انتخابات پارلمانی در رومانی؛ ناخرسندی گسترده از عفریت فقر و آفت کرونا | DW | 06.12.2020

16/09/1399 10:57 ق.ظ

در رومانی لیبرال‌های طرفدار اروپا امیدوارند در رأس قدرت باقی بمانند. آنها در پیکار با فقر گسترده ناتوان بوده‌اند و اکنون در مقابله با پاندمی کرونا کارنامه خوبی ندارند. سوسیال‌دموکرات‌ها در تلاش برای بازگشت به قدرت هستند.

در رومانی لیبرال‌های طرفدار اروپا امیدوارند در رأس قدرت باقی بمانند. آنها در پیکار با فقر گسترده ناتوان بوده‌اند و اکنون در مقابله با پاندمی کرونا کارنامه خوبی ندارند. سوسیال‌دموکرات‌ها در تلاش برای بازگشت به قدرت هستند. رأی‌گیری با رعایت مقررات کرونایی، ضدعفونی کردن دست‌ها، زدن ماسک به صورت و فاصله‌گیری اجتماعی، انجام می‌گیرد.

لودویچ اوربان، نخست وزیر لیبرال می‌کوشد با اجرای یک برنامه عمرانی تازه رشد کشور را با شتاب اتحادیه اروپا هماهنگ کند، اما موقعیت سیاسی او چندان قوی نیست. حزب ناسیونال لیبرال او در انتخابات پیشین تنها ۲۸ درصد آرا را به دست آورد و تنها در ائتلاف با حزب سوسیال دموکرات، که ۲۳ درصد آرا را کسب کرده بود، توانست قدرت را به دست گیرد.رومانی از فقیرترین کشورهای اروپاست و همین زمینه را برای پا گرفتن نیروهای پوپولیست و ناسیونالیست افراطی فراهم کرده است.

در شرایط گسترش ویروس کرونا و دلسردی و ناخرسندی عمومی مردم از عملکرد سیاستمداران در پیکار با فقر و محرومیت، بعید به نظر می‌رسد که مشارکت در انتخابات از ۴۰ درصد بالاتر باشد. لیبرال‌ها از موهبت حمایت کلاوس یوهانیس، رئیس جمهور رومانی، برخوردار هستند که در مواردی بی‌طرفی را کنار گذاشته و از آنها پشتیبانی کرده است.

او روز جمعه (چهارم دسامبر) که آخرین روز مجاز برای کارزار انتخاباتی بود، به حزب سوسیال دموکرات حمله و این حزب را متهم کرد که"به دنبال طرح سیاستی متفاوت از راه اروپا و دموکراسی" است.

ادامه مطلب:
dw_persian »