انتقاد یک باستان‌شناس از ساخت شهرک صنعتی در بستان آباد /بستان‌آباد جولانگاه قاچاقچیان عتیقه/ لزوم پیگیری جدی از سوی رسانه‌ها و نهادهای مردمی

08/06/1398 05:04:00 ب.ظ

کاوش های هیات باستان شناسی دانشگاه تهران در شهر تاریخی ایلخانی 'اوجان'اگرچه از مدت ها پیش در حومه بستان آباد آذربایجان شرقی ادامه دارد اما به دلیل عدم حمایت های لازم به کندی پیش می رود.

کاوش های هیات باستان شناسی دانشگاه تهران در شهر تاریخی ایلخانی 'اوجان'اگرچه از مدت ها پیش در حومه بستان آباد آذربایجان شرقی ادامه دارد اما به دلیل عدم حمایت های لازم به کندی پیش می رود. به گزارش خبرنگار ایلنا؛ شهر باستانی اوجان در زمان ایلخانان، پایتخت ییلاقی سلاطین و امیران مغول بودده که در فصولی از سال سلاطین، خانات، خاتون‌ها وشاهزادگان مغولی در این شهر اطراق می کردند.

گفته می شود این شهر تا دوره صفوی پا بر جا بوده و در دوره قاجار بر اثر زلزله شدید به طور کامل در زیر خاک مدفون شده و نتایج کاوش های انجام شده نشان می دهد که این شهر، شهری کاملاً سلطنتی واشراف‌نشین بوده‌است.

براساس استاد محلی تاریخ احداث این شهر به پیش از اسلام برمی‌گردد و به ظن قوی دردوران هخامنشی بنا شده‌ است. حمدالله مستوفی نویسندهٔ بزرگ قرن هشتم، درکتاب نزهت القلوب، تأسیس شهر اوجان را به بیژن پسر گودرز نسبت داده‌است.

اوجان در جوار بستان آباد امروز آذربایجان شرقی و در جنوب شرقی آن واقع است که با تپه‌ها و مراتع آمیخته به قلوه سنگ‌ها پوشیده شده است. با وجود ارزش تاریخی و فرهنگی این شهر درهیج دوره‌ای از تاریخ ایران از سوی حکومت ها و دولت های حاکم مورد توجه قرار نگرفته و به مرور زمان بیش از گذشته تخریب شده است. headtopics.com

اوج مظلومیت این شهر باستانی آن جاست که درسال های اخیر بخش های مهمی از آن دراثر بی تدبیری و اجرای پروژه های صنعتی و عمرانی از بین رفته است .

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »
Loading news...
Failed to load news.

Anadolu Ajansı

Anadolu Ajansı ادامه مطلب >>

وزیر خارجه بریتانیا خواستار حمایت از برنامه حفاظت از کشتیرانی در تنگه هرمز شددومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، ضمن تاکید بر تلاش برای حفظ برجام، در آستانه شرکت در نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا خواستار حمایت بین‌المللی بیشتر از طرح حفاظت از کشتیرانی در برابر 'تهدیدات' موجود در تنگه هرمز شده است.

بعد از رئیس قوه قضائیه، معاون دادستان ایران هم از کارگران طلبکار شد: آنها آشوبگر هستند!بعد از رئیس قوه قضائیه، معاون دادستان ایران هم از کارگران طلبکار شد: آنها آشوبگر هستند! این سخنان در حالی بیان می‌شود که در هفته جاری ۹ نفر از کارگران شرکت نیشکر هفت تپه به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شدند.

چرا پس از مصرف برخی از ویتامین‌ها حالت تهوع پیدا می‌‌کنیدچرا پس از مصرف برخی از ویتامین‌ها حالت تهوع پیدا می‌‌کنید ⚡️شاید مصرف روزانه ویتامین‌ها و مکمل‌ها به تندرستی‌تان کمک کند. ولی برخی پس از خوردن قرص ویتامین حالشان بد می شود و یا حالت تهوع پیدا می کنند.

اجتناب آمریکا از انتشار جزئیات طرح «معامله قرن» پیش از انتخابات اسرائیلنماینده ویژه آمریکا در امور خاورمیانه انتشار جزئیات طرح «معامله قرن» را به پس از برگزاری انتخابات زود هنگام اسرائیل موکول کرد. - خبرگزاری آناتولی

مایک پنس: با خروج از توافق هسته‌ای ایران به دوران سوءاستفاده از آمریکا پایان دادیممایک پنس: با خروج از توافق هسته‌ای ایران به دوران سوءاستفاده از آمریکا پایان دادیم معاون رئیس جمهوری آمریکا ضمن اشاره به شکست داعش در مناطقی که تصرف کرده بودند گفت: ما اسلام رادیکال را از مناطقی که در دست داشتند بیرون راندیم و دیگر خلافت اسلامی وجود ندارد

مایک پنس: با خروج از برجام، به سواستفاده ایران از آمریکا پایان دادیممعاون رئیس‌جمهور آمریکا در اظهاراتی نخ‌نما مدعی شد که ترامپ برای پیش بردن راهبرد قرار دادن آمریکا در اولیوت، از توافق هسته‌ای سال 2015 ایران با قدرت‌های جهان خارج شده است.