انتقاد شدید انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران به 'بی‌اعتنایی' دولت | DW | 24.06.2020

04/04/1399 06:50:00 ب.ظ

روز چهارشنبه، چهارم دی (۲۴ مه) انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران با انتشار بیانیه‌ای هشدار داد که 'بحران‌ها و بی‌برنامگی‌های' دولت بقای مطبوعات و به‌ویژه روزنامه‌ها را به طور جدی به مخاطره افتاده است.

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران از اوضاع ناهنجار اقتصادی مطبوعات که به اخراج شماری از کارکنان روزنامه‌ها انجامیده انتقاد کرد. این انجمن از کارشناسان برای رایزنی در باره برون‌رفت از بحران اقتصادی دعوت کرده است. در این بیانیه ضمن اشاره به این که از آغاز کار مطبوعات در ایران"همواره سایه ناخجسته برخوردهای حذفی امنیتی" بر سر رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران ایران سنگینی داشته است، تاکیده شده که هیچگاه اوضاع در این حد"دشوار و نفس‌گیر" نبوده است.

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران تاکید کرده است: «به‌ویژه مطبوعاتی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم وابسته به نهادها و سازمان‌های دولتی و عمومی نیستند و از بودجه عمومی کشور تامین مالی نمی‌شوند بیشتر تحت فشار و در معرض خطراند.»

سوق به سوی مرگ تدریجی؟ به اعتقاد این انجمن صنفی، میزان بی‌برنامگی و بی‌اعتنایی دولت به مشکلات روزنامه‌ها شبهه‌برانگیز است و «موجب می‌شود گمان بریم که شاید از بلایی که درحال نزول بر سر مطبوعات است استقبال هم می‌کند و مطبوعات را رها کرده‌اند تا خود به مرگ اقتصادی و تدریجی از بین بروند.» headtopics.com

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران در بیانیه خود به"روزنامه‌های مستقل و حتی برخی روزنامه‌های وابسته به نهادهای عمومی" اشاره کرده‌اند که برای کاهش هزینه‌ها شماری از همکاران خود را اخراج کرده‌اند. در این راستا به عنوان نمونه به روزنامه‌های شرق، اعتماد، ابتکار، جهان صنعت، ایران و شهروند اشاره شده است.

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

Anadolu Ajansı

Anadolu Ajansı ادامه مطلب >>

انتقاد جمهوری‌خواهان از طرح خروج سربازان آمریکایی از آلمان | DW | 24.06.2020شماری از نمایندگان کنگره آمریکا از حزب جمهوری‌خواه از برنامه ترامپ برای کاهش نظامیان امریکایی در آلمان انتقاد کردند. آنها کارآمدی این برنامه را زیر سوال برده و معتقدند این اقدام توان بازدارندگی ناتو را تضعیف می‌کند.

هند از پاکستان خواست نیمی از دیپلمات‌هایش را از دهلی نو خارج کندتنش‌های دیپلماتیک بین دو کشور همسایه که تاریخ طولانی اختلاف بر سر منطقه کشمیر را در کارنامه خود دارند ماه گذشته هنگامی بالا گرفت که هند دو کارمند سفارت پاکستان در دهلی نو را اخراج و آنها را به جاسوسی متهم کرد.

نیروی انتظامی پایتخت: با هنجارشکنی از واحدهای صنفی تا لایو اینستاگرامی برخورد می‌کنیمنادر مرادی، رییس پلیس اماکن عمومی نیروی انتظامی پایتخت،گفت که برای برخورد با هنجارشکنان کنترل دوربین اصناف را آغاز کرده‌ایم.علی ذوالقدری، رییس پلیس امنیت عمومی پایتخت،نیز از رصد «لایوهای اینستاگرامی» خبر داد و گفت: با هنجارشکنی در فضای مجازی برخورد می‌کنیم

انتقاد تند نمایندگان مجلس از دولت به دلیل قطع شبکه‌های برون‌مرزی ایرانبیش از ۲۰۰ نفر از نمایندگان مجلس ایران از دولت و سازمان برنامه و بودجه به دلیل مشکلاتی که باعث قطع یا محدودیت پخش شبکه‌های برون‌مرزی صدا و سیما مانند پرس ‌تی‌وی شده، به شدت انتقاد کرده‌اند. این نمایندگان 'انباشت بدهی ارزی و عدم اقدام عاجل نهادهای مسئول' را دلیل قطع این شبکه‌ها عنوان کرده‌ و گفته‌اند این مسئله روی 'تبلیغات بین‌المللی جمهوری اسلامی' تاثیر منفی گذاشته است.

دبیرکل سازمان ملل از فقدان هماهنگی جهانی در زمینه مبارزه با کرونا انتقاد کرددبیرکل سازمان ملل از فقدان هماهنگی جهانی در زمینه مبارزه با کرونا انتقاد کرد آقای گوترش با اشاره به این که کرونا بزرگترین چالش بین المللی پس از جنگ جهانی دوم است در ادامه ابراز امیدواری کرده که «امیدوارم نسل‌های جدید بتوانند در آینده دگرگونی ایجاد کنند.»

وضعیت توزیع درآمد در ایران؛ «عادلانه‌تر از آمریکا و وخیم‌تر از اروپا»روند صعودی اختلاف طبقاتی در ایران مطابق آمار رسمی پس از ۵ سال متوقف شد و وضعیت توزیع درآمد در ایران همچنان عادلانه‌تر از آمریکا و ترکیه ولی وخیم‌تر از اتحادیه اروپاست.