انتقاد به نحوه اعلام شاخص آلاینده «ازن»

12/08/2019 07:10:00 ب.ظ

هشدار در مورد افزایش غلظت ازن در هوای تهران

هشدار در مورد افزایش غلظت ازن در هوای تهران

یک کارشناس حوزه آلودگی هوا نسبت به اثرات مخرب آلاینده ازن بر سلامت انسان هشدار داد و از نحوه اعلام شاخص کیفیت هوا انتقاد کرد و گفت: اوج غلظت ازن در ساعات ۱۲ تا ۱۶ اتفاق می‌افتد، درحالی‌که معمولا شاخص میانگین کیفیت هوای تهران در ساعت ۱۱ اعلام می‌شود.

بر اساس اندازه‌گیری‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، از ابتدای سال ۹۸ تاکنون، پایتخت ۲۵ روز ناسالم برای گروه‌های حساس و یک روز ناسالم برای همه گروه‌ها را تجربه کرده است که در همه این ۲۵ روز، شاخص غلظت ازن بالاتر از حد استاندارد بوده است. هشت روز از این ۲۵ روز شاخص ذرات معلق کمتر از دو نیم میکرون هم بالای حد استاندارد بوده است، اما نکته جالب آن است که در همین هشت روز هم ازن از لحاظ مقداری بیشتر از ذرات معلق بوده است. 

در مورد اهمیت آلاینده ازن محمودرضا مؤمنی - کارشناس حوزه آلودگی هوا - که پیش از این، نسبت به اثرات مخرب آلاینده ازن برای سلامتی انسان هشدار داده بود و تأکید کرده بود که ایجاد تنگی نفس و خس‌خس سینه،  سرفه و خارش‌گلو، تشدید بیماری‌های ریه مانند آسم، آمفیزم و برونشیت مزمن، افزایش تعداد حملات آسم، حساس‌تر شدن ریه به عفونت، ایجاد بیماری مزمن انسداد ریوی (COPD) از اثرات مخرب این آلاینده است، در گفت‌وگوی با ایسنا، از نحوه اعلام شاخص غلظت آلاینده ازن انتقاد کرد. 

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایسنا »

دوازدهمین روز اعتراضات در ایران؛ شمار هشتگ‌های مهسا امینی از ۱۳۰ میلیون عبور کرد

دور جدید اعتراضات مردمی در ایران که از ۲۵ شهریور با کشته شدن مهسا امینی، شهروند ایرانی ساکن سقز در اثر ضرب و شتم مأموران گشت ارشاد تهران آغاز شد، وارد دوازدهمین روز خود شده است. ادامه مطلب >>

خوبه که بفرستینش سوراخو ترمیم کنین

پلیس نروژ: حادثه مسجد اوسلو، یک «حمله تروریستی» استپلیس نروژ روز یکشنبه 11 آگوست 2019 اعلام کرد که با حمله مسلحانه روز شنبه به مسجدی در نزدیکی اوسلو که

ائتلاف عربی: پهپاد حوثی‌ها را سرنگون کردیمائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی اعلام کرد که یک فروند پهپاد حوثی‌ها را سرنگون کرده است. - خبرگزاری آناتولی

نشست سران ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان این هفته برگزار نمی‌شودسخنگوی کرملین اعلام کرد که نشست سران ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان به دلایل فنی این هفته برگزار نمی‌شود.

گلایه فعالان دانشجویی از نهاد نمایندگی رهبری بابت دوقطبی‌سازی نشریاتتهران-ایرناپلاس- تهران-ایرناپلاس- شماری از نمایندگان مدیران مسئول نشریات دانشجویی، در نامه‌ای خطاب به رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، از آنچه تقسیم‌بندی نشریات با برگزاری «نشست هم‌اندیشی نشریات دانشجویی انقلابی دانشگاه‌های علوم پزشکی» خوانده‌اند، انتقاد کردند. ج.ا. و تمامی فرهنگش به زباله دان تاریخ تعلق دارد.‌ کمتر ناز کنین. این چیزی که میبینین یکی از نتایج فرهنگ عقب افتاده آخوند است.

حمله مسلحانه به مسجدی در نزدیکی پایتخت نروژ یک زخمی بر جای گذاشتپلیس نروژ اعلام کرد که حمله مسلحانه بامداد روز شنبه به مسجد النور در نزدیکی اسلو، پایتخت این کشور یک زخمی بر جای گذاشته است خدا لعنت کند اون کس که با اسلام بده

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان: به جدایی‌طلبان جنوب یمن حمله کردیمجدایی طلبان جنوب یمن روز شنبه ادعا کردند که کاخ ریاست جمهوری و چند پایگاه نظامی در بندر عدن را تصرف کرده اند. کار خوبی کردین احمقا

به گزارش ایسنا، در این روزهای گرم تابستانی، بحث‌های مربوط به آلاینده «ازن» داغ است.به زخمی شدن سطحی یک نفر انجام به مانند «تلاشی برای حمله تروریستی» برخورد می‌کند.ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی اعلام کرد که یک فروند پهپاد حوثی‌ها را سرنگون کرده است.به گزارش ایسنا، به نقل از تاس، دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین گفت: اجلاس سران ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان که قرار بود چهارشنبه این هفته برگزار شود به دلایل فنی به تعویق افتاده است.

ازن یک آلاینده ثانویه است که بر اثر واکنش‌های شیمیایی بین اکسیدهای ازت (NOx)،  مواد آلی فرار (VOC) و تابش خورشید تولید و منتشر می‌شود. نکته مهم در این واکنش شیمیایی، آن است که هر چه شدت نورخورشید بیشتر باشد با وجود ثابت ماندن میزان بقیه ترکیبات، آلاینده ازن بیشتری تولید می‌شود و به‌همین دلیل است که میزان تشکیل این آلاینده و غلظت آن در شهرهای ایران در تابستان بیشتر از سایر فصول است. او موضع‌گیری‌های خارجی‌ستیز داشته و قصد داشت که هراس‌افکنی کند. بر اساس اندازه‌گیری‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، از ابتدای سال ۹۸ تاکنون، پایتخت ۲۵ روز ناسالم برای گروه‌های حساس و یک روز ناسالم برای همه گروه‌ها را تجربه کرده است که در همه این ۲۵ روز، شاخص غلظت ازن بالاتر از حد استاندارد بوده است.2019 Riyad ریاض/خبرگزاری آناتولی به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی « سپا»، ترکی المالکی سخنگوی، ائتلاف عربی اعلام کرد نیروهای هوایی این ائتلاف یک فروند پهپاد حوثی‌ها که مورد حمایت ایران است را سرنگون کرده اند. هشت روز از این ۲۵ روز شاخص ذرات معلق کمتر از دو نیم میکرون هم بالای حد استاندارد بوده است، اما نکته جالب آن است که در همین هشت روز هم ازن از لحاظ مقداری بیشتر از ذرات معلق بوده است. این موضوع پلیس را بر آن داشته که در تحقیقات قتل، به دنبال رابطه‌ای میان این موضوع و حمله به مسجد نیز بگردد.  در مورد اهمیت آلاینده ازن محمودرضا مؤمنی - کارشناس حوزه آلودگی هوا - که پیش از این، نسبت به اثرات مخرب آلاینده ازن برای سلامتی انسان هشدار داده بود و تأکید کرده بود که ایجاد تنگی نفس و خس‌خس سینه،  سرفه و خارش‌گلو، تشدید بیماری‌های ریه مانند آسم، آمفیزم و برونشیت مزمن، افزایش تعداد حملات آسم، حساس‌تر شدن ریه به عفونت، ایجاد بیماری مزمن انسداد ریوی (COPD) از اثرات مخرب این آلاینده است، در گفت‌وگوی با ایسنا، از نحوه اعلام شاخص غلظت آلاینده ازن انتقاد کرد.

  وی با بیان این نکته که در تهران شاخص کیفیت هوا به‌طور رسمی در ساعت ۱۱ صبح اعلام و همین کار سبب می‌شود که واقعیت آلاینده ازن پنهان بماند، تصریح کرد: تولید ازن به‌شدت به نور خورشید بستگی دارد بنابراین معمولاً کمترین غلظت ازن در شب‌ها، اوایل صبح و اواخر غروب و بیشترین غلظت آن در ظهر است. عرفات مشتاق، امام جماعت این مسجد به روزنامه «بودستیکا» گفت: «مردی سفیدپوست که کلاه کاسکت بر سر و لباس نظامی بر تن داشت، به یکی از افراد گروه ما شلیک کرد. شبه‌نظامیان حوثی از سپتامبر 2014 کنترل صنعا پایتخت و برخی مناطق یمن را به دست گرفتند. به‌طوری که معمولا بیشترین مقدار غلظت ازن در حدود ساعت ۱۴ رخ می‌دهد و اگر به داده‌های اندازه‌گیری‌شده ازن توجه شود همیشه از ساعت ۱۲ تا ۱۶ بیشترین غلظت‌ ازن اتفاق افتاده است. در نتیجه اعلام شاخص  کیفیت هوا و ازن در ساعت ۱۱ صبح واقعیت ازن را بیان نمی‌کند. صحت این نامه و هویت نویسنده‌اش هنوز به شکل کامل تایید نشده‌اند.  این متخصص مدل‌سازی عددی آلودگی هوا با تأکید بر اینکه برای در نظر گرفتن آلاینده ازن باید شاخص کیفیت هوا از ساعت ۱۵ به بعد اعلام و اطلاع‌رسانی رسمی شود، گفت: از آنجایی‌که ساعت ۱۱ صبح به عنوان زمان اعلام شاخص کیفیت هوا انتخاب شده است، در بسیاری از مواقع شاخص میانگین کیفیت هوای تهران حاکی از برقراری هوای سالم در تهران است، درحالی‌که حداقل در فصل تابستان باید شاخص کیفیت هوا در ساعت ۱۵ یا ۱۶ هم اعلام شود.  مؤمنی ادامه داد: غلظت آلاینده ازن باید به‌صورت سه ساعته اعلام شود، درحالی‌که در ایران و به‌طور خاص در تهران شاخص ازن به‌صورت هشت ساعته اعلام می‌شود. یکی از افراد حاضر در مسجد توانست تا پیش از رسیدن نیروهای امنیتی، فرد مهاجم را تحت کنترل خود نگاه دارد.

جدا از این مباحث باید دقت کنیم که ازن یک آلاینده واکنش‌پذیر است و همان دو، سه ساعت بعدازظهر که غلظت آن بالا می‌رود، برای صدمه زدن به انسان کافی است و همین فصل تابستان هم کفایت می‌کند که عوارض زیادی بر سلامت شهروندان داشته باشد و میزان مرگ‌ومیر زودرس را افزایش دهد بنابراین حتما باید این آلاینده را جدی بگیریم.  وی در پایان با اشاره به ضرورت شناسایی دقیق منشأهای تولید آلاینده ازن در تهران و سایر کلانشهرهای ایران گفت: برای مدیریت ازن باید مشخص شود که آیا ازن تشکیل‌شده به‌صورت «مواد آلی فرار محدودشده» (VOC-Limited) است یا به‌صورت «اکسیدهای ازت محدودشده» (NOx-Limited) و یا هیچ‌کدام.. این نکته حیاتی در کنترل و کاهش آلاینده ازن است تا بتوانیم کاهش قابل توجهی در غلظت آلاینده ازن داشته باشیم. همچنین نیاز است میزان مرگ‌ومیرهای زودرس ناشی از آلاینده ازن مشخص شود تا انجام آنالیز هزینه‌-فایده میزان خسارات تحمیل‌ شده ناشی از این آلاینده بر سلامت انسان مشخص شود. به گزارش ایسنا، اهمیت عوارض ناشی از آلاینده ازن برای سلامت انسان به حدی است که چندی پیش عباس شاهسونی - رئیس گروه سلامت هوای مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت - ضمن هشدار نسبت به وجود آلاینده"ازن" در هوای برخی کلانشهرهای کشور از جمله تهران و توصیه به مردم، بویژه بیماران تنفسی و کودکان جهت پرهیز از قرار گرفتن در فضای باز در روزهایی که غلظت این آلاینده بالا است، بر لزوم جدی گرفتن استفاده از کاتالیست در صنایع خودروسازی تاکید کرده بود.

وی ۱۲ تیرماه سال جاری در جریان سی و هشتمین جلسه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا که در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، از شهرداری تهران به دلیل عدم اجرای پروژه نصب فیلتر دوده روی اتوبوس‌های در حال تردد تهران شدیدا انتقاد کرده بود.  انتهای پیام .