انتخابات آمریکا؛ انتخاب کامالا هریس به نفع جو بایدن است یا به ضررش؟ - BBC News فارسی

23/05/1399 11:15 ق.ظ

انتخابات آمریکا؛ انتخاب کامالا هریس به نفع جو بایدن است یا به ضررش؟

کامالا هریس تقریبا از وقتی که جو بایدن در ماه مارس اعلام کرد که یک زن را به عنوان نامزد معاونت ریاست‌جمهوری انتخاب خواهد کرد، پیشتاز این عرصه بود. اگر بخواهیم صادقانه نظر دهیم، حزب دموکرات امروزی، شبیه جو بایدن نیست. حزبی جوان است و ترکیب قومیتی متنوعی دارد.

خیلی خوب معلوم بود که او باید فرد جوانتر و البته کمتر سفیدی پیدا می‌کرد تا در انتخابات گزینه‌ای در برابر رای‌دهندگان حزب دموکرات بگذارد که بیشتر شبیه خودشان باشد.

هریس که پدرش اهل جامائیکا بود و مادرش نیز هندی، این نیاز خاص را پاسخ می‌دهد. او نخستین زن سیاه‌پوست و آسیایی خواهد بود که در انتخابات ریاست‌جمهوری نامزد یکی از دو حزب اصلی می‌شود. البته شاید ۵۵ سال خیلی جوان نباشد، اما در مقایسه با بایدن ۷۷ ساله قطعا شاداب و چالاک است.

سه‌شنبه بعدازظهر، پیش از آنکه بایدن انتخاب خود را علنی کند، هریس در توییتر از نیاز به ایجاد تنوع در رهبری حزب گفت. به گفته او "مدت‌ها است که زنان سیاه‌پوست و رنگین‌پوست حضور به نسبت کمی در مناصب انتخابی داشته‌اند و انتخابات ماه نوامبر فرصت مناصبی برای تغییر این رویه است." headtopics.com

حالا مسئولیت بخشی از این تغییرات به عهده شخص هریس خواهد بود.به طور سنتی، یکی از وظایف نامزد معاونت ریاست‌جمهوری درگیر شدن و حمله به مخالفان است.

ادامه مطلب:
bbcpersian »

واکنش‌ها به انتخاب کاملا هریس به‌عنوان معاون جو بایدن در انتخابات آمریکاواکنش‌ها به انتخاب کاملا هریس به‌عنوان معاون جو بایدن در انتخابات آمریکا؛ دونالد ترامپ می‌گوید که از انتخاب کاملا هریس تعجب کرده است: «او با بایدن خیلی گستاخانه رفتار می کرد» انتخابات_آمریکا کاملا_هریس بیشتر بخوانید🔽

بایدن یک سناتور آفریقایی‌الاصل را به عنوان معاون خود انتخاب کرد/ ابراز شگفتی ترامپ از انتخاب هریس به عنوان معاون بایدن- اخبار آمریکا - اخبار بین الملل تسنیم - Tasnimرقیب ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری 2020 ایالات متحده، «کامالا هریس» سناتور آفریقایی الاصل را به عنوان معاون خود برگزید که این تصمیم بایدن، تعجب و شگفتی دونالد ترامپ را به همراه داشت.

پرزیدنت ترامپ می‌گوید که از انتخاب کاملا هریس توسط بایدن «کمی متعجب» شده است🔺پرزیدنت ترامپ می‌گوید که از انتخاب کاملا هریس توسط بایدن «کمی متعجب» شده است ⚡️پرزیدنت ترامپ در مورد اینکه جو بایدن، نامزد احتمالی حزب دموکرات، سناتور کاملا هریس را به عنوان نامزد خود برای احراز سمت معاون رئیس جمهوری برگزیده است، اظهار نظر کرد.

رای عدم اعتماد مجلس به مدرس خیابانی به نشانه میل به استیضاح روحانی

پاسخ پلیس راهور به چرایی ثبت جریمه‌های اشتباهی/ افزایش زمان رسیدگی به پرونده‌های کمیسیون ماده ۵در گفت‌و‌گو با ایلنا مطرح شد؛ پاسخ پلیس راهور به چرایی ثبت جریمه‌های اشتباهی/ افزایش زمان رسیدگی به پرونده‌های کمیسیون ماده ۵

قالیباف: رییس‌جمهوری به توصیه ستاد ملی کرونا به مجلس نیامدچرایی عدم حضور رئیس جمهوری در مجلس | رییس مجلس: رییس جممهوری از ستاد ملی کرونا استعلام کرده و آنان مصلحت ندیده بودند که ایشان در جلسه علنی مجلس حضور یابد

تنوع

اگر بخواهیم صادقانه نظر دهیم، حزب دموکرات امروزی، شبیه جو بایدن نیست. حزبی جوان است و ترکیب قومیتی متنوعی دارد. خیلی خوب معلوم بود که او باید فرد جوانتر و البته کمتر سفیدی پیدا می‌کرد تا در انتخابات گزینه‌ای در برابر رای‌دهندگان حزب دموکرات بگذارد که بیشتر شبیه خودشان باشد.

هریس که پدرش اهل جامائیکا بود و مادرش نیز هندی، این نیاز خاص را پاسخ می‌دهد. او نخستین زن سیاه‌پوست و آسیایی خواهد بود که در انتخابات ریاست‌جمهوری نامزد یکی از دو حزب اصلی می‌شود. البته شاید ۵۵ سال خیلی جوان نباشد، اما در مقایسه با بایدن ۷۷ ساله قطعا شاداب و چالاک است.

سه‌شنبه بعدازظهر، پیش از آنکه بایدن انتخاب خود را علنی کند، هریس در توییتر از نیاز به ایجاد تنوع در رهبری حزب گفت.

به گفته او "مدت‌ها است که زنان سیاه‌پوست و رنگین‌پوست حضور به نسبت کمی در مناصب انتخابی داشته‌اند و انتخابات ماه نوامبر فرصت مناصبی برای تغییر این رویه است."

حالا مسئولیت بخشی از این تغییرات به عهده شخص هریس خواهد بود.به طور سنتی، یکی از وظایف نامزد معاونت ریاست‌جمهوری درگیر شدن و حمله به مخالفان است. در حالی که نامزد ریاست‌جمهوری خودش را درگیر نمی‌کند و ژست اخلاقی می‌گیرد، معاونش با پنجه بوکس به سراغ مخالفان می‌رود.

تاریخ نشان می‌دهد که اگر چنین وظیفه‌ای به هریس محول شود، او از پسش برمی‌آید. بایدن قطعا به یاد دارد که این هریس بود که در جریان اولین مناظره رقابت‌های مقدماتی حزب دموکرات در ژوئیه ۲۰۱۹ بیشترین حمله‌ها را به او کرد و او را بابت مخالفت با انتقال اتوبوسی دانش‌آموزان به مدارس دولتی برای پایان دادن به تفکیک نژادی به باد انتقاد گرفت.

هریس همچنین در دوران حضورش در سنای آمریکا نشان داده است که می‌تواند پرسشگری مصمم و پرتکاپو باشد. دونالد ترامپ قطعا این مساله را به یاد دارد، چرا که سه‌شنبه عصر گفت که به نظرش هریس برخوردی "فوق‌العاده زننده" با برت کاوانا، دومین نامزدش برای دیوان عالی، داشت.

ترامپ ممکن است خوشش نیاید، ولی زننده شاید دقیقا همان چیزی باشد که بایدن در پاییز امسال می‌خواهد.سیاستمدارانی که بر سر مناصب انتخابی رقابت کرده‌اند مرتب می‌گویند که درک صحیح فشار شدیدی که این کارزارها ایجاد می‌کنند بدون شرکت داشتن در آن‌ها غیرممکن است.

با وجود اینکه تلاش هریس برای کسب نامزدی حزب دموکرات ناموفق بود، و پیش از بسیاری از رقبایش میدان را ترک کرد، می‌داند که زیر ذره‌بین بودن به چه معنی است. وقتی در ژانویه ۲۰۱۹ کارزار انتخابی خود را در برابر ده‌ها هزار حامی آغاز کرد، با او مثل یکی از مدعیان تراز اول پست ریاست‌جمهوری برخورد شد. برای مدتی هم در ژوئیه، بعد از اینکه در مناظره اول قوی ظاهر شد، حتی تا نزدیکی صدر بعضی از نظرسنجی‌ها نیز پیش رفت.

هریس حداقل برای مدتی در دل آتش بوده است و می‌داند که چه حسی دارد. اگر چیز مهم و بزرگی در پرونده‌اش وجود داشت تا حالا بیرون آمده بود. و از آنجایی که قبلا دنبال ریاست‌جمهوری بوده است، خیلی از آمریکایی‌ها به راحتی می‌توانند او را به عنوان رئیس‌جمهور آینده تصور کنند.این سناتور ایالت کالیفرنیا شاید پویاترین نامزد سال ۲۰۱۹ نبوده باشد، و قطعا فاصله زیادی هم با موفقیت داشت، اما در این برهه زمانی همه او را می‌شناسند. و برای بایدن که در حال حاضر پیشتاز نظرسنجی‌ها است، هر چه باقی رقابت با شگفتی کمتری همراه باشد برایش بهتر است."هریس پلیس است"

در بین تمامی نامزدهای احتمالی معاونت ریاست‌جمهوری، گذشته هریس بیشتر از بقیه به اجرای قانون نزدیک است. اگر اعتراضات اخیر به خشونت پلیس و اتهام نژادپرستی نهادینه در نیروهای انتظامی را در نظر بگیریم، سرگذشت کاری هریس شاید در جناح مترقی حزب دموکرات ایجاد تردید کند.

این مساله قطعا در جریان رقابت‌های مقدماتی مهم بود و بارها برای متهم کردن سناتور کالیفرنیا از جمله تمسخرآمیز "هریس پلیس است" استفاده شد.

هریس هم وقتی دادستان سان فرانسیسکو بود حامی سرسخت نیروهای پلیس بود و هم وقتی که به عنوان دادستان کل ایالت کالیفرنیا خدمت می‌کرد. او حتی در پرونده‌هایی که شاید به محکومیت اشتباه متهمان منجر شده بود هم دست از حمایت از پلیس نکشید، و با وجود مخالفت شخصی با مجازات اعدام، وقتی که دادستان بود همیشه از استفاده از این مجازات دفاع می‌کرد.

مبارزه سرسختانه با جرم و جنایت شاید برای رای‌دهندگان نسبتا محافظه‌کار و مستقل ویژگی مطلوبی باشد، اما اگر تیم هریس-بایدن بخواهد هزینه این مطلوبیت را با از دست دادن جذابیت بین چپ‌ها بپردازد، شاید سود خالصش دیگر مثبت نباشد.

از مرگ جورج فلوید به بعد، هریس بلند و رسا از نیاز به اصلاح نیروهای انتظامی صحبت کرده است و برخی از مترقی‌ها به این خاطر از او تمجید کرده‌اند. اما شکی نیست که سطحی از شک و تردید همچنان پا بر جا است.ADAM SCHULTZآقای بایدن روز سه‌شنبه به خانم هریس خبر داد که او را به عنوان نامزد معاونت خود برگزیده است

بالاتر به سابقه هریس در پیشبرد کارزارهای انتخاباتی به عنوان نکته‌ای مثبت اشاره کردیم. اما این سکه روی دیگری نیز دارد. کارزار انتخاباتی او با وجود اینکه در ابتدای کار صدای زیادی کرد و لحظات خوبی هم داشت، با کاستی‌های بزرگی همراه بود - و برخی از این کاستی‌ها متوجه شخص او بود.

با وجود اینکه هریس چه به عنوان سناتور و چه به عنوان دادستان کل ایالت مواضع معتدلی اتخاذ کرده است، در کارزار انتخاباتی خود سعی کرد به چپ بزند. برای نمونه از تحصیلات دانشگاهی رایگان حمایت کرد و به حامیان برنامه زیست‌محیطی گرین نیو دیل و پوشش سلامت همگانی پیوست، اما هرگز نتوانست مخاطبان را متقاعد کند که دلش واقعا با آن‌ها است.

او مخصوصا در موضوع ممنوعیت کامل بیمه سلامت خصوصی خیلی بد دم به تله داد - اقدامی که شاید برای مترقی‌ها جذاب باشد، اما میانه‌روها را می‌ترساند.

او در یکی از مصاحبه‌هایش با چرب‌زبانی گفت "بیایید کلا حذفش کنیم و از این بحث بگذریم."

امروزه روز، بدترین چیز برای یک سیاستمدار این است که بیش از حد سیاسی به نظر برسد، یعنی در ذهن رای‌دهندگان اینگونه جلوه کند که حاضر است عقاید و ارزش‌های خود را بر اساس خواست مردم عوض کند.

خلوص، یا حداقل خلوص ظاهری، حسنی ارزشمند برای رای‌دهندگان است و تا حدی دلیل رسیدن دونالد ترامپ به مقام ریاست‌جمهوری را توضیح می‌دهد. با اینکه طرفدارانش با همه حرف‌هایی که می‌زد موافق نبودند، اما حس می‌کردند که حرف دلشان را می‌زند.

چرخش هریس از وسط به چپ و حالا از چپ به شاید میانه‌روی بایدنی ممکن است در ذهن رای‌دهندگان این پرسش را ایجاد کند که اصول اساسی او دقیقا چیست - یا اصلا اصول اساسی دارد یا نه.