای مجازی عده‌ای به دنبال فضاسازی در این زمینه بودند و شخصی از تریبون رسمی اعلام کرد که من این واکسن را نمی‌زنم. نامه‌هایی که از سوی برخی پزشک‌ها به دفتر من ارسال شده نشان می‌دهد برخی از ما می‌خواستند که از روسیه و چین واکسن نخریم. همان افراد که می‌گفتند واکسن نخرید امروز می‌گویند چرا واکسن کم خریده‌اید؟»

مینو محرز، از اعضای شاخص کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا یکی از نخستین کسانی بود که اعلام کرد از دریافت واکسن روسی"اسپوتنیک وی" چون مراجع بین‌المللی آن را تائید نکرده‌اند خودداری می‌کند.پس از او حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم این حرف را تکرار کرد و ۹۸ عضو سازمان نظام پزشکی در نامه‌ای به روحانی نسبت به خرید و استفاده از واکسن روسی پیش از تائید آن ابراز نگرانی کردند. headtopics.com

جنگ نابرابر اسرائیل و فلسطین؛ چرا دولت یهود حماس و جهاد اسلامی را نابود نمی‌کند؟ ارتش اسرائیل: حماس بهای حملات خود را خواهد پرداخت طالبان در یک دادگاه صحرایی یک زن را به اتهام «رابطه نامشروع» تیرباران کردند

پس از ناکامی دولت در تامین به موقع واکسن مورد نیاز در ایران، حسن روحانی چند بار از بخش خصوصی درخواست کرد در زمینه واردات واکسن فعال شود. او روز پنج‌شنبه این حرف را تکرار کرد و وعده داد شخصا مشکلات در این کار را دنبال کند.محمود نجفی عرب، رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران نهم فروردین در واکنش به این گونه درخواست‌ها گفته بود از طرفی در زمینه تامین واکسن دولت‌ها نقشی تعیین‌کننده دارند، از طرف دیگر برای انجام این کار توسط بخش خصوصی"فرصت‌سوزی" شده و مجوز واردات باید ماه‌ها پیش صادر می‌شد.

مدیریت تخم‌مرغ و زولبیا به جای مدیریت واکسناین انتقاد را رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین به شکل صریح‌تری بیان کرده است. محمدرضا حریری روز شنبه به خبرگزاری ایسنا گفت، در شرایط فعلی، دشوار به نظر می‌رسد که بخش خصوصی بتواند در حوزه واردات گسترده واکسن به کشور کمک کند.

او می‌گوید در اقتصادی که دولت با قیمت‌گذاری دستوری در مدیریت بازار تخم‌مرغ و مرغ و زولبیا هم دخالت می‌کند"آنگاه در حوزه‌ای مانند واکسن کرونا که در تمام جهان مدیریت دولتی انجام می‌شود، ناگهان می‌گویند که بخش خصوصی بیاید و واردات کند!"رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین می‌گوید در شرایطی که در کشورهایی مانند آمریکا، بریتانیا و کانادا که مظهر اقتصاد بازار آزاد هستند، دولت در مدیریت تامین واکسن نقش محوری دارد دادن اختیار به بخش خصوصی برای این کار"از هر نظر اشتباه و حتی خطرناک" است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیداین فعال بخش خصوصی تاکید کرد که مدیریت واردات واکسن باید با دولت باشد و بحث بر سر اینکه بخش خصوصی واکسن وارد کند و در بازار بفروشد"نه تنها ممکن نیست که حتی اگر اجرایی شود نیز گامی جدید در مسیر نوکیسه پروری در ایران" خواهد بود. headtopics.com

کمتر از نیم میلیون دوز واکسن در بیش از دو ماهواکسینه کردن شهروندان در ایران ۲۱ بهمن با تعداد محدودی واکسن روسی"اسپوتنیک وی" آغاز شد. علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا سال گذشته ابراز خوش‌بینی کرد که کادر درمان و گروه‌های پرخطر که در اولویت نخست هستند تا پایان سال واکسینه شوند.

تعداد این افراد حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر برآورد می‌شود و برای واکسینه کردن آنها به دو میلیون و ۶۰۰ هزار دوز واکسن نیاز است.بر پایه اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت تا ۲۸ فروردین، به عبارت دیگر طی بیش از دو ماه، در مجموع ۴۹۸ هزار و ۴۸۷ دوز واکسن در ایران تزریق شده است.

توصیه «قالیباف» به نامزدهای انتخابات و مردم حماس: در حمله به دشمن تردید نمی‌کنیم/تل‌آویو هدف اصلی موشک‌های ماست/ دشمن آشفته شده است هنیه: نتانیاهو با آتش بازی نکند/ تا قدس و مسجد الاقصی را آزاد نکنیم آرام نمی‌گیریم

این احتمال منتفی نیست که در روزها و ماه‌های آینده واکسیناسیون در ایران شتاب بگیرد اما با روند کنونی دلیل زیادی برای خوش‌بینی وجود ندارد. مقایسه آمار رسمی از تعداد واکسن‌های تزریق شده در دو روز اخیر نشان می‌دهد در شبانه روز گذشته در سراسر ایران اندکی بیش از ۱۴ هزار دوز واکسن تزریق شده که ۲ هزار و ۶۰۰ دوز کمتر از روز قبل بوده است.

ادامه مطلب: DW فارسی »

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

واکسیناسیون نکردن عامل کلیدیه، گفتم کلید چون تخصصت کلیده! ولی متاسفانه کلیدات هیچ قفلی رو باز نمیکنه چون ملی علی کلوم در رو کشیده!! تو ايران همه چي تقصيره مردمه. تقصير مردمه كه شما الان دارين حكومت ميكنين، تقصير مردمه الان شما زنده هستين، تقصير مردمه كه شما رو از تو زباله ها آوردن گذاشتن تو راس مملكت. تو دهن پدرتان كثافت فيل دريايي و درون مادرتان خرطومش، كه شما اينقدر ظالم و دروغگو هستيد.

عبدالستار دوشوکی: شکایت اهل سنت از روحانی «شگردی برای کشاندن مردم پای صندوق‌های رای» استصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. یعنی نمی‌فهمند اونی که حقوق‌شون رو پایمال کرده جمهوری اسلامیه. ۴۳ ساله حقوق شون پایمال میشه.

انتقاد ناسا از چین پس از سقوط بقایای موشک: برنامه فضایی باید مسئولانه باشدصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. 😁به یکی گفتن تو دستت آب نخور عقلت زائل می شه گفت عقل چیه؟ گفتن خوب بخور😂 ناسای نژادپرست پفیوز شاتل نزدیک به ۸نفر رو کشت !گوسفندان پر ادعا

انتقاد از اطلاق واژه 'موش آزمایشگاهی'/ قرار است شرکت‌های خصوصی از کجا واکسن بیاورند؟!انتقاد از کاربرد واژه 'موش آزمایشگاهی' معاون وزیر بهداشت درباره تحقیقات در حوزه کووید گفت: اطلاق عنوان «موش آزمایشگاهی» به افرادی که در کارآزمایی بالینی واکسن‌های کرونا شرکت می‌کنند، زیر سوال بردن تمام کارآزمایی‌های بالینی در حیطه علوم پزشکی است

روحانی: اجازه ندهیم ضدانقلاب ذهن مردم را مشوش کندروحانی: منابع آبی کشور ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده دوران بارش‌ها رو به اتمام بوده و به سمت هوای گرم می‌رویم همه باید بیش از گذشته تا جایی که امکانپذیر است در مصرف آب و برق صرفه‌جویی کنند بسیاری از ظرفیت‌های سد خالی بوده در تولید برق‌آبی دچار مشکل می‌شویم اینم به برجام ربط داره؟ریدم تو اون عمامه این پدرسگ سد هارو هم ایشون پر کرده اینقدرم نگید دولت کاری نکرده 😐😐😐😐 خمینی که پاش و گذاشت خدا و برکت رفت از اون مملکت! روحت شاد شاهنشاه

روحانی: دو هفته آینده حساس است/دولت و مردم باید باهم پیش روندروحانی: *١٨ استان در شرایط نامطلوب کرونایی هستند *حدود ١٢ استان به نقطه گذر از پیک چهارم کرونا رسیده‌اند *تعداد مبتلایان، بستری‌ها و فوتی‌ها بیانگر شرایط نگران‌کننده اوضاع کرونایی است چرا بیمارستانها دراعلام فوتیها ی کرونا شفافیت ندارند..... کار سختی نیست هر بیمارستان سایتی راه بیندازد,در آن طول درمان بیماران وتجویز دکترها ونوع واکسن وداروها را صادقانه اعلام کند دروغ_قرن_کرونا حسن هفت خط