انتقاد قالیباف از «انگیزه‌های سیاسی» در جنجال «سیسمونی‌گیت»؛ ۲۳۳ نماینده خواهان برخورد امنیتی با منتقدان شدند

10/02/1401 02:51 ب.ظ

🔺انتقاد قالیباف از «انگیزه‌های سیاسی» در جنجال «سیسمونی‌گیت»؛ ۲۳۳ نماینده خواهان برخورد امنیتی با منتقدان شدند ▪️۲۳۳ نماینده مجلس با حمایت از قالیباف، از وزارت اطلاعات خواستند برای «شناسایی طراحان و مجریان تخریب مجلس» وارد عمل شود. ⬇️ بیشتر بخوانید:

۲۳۳ نماینده مجلس طی بیانیه‌ای با حمایت تلویحی از محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی از وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه خواستند برای «شناسایی طراحان و مجریان تخریب مجلس شورای اسلامی» وارد عمل شوند. واکنش‌ها به سفر ده روز پیش خانواده رئیس مجلس شورای اسلامی به کشور ترکیه و رسانه‌ای شدن برخی از حواشی مرتبط به آن، روز شنبه به صحن مجلس ایران کشیده شد اما در جلسه‌ای «غیر علنی» مورد بررسی قرار گرفت.

همزمان، ۲۳۳ نماینده مجلس طی بیانیه‌ای با حمایت از محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی از وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه خواستند برای «شناسایی طراحان و مجریان تخریب مجلس شورای اسلامی» وارد عمل شوند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «در این دو سال گاهی مسائل مربوط به یک نماینده، گاهی یک کمیسیون، گاهی یک طرح یا قانون و در تازه ترین آنها نیز به صورت هدفمند تخریب ریاست محترم مجلس پرداختند و در بسیاری اوقات، کلیت مجلس مورد هجمه قرار گرفت.»

در پایان فروردین‌ماه و پس از انتشار تصاویری از همسر، دختر و داماد محمدباقر قالیباف در فرودگاه تهران هنگام ورود به ایران که همراه با چمدان‌های متعدد بود، موج انتقاد نسبت به این مقام بلندپایه جمهوری اسلامی و خانواده او شکل گرفت و هشتگ‌هایی همچون «سیسمونی گیت» میان کاربران شبکه‌های اجتماعی داغ شد. headtopics.

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »

از طویله انتظاری نیست

عراق می‌گوید با ایران برای از سرگیری واردات گاز توافق کرده استخبرگزاری دولتی عراق به نقل از عادل کریم، وزیر برق این کشور، گزارش داد که تهران و بغداد روز پنج‌شنبه با یکدیگر توافق کردند تا صادرات برق ایران به عراق از سر گرفته شود. از جوانمردی بدوره. سهم اولاد نواده نتیجه ندیده نیومده نسل هزاروچهارصد ساله رو ندیم. عراقیها یادگار عاشوراااااا هستند.ایرانیان باید تاوان امرعاس ابن ملجم شمر رو بدن. سلام بر قطعی برق...نگران بودیم نکنه امسال برق نره...

حملات روسیه به کی‌یف همزمان با بازدید دبیرکل سازمان ملل از پایتخت اوکراینآنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز پنج‌شنبه در جریان بازدید خود از کی‌یف و مناطقی که در آن کشتار غیرنظامیان رخ داده است از حملات ارتش و وقوع انفجارها غافلگیر شد. کص زنت هومن عسگرررری🍆🍆🍆

آغاز سفرهای حج عمره با کشتی‌های کروز از استانبول به جدهعضو هیئت مدیره شرکت گروه کاستا اعلام کرد که در سال 2023 شهروندان کشورهای اسلامی می‌توانند برای ادای حج عمره با کشتی‌های کروز از استانبول به جده سفر کنند. - خبرگزاری آناتولی

سوئد از شهروندان خود خواست از «سفر غیرضروری» به ایران بپرهیزنددر پی اعلام درخواست دادستانی سوئد برای حبس ابد حمید نوری، دادیار پیشین زندان گوهردشت کرج و متهم به دست داشتن در اعدام‌های 67، وزارت خارجه سوئد به شهروندان

واردات انرژی اتحادیه اروپا از روسیه پس از حمله به اوکراین بیشتر شده استواردات انرژی اتحادیه اروپا از روسیه پس از حمله به اوکراین بیشتر شده است سخنگوی یونیپِر، شرکت خدمات برق و گرمایش آلمان، نیز اعلام کرده که ترجیح می‌دهد گاز روسیه را از طریق بانک‌های روسی خریداری کند، تا بانک های آلمانی. ⬇️ بیشتر بخوانید: 🌄 یه عکس جالب👌 سال ۱۹۴۷ میلادی بندر حیفا‌ ۴۵۰۰ نفر یهودیِ مهاجر که بهشون اجازهٔ ورود به فلسطین را ندادن‌،اومدن روی یک پارچه‌ بزرگ نوشته اند: آلمانی‌ها خانواده‌های ما را نابود کردند،شما امیدهای مارا نابودنکنید بعد حالا راحت صاحب فلسطین شدن😔 FreePalestine القدس_هی_المحور 🎦 این نسل تکلیفِ دشمنانِ انقلاب و اسلام را یکسره خواهند کرد القدس_هی_المحور مقتدر_مظلوم 👤 حنین 📨به کانال توییترـمقاومت بپیوندید: 🌄 عمر بحرین ۴۱سال و امارات ۴۸سال است با رژیمی دست دادند که عمرش ۷۲سال است علیه سرزمینی که عمر کوچکترین درخت زیتونش ۲۰۰سال می‌شود! امارات سال۱۹۷۱ و شرکت تولید کفش نابولی در الخلیل۱۹۴۷ تاسیس شد پس 'ای فلسطینی' حق توست که بدانی 'کفشهای شما'بر'تاریخ'اینها اقدم هستند القدس_هي_المحور

بنیان‌های رژیم سست‌تر از لانه عنکبوت به فروپاشی نزدیک شده و آزادی قدس قریب‌الوقوع استسپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه ای با گرامیداشت روز جهانی قدس؛ عبور انتفاضه و دامنه تهدید و ناامنی از دیواره های مرکز رژیم صهیونیستی را نوید بخش انفجاری بزرگ در قلب و متن حیات صهیونیست ها و کابوس بزرگ حامیان آنها دانست. 'بمير بابا' براى همين وقتهاست 43ساله ازاین وعده های پوشالی میدید تا بهانه داشته باشید بیشتر مردم رو سرکیسه کنیدو انگل زاده هاتون با ثروت مردم ایران در بلاد کفر عشق و حال کنند!!! شما حتی عرضه پاسخگویی مستقیم به حملات اسرائیل را هم ندارید! سیب زمینی کیلو چنده؟

انتقاد قالیباف از «انگیزه‌های سیاسی» در جنجال «سیسمونی‌گیت»؛ ۲۳۳ نماینده خواهان برخورد امنیتی با منتقدان شدندچاپ

واکنش‌ها به سفر ده روز پیش خانواده رئیس مجلس شورای اسلامی به کشور ترکیه و رسانه‌ای شدن برخی از حواشی مرتبط به آن، روز شنبه به صحن مجلس ایران کشیده شد اما در جلسه‌ای «غیر علنی» مورد بررسی قرار گرفت.

همزمان، ۲۳۳ نماینده مجلس طی بیانیه‌ای با حمایت از محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی از وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه خواستند برای «شناسایی طراحان و مجریان تخریب مجلس شورای اسلامی» وارد عمل شوند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «در این دو سال گاهی مسائل مربوط به یک نماینده، گاهی یک کمیسیون، گاهی یک طرح یا قانون و در تازه ترین آنها نیز به صورت هدفمند تخریب ریاست محترم مجلس پرداختند و در بسیاری اوقات، کلیت مجلس مورد هجمه قرار گرفت.»

در پایان فروردین‌ماه و پس از انتشار تصاویری از همسر، دختر و داماد محمدباقر قالیباف در فرودگاه تهران هنگام ورود به ایران که همراه با چمدان‌های متعدد بود، موج انتقاد نسبت به این مقام بلندپایه جمهوری اسلامی و خانواده او شکل گرفت و هشتگ‌هایی همچون «سیسمونی گیت» میان کاربران شبکه‌های اجتماعی داغ شد.

پس از موج نخست اعتراض افکار عمومی ایران به این رفتار دوگانه یک مقام عالی‌رتبه حکومتی مبنی بر «تهیه لوازم معمول زندگی از خارج از کشور» و یا «خرید خانه در کشوری دیگر» در شرایط سخت اقتصادی فعلی کشور، برخی مقامات جمهوری اسلامی از جمله تعدادی از اعضای قوه مقننه ایران به دفاع از محمدباقر قالیباف اقدام کردند اما روز شنبه دامنه این حمایت گسترده تر شد.

خبرگزاری ایسنا در این ارتباط نوشت: «نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیش از آغاز جلسه علنی امروز، به بررسی حواشی سفر خانواده قالیباف به ترکیه پرداختند.»

احمد علیرضابیگی از اعضای مجلس شورای اسلامی درباره این جلسه به خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسدارن گفته است که محمدباقر قالیباف در این جلسه عنوان کرده که مطرح شدن این موضوع در رسانه‌ها «با انگیزه‌های سیاسی» بوده و روشن شدن این موضوعات را «به آینده» موکول کرده است.

این عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها همچنین افزوده است که رئیس مجلس شورای اسلامی در این جلسه موضوع «خرید مستغلات» توسط خانواده خود در ترکیه را نیز تکذیب کرده است.

اندکی پس از انتشار خبر «خرید سیسمونی» توسط خانواده قالیباف از ترکیه و همراه داشتن «۱۹ چمدان» هنگام ورود به ایران،‌ برخی منابع خبری و یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی از اسنادی خبر دادند که بر اساس آنها، خانواده این مقام جمهوری اسلامی اقدام به «خرید دو خانه به قیمت تقریبی ۲۰ میلیون لیر در شهر استانبول» کرده‌اند.

خبرگزاری ایلنا نیز با اشاره به جلسه غیرعلنی امروز مجلس شورای اسلای، به برخی از «محورهای» صحبت محمدباقر قالیباف پرداخته و به نقل از او نوشته است «وقتی بحث سفر مطرح شد، من مخالف بودم و گفتم صلاح نیست» و در ادامه اظهار داشته که «وقتی در نهایت تصمیم گرفتند» این سفر را بروند، «طبیعی بود» که مادر هم باید «برای مراقبت از دختر باردار» همراه آنها می‌رفت.

بر اساس این گزارش، رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با اعلام اینکه افشای رسانه‌ای این سفر «داستان‌سرایی‌ها برای خرید» و نهایتا اعلام جزئیات این خرید «تهمت» برای «تخریب» او با «هشتک‌سازی» و هدف از آن «جریحه‌دار» کردن احساسات مردم بوده، گفته است: «در حالیکه همه اینها دروغ بود.»

در بخش دیگری از نقل قول سخنان امروز محمدباقر قالیباف در جلسه غیر علنی مجلس شورای اسلامی آمده که وی از «خبردار شدن» دیگران از آنچه «خصوصی‌ترین مسائل زندگی خانوادگی» نامیده، گلایه شدید کرده و گفته است: «اطلاعات محرمانه چگونه در زمان اندک، در اختیار آنها قرار داده شده است.»

هر چند این نخستین واکنش صریح و علنی رئیس مجلس شورای اسلامی به سفر پرحاشیه و جنجالی اعضای خانواده‌اش محسوب می‌شود اما هفته گذشته نیز او در سخنانی که گفته می‌شود «اشاره‌ای سربسته» به این موضوع داشته،‌ خواستار «همراهی دولتی‌ها» برای کاستن از فشارهای سنگین افکار عمومی شده بود.

محمدباقر قالیباف چهارم اردیبهشت‌ماه با اشاره به «وضع گرانی‌ها» در کشور و «شرایط سختی» که مردم ایران در آن «به سر می‌برند»، افزوده بود: دولت و مجلس باید «در کنار هم» باشند، چرا که «در یک قایق نشسته‌اند» و موفقیت‌ها و شکست‌ها «به پای هر دو نهاد» نوشته می‌شود.

آنگونه که رسانه‌های ایران از سخنان امروز رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه غیرعلنی امروز نقل کرده‌اند،‌ وی با استناد به سخنان آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی که این مجلس را همچون دولت ابراهیم رئیسی «انقلابی» می‌نامد، بیان داشته که «وارد حریم خصوصی شدند» تا «انقلابی بودن مجلس را تحت‌الشعاع قرار دهند.»

در این حال، محمدباقر قالیباف ضمن ابراز ناراحتی از انتقادات فراوان اخیر به سفر خانواده‌انش و حواشی آن، گفته است که افشاگران «دیگر هیچ حد و مرزی» را قائل نیستند و تاکید کرده که «دستگاه‌های امنیتی» جمهوری اسلامی اقدامات را برای «روشن شدن ابعاد ماجرا» انجام داده‌اند و خود نیز «تا آخر» مساله را پیگیری خواهد کرد.

جلسات مجلس شورای اسلامی بر اساس اصل شصت و نهم قانون اساسی جمهوری اسلامی به صورت «علنی» اداره می‌شود و مشروح مذاکرات آن نیز باید همزمان از طریق «رادیو و روزنامه رسمی» برای اطلاع عموم منتشر شود.

بر همین اساس، فقط در «شرایط اضطراری» و در صورتی که «رعایت امنیت کشور» ایجاب کند، به تقاضای «رئیس‌جمهور یا یکی از وزرا یا ده نفر از نمایندگان» جلسه «غیر علنی» تشکیل می شود.