انتقاد دیده‌بان حقوق بشر از کوچ اجباری هزاره‌های شیعه در افغانستان | DW | 23.10.2021

01/08/1400 06:47:00 ب.ظ

دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی جدید از کوچ اجباری هزاران افغان از اقلیت هزاره‌ شیعه توسط طالبان خبر داده‌ است. آنها این اقدام طالبان را 'نقض آشکار حقوق بشر و مجازات گروهی هزاره‌ها' خوانده و آن را به شدت محکوم کرده‌ است.

افغانستان‌, طالبان

دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی جدید از کوچ اجباری هزاران افغان از اقلیت هزاره‌ شیعه توسط طالبان خبر داده‌ است. آنها این اقدام طالبان را 'نقض آشکار حقوق بشر و مجازات گروهی هزاره‌ها' خوانده و آن را به شدت محکوم کرده‌ است.

دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی جدید از کوچ اجباری هزاران افغان از اقلیت هزاره‌ شیعه توسط طالبان خبر داده‌ است. آنها این اقدام طالبان را 'نقض آشکار حقوق بشر و مجازات گروهی هزاره‌ها' خوانده و آن را به شدت محکوم کرده‌ است.

این گزارش که جمعه ۳۰ مهر (۲۲ اکتبر) منتشر شده است طالبان را متهم می‌کند شهروندانی که طالبان به کوچ اجباری وا می‌دارد از اقلیت هزاره و شیعه مذهب هستند و هم‌چنین افرادی هستند که با دولت سابق افغانستان در ارتباط بوده‌اند.دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید ترک اجباری خانه در زمان برداشت محصول و پیش از شروع زمستان سرد و طاقت‌فرسا اتفاق افتاده‌ است و در برخی موارد زمین‌ها بین افراد طرفدار طالبان توزیع شده‌اند.

به برخی از این شهروندان گفته شده اگر از دستورات پیروی نکنند،"حق ندارند در مورد پیامدهای این سرپیچی اعتراض کنند.» وب‌سایت دیده‌بان حقوق بشر به نقل از گاسمن نوشت: «این اخراج‌ها‌ با اعمال تهدید و  زور، بدون طی کردن هیچ‌گونه مراحل قانونی و نقض آشکار حقوق این شهروندان تلقی می‌شود که می توان آن را به مجازات دسته‌ جمعی تعبیر کرد.»

ادامه مطلب:
DW فارسی »

در قضایای اخیر بسیجی‌ها مظلوم واقع شدند/بچه های تیم ملی چشم ملت ما را روشن کردند

به مناسبت هفته بسیج، صبح امروز؛ شنبه ۵ آذرماه جمع کثیری از بسیجیان با حضور در حسینیه امام خمینی(ره) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند. ادامه مطلب >>

جمهوری اسلامی ایران نفس نمیکشه چرا؟!

دیده‌بان حقوق بشر طالبان را به اخراج شیعیان هزاره از خانه و کاشانه متهم کرد«در اوایل سال‌های ۱۹۹۰ مقام‌های محلی زمین‌های وسیعی را به قوم و خویشان، نزدیکان و هوادارنشان بخشیدند و با این کار موجب ایجاد تنش‌ میان اقوام و قبایل شدند. شناسایی مالکان زمین‌ها بسته به این بود که چه‌کسی قدرت را به دست داشته باشد.»

حقوق شهروندی | رد درخواست اعاده دادرسی پرونده مصادره املاک بهائیان روستای ایولاخبار منتشر شده در رسانه‌ها حاکی از مرگ فرزند شهید بر اثر خودسوزی،‌ رد درخواست اعاده دادرسی پرونده مصادره املاک بهائیان، اعتصاب غذای سهیل عربی و بهنام موسیوند،‌ جان‌باختن گروهی از سوختبران با تیراندازی نیروهای مواد مخدر و نگهداری زندانیان متهم به رابطه «با همجنس» در زندانی رجایی‌شهر کرج است. مرگ برای کسی که این شعار را رو دیوار نوشته .. بگو آخه خر و بی مغز تو اگر جرات داری و به بهایی میگی کافر برو جلو حکومت ظلم و آدمکش را بگیر بیشرف

دیده‌بان حقوق بشر طالبان را به اخراج شیعیان هزاره از خانه و کاشانه متهم کرد«در اوایل سال‌های ۱۹۹۰ مقام‌های محلی زمین‌های وسیعی را به قوم و خویشان، نزدیکان و هوادارنشان بخشیدند و با این کار موجب ایجاد تنش‌ میان اقوام و قبایل شدند. شناسایی مالکان زمین‌ها بسته به این بود که چه‌کسی قدرت را به دست داشته باشد.»

سنتکام: یک رهبر القاعده در حمله پهپادی در سوریه کشته شد | DW | 23.10.2021ارتش آمریکا از کشته شدن یکی از اعضای ارشد گروه تروریستی القاعده خبر داده است. به گفته ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا، عبدالحمید المطر طی حمله پهپادی در منطقه تل‌ ابیض در شمال سوریه کشته شده است.

زنان افغان: طالبان را به سازمان ملل راه ندهیدگروهی از زنان افغان به شمول اعضای پیشین پارلمان و خبرنگاران افغانستان از سازمان ملل متحد خواستند تا طالبان را از تصاحب کرسی افغانستان در این سازمان منع کند افغانستان زنان_افغانستان : طالبان را به سازمان_ملل راه ندهید. العربيه_فارسى

آمریکا: مذاکرات برجام باید از ‌جایی که متوقف شد ادامه یابد | DW | 23.10.2021به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، این کشور و همپیمانانش دیپلماسی را موثرترین راه برای جلوگیری از دسترسی ایران به تسلیحات هسته‌ای می‌دانند. ند پرایس گفت که مذاکرات وین باید از همان‌جا که متوقف شد، ادامه یابد. ۴۲ سال هست که این راه را رفته اید ؛ باز ادامه بدهید ببینید به کجا میرسید خسارت وارده به ایرانیان عملاً این حرف را غلط و مستعمرانه میداند. تسلیحات هسته ای ایران به هیچ کشوری ربط ندارد. ریاکاری در مورد تسلیحات هسته ای اسرائیل غرب را به انزوال نزدیکتر میکند. دیپلماسی؟؟؟ که طرف مقابلش ، چُماقِ کفتارانِ اِشغالگرِ ایرانمان بر سر ملتمان هستش. این دیپلماسی نیست، این اصلِ تروریست پروریست!!!

جهان انتقاد دیده‌بان حقوق بشر از کوچ اجباری هزاره‌های شیعه در افغانستان دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی جدید از کوچ اجباری هزاران افغان از اقلیت هزاره‌ شیعه توسط طالبان خبر داده‌ است.Aa سازمان دیده‌بان حقوق بشر با انتشار گزارشی مسئولان طالبان در بسیاری از ولایات/استان‌ها افغانستان را به کوچ دادن اجباری اقلیت شیعه هزاره و همکاران حکومت پیشین متهم کرد.اشتراک چاپ اخبار منتشر شده در رسانه‌‌های حقوق بشری و برخی رسانه‌های ایران حاکی از مرگ فرزند شهید بر اثر خودسوزی،‌ رد درخواست اعاده دادرسی پرونده مصادره املاک بهائیان، اعتصاب غذای سهیل عربی و بهنام موسیوند،‌ جان‌باختن گروهی از سوختبران با تیراندازی نیروهای مواد مخدر و نگهداری زندانیان متهم به رابطه «با همجنس» در زندانی رجایی‌شهر کرج است.Aa سازمان دیده‌بان حقوق بشر با انتشار گزارشی مسئولان طالبان در بسیاری از ولایات/استان‌ها افغانستان را به کوچ دادن اجباری اقلیت شیعه هزاره و همکاران حکومت پیشین متهم کرد.

آنها این اقدام طالبان را"نقض آشکار حقوق بشر و مجازات گروهی هزاره‌ها" خوانده و آن را به شدت محکوم کرده‌ است. به گزارش سازمان دیده‌بان حقوق بشر، گروه طالبان هزاران شهروند افغانستان در چندین ولایت را به صورت اجباری وادار به ترک محل زندگی‌شان کرده است. براساس این گزارش که روز جمعه منتشر شد، طالبان و شبه‌نطامیان متحدان این گروه از آغاز ماه اکتبر صدها خانواده هزاره را از ولایت‌های هلمند (جنوب) و بلخ (شمال) کوچ داده اند. این گزارش که جمعه ۳۰ مهر (۲۲ اکتبر) منتشر شده است طالبان را متهم می‌کند شهروندانی که طالبان به کوچ اجباری وا می‌دارد از اقلیت هزاره و شیعه مذهب هستند و هم‌چنین افرادی هستند که با دولت سابق افغانستان در ارتباط بوده‌اند. مصادرۀ املاک بهائیان ایول از سال‌های اولیۀ پس از انقلاب آغاز و در سال ۲۰۱۰ میلادی، خانه‌های متعلق به حدود ۵۰ خانوار بهائی در روستای ایول سار، سوزانده و تخریب شد؛بدین ترتیب ساکنان آنها مجبور به ترک مزارع و خانه‌های اجدادی خود شدند. دیده‌بان حقوق بشر از کوچاندن اجباری به شدت انتقاد کرده و درباره آنچه"مجازات گروهی و اقدامی مغایر با حقوق بین ‌الملل" طالبان خواند، هشدار داده است. اقلیت هزاره شیعه افغانستان در حال حاضر علاوه بر کوچ اجباری طالبان، قربانی و هدف اصلی حملات شاخه خراسان داعش است. پاداش به حامیان به قیمت کوچاندن اجباری هزاره‌ها بر اساس مستندات این نهاد، طالبان در پنج ولایت قندهار، هلمند، اروزگان، دایکندی و بلخ شهروندان را به ترک خانه و زمین خود وادار کرده‌اند. دیده‌بان حقوق بشر که گزارش‌های خود را با اتکا به مداراک و گفت‌وگو با باشندگان/ساکنان محلی تنظیم می‌‌کند می‌گوید: «طالبان از زمان به قدرت رسیدن در ماه اوت شمار بسیاری از هزاره‌ها و دیگر ساکنان این پنج ولایت را وادار کرده تا خانه و کاشانه و مزارع خود را ترک کنند.

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید ترک اجباری خانه در زمان برداشت محصول و پیش از شروع زمستان سرد و طاقت‌فرسا اتفاق افتاده‌ است و در برخی موارد زمین‌ها بین افراد طرفدار طالبان توزیع شده‌اند. این دستور، معمولا با یک ضرب‌الاجل چند روزه همراه است و قربانیان، هیچ راهی برای شکایت از این تصمیم و دفاع از حق مالکیت خود ندارند. نگهداری زندانیان متهم به رابطه «با همجنس» در زندانی رجایی‌شهر ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هرانا، از حضور حدود ۱۵ زندانی متهم به رابطه با‌همجنس در بندهای ۲ و ۱۰ زندان رجایی شهر کرج خبر داد و گفت، این زندانیان که تحت عناوین اتهاماتی رابطه «نامشروع» و «لواط» بازداشت شده‌اند، عمدتا به صورت بلاتکلیف در این زندان از آنها نگهداری می‌شود. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید به گفته ناظران کوچ‌های اجباری پیش از برداشت محصول، روستاییان را بیش از پیش آسیب‌پذیر کرده است. آنها می‌گویند خانواده‌های کشاورز به درآمد محصولات برای پرداخت قرض‌های یک ساله و پس‌انداز برای هزینه‌های سال پیش‌رو وابسته هستند.» پاتریشیا گوسمن، جانشین مدیر بخش آسیای دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید: «طالبان هزاراه‌ها و دیگر افراد را به‌دلیل تعلق قومی و سیاسی ‌و با هدف جایزه دادن به هواداران [امارات اسلامی] اخراج می‌کنند. بخشی از گزارش این نهاد می‌گوید به برخی از افراد فقط مهلت چندروزه برای ترک آبادی خود داده‌اند و حتی فرصت اینکه بتوانند مالکیت زمین‌های کشاورزی خود را جایی ثبت کنند از آنها گرفته شده است. اعتصاب غذای سهیل عربی و بهنام موسیوند وبسایت حقوق‌بشری «هه‌نگاو» از اعتصاب غذای سهیل عربی و بهنام موسیوند، دو زندانی محبوس در زندان رجایی‌شهر کرج، خبر داد و نوشت این دو زندانی سیاسی روز سه‌شنبه ۲۷ مهر ماه پس از ضرب و شتم توسط ماموران زندان و انتقال به قرنطینه زندان، به نشانه اعتراض دست به اعتصاب غذا زده‌اند. به برخی از این شهروندان گفته شده اگر از دستورات پیروی نکنند،"حق ندارند در مورد پیامدهای این سرپیچی اعتراض کنند.» عفو بین‌الملل:‌ طالبان ۱۳ هزاره از جمله یک دختر ۱۷ ساله را کشت تنبیه جمعی، یکی از اشکال مجازات غیرقانونی است که افراد وابسته به یک گروه خاص را بدون آنکه جرمی انجام داده باشند، مجازات می‌کند.» عفو بین‌الملل:‌ طالبان ۱۳ هزاره از جمله یک دختر ۱۷ ساله را کشت تنبیه جمعی، یکی از اشکال مجازات غیرقانونی است که افراد وابسته به یک گروه خاص را بدون آنکه جرمی انجام داده باشند، مجازات می‌کند.

»  کوچ اجباری بزرگ در دایکندی  بخش عمده‌ای افرادی که کوچ داده شده‌اند، در ولایت‌های اروزگان و دایکندی ثبت شده است و تعداد آنها ۲۸۰۰ نفر از قوم هزاره گزارش شده است. به گزارش افرادی که کوچانده شده‌‌اند، باجه‌های کنترل بین جاده‌ای این شهروندان را از حمل محصولات کشاورزی خود منع کرده‌اند. تنها سه روز به محکومان برای تخلیه فرستاده داده می‌‌شود. به گزارش این کمپین، در سال گذشته میلادی دستکم ۴۶ سوخت‌بر و کالابر بر اثر تیراندازی مستقیم یا واژگونی خودرو در هنگام تعقیب و گریز، آتش گرفتن خودرو بر اثر نشانه گرفتن گالن‌های سوخت و یا عدم ارائه خدمات اورژانسی به زخمی‌ها، توسط نیروهای امنیتی جان خود را از دست داده‌اند. به گفته پاتریشیا گاسمن‌، مدیر بخش آسیای دیده‌بان حقوق بشر،"طالبان هزاره‌ها و برخی دیگر را بر اساس قومیت یا عقاید سیاسی به اجبار از محل زندگی‌شان بیرون می‌رانند تا امتیازات آنها را به حامیان خود پاداش بدهند." وب‌سایت دیده‌بان حقوق بشر به نقل از گاسمن نوشت: «این اخراج‌ها‌ با اعمال تهدید و  زور، بدون طی کردن هیچ‌گونه مراحل قانونی و نقض آشکار حقوق این شهروندان تلقی می‌شود که می توان آن را به مجازات دسته‌ جمعی تعبیر کرد. اما محکومان می‌گویند از ۵ دهه پیش در اینجا مالک زمین هستند.» نقض جدی حقوق بشر از زمان تسلط طالبان کنش‌گران و سازمان‌های حقوق بشری از زمان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و تسلط طالبان بر این کشور در ۲۴ مرداد (۱۵ اوت)  تا کنون موارد بسیاری از نقض حقوق بشر از جمله حملات انتقام جویانه و کشتار روزنامه‌نگاران، منع زنان و دختران از کار، فعالیت‌های هنری، تحصیلی و ورزشی و هم‌چنین خشونت علیه اقلیت‌های مذهبی و قومی به ویژه هزاره‌ها را تقبیح کرده‌اند. به‌گفته دیده‌بان حقوق بشر دعوای مالکیت در این مناطق ریشه در جنگ‌های دهه ۱۹۹۰ میان گروه‌های مختلف مجاهدین افغان با یکدیگر و با طالبان دارد.

سازمان عفو بین الملل دو هفته پیش گزارش کرد ۱۳ شهروند هزاره افغان که غیر از دو نفر همگی کارمند دولت پیشین افغانستان بوده‌اند، توسط افراد گروه طالبان به قتل رسیده‌اند. ساکنان منطقه نو میش در ولایت هلمند به دیده‌بان حقوق بشر گفته اند طالبان در آخر ماه سپتامبر حکم اخراج را به ۴۰۰ خانوار ابلاغ کرد. موج بی‌سابقه آوارگان داخل افغانستان سازمان دیده‌بان حقوق بشر علاوه بر این درباره موضوع آوارگان داخلی افغانستان هشدار داد. به گزارش این نهاد، افراد کوچانده شده به جمعیتی که هم‌اکنون در داخل افغانستان به علت جنگ، خشکسالی و نابسامانی اقتصادی بی‌جا شده‌اند، افزوده می‌شود. ۶ مردی که از اجرای حکم خودداری کرده بودند، بازداشت شدند و چهار نفر از آن‌ها همچنان زندانی هستند. در سال جاری بیش از ۶۶۵ هزار افغان در داخل مرزهای کشور خود آواره شده‌اند و رقم کل آوارگان داخلی را به حدود ۴ میلیون رسیده است. کارشناسان این رقم را"هولناک" ارزبایی کرده و درباره وقوع بحران انسانی در افغانستان هشدار داده‌اند. شناسایی مالکان زمین‌ها بسته به این بود که کدام [قوماندان/جنگ‌سالار] قدرت را به دست داشته باشد. شناسایی مالکان زمین‌ها بسته به این بود که کدام [قوماندان/جنگ‌سالار] قدرت را به دست داشته باشد.

از دریچه دوربین؛ زندگی روزمره افغان‌ها تحت سیطره طالبان رستوران"مردانه" در عکس‌ها و ویدیوهایی که خبرگزاری‌ها منتشر کرده‌اند، می‌توان دید که روال زندگی روزمره در افغانستان آرام‌ آرام از سر گرفته می‌شود. صاحب این رستوران در هرات نیز از بازگشت مهمانان خرسند است. یکی از «کنشگران» هلمند می‌گوید بازتقسیم زمین‌ها به نفع مقام‌های بالای طالبان انجام می‌شود: «آن‌ها زمین‌خوار و اموال عمومی‌خوار شده اند و اموال و زمین‌ها را به نزدیکانشان می‌بخشند. تنها چیزی که جلب توجه می‌کند، نبود زن در این رستوران است. از زمان روی کار آمدن طالبان در افغانستان حضور زنان در خیابان‌ها کم‌رنگ شده است. این خانواده‌ها به مناطق دیگر منتقل شده و بنا‌ها و محصولاتشان را رها کردند. از دریچه دوربین؛ زندگی روزمره افغان‌ها تحت سیطره طالبان تحصیل مشترک ممنوع وضعیت آموزشی نیز تحت شرایطی متفاوت جریان دارد. یکی از آوارگان می‌گوید: «پس از به قدرت رسیدن طالبان، نامه‌ای از آن‌ها به دستمان رسید که باید خانه‌هایمان را از آنجا که بر سر مالکیت آن اختلاف است، ترک کنیم.

تصویری از یکی از دانشگا‌ه‌های خصوصی در کابل که میان دانشجویان زن و مرد با پرده فاصله‌گذاری شده است. نمایندگانی از ما پیش مقام‌های محلی رفتند و از آن‌ها خواستند در این باره تحقیق کنند. عبدالباقی حقانی، وزیر آموزش عالی طالبان، تحصیل مشترک را مغایر اصول شرع و ارزش‌ها و سنن ملی خوانده است. از دریچه دوربین؛ زندگی روزمره افغان‌ها تحت سیطره طالبان آزادی‌های از دست رفته با قدرت گیری طالبان در افغانستان زنان این کشور بسیاری از آزادی‌هایی را که در طی بیست سال گذشته کسب کرده بودند، از دست داده‌اند.» دیده‌بان حقوق بشر در گزارش خود می‌گوید با داده‌های کنونی، نمی‌تواند درباره آزادی یا گرفتار بودن افراد بازداشت شده اظهار نظر کند. به گفته احمد‌الله وثیق، معاون کمیسیون فرهنگی طالبان قرار است که زنان از فعالیت‌های ورزشی منع شوند. از دریچه دوربین؛ زندگی روزمره افغان‌ها تحت سیطره طالبان بازرسی‌های دائمی آنچه در صحنه‌های خیابان‌ها به چشم می‌خورد، پست‌های بازرسی است و نیروهای مسلح که رفت و آمد مردم را سخت کنترل می‌کنند.» پس از رسانه‌ای شدن ماجرا، امرای طالبان از کابل دستور توقف این وضعیت را در ولایت دایکندی دادند اما تا زمان تنظیم این گزارش، هیچ‌کس به خانه و زمین خود باز نگشته است.» پس از رسانه‌ای شدن ماجرا، امرای طالبان از کابل دستور توقف این وضعیت را در ولایت دایکندی دادند اما تا زمان تنظیم این گزارش، هیچ‌کس به خانه و زمین خود باز نگشته است.

از دریچه دوربین؛ زندگی روزمره افغان‌ها تحت سیطره طالبان طالبان در واحه سرسبز وضعیت املاک و مستغلات نیز دگرگون شده است. این باغستان و ویلادی واقع در آن در کابل به عبدالرشید دوستم، یکی از جنگ‌سالاران افغانستان تعلق داشت که در این میان به ازبکستان پناه برده است. حکومت اشرف غنی این خانه‌ها را به کارمندان واگذار کرده بود. نیروهای طالبان پس از فتح کابل این باغستان و ویلا را به تصرف خود درآورده‌اند. از دریچه دوربین؛ زندگی روزمره افغان‌ها تحت سیطره طالبان در انتظار کار تصویری از کارگران روزمزد در یکی از خیابان‌های کابل در انتظار کار نشسته‌اند. براساس قوانین بین‌المللی اخراج اجباری «اخراج دائمی یا موقت، مخالف خواسته و بدون حمایت قضایی یا حمایت متناسب تضمین شده دیگر افراد، خانواده‌ها یا جوامع [قومی، مذهبی، سیاسی] از خانه و کاشانه‌ یا زمین‌هایی است که در اختیار داشتند. در پی روی کار آمدن طالبان وضعیت اقتصادی در افغانستان به شدت دچار بحران شده و بسیاری‌ها کار خود را از دست داده‌اند.» گزارش دیده‌بان حقوق بشر هزاره‌ها را اقلیت عمدتا شیعه‌ای توصیف کرده که قربانی کشتار و خشونت نیروهای طالبان در دهه ۱۹۹۰ بودند.

از دریچه دوربین؛ زندگی روزمره افغان‌ها تحت سیطره طالبان اعتراضات خیابانی از زمان قدرت‌گیری طالبان در افغانستان این کشور شاهد اعتراضات مردمی به ویژه اعتراضات زنان بوده‌ است که از جمله خواهان آزادی و برخورداری از حق تحصیل و اشتغال هستند. به‌علاوه «هزاره‌های افغانستان از یک قرن پیش تاکنون هدف رویکرد تبعیض‌آمیز دولت‌های مختلف در این کشور بوده اند. این اعتراضات با برخورد خشونت‌آمیز نیروهای طالبان همراه بوده است. از دریچه دوربین؛ زندگی روزمره افغان‌ها تحت سیطره طالبان نگرانی سازمان ملل به گزارش سازمان ملل نیروهای طالبان در افغانستان با توسل به خشونت دست به سرکوب مخالفان می‌زنند و برای متفرق کردن مردم و مقابله با اعتراضات از باتوم و شلاق و سلاح‌های گرم استفاده می‌کنند. تنها در سال ۲۰۲۱ و پیش از به قدرت بازگشتن طالبان دست‌کم ۶۶۵ هزار نفر آواره شدند. از دریچه دوربین؛ زندگی روزمره افغان‌ها تحت سیطره طالبان طرفداران طالبان این زنان که خود را کاملا پوشانده‌اند از طرفداران طالبان محسوب می‌شوند. آن‌ها در پشتیبانی از طالبان دست به تظاهرات زده و گردهمایی‌شان حتی با اسکورت نیروهای طالبان همراه بوده است. پاتریشیا گوسمن، جانشین مدیر بخش آسیای دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید: «جا‌به‌جا کردن خانواده‌ها در فصل برداشت و درست پیش از زمستان به‌شکل ویژه‌ای ظالمانه است. پاتریشیا گوسمن، جانشین مدیر بخش آسیای دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید: «جا‌به‌جا کردن خانواده‌ها در فصل برداشت و درست پیش از زمستان به‌شکل ویژه‌ای ظالمانه است.

از دریچه دوربین؛ زندگی روزمره افغان‌ها تحت سیطره طالبان راه طالبان این زنان پیش از برگزاری تظاهرات در یکی از سالن‌های دانشگاه کابل گردهم آمدند تا موضع و پشتیبانی خود از طالبان را اعلام کنند. حتی خبرنگاران نیز رسما دعوت شده بودند تا در باره این رویداد گزارش تهیه کنند.» هم‌رسانی این مطلب:. این در حالی است که برخی خبرنگاران و روزنامه‌نگارانی که از تظاهرات اعتراضی علیه طالبان گزارش تهیه کرده بودند، مورد ضرب و شتم نیروهای طالبان قرار گرفتند. در همین زمینه: .